Lamar Hunt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lamar Hunt (ur. 2 sierpnia 1932 w El Dorado, Arkansas, zm. 13 grudnia 2006 w Dallas) – amerykański przemysłowiec i promotor sportu.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Międzynarodowa Tenisowa Galeria Sławy (ang. International Tennis Hall of Fame) – instytucja zajmująca się upowszechnianiem tenisa, prezentacją tradycji tenisowych kolejnym pokoleniom graczy i kibiców oraz honorowaniem wybitnych zawodników i zawodniczek.

Życiorys[ | edytuj kod]

Był członkiem rodziny teksańskich przemysłowców branży naftowej, synem magnata naftowego Haroldsona L. Hunta. Zainteresowania sportem realizował m.in. na studiach. Był zawodnikiem futbolu amerykańskiego, drużyny Southern Methodist University.

Był współtwórcą American Football League (połączonej później z National Football League), właścicielem drużyny futbolu amerykańskiego Kansas City Chiefs oraz drużyny piłkarskiej Dallas Tornado.

Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Należał również do grona założycieli World Championship Tennis, organizacji działającej w latach 1967–1990, która znacznie przyczyniła się do rozwoju tenisa zawodowego w pierwszych latach ery „open”.

Został wyróżniony członkostwem w kilku galeriach sławy: zawodowego futbolu amerykańskiego, piłki nożnej w USA oraz tenisa (1993).

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Lamar Hunt (ang.). Międzynarodowa Tenisowa Galeria Sławy. [dostęp 2021-12-20].
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biografia w Pro Football Hall of Fame (ang.)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.American Football League (skrót: AFL, Amerykańska Liga Futbolowa) - zawodowa liga futbolu amerykańskiego działająca w latach 1960-1969.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Southern Methodist University (SMU) – amerykańska uczelnia prywatna z siedzibą w University Park w stanie Teksas. Została założona w 1911 roku.
  Pro Football Hall of Fame – galeria sławy futbolu amerykańskiego znajdująca się w Canton, Ohio. Powołana w 1963 roku ma za zadanie uhonorowanie najwybitniejszych graczy, trenerów i innych osób związanych z futbolem amerykańskim.
  Kansas City Chiefs - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Kansas City w stanie Missouri. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji AFC ligi NFL. Chiefs przeprowadzają treningi letnie na terenie University of Wisconsin-River Falls.
  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama