Lana Del Rey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lana Del Rey, właśc. Elizabeth Woolridge Grant (ur. 21 czerwca 1985 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka, kompozytorka, poetka i autorka tekstów piosenek.

EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.HuffPost (The Huffington Post do kwietnia 2017, czasami wyczytywane w skrócie jako HuffPo) – amerykańska liberalna witryna newsowa i blog polityczny.

Jej pseudonim artystyczny jest połączeniem imienia hollywoodzkiej gwiazdy Lany Turner i nazwy znanego z Brazylii samochodu Forda – modelu Del Rey.

Jej muzyka jest znana z kinowego stylu, jest zaabsorbowana tematami tragicznego romansu i melancholii i ich odniesień do popkultury, a zwłaszcza Americany – przedmiotów lub zbiorów artefaktów odnoszących się do dziedzictwa kulturowego Stanów Zjednoczonych w latach 50. i 60. XX wieku. Przez krytyków muzycznych nazywana jest „gangsterską Nancy Sinatrą”.

Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Nancy Sandra Sinatra (ur. 8 czerwca 1940 w Jersey City) – amerykańska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu, rocka i country, a także aktorka.

Debiutowała w przemyśle muzycznym w 2005. Jej debiutancki album pt. Born to Die rozszedł się w nakładzie 7 milionów egzemplarzy na całym świecie, a album pt. Ultraviolence – w ponadmilionowym nakładzie. Według Nielsen SoundScan, szacowany nakład ze sprzedaży utworów piosenkarki w samych Stanach Zjednoczonych wynosi ok. 4,5 mln egzemplarzy. W 2015 była drugą najczęściej odtwarzaną artystką w mediach strumieniowych Spotify w Stanach Zjednoczonych i trzecią najpopularniejszą artystką w tym serwisie na świecie. W 2015 odbyła wspólną trasę koncertową z Courtney Love.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.

Była czterokrotnie nominowana do nagrody Grammy: dwukrotnie w 2014 w kategorii „najlepszy album pop” (za minialbum Paradise) oraz w kategorii „najlepsza piosenka filmowa” (za piosenkę „Young and Beautiful”), w 2016 – w kategorii „album roku” (za płytę pt. Beauty Behind the Madness, którą współtworzyła wraz z The Weekndem i wieloma innymi artystami), a w 2018 – za „najlepszy popowy album” (płyta pt. Lust for Life). W 2015 otrzymała nominację do Złotego Globu w kategorii „najlepsza piosenka” (za utwór „Big Eyes” wykorzystany w filmie Wielkie oczy).

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.The Notorious B.I.G., właściwie Christopher George Latore Wallace (ur. 21 maja 1972 w Nowym Jorku, zm. 9 marca 1997 w Los Angeles) – amerykański muzyk, raper.

Życiorys[ | edytuj kod]

Młodość[ | edytuj kod]

.mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Chciałam być częścią wysokiej klasy sceny muzycznej. To było pół-natchnienie, bo nie mam wielu przyjaciół, i miałam nadzieję, że spotkam nowych ludzi, zakocham się i otworzę społeczność wokół mnie, tak jak czynili to w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Bowery Ballroom – sala koncertowa, znajdująca się przy ulicy Delancey Street na Manhattanie w Nowym Jorku. Budynek powstał tuż przed tzw. Czarnym Czwartkiem. Był on bezużyteczny aż do zakończenia II wojny światowej, kiedy to otwarto w nim dobrze prosperujący sklep. W 1997 roku budynek został przekształcony w salę koncertową.Daniel Dale Johnston (ur. 22 stycznia 1961 w Sacramento w Kalifornii) – amerykański piosenkarz, rysownik i autor tekstów. Obecnie zamieszkały w Waller w Teksasie. Jego piosenki wykonywali tacy artyści jak: Tom Waits, Eels, Pearl Jam, Nina Persson, Beck, Sonic Youth, Firehose, Wilco i Zwan.
Lana Del Rey wyjaśniając, dlaczego wstąpiła do przemysłu muzycznego

Urodziła się w Nowym Jorku 21 czerwca 1985. Dorastała wraz z dwójką rodzeństwa w Lake Placid. Ma młodszą siostrę Caroline i brata Charliego. Jej dziadek, Robert England Grant, był bankierem inwestycyjnym Kidder, Peabody & Co., wiceprezesem Plough, Inc i Textron i inwestorem. W 1951 ożenił się z Cynthią Ann Kirk.

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

W młodości uczęszczała do katolickiej szkoły podstawowej o nazwie St. Agnes i była kantorem w chórze kościelnym. W wieku czternastu lat uzależniła się od alkoholu. Gdy ukończyła 15 lat, w ramach kuracji odwykowej, wyjechała z Lake Placid do prywatnej szkoły z internatem w Connecticut. Jej rodzice, Robert England Grant junior, copywriter i przedsiębiorca, oraz Patricia Ann „Pat” (Hill), byli jej nauczycielami w szkole średniej. W młodości pragnęła zostać poetką. Gdy miała 18 lat, przeprowadziła się do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia studiów z filozofii na Uniwersytecie Fordham.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda.

Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

W kwietniu 2005, posługując się pseudonimem May Jailer, wydała materiał na folkowy album zatytułowany Sirens. W 2006 podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią 5 Points Records. W 2008 wydała niezależnie pierwszą profesjonalną epkę pt. Kill Kill, posługując się kolejnym pseudonimem, Lizzy Grant. Producentem minialbumu był David Kahne. Materiał był dostępny wyłącznie w sprzedaży cyfrowej przez dwa lata. Początkowo była dostępna na iTunes, ale została stamtąd wycofana z nieznanych przyczyn. W 2010 do sprzedaży internetowej trafił jej pierwszy album długogrający pt. Lana Del Ray A.K.A. Lizzy Grant. Niedługo po premierze płyty nawiązała współpracę z menedżerami Benem Mawsonem i Edem Milletem, po czym przeniosła się do Wielkiej Brytanii, gdzie przybrała pseudonim „Lana Del Rey”.

Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.Amy Jade Winehouse (ur. 14 września 1983 w Londynie, zm. 23 lipca 2011 tamże) – angielska wokalistka soul, jazz i R&B oraz autorka tekstów piosenek.
Lana Del Rey podczas występu w Kolonii w Niemczech, 12 listopada 2011

W czerwcu 2011 wydała utwór „Video Games”, którego premiera odbyła się w Internecie. W sierpniu udostępniła w serwisie YouTube zrealizowany do piosenki teledysk. Piosenka została nazwana „najlepszym nowym utworem” przez Pitchfork Media. Użyto jej w serialu telewizyjnym Ringer na kanale The CW. W przeciągu pierwszych pięciu miesięcy od premiery w serwisie YouTube, klip obejrzano ponad 20 milionów razy. W październiku podpisała kontrakt płytowy z dwiema amerykańskimi wytwórniami płytowymi, Interscope Records i Polydor Records. Singiel „Video Games”/„Blue Jeans” został wydany przez Stranger Records 10 i 11 października 2011 w formie tradycyjnej oraz cyfrowej. Sunday Times Culture nazwał „Video Games” singlem roku 2011.

Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.Pseudonim artystyczny – stosowany zwykle przez osoby publiczne przy okazji publicznych występów czy też przy podpisywaniu dzieł takich jak książki czy utwory muzyczne. Pseudonim artystyczny może być zarówno indywidualny (np. Bolesław Prus, pseudonim jednoznacznie identyfikujący Aleksandra Głowackiego) jak i zbiorowy, kiedy z jednego pseudonimu korzysta wiele osób.
Lana Del Rey w trakcie koncertu w Bowery Ballroom, 5 grudnia 2011

EP obu singli „Video Games” i „Blue Jeans” osiągnęło 5. miejsce na liście US iTunes Albums Chart w godzinę po wydaniu. W październiku 2011 zaśpiewała „Video Games” na żywo w programie Later... with Jools Holland, zaliczając pierwszy występ na żywo w brytyjskiej telewizji. 24 października 2011 zdobyła nagrodę w kategorii „Next Big Thing” na Q Awards organizowanej przez „Q Magazine”.

Internat (łac. internus – wewnętrzny) – prowadzony przez szkołę zakład opiekuńczy dla młodzieży uczącej się poza miejscem zamieszkania.Lake Placid – miejscowość w stanie Nowy Jork, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Leży w hrabstwie Essex wśród gór pasma Adirondack należącego do Appalachów. Lake Placid położone jest nad jeziorem o tej samej nazwie. W pobliżu znajduje się jeszcze jedno jezioro – Mirror Lake. W 2000 roku miejscowość liczyła 2638 mieszkańców.

1 grudnia 2011 udostępniła na YouTube drugi oficjalny singiel, „Born to Die”. Dwa tygodnie później wydała oficjalny teledysk do piosenki, którego reżyserem był Woodkid. Album o tym samym tytule wydano 30 stycznia 2012 roku. Następnie zaprezentowała singiel „Blue Jeans”, do którego wideoklip został opublikowany 19 marca 2012. 21 kwietnia premierę miał klip do „Carmen”, zrealizowany w koncepcji znanej z teledysku do „Video Games”. Singlami promującymi wydawnictwo zostały: „National Anthem” oraz „Summertime Sadness”, które stały się europejskimi przebojami. Album Born to Die został sprzedany w nakładzie 7 milionów egzemplarzy na całym świecie, w tym w ponad milionowym w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z danymi Nielsen SoundScan utwory Del Rey rozeszły się w nakładzie 4,5 mln egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych.

Woodkid, właśc. Yoann Lemoine (ur. 16 marca 1983 w Tassin-la-Demi-Lune) – francuski reżyser, autor tekstów i wokalista.Eagles – amerykańska grupa uformowana z początkiem lat 70 w Kalifornii. Grała muzykę country i hard rock, znana głównie dzięki takim przebojom jak: "Hotel California", "Take It Easy" czy "Witchy Woman".

W międzyczasie Del Rey została ambasadorką marki H&M. Na potrzeby promocyjne nagrała cover piosenki Bobby’ego Vintona „Blue Velvet”, który znalazł się na reedycji albumu pt. Born to Die – Paradise Edition. Następnie nawiązała współpracę z firmą Jaguar, udostępniając „Burning Desire” z wersji iTunes „Paradise” przy promocji Jaguara F-TYPE. Podczas MTV Europe Music Awards 2012 zdobyła nagrodę dla „najlepszego wykonawcy alternatywnego”. W 2012 odebrała także nominacje do nagrody NMe Awards w kategoriach: „najlepszy nowy zespół”, „najlepsza nowa piosenka” i „najlepszy teledysk”.

Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.People’s Choice Award – nagroda wyróżniająca osobistości i osiągnięcia w kulturze masowej. Wręczana od 1975, bazująca na wynikach badań instytutu badania opinii publicznej Gallup Poll. W 2005 po raz pierwszy możliwe było oddawanie głosu poprzez Internet.
Lana na festiwalu Planeta Terra w Ameryce Południowej w 2014

28 marca 2013 wydała teledysk do piosenki napisanej przez Leonarda Cohena „Chelsea Hotel No 2”. Był to drugi cover, do którego nagrała wideoklip. Utwór ten znalazł się na rozszerzonym albumie Born to Die – Paradise Edition. W nocy z 18 na 19 kwietnia 2013 opublikowała na swoim oficjalnym koncie w serwisie YouTube cover piosenki Nancy Sinatry „Summer Wine”, który nagrała ze swoim ówczesnym chłopakiem, Barriem Jamesem O’Neillem. 23 kwietnia 2013 premierowo zaprezentowała piosenkę „Young and Beautiful”, którą nagrała na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmowej adaptacji książki Francisa Scotta Fitzgeralda Wielki Gatsby.

Britney Jean Spears (ur. 2 grudnia 1981 w McComb) – amerykańska piosenkarka muzyki pop i dance, tancerka i projektantka mody.Kantor (religia) – instytucja i urząd duchowny w kapitułach, którego obowiązkiem było przewodzenie w śpiewie liturgicznym, współcześnie intonuje podczas nabożeństw pieśni i często śpiewa psalmy..

W styczniu 2014 zaprezentowała cover piosenki „Once Upon a Dream”, nagrany na potrzeby filmu Czarownica. 1 maja 2014 wydała trzeci długogrający album pt. Ultraviolence. Album zadebiutował na 1. miejscu zestawienia „Billboard 200”, 1. miejscu „Top Canadian Albums” i 2. miejscu „Top Digital Albums”. Pochodzący z płyty singiel „Shades of Cool” znalazł się na 52. miejscu zestawienia „Canadian Hot 100”, 28. miejscu „Hot Digital Songs” i 79. miejscu „Billboard Hot 100”. Kolejny singiel, tytułowy „Ultraviolence” był na 38. miejscu zestawienia „Canadian Hot 100”, 18. miejscu „Hot Digital Songs” i 70. miejscu „Billboard Hot 100”. Singiel „West Coast” pojawił się na 26. miejscu zestawienia „Canadian Hot 100”, 6. miejscu „Hot Digital Songs” i 29. miejscu „Hot Modern Rock Tracks”. Wydawnictwo zdobyło milionów nabywców.

Kill Kill – EP amerykańskiej piosenkarki Lany Del Rey (znanej wtedy pod swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem Lizzy Grant), wydany 21 października 2008 roku przez niezależną wytwórnię płytową 5 Points Records. Minialbum zawiera 3 utwory wokalistki, zawarte w 2010 roku na debiutanckim albumie wokalistki Lana Del Ray A.K.A. Lizzy Grant.Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.

1 grudnia 2014 ujawniła, że rozpoczęła pracę nad czwartym albumem i utworem „Big Eyes” do filmu biograficznego Tima Burtona Wielkie oczy. Wspomniała także, że Dan Heath i Rick Nowels, jej najbliżsi przyjaciele, pracują nad produkcją jej nowego wydawnictwa. 2 stycznia 2015 w wywiadzie dla magazynu „Los Angeles Times” wyjawiła, że jedna z piosenek na jej albumie będzie nosić tytuł „Music to Watch Boys To”. Powiedziała również, że sześć miesięcy temu Harvey Weinstein poprosił ją o współpracę nad drugim utworem do filmu Wielkie oczy – „I Can Fly”, który wówczas ukończył. 19 stycznia 2015 media podały do informacji publicznej, że nagrała piosenkę na album Emilie Haynie pt. Wait for Life. 22 kwietnia 2015 udostępniła piosenkę „Life is Beautiful”, która znalazła się w oficjalnym zwiastunie filmu Wiek Adaline. W czerwcu w rozmowie z magazynem „Billboard” poinformowała, że jej czwarty album będzie nosił nazwę Honeymoon. 15 stycznia 2015 otrzymała nominację do Brit Awards w kategorii „międzynarodowa artystka solowa”. 14 lipca 2015 opublikowała tytułowy utwór z płyty, „Honeymoon”. Tego samego dnia za pośrednictwem Instagrama oświadczyła, że na albumie znajdzie się 14 nowych utworów, w tym piosenki inspirowane Milesem Davisem. 4 sierpnia 2015 opublikowała pierwszy singiel z płyty, „High by the Beach”, który został wydany 10 sierpnia 2015 na YouTube. 4 sierpnia The Weeknd ujawnił na Twitterze, że współpracował z Del Rey nad utworem „Prisoner”, który znalazł się na jego albumie pt. Beauty Behind the Madness. 21 sierpnia 2015 piosenkarka udostępniła promocyjny singiel „Terrence Loves You”, w którym wykorzystano sample z piosenki Davida BowieSpace Oddity” z albumu o tym samym tytule. Album Honeymoon został wydany 18 września 2015. Czternasty utwór na płycie – „Don’t Let Me Be Misunderstood” – jest coverem piosenki Niny Simone. Wydawnictwo zostało dobrze odebrane ze strony krytyków muzycznych i uzyskało certyfikat srebrnej płyty w Wielkiej Brytanii, a także złotej płyty w Brazylii.

Bruce Frederick Joseph Springsteen alias The Boss (ur. 23 września 1949 w Long Branch, New Jersey) – amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor rockowy.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

W listopadzie 2015 zaczęła pracę nad produkcją krótkometrażowego filmu Hi How Are You Daniel Johnston dokumentującego życie Daniela Johnstona, do którego nagrała cover utworu „Some Things Last a Long Time” z albumu pt. 1990. 25 października 2015 zdobyła nagrodę na gali MTV Europe Music Awards 2015 w kategorii „najlepsza alternatywa” natomiast 18 grudnia 2015 roku odebrała statuetkę Billboard Trailblazer Award na gali Billboard Women in Music 2015. 3 listopada 2015 została nominowana do nagrody People’s Choice Award w kategorii „ulubiony żeński artysta”.

British Phonographic Industry (BPI; pol. Brytyjski Przemysł Fonograficzny) – brytyjska organizacja non-profit reprezentująca interesy przemysłu muzycznego. Powstała w 1973 roku, jej siedziba znajduje się w Londynie w Wielkiej Brytanii. Główne zadanie BPI to reprezentowanie producentów oraz zwalczanie praktyk piractwa fonograficznego.Miles Dewey Davis III (ur. 26 maja 1926 w Alton, zm. 28 września 1991 w Santa Monica) – amerykański trębacz, lider grup jazzowych i kompozytor, uznawany za jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków XX wieku. Słynął z ospałego, melodycznego stylu i lakonicznej, czasem konfrontacyjnej osobowości. Był symbolem potencjału komercyjnego muzyki jazzowej.

W styczniu 2016 otrzymała nominację do nagrody Brit Award w kategorii „najlepsza międzynarodowa artystka solowa”. 9 lutego 2016 opublikowała teledysk do piosenki „Freak” z płyty Honeymoon. Również w 2016 wzięła udział w sesjach nagraniowych do trzeciego albumu studyjnego The Weeknda pt. Starboy, który ukazał się 25 listopada. Jej chórki zostały użyte w utworze „Party Monster”, a także znalazły się na interludium „Stargirl Interlude”.

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.Liryka (gr. λυρικóς, lyrikos – odnoszący się do liry) – jeden z trzech rodzajów literackich, obok dramatu i epiki.

W październiku 2015 ogłosiła na Instagramie, że rozpoczęła pracę nad pisaniem tekstów na piąty album studyjny, którego producentem będzie Justin Parker. 18 lutego 2017 wydała pierwszy singiel z płyty, „Lust for Life”, który został udostępniony w serwisie iTunes. 25 stycznia piosenka została zarejestrowana pod roboczym tytułem „Young in Love”. Oficjalne audio utworu zostało opublikowane w serwisie YouTube 20 lutego 2017. Za produkcję utworu odpowiedzialni byli: Rick Nowels, Benny Blanco oraz Emile Haynie. Teledysk wyreżyserował Rich Lee. 29 marca 2017 opublikowała zapowiedź wydawnictwa pt. Lust for Life. 11 kwietnia za pośrednictwem Twittera upubliczniła okładkę płyty i wyjaśniła, że materiał z płyty był inspirowany muzyką lat 50. i 60. XX wieku, a także twórczością Joan Baez. 19 kwietnia 2017 opublikowała audio-wideo do tytułowego singla z płyty. Singiel „Lust For Life” został nagrany z gościnnym udziałem The Weeknda. 11 maja w wywiadzie dla brytyjskiego czasopisma Elle wyjawiła tytuł kolejnej piosenki, „God Bless America – And All The Beautiful Women in It”. 14 maja opublikowała singiel „Coachella – Woodstock in My Mind”. 15 maja podała do wiadomości publicznej tytuł kolejnego utworu – „Beautiful People Beautiful Problems” w duecie ze Stevie Nicks. 17 maja wyjawiła nazwę następnej piosenki – „13 Beaches”, a także datę premiery albumu, która ukazała się 21 lipca 2017. 20 maja zadebiutowała z utworem „Cherry” podczas występu na KROQ Weenie Roast Y Fiesta. 22 maja opublikowała oficjalny teledysk do singla „Lust For Life” w serwisie YouTube.

Justin Parker – angielski producent muzyczny i twórca tekstów piosenek. Najbardziej znany ze współpracy z takimi artystami jak Lana Del Rey, Banks, Rihanna, Mikky Ekko, czy Bat for Lashes.David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.

Pod koniec lipca 2019 zaprezentowała okładkę i spis utworów, które znajdą się na jej kolejnym albumie pt. Norman Fucking Rockwell. Premiera płyty odbyła się 30 sierpnia 2019. Płyta zyskała ogromne uznanie wśród krytyków muzycznych, uzyskując ocenę 87/100.

W marcu 2021 miała premierę siódma płyta studyjna piosenkarki, Chemtrails over the Country Club. Zaledwie jeden dzień po premierze krążka, Lana zapowiedziała kolejny projekt muzyczny, Rock Candy Sweet.

Nina Simone, właśc. Eunice Kathleen Waymon (ur. 21 lutego 1933 w Tryon, zm. 21 kwietnia 2003 w Carry-le-Rouet) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów i pianistka. Klasyfikowana generalnie jako przedstawicielka jazzu, choć sama nie lubiła takiego szufladkowania. Jej twórczość to również muzyka z pogranicza bluesa, rhythm and bluesa i soulu.Harvey Weinstein (ur. 19 marca 1952 w Queens w Nowym Jorku) – amerykański producent filmowy. Wraz z bratem Bobem założyciel i współprezes wytwórni filmowych Miramax oraz The Weinstein Company. W 1998 otrzymał Oscara za najlepszy film za Zakochanego Szekspira. Był także producentem takich filmów jak: Pulp Fiction, Angielski pacjent, Gangi Nowego Jorku czy filmowej trylogii Władca Pierścieni.

Głos[ | edytuj kod]

Głos Lany klasyfikowany jest jako kontralt.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Born to Die – drugi album studyjny amerykańskiej autorki tekstów oraz piosenkarki Lany Del Rey. Wydawnictwo ukazało się 27 stycznia 2012 roku przez Polydor, Interscope Records oraz Stranger Records. Po podpisaniu umowy z wytwórnią Stranger w czerwcu 2011 roku, wokalistka wydała swój debiutancki singiel "Video Games", który jest uważany za ten, który przyciągał popularnością. Następnie Del Rey zaczęła udzielać wywiadów do kilku gazet i czasopism on-line, jak wykorzystywała koncerty do promocji pracy. Drugi singiel "Born to Die" ukazał się 30 grudnia 2011 roku.
Instagram – fotograficzny serwis społecznościowy hostingu zdjęć, połączony z aplikacją o tej samej nazwie (dostępną aktualnie na systemy operacyjne iOS oraz Android), który umożliwia użytkownikom robienie zdjęć, stosowanie do nich filtrów cyfrowych oraz udostępnianie ich w różnych serwisach społecznościowych. Charakterystyczną cechą jest to, że nadaje zdjęciom kwadratowy kształt, podobne jak aparaty fotograficzne marki Kodak serii Instamatic, aparaty do fotografii błyskawicznej firmy Polaroid oraz średnioformatowe aparaty formatu 6x6 w przeciwieństwie do proporcji obrazu 4:3, który jest wykorzystywany przez większość aparatów fotograficznych oraz urządzeń mobilnych dysponujących funkcją foto.
20. gala rozdania nagród MTV Europe Music Awards odbyła się 11 listopada 2012 we Frankfurcie nad Menem. Galę prowadziła niemiecka modelka Heidi Klum.
Alkoholizm, choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa – zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.
Vogue – amerykański magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś. Dotyczy mody, życia gwiazd, lecz zawiera także artykuły z dziedzin sztuki, polityki. Przez wielu jest uważany za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody i modelingu.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Reklama