Lamia (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lamia (gr. Λαμία, Lamía) – miasto w centralnej Grecji, siedziba administracyjna regionu Grecja Środkowa, jednostki regionalnej Ftiotyda i gminy Lamia. W 2011 roku liczyło 52 006 mieszkańców.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

Według jednej wersji, nazwa miasta pochodzi od mitologicznej postaci imieniem Lamia.

Zabytki[ | edytuj kod]

 • Zamek usytuowany jest na wzgórzu, nad miastem, od razu służył też kontroli szlaków komunikacyjnych Północ-Południe i Wschód-Zachód. Ślady budownictwa sięgają tu epoki brązu (2800-1000 p.n.e.). Zachowane i niemal kompletne, jedno z pasm murów obronnych i jego dwie bramy, noszą szatę z okresu po wojnie o niepodległość, niemniej zawierają elementy aż z V p.n.e. Wewnętrznie, zamek podzielony jest na trzy, współpracujące części, z których dwie mogły się bronić także samodzielnie, w wypadku sforsowania bram przez wrogów. Główna brama nosiła nazwę "Σιδηρά" - cała z żelaza. W starożytności, akropolis stanowiała część obszerniejszego, miejskiego systemu obronnego. Uczestniczyła w większości ważnych konfliktów. Od roku 190 n.e. w rękach rzymskich, następnie znów w greckich, skoro bizantyńskich, w wiekach XIII i XIV w rękach łacinników, konkretnie Franków i Katalończyków. Od roku 1446 i przez 387 lat nad fortyfikacjami zapanowali Turcy. Od 1833r, czyli od daty wejścia Lamii w skład odrodzonego państwa, po rok 1940, zamek znów służył wojsku greckiemu. By po II wojnie światowej udzielić gościny Okręgowemu Muzeum Archeologicznemu
 • XIV-wieczny, bizantyński monastyr św. Agatona w Lamii
 • Most Gorgopotamos, z jego historyczną rolą w historii narodowych ruchów oporu II wojny światowej.
 • Jaskinia Arsali, w pobliskich górach Iti
 • Monastyr w Damaście, fragmentami, w tym główna świątynia - XI-wieczny
 • Zamek bizantyński w Ipati (Ypati)
 • - by wymienić te, stanowiące obiekt zainteresowania nie tylko Greków

  ELAS (gr. ΕΛΑΣ – Ελληνικός Λαϊκός Απελευθερωτικός Στρατός – Ellinikos Laikos Apeleftherotikos Stratos, wierny przekład: Greckie Ludowe Wyzwoleńcze Wojsko) – masowa formacja partyzancka, związana z Narodowym Frontem Wyzwoleńczym (EAM), czyli lewicową, republikańską siłą polityczną, powołaną w 1941 przez Komunistyczną Partię Grecji (KKE) i trzy inne, małe partie. Była to najsilniejsza i najbardziej aktywna formacja greckiego ruchu oporu, jedyna zdolna do samodzielnego działania niezależnie od pomocy aliantów.Termopile (gr. Θερμοπύλαι, thermos – gorący, pyle – wrota) – wąskie przejście w Grecji w pobliżu miejscowości Lamia, między Zatoką Malijską a pasmem górskim Oita, prowadzące z Tessalii do Grecji Środkowej. W 480 p.n.e. została tam stoczona słynna bitwa między koalicją Greków pod przywództwem Sparty a wojskami perskimi. Zwycięstwo odniosła w niej Persja, jednak poniosła ogromne straty w ludziach.

  Muzea i galerie sztuki[ | edytuj kod]

 • Okręgowe Muzeum Archeologiczne
 • Muzeum Bizantyjskie
 • Galeria obrazów im. Alekosa Kontoulosa
 • Centrum informacyjno-historyczne w Termopilach (działające od 2010r)
 • Muzea etnograficzne Kostaleksiou, Rodonii i Ftiotidy
 • Muzeum Radiofonii
 • Muzeum Kolejnictwa
 • Muzeum Historii Naturalnej
 • Muzeum, poświęcone metodom wykorzystania energii wodnej
 • Archiwa historyczne Lamii
 • także inne, wymienione na linkowanej poniżej stronie informacji turystyczniej i kulturalnej
 • Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Wojna o niepodległość Grecji (1821–1832) – wojna narodowo-wyzwoleńcza toczona przez Greków, przeciw Turkom. Ostatecznie, dzięki poparciu Francji, Wielkiej Brytanii i Rosji Grecja uzyskała niepodległość w roku 1830. Każdy z krajów pomagających Grecji miał w tym swój cel. Anglia chciała mieć lepszy dostęp do swoich ziem w Afryce i lepszy dostęp do południowej części Europy. Ponadto interwencja brytyjska była okazją do osłabienia Egiptu, którego sułtan brał udział w wojnie przeciw Grecji od 1825 roku. Nadmierny wzrost potęgi Egiptu mógłby zagrozić brytyjskim posiadłościom w Indiach. Rosji chodziło również o osłabienie Turcji, którą mocarstwa europejskie – Wielka Brytania i Francja – uważały za przeciwwagę dla Rosji na Bałkanach.
  Rzeszów (łac. Resovia, ukr. i łemkow. Ряшів, jid. רײַשע) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, siedziba władz województwa podkarpackiego i powiatu rzeszowskiego. Jest miastem centralnym aglomeracji rzeszowskiej. Znajduje się tu kuria diecezji rzeszowskiej.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Lamia (gr. Δήμος Λαμιέων, Dimos Lamieon) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Tesalia-Grecja Środkowa, w regionie Grecja Środkowa, w jednostce regionalnej Ftiotyda. W 2011 roku liczyła 75 315 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Gorgopotamos, Lianokladi i Ipati oraz wspólnoty Pawliani. Siedzibą gminy jest Lamia.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama