Lady Pank

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lady Pank – polski zespół muzyczny założony w 1981 we Wrocławiu przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Nazwa grupy pochodzi od tytułu jej pierwszego nagrania – „Mała Lady Punk”.

Wojciech Byrski (ur. 1973) – polski autor tekstów piosenek, kompozytor, scenarzysta teledysków, producent muzyki, z wykształcenia prawnik. Pisze teksty dla czołowych polskich wykonawców muzyki rozrywkowej.Sztuka latania – składanka utworów różnych wykonawców. Znalazły się na niej utwory nie wydane na płytach długogrających poszczególnych wykonawców. Tytuł składanki pochodzi od tytułu utworu „Sztuka latania” zespołu Lady Pank.

Pierwszy oficjalny koncert pod szyldem Lady Pank zagrali 14 sierpnia 1982 w Warszawie z okazji otwarcia studenckiego klubu Park, wystąpili w składzie: Jan Borysewicz – wokal i gitara; Edmund Stasiak – gitara; Paweł Mielczarek – gitara basowa; Andrzej Polak – perkusja. Od tamtej pory skład zespołu wielokrotnie ulegał zmianie, a grupa wydała ponad 20 płyt studyjnych i wylansowała liczne przeboje, m.in. „Tańcz, głupia, tańcz”, „Kryzysowa narzeczona”, „Mniej niż zero”, „Fabryka małp”, „Wciąż bardziej obcy”, „Zostawcie Titanica” i „Zawsze tam, gdzie ty”. Za sprzedaż albumów uzyskali dwie platynowe płyty i sześć złotych.

Prawda i serce – szesnasty singel zespołu Lady Pank. Singel ten promował album studyjny Łowcy głów. Muzyka została skomponowana przez Jana Borysewicza, a autorem tekstu jest Jacek Skubikowski. Nagranie powstało w marcu 1998 roku. Do utworu nakręcono również teledysk w USA.Marek Dutkiewicz (ur. 26 marca 1949 w Warszawie) – polski autor tekstów piosenek, także scenarzysta, dziennikarz i wydawca, a także osobowość telewizyjna.

Lady Pank pozostaje jednym z najpopularniejszych zespołów muzycznych w historii polskiego rocka.

Historia[ | edytuj kod]

Początki (1981–1982)[ | edytuj kod]

Maxim w Gdyni – miejsce przedstawione w utworze „Tańcz, głupia, tańcz”, jeden z najbardziej ekskluzywnych lokali w czasach PRL-u

Zespół Lady Pank został założony pod koniec 1981, tuż po odejściu z Budki Suflera Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Pierwszy utwór – „Mała Lady Punk” – Borysewicz nagrał z basistą Wojciechem Bruślikiem i perkusistą Andrzejem Dylewskim w grudniu 1981 w krakowskim studio Teatru STU podczas sesji nagraniowej do płyty Układy Izabeli Trojanowskiej. W tym czasie zespół nie miał jeszcze ustalonego stałego składu, rozmyślał także nad swoją nazwą – wśród propozycji padł „Żuzel”, ostatecznie zdecydowali się na „Lady Pank”, która została zaczerpnięta z tytułu ich pierwszej piosenki.

Izabela Ludwika Trojanowska z domu Schütz (ur. 22 kwietnia 1955 w Olsztynie) – polska piosenkarka rockowa, aktorka i osobowość medialna. Międzynarodowy Dzień Dziecka (MDD) – dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ; w Polsce MDD obchodzony jest 1 czerwca.

W marcu 1982 Borysewicz, Bruślik i Dylewski odbyli pierwsze wspólne próby. Pod koniec kwietnia wystąpili z Tadeuszem Nalepą na Rawa Blues Festival w Katowicach, w tym czasie współpracowali też z Izabelą Trojanowską, towarzysząc jej na koncertach w charakterze akompaniatorów. Borysewicz po jednym z koncertów we Wrocławiu zaproponował współpracę Andrzejowi Polakowi i Pawłowi Mielczarkowi, poza tym do zespołu dołączył Edmund Stasiak. Kolejne nagrania zrealizowali w krakowskim studio Teatru STU, finansowo pomógł im Stanisław Cejrowski z Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Nagrali wtedy instrumentalne wersje utworów: „Minus 10 w Rio”, „Tańcz, głupia, tańcz”, „Vademecum skauta” i „Mniej niż zero”, do których wkrótce ścieżki wokalne dograł, zaproszony do zespołu przez Borysewicza, Janusz Panasewicz. Z czasem został głównym wokalistą grupy.

The Rolling Stones [ðɘ rɘʊlɪŋ stɘʊnz] – brytyjski zespół rockowy, założony 12 lipca 1962 w Londynie. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Łącznie sprzedali ok. 250 milionów egzemplarzy albumów na całym świecie. Andrzej Mogielnicki (ur. 15 grudnia 1948 w Warszawie) – polski autor tekstów piosenek. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

W sierpniu 1982 w warszawskim klubie Park zaliczyli pierwszy oficjalny występ jako zespół, zagrali w składzie – Borysewicz, Stasiak, Mielczarek i Polak. W tej konfiguracji zagrali łącznie pięć koncertów; jeszcze przed występem w Parku zagrali na Rock Arenie w Poznaniu, później dali koncert w Świnoujściu i w warszawskim klubie Akcent, a ostatni koncert w tym składzie zagrali w Jaśle. W tym czasie do grupy dołączył Wojciech Kwapisz w charakterze menedżera. Wkrótce w stolicy założono pierwszy fanklub zespołu pod nazwą „Kilimandżaro”, inspirowaną kolejną piosenką z repertuaru zespołu – „Moje Kilimandżaro”. W tym czasie muzycy wydali pierwszy singel – „Mała Lady Punk” / „Minus 10 w Rio”, a obie piosenki dotarły do pierwszego miejsca na Radiowej liście przebojów Programu I. Po odejściu Polaka i Milczarka z zespołu Borysewicz zaproponował współpracę kolejnym muzykom, wśród nich byli basista Mieczysław Jurecki i perkusista Wojciech Morawski. Ostatecznie do Borysewicza, Panasewicza i Stasiaka dołączyli basista Paweł Mścisławski i perkusista Jarosław Szlagowski, który odeszli z Oddziału Zamkniętego.

Zimowe graffiti – świąteczna płyta polskiego zespołu rockowego Lady Pank wydana w grudniu 1996 roku przez wytwórnię Starling SA. Muzykę skomponował Jan Borysewicz, autorem słów jest Janusz Panasewicz.Piotr Rogucki (ur. 5 maja 1978 w Łodzi) – wokalista i frontman łódzkiego zespołu rockowego Coma, aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

Jesienią 1982 występem w Kaliszu rozpoczęli koncerty w nowym składzie. W grudniu wystąpili na festiwalu Zderzenia rockowe w Katowicach. W tym okresie ich muzyka jednoznacznie oscylowała wokół rozwijającego się wówczas stylu New Wave (Nowa fala).

Największa popularność (1983–1986)[ | edytuj kod]

Szczyt popularności Lady Pank przypadł na rok 1983. Zespół zagrał wtedy mnóstwo koncertów – ich liczbę szacuje się między 200 a 400. Muzycy wystąpili także m.in.: na Rock Arenie w Poznaniu, w koncercie Rock w Opolu podczas 20. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz na festiwalu Rock na Wyspie we Wrocławiu. Ponadto wystąpili w filmie Pawła Karpińskiego To tylko rock (1984). W marcu rozpoczęli nagrania debiutanckiej płyty, poprzedzone dwutygodniowymi próbami. Album, zatytułowany po prostu Lady Pank, ukazał się w czerwcu 1983 nakładem Tonpressu. Płyta była zbliżona brzmieniowo do popularnej wówczas grupy The Police, a piosenki z albumu stały się radiowymi przebojami; sześć z nich – „Kryzysowa narzeczona”, „Mniej niż zero”, „Moje Kilimandżaro”, „Wciąż bardziej obcy”, „Zamki na piasku” i „Fabryka małp” – dotarło do pierwszego miejsca na Liście przebojów Programu Trzeciego. W listopadzie muzycy zagrali galowy koncert w Hali Gwardii w Warszawie, który to spektakl zarejestrowała Telewizja Polska. Wówczas konkurowali głównie z Republiką, ale też z innymi grupami rockowymi, m.in. Perfectem, Oddziałem Zamkniętym, Lombardem, Bajmem czy Maanamem. Zdobyli uznanie także w ogólnopolskich plebiscytach podsumowujących rok 1983 w muzyce – w konkursie magazynu „Non Stop” zwyciężyli w kategoriach: „zespół wokalno-instrumentalny” i „przebój roku” (za „Mniej niż zero”), a Borysewicz został uznany najlepszym autorem tekstów, kompozytorem, wokalistą i instrumentalistą, poza tym wygrali głosowanie na zespół roku, organizowane przez tygodnik „Razem”, a muzycy Lady Pank triumfowali w kategoriach: gitarzysta, basista i perkusista.

Olaf Lubaszenko, właśc. Olaf Sergiusz Linde-Lubaszenko (ur. 6 grudnia 1968 we Wrocławiu) – polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i producent, także wokalista i konferansjer. Związany z Teatrem Buffo. Dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.Bogdan Kowalewski (ur. 28 maja 1953 w Warszawie) – polski gitarzysta basowy, w latach 1980-85 oraz 1991-92 grał w zespole Maanam. Jego riffy i solówki na gitarze basowej nadały charakter takim piosenkom grupy jak "Eksplozja", "Zdrada", "Lucciola" czy "Lipstick On The Glass".
Jan Borysewiczlider, kompozytor, gitarzysta zespołu

1 kwietnia 1984 wystąpili w Sali Kongresowej z okazji 100. wydania Listy przebojów Programu Trzeciego. W tym samym roku wystąpili na Rock Arenie w Poznaniu i na festiwalu Rock nad Bałtykiem, a na 21. KFPP w Opolu zaprezentowali m.in. premierowy utwór „To jest tylko rock and roll”. W tym czasie znane stały się liczne zabawy w hotelach organizowane przez Borysewicza. Latem nakładem Savitoru wydali album pt. Ohyda, który nagrywali jeszcze w 1983. Na listach przebojów znalazły się utwory, m.in.: „Zabij to”, „A to ohyda” czy „Tango stulecia”. W ramach promocji płyty nakręcili z reżyserem Jerzym Fedakiem telewizyjny program fabularyzowany pt. Blady pank to ohyda, podczas którego zaprezentowali swoje piosenki. Program został wyemitowany premierowo przez katowicki oddział TVP. Oprócz tego, na prośbę Marii Kotersbkiej, która wówczas obchodziła swoje 60. urodziny, nagrali swoją interpretację jej „Augustowskich nocy”, którą następnie wydali na singlu; piosenka dotarła do szóstego miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego. Poza tym dla żartu wykonali cover „Białej flagi” Republiki. Wówczas zaczęła tworzyć się rywalizacja Lady Pank z Republiką, zorganizowana przez fanów obu grup. Sami muzycy znali się prywatnie i nie wywoływali konfliktów, co później przypieczętowano tekstami Grzegorza Ciechowskiego do albumu pt. Tacy sami. Ponadto w 1984 dużo koncertowali po Polsce. 23 listopada na koncercie w Katowicach odebrali złote płyty za albumy Lady Pank i Ohydę; pierwszy sprzedał się w nakładzie 220 tys. oficjalnych sztuk, a drugi – 150 tys. egzemplarzy. W tym czasie trójmiejska firma Karolina we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym wydała kasetę pt. Live, zawierającą zapis filmowy koncertu Lady Pank w Hali Gwardii w 1983. Poza tym drugi rok z rzędu triumfowali w plebiscycie magazynu „Non Stop”, wygrywając w kategorii „zespół wokalno-instrumentalny”. Również w 1984 premierę miał pierwszy odcinek serialu TVP O dwóch takich, co ukradli księżyc, do którego Borysewicz, wspomagany wokalnie przez Panasewicza, nagrał muzykę.

Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.Opera Leśna (niem. Die Waldoper) – leśny amfiteatr o powierzchni 4 ha otwarty w lipcu 1909 w Sopocie. Opera Leśna znajduje się na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich. Obiekt charakteryzuje się przede wszystkim dobrą akustyką i atrakcyjną lokalizacją. Widownia opery mieści 4400 widzów, a scena (o długości 50 m i powierzchni 536 m²) jest w stanie pomieścić ponad 100 osobową orkiestrę. Sceneria Opery Leśnej jest kojarzona przede wszystkim z odbywającym się tu corocznie festiwalem. Scena opery to również miejsce licznych koncertów muzyki poważnej, koncertów bluesowych, rockowych, pokazów mody i innych. W pobliżu Opery Leśnej przebiega turystyczny szlak Wzgórz Szymbarskich.

Na początku 1985 nagrali piosenkę „Sztuka latania”, z którą dotarli do pierwszego miejsca na Listy przebojów Programu Trzeciego i która – obok piosenki „Banalna rzecz – C’est la vie" – ukazała się na składance utworów różnych wykonawców, także zatytułowanej Sztuka latania. W tym czasie nagrali także utwór „Raport z N.”, poza tym pracowali nad anglojęzycznymi wersjami swoich przebojów, które przygotowali z myślą o koncertach za granicą. Efektem sesji nagraniowej był album pt. Drop Everything, będący anglojęzycznym wydaniem ich debiutu z 1983, nad którym pracowali z tłumaczem, Tomem Wachtelem. Po zaprezentowaniu płyty przez promotora Grzegorza Kuczyńskiego na targach muzycznych „Midem” w Cannes zespołowi zaproponowano wydanie płyty w Stanach Zjednoczonych. W marcu muzycy wyjechali do USA, gdzie odbyli trzytygodniową trasę promocyjną, obejmującą kilka koncertów (m.in. dwa w Los Angeles) oraz serię wywiadów, a także występ w programie American Bandstand. Wydaną na amerykańskim rynku płytę promowali singlem „Minus Zero”, do którego zrealizowali teledysk w reż. Zbigniewa Rybczyńskiego. O ich pobycie w USA pisała amerykańska prasa, m.in. „Newsweek” i „The Washington Post”. Po powrocie do Polski wylansowali kolejny przebój: „Someone’s Round the Corner”, z którym dotarli do pierwszego miejsca na Liście przebojów Programu Trzeciego. Jeszcze w pierwszej połowie 1985 wystąpili jeszcze na Rock Arenie w Poznaniu oraz podczas koncertu „Mikrofon i Ekran” w ramach 22. KFPP w Opolu, gdzie zagrali numery „Raport z N.” i „Czas na mały blues”. W drugiej połowie roku, w promocji za granicą, zagrali koncert w Camden Palace w Londynie, a także wystąpili na festiwalu Ruisrock w Finlandii oraz na 7. Festiwalu Młodzieży i Studentów w Moskwie. Po powrocie do Polski z zespołu odszedł Jarosław Szlagowski, który przeszedł do Maanamu. W sierpniu wystąpili gościnnie na festiwalu w Sopocie, gdzie po raz pierwszy zagrali z nowym perkusistą, Andrzejem Dylewskim, który wcześniej wziął udział w nagraniu debiutanckiego utworu zespołu – „Mała Lady Punk”. Na festiwalu wykonali 15 piosenek, w tym premierowy utwór „On Top”; występ był nagrywany przez telewizję, a film traktowany był przez muzyków jako wizytówka ich zespołu za granicą. Latem wydali singel z piosenkami „Raport z N.” / „Rysunkowa postać”; druga piosenka została ich kolejnym przebojem z pierwszego miejsca na liście Listy przebojów Programu Trzeciego. We wrześniu zagrali na festiwalu Pożegnanie lata z Jarmarkiem na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. W październiku 1985 występami w Sali Kongresowej w Warszawie zinaugurowali serię spektakli muzycznych pt. „Jacek i Placek, czyli Lady Pank w poszukiwaniu krainy leniuchów”, inspirowanych materiałem napisanym przez Borysewicza i Panasewicza do serialu O dwóch takich, co ukradli księżyc.

Zbigniew Rybczyński (ur. 27 stycznia 1949 w Łodzi) – polski reżyser, operator filmowy, artysta multimedialny, laureat Oscara.Tarnobrzeg – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim. Siedziba władz powiatu tarnobrzeskiego w latach 1867-1975 oraz od 1999. Siedziba władz województwa tarnobrzeskiego w latach 1975-1998. W latach 1973-1976 miasto było siedzibą gminy wiejskiej Tarnobrzeg. Jeden z większych ośrodków przetwórstwa siarki w Polsce.

W grudniu 1985 rozpoczęli nagrania nowego albumu. Pod koniec roku wydali świąteczny utwór „Gwiazdkowe dzieci”. W 1986 wydali singel „Sly” / „This Is Only Rock’n’Roll”, którym zamknęli rozdział anglojęzycznych nagrań Lady Pank. Poza tym planowali nagranie drugiej anglojęzycznej płyty z myślą o kontynuowaniu kariery za granicą, jednak nagrania nigdzie nie ujrzały światła dziennego. W tym czasie muzycy ostatecznie zrezygnowali z dalszych prób robienia kariery w USA, głównie z powodu nieznajomości języka angielskiego. 30 marca 1986 wystąpili z utworem „Minus Zero” na Tokio Music Festival, na którym odebrali dwa wyróżnienia – za wykonanie oraz kompozycję. Wiosną zagrali kolejną serię koncertów po Polsce, w tym czasie zaczęli odczuwać mniejszy popyt na swoje występy ze strony publiczności, co objawiało się m.in. wolniejszą sprzedażą puli biletów. Jednocześnie w zespole narastał konflikt między Kwapiszem a Mogielnickim, który nasilił się w maju podczas pobytu Lady Pank w Cottbus, gdzie wystąpili na Spotkaniach Przyjaźni Młodzieży NRD i Polski. Również w 1986 wydali pierwszy album z serii O dwóch takich, co ukradli księżyc.

Sztuka latania – piosenka Lady Pank nagrana w roku 1985, która pierwotnie nie trafiła na studyjny album zespołu. Autorem muzyki jest Jan Borysewicz, a słów Andrzej Mogielnicki. Do utworu nakręcono teledysk.37. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu – edycja Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z 2000 r. Po raz pierwszy odbył się plebiscyt i koncert Superjedynek. Zorganizowały je TVP 1 i RMF FM. Wykonawcy byli nagradzani za muzyczne osiągnięcia w ciągu 12 miesięcy poprzedzających imprezę.

1 czerwca 1986 podczas koncertu z okazji Dnia Dziecka na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu pijany Borysewicz obnażył przyrodzenie przed publicznością oraz zwyzywał ze sceny zaczepiających go widzów. Wydarzenie wywołało ogólnopolski skandal, a działalność Lady Pank na mocy decyzji Ministerstwa Kultury i Sztuki została zawieszona. Jednocześnie współpracę z zespołem zakończył Andrzej Mogielnicki, który nieprzychylnie wypowiedział się w mediach o wybryku Borysewicza. Zupełnie przypadkowo okładka albumu LP3 – nigdy za wiele rokendrola! (autorstwa Mścisławskiego), którego promocja przypadła na czerwiec 1986, przedstawiała ludzika ze zsuniętymi spodniami. Płytę promowali singlem „Osobno”, który dotarł do piątego miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego. Sam album spotkał się z chłodnym odbiorem ze strony dziennikarzy. W corocznym plebiscycie magazynu „Non Stop” triumfowali w niechlubnej kategorii „rozczarowanie muzyczne”, ponadto zajęli drugie miejsce w kategorii „grupa roku”.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

Kryzys grupy (1987–1992)[ | edytuj kod]

Janusz Panasewicz – frontman, wokalista zespołu

Z początkiem 1987 zespół powrócił do działalności scenicznej, ale już bez Dylewskiego, który wyemigrował do USA; rolę perkusisty Lady Pank przejął Wiesław Gola. Skład poszerzył się również o grającego na instrumentach klawiszowych Jerzego Suchockiego. Zespół pierwsze koncerty po powrocie zagrał 21 stycznia w Ursusie, a następny – cztery dni później w Zabrzu, następnie wyruszył w trasę po całej Polsce. Po odejściu Mogielnickiego teksty piosenek dla zespołu zaczęli pisać Zbigniew Hołdys, Grzegorz Ciechowski, Marek Dutkiewicz i Jacek Skubikowski. Poza tym w tym czasie Wojciech Kwapisz zakończył współpracę menedżerską z zespołem, a nowym agentem Lady Pank został Andrzej Staszak. Za jego namową Borysewicz latem 1987 napisał utwór „Stanie się cud” z myślą o wykonywaniu go podczas koncertów charytatywnych. W nagraniu piosenki brali udział także muzycy z zespołów: TSA, Kombi i Lombard, a gotowy utwór wykonywali na koncertach dobroczynnych pod hasłem „Nasz Wspólny Świat”, z których dochód przekazali na rzecz fundacji „Fundusz Solidarności”, wspierającej mieszkańców krajów Trzeciego Świata. Piosenka dotarła do pierwszego miejsca na Liście przebojów Programu Trzeciego. Jeszcze w 1987 wylansowali kolejne przeboje – „To, co mam” i „Tacy sami”, ktore dotarły do kolejno: pierwszego i drugiego miejsca na Liście przebojów Programu Trzeciego. Pod koniec roku zostali okrzyknięci zespołem roku w corocznych plebiscytach tygodników „Zarzewie” i „Non Stop”.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

Na początku 1988 odbyli kolejną trasę koncertową po Polsce. Wiosną zaprezentowali kilka nowych piosenek, w tym „Zostawcie Titanica”, która stała się kolejnym hitem w ich repertuarze i dotarła do pierwszego miejsca na Liście przebojów Programu Trzeciego, a także „John Belushi” i „Ratuj tylko mnie”, które spotkały się już z mniejszym zainteresowaniem ze strony słuchaczy. W tym czasie zakończyli współpracę z Andrzejem Staszakiem, a ich nowym agentem został Krzysztof Zakreta. Latem wyruszyli do USA, gdzie zagrali serię koncertów, wystąpili m.in. na festiwalu Chicago’s Lakefront Polish Festival. W trakcie pobytu w Stanach doszło do podziału grupy – Borysewicz i Panasewicz występowali razem, a reszta muzyków jako The Mix. Po zakończeniu trasy z zespołu odeszli Paweł Mścisławski i Wiesław Gola, którzy przy okazji zakończyli ostatecznie swoje kariery muzyczne. Jesienią 1988 nakładem amerykańskiej firmy KZ Electronic wydali czwarty album studyjny Lady Pank pt. Tacy sami, który był ich pierwszym wydawnictwem wydanym na CD. Na płycie umieścili m.in. singiel „Oglądamy film”, który dotarł do czwartego miejsca na Liście przebojów Programu Trzeciego. W corocznym podsumowaniu magazynu „Non Stop” zajęli pierwsze miejsce w kategorii zespół roku.

Łowcy głów – album polskiego zespołu Lady Pank, zawiera w większości materiał rockowy. Album wydany w 1998. Premiera albumu miała miejsce 22 czerwca 1998 roku. Do albumu powstały dwa teledyski: „Prawda i serce” oraz „List do B.”Bal maturalny - album studyjny producenta muzycznego Roberta M (Rozbójnik Alibaba) i Jana Borysewicza, gitarzysty zespołu Lady Pank. Wydawnictwo ukazało się 14 listopada 2014 roku nakładem wytwórni muzycznej Step Records. Wśród gości na płycie znaleźli się m.in. Bonson, Peja, Onar, Pih, Paweł Kukiz, Kobra, VNM oraz Krzysztof Cugowski.

W marcu 1989 Borysewicz i Panasewicz powrócili z amerykańskiej trasy do Polski. Wiosną wydali drugi album z serii O dwóch takich, co ukradli księżyc, nad którym pracowali z Jackiem Cyganem. Wkrótce do ich zespołu ponownie dołączył Jarosław Szlagowski, zajmując miejsce Edmunda Stasiaka, który po powrocie z USA rozstał się z Lady Pank. Do grupy dołączył też Kostek Joriadis. Podczas koncertów w Czechosłowacji zespół wspomagał basista Bogdan Kowalewski, a tuż przed wyjazdem Lady Pank na koncerty w ZSRR jego miejsce zajął Robert Jaszewski. W tym samym roku Borysewicz – pod kryptonimem Jan Bo – wydał swój pierwszy, solowy album pt. Królowa ciszy, na którym umieścił autorskie kolędy i pastorałki. W 1990 do Borysewicza, Panasewicza i Szlagowskiego ponownie dołączył Bogdan Kowalewski, z którym zagrali kilka koncertów w Ukrainie. Kilka miesięcy później jego miejsce w Lady Pank zajął Piotr Urbanek. Niedługo potem zespół wypromował kolejny przebój – balladę „Zawsze tam, gdzie ty”, która dała tytuł kolejnemu albumowi i zadecydowała o jego popularności. Album Zawsze tam gdzie ty, nagrywany wiosną 1990, brzmiał zdecydowanie ciężej niż poprzednie płyty zespołu. Koncertowy program zespołu uzupełniał pierwszy przebój Borysewicza napisany jeszcze dla Budki Suflera, „Nie wierz nigdy kobiecie”. Również w 1990 wystąpili z recitalem w ramach koncertu Rock Opole na 27. KFPP w Opolu, odbyli kolejną trasę koncertową dla amerykańskiej Polonii oraz wydali maxi-singel „Gwiazdkowe dzieci” / „Gwiazda na wietrze”, który razem z Królową ciszy złożył się na Pastorałki Jana Bo.

Stadion Olimpijski – wielofunkcyjny stadion we Wrocławiu, zbudowany w latach 1926-1928 według projektu niemieckiego architekta Richarda Konwiarza. Jest centralnym elementem kompleksu sportowego, mieszczącego się na wrocławskim osiedlu Zalesie.To tylko rock – polski muzyczny film obyczajowy z 1983 roku, w reżyserii Pawła Karpińskiego. W filmie udział wzięły czołowe polskie zespoły rockowe Lady Pank, Oddział Zamknięty, Mech, Śmierć Kliniczna, Dezerter, Rejestracja, Rubi oraz brytyjski zespół Classix Nouveaux.

W lipcu 1991 wystąpili z wiązanką swoich przebojów podczas Trzech Dekad Rocka w Polsce w Sopocie, po czym znów wylecieli do USA, gdzie wkrótce ponownie zawiesili działalność. W tym czasie media lansowały kolejne przeboje z albumu Zawsze tam, gdzie ty, m.in. „Co mnie to obchodzi” i „Niedokończoną ulicę”. W telewizji często emitowany był teledysk do utworu „Zawsze tam, gdzie ty”. Mimo że zespół nie funkcjonował, nadal cieszył się ogromną popularnością w mediach. Tego samego roku ukazała się pierwsza składanka grupy pt. The Best of Lady Pank. W 1992 Borysewicz powrócił do projektu Jan Bo, do którego rekrutował basistę Wojtka Pilichowskiego i perkusistę Wojciecha Morawskiego, a efektem ich współpracy była płyta pt. Wojna w mieście.

Akustycznie – album akustyczny polskiej grupy muzycznej Lady Pank. Wydawnictwo ukazało się 16 czerwca 2015 roku nakładem wytwórni muzycznej Sony Music. Tadeusz Nalepa (ur. 26 sierpnia 1943 w Zgłobniu, zm. 4 marca 2007 w Warszawie) – polski kompozytor, gitarzysta, wokalista, harmonijkarz i autor tekstów.

Wznowienie działalności (1994–1997)[ | edytuj kod]

W 1993 Borysewicz pozostawał w USA, gdzie na jednym z koncertów gościnnie wystąpił z nim Panasewicz. Entuzjastyczna reakcja publiczności zachęciła obu do reaktywacji Lady Pank. W 1994 zespół wznowił działalność w nowym składzie: Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz, Krzysztof Kieliszkiewicz, Kuba Jabłoński i Andrzej Łabędzki. W marcu i kwietniu nagrali materiał na pierwszy album w nowym składzie. W maju zagrali w warszawskim klubie Van Beethoven swój pierwszy koncert w nowym składzie, następnie wystąpili w Muzycznym Studiu Polskiego Radia, jednak zarejestrowany materiał z koncertu ukazał się dopiero w 2008 na albumie pt. Trójka Live!. Na przełomie wiosny i lata 1994 rozpoczęli trasę koncertową po Polsce, zagrali również m.in. na festiwalu „Rock Opole”. We wrześniu wydali album pt. Na Na, na którym Panasewicz zadebiutował w roli autora tekstów, pisząc słowa do piosenek „Młode orły” i „Rozbitkowie”. Największymi przebojami z albumu stały się utwory: „Na na” i „Na co komu dziś”, który dotarł do trzeciego miejsca na Liście przebojów Programu Trzeciego. W grudniu 1994, wspomagani przez Wojciecha Olszaka i Piotra Wolskiego, dali akustyczny koncert w studio Radia Łódź, który rok później udokumentował album pt. Mała wojna – akustycznie. Materiał ten został też zarejestrowany na potrzeby telewizji, jednak został premierowo wydany dopiero 22 lata później na płycie DVD z kolekcji Bez prądu. W 1995 dali cykl koncertów nadmorskich, poza tym wystąpili na festiwalach: Rockstock we Wrocławiu i Seven Festival w Węgorzewie, oraz wydali album kompilacyjny pt. Gold, na którym umieścili swoje największe przeboje oraz premierowy utwór „Zakrętka”, nagrany w trakcie sesji do płyty pt. Na na. Oprócz tego wsparli działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, grając podczas finałowego koncertu w katowickim Spodku, a także włączyli się w serię koncertów pod hasłem „Wojna z Trzema Schodami”, którymi zwrócili uwagę na architektoniczne i budowlane bariery, jakie w codziennym życiu napotykają osoby z niepełnosprawnością ruchową. W tym samym roku Borysewicz wydał kolejny album solowy pt. Moja wolność.

X Sopot TOPtrendy festiwal odbył się w dniach od 25 do 27 maja 2012 roku w Ergo Arena w Sopocie. Składał się jak co roku z koncertów: TOP, Trendy, kabaretonu oraz recitali gwiazd. Festiwal zorganizowany przez telewizję Polsat.Tacy sami – siódmy album zespołu Lady Pank, wydany w 1988 roku. Płyta jest całkowitym odejściem zespołu od stylu znanego dotychczas fanom z poprzednich albumów. Przede wszystkim jest to album pop rockowy. Wyraźnie słychać wpływ amerykańskich stylów muzycznych na płytę (zwłaszcza w utworach "Oglądamy film" i "John Belushi"). Aranżacje charakteryzuje mocna perkusja, "jazgoczące" gitary elektryczne i syntezatory. Również wokal Janusza Panasewicza brzmi jakby nieco inaczej. Lady Pank udowadnia tą płytą, że jest zespołem dojrzałym, zrywa z młodzieńczym, luzackim stylem znanym dotąd fanom. Wielu fanów po tym albumie mogło czuć się rozczarowanym nagłą zmianą stylu i wizerunku muzycznego zespołu, jednak w gruncie rzeczy płyta spotkała się na rynku z życzliwym przyjęciem. Z tej samej sesji nagraniowej pochodzi utwór "Zasypiam nad ranem", który nie znalazł się na płycie. Utwór ten był zaprezentowany w promującym ten album programie telewizyjnym pod tym samym tytułem co płyta. Ukazał się on na wydanym w 2007 roku Boxie.

W 1996 wystąpili z piosenką „Spotkanie z diabłem” w koncercie poświęconym Krzysztofowi Klenczonowi na 33. KFPP w Opolu. Niedługo później odbyli krótkie wyjazdy do USA i Niemiec. W lipcu wydali album pt. Międzyzdroje, na którym znalazły się piosenki napisane wyłącznie przez duet Panasewicz-Borysewicz. Pierwszy z singli – „Czy czujesz jak”, nawiązywał do klimatów bluesowych, a drugim singlem z płyty był „Nie chcę litości”, przy którego nagraniu po raz pierwszy w dorobku Lady Pank brał udział kwartet smyczkowy. 20 października 1996 TVP2 wyemitowała odcinek programu Szansa na sukces, którego jurorami byli członkowie Lady Pank. Pod koniec roku przedstawili album z piosenkami gwiazdkowymi – Zimowe graffiti. W 1997 premierę miał solowy album Borysewicza – Być wolnym, na który nagrali utwór „Byś imię miał. W tym samym roku wystąpili na festiwalu w Węgorzewie oraz na prośbę autora tekstu, Jacka Skubikowskiego, nagrali piosenkę „Niedawno” (znaną też jako „Jest taki kraj” lub „Moje sny”), która podczas wyborów parlamentarnych 1997 stała się hymnem Unii Wolności. W nagraniu innego wersji tego utworu wziął udział Dariusz Michalczewski. W tym okresie grupa zaczęła w na koncertach grać utwory w wersjach transowo-dance’owych, które wkrótce umieścili także na albumie pt. W transie, dość chłodno przyjętym przez wielu słuchaczy.

Lombard – polski zespół pop-rockowy, który zyskał dużą popularność w latach 80. i na początku lat 90. XX wieku. W latach 80. należał do ścisłej czołówki polskich wykonawców, znany m.in. z takich przebojów jak: "Przeżyj to sam" czy "Szklana pogoda".RMFon.pl (dawniej Miasto Muzyki) – serwis internetowy Grupy RMF FM udostępniający w Internecie streaming (strumień) stacji radiowych i kanałów tematycznych. Obecnie posiada 100 kanałów muzycznych.

Dalsza działalność (1998–2006)[ | edytuj kod]

22 czerwca 1998 wydali album pt. Łowcy głów, nad którym pracowali od marca. Płytę promowali singlami: „Znowu pada deszcz” i „Prawda i serce”, do którego nakręcili teledysk na Manhattanie. W marcu 1999 w klubie „Wolność” w Krakowie zarejestrowali koncert w celu wydania go na nowej płycie. Koncertowa Lady Pank ukazała się 7 czerwca nakładem wytwórni Zic Zac. Płytę zdominowały starsze utwory, w tym m.in. rozbudowana wersja „Marchewkowego pola” i „Zawsze tam, gdzie ty”, a także dwie nowe, studyjne piosenki: „Rozmowa z...” i „Do Moniki L.”, która wykorzystana została w filmie Marka Koterskiego Ajlawju. Latem i jesienią dali kolejną serię koncertów.

Juwenalia, Dni Studenta (łac. Iuvenalia - igrzyska młodzieńców) – święto studentów odbywające się corocznie w maju.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W kwietniu 2000 w studiu radiowej Trójki zagrali koncert wraz z grupą Perfect z okazji 18–lecia Listy przebojów Programu Trzeciego. W tym czasie pracowali też nad materiałem na kolejny album. W czerwcu z utworem „Na granicy” zajęli trzecie miejsce w konkursie „Premier” na 37. KFPP w Opolu. Latem odbyli kolejną serię koncertów, a 11 września wydali album pt. Nasza reputacja. Płytę promowali m.in. utworem „Słońcem opętani”, do którego stworzyli pierwszy w swojej karierze animowany teledysk, zawierający rysunkowe podobizny muzyków. W tym samym roku odbyli trasę koncertową po Polsce z okazji 18. rocznicy narodzin zespołu; galowy koncert trasy zagrali 30 listopada w Hali Filmów Fabularnych we Wrocławiu, a wraz z nimi gościnnie zagrali i zaśpiewali: Jarosław Szlagowski, Edmund Stasiak („Du du”), Zbigniew Hołdys („Mała wojna”), Urszula („Zawsze tam gdzie ty”), Lech Janerka („Kryzysowa narzeczona”), Paweł Kukiz („A to ohyda”), Katarzyna Nosowska („Zamki na piasku”) i Olaf Lubaszenko („Nie wierz nigdy kobiecie”). Część materiału z tego trzygodzinnego koncertu zarejestrowała i wyemitowała Telewizja Polska.

Królowa ciszy – pierwsza solowa płyta Jana Borysewicza (nagrana pod szyldem Jan Bo). Słowa do piosenek ułożyli Jacek Skubikowski i Jacek Cygan ("Biały zeszyt"), muzykę napisał Jan Borysewicz. Płyta została nagrana w czerwcu 1988 roku w studiu "Malachitowa". Reżyseria nagrania: Mikołaj Wierusz. Projekt graficzny okładki: Maciej Buszewicz i Lech Majewski.Kostek Joriadis (ur. 25 stycznia 1963 w Salonikach) – polski muzyk greckiego pochodzenia, wokalista, trębacz, klawiszowiec, kompozytor, producent.

W pierwszej połowie 2001 muzycy zagrali serię koncertów. Latem z zespołu odszedł Andrzej Łabędzki. Od tej chwili zespół zaczął koncertować jako kwartet, w składzie: Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz, Krzysztof Kieliszkiewicz i Kuba Jabłoński, wspomagany na koncertach przez gitarzystę, Michała Sitarskiego, który został stałym sidemanem grupy. Wiosną 2002 Borysewicz nagrał z Pawłem Kukizem ścieżkę dźwiękową do filmu E=mc². W czerwcu tego samego roku z okazji dwóch dekad istnienia zespół wydał płytę pt. Besta besta, na której znalazły się największe hity Lady Pank wybrane przez internautów i dwa premierowe nagrania – „7-me niebo nienawiści” i „Konie w mojej głowie”, do których słowa napisał Andrzej Mogielnicki. 29 czerwca wystąpili w sopockiej Operze Leśnej podczas koncertu związanego z otwarciem stacji muzycznej MTV Classic.

Szansa na sukces – teleturniej muzyczny typu talent show, emitowany w TVP2 od 14 listopada 1993 do 29 kwietnia 2012 w niedziele o godzinie 15.00. Twórcą programu była Elżbieta Skrętkowska, prowadził go Wojciech Mann.Wciąż bardziej obcy – trzeci singel zespołu Lady Pank, drugi pochodzący z debiutanckiego albumu Lady Pank. Utwór tytułowy jest rockową balladą połączoną z tekstem opisującym uczucia zmęczonej gwiazdy. Na singlu na stronie A znalazł się utwór tytułowy, śpiewany przez Jana Borysewicza, oraz na stronie B "Zamki na piasku". Do utworu "Wciąż bardziej obcy" został nakręcony teledysk. Kompozytorem obu utworów jest Jan Borysewicz a autorem tekstów Andrzej Mogielnicki.

W styczniu 2003 zagrali dwa koncerty – w Bydgoszczy i Warszawie – w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 24 lutego premierę miał album pt. Borysewicz & Kukiz, który Borysewicz nagrał z Pawłem Kukizem. Wydawnictwo rozeszło się w prawie 100 tys. egzemplarzy, zdobywając status platynowej płyty w Polsce, a pochodzący z niego przebój „Bo tutaj jest, jak jest” okrzyknięto utworem najczęściej granym w stacjach radiowych w 2003. W ramach promocji albumu występowali wraz z pozostałymi muzykami Lady Pank na koncertach w Polsce i USA, gdzie zagrali dla amerykańskiej Polonii. Pomimo dużej popularności projektu, Borysewicz i Kukiz wspólnie zdecydowali o zawieszeniu działalności, by móc skupić się na swoich rodzimych zespołach. W lipcu 2003 w Olecku odbył się I Międzynarodowy Zlot Fanów Lady Pank, na którym zespół zagrał kilka swoich przebojów. Jesienią zagrali kilka kameralnych, akustycznych koncertów oraz ponownie odbyli krótką trasę koncertową dla Polonii w Niemczech i USA.

Krakowski spleen – piosenka zespołu rockowego Maanam, umieszczona na trzecim albumie studyjnym Nocny patrol (1983). Równolegle powstała anglojęzyczna wersja utworu zatytułowana „City spleen”, wydana na kierowanej na rynek europejski płycie Night Patrol. Boney M. – zachodnioniemiecka grupa muzyczna grająca muzykę disco oraz eurodance, która odniosła sukces w latach 70. XX wieku.

W marcu 2004 muzycy rozpoczęli nagrywanie repertuaru na nowy album. Premierę płyty poprzedzili serią koncertów. 1 maja wystąpili w Sulęcinie na koncercie z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej; w trakcie wydarzenia pijany Borysewicz pokłócił się z burmistrzem miasta, co odnotowały ogólnopolskie media, a sprawa opisana została m.in. w programie Polsatu Interwencja. Dzień po incydencie w Sulęcinie wystąpili na koncercie Dwa kolory transmitowanym i organizowanym przez Polsat. 23 czerwca zagrali w klubie Park koncert promujący ich nowy album pt. Teraz Lady Pank, który wydali pięć dni później. Płytę promowali singlami: „Sexy-plexi”, „Pani moich snów” i „Stacja Warszawa”, który okazał się jednym z największych przebojów radiowych w 2004.

Zic Zac Music Company – polska wytwórnia muzyczna założona w 1990 roku przez znanego z występów w zespole De Mono muzyka - Marka Kościkiewicza. W 1996 roku Kościkiewicz sprzedał oficynę koncernowi BMG obejmując jednocześnie stanowisko szefa polskiego oddziału pod nazwą BMG Ariola Poland. Natomiast marka Zic Zac została przekształcona w pododdział koncernu BMG.Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię.
Scenografia koncertowa z logiem zespołu Lady Pank

Rok 2005 powitali koncertem na Targu Węglowym w Gdańsku. W styczniu wystąpili w Krakowie w ramach WOŚP. W lutym zostali nominowani do Fryderyków w kategoriach: kompozytor roku (Borysewicz), autor roku (Mogielnicki) i piosenka roku („Stacja Warszawa”). W marcu zostali nominowany do Eska Music Awards 2005 w kategorii „zespół roku – Polska”. W tym czasie zagrali także akustyczne, kameralne koncerty m.in. w Bydgoszczy, Toruniu i Katowicach. Wiosną odbyli kolejną minitrasę koncertową po Kanadzie i USA, następnie zagrali także w Czechach, a także wystąpili na kilku polskich juwenaliach. W czerwcu wystąpili w Sopocie podczas koncertu „Top” na festiwalu TOPtrendy jako jedni z artystów, którzy sprzedali najwięcej albumów w roku 2004, w sierpniu zagrali w Sopocie na Festiwalu Jedynki, a w listopadzie ponownie wylecieli na koncerty do USA, natomiast ostatni występ w roku dali w Mysłowicach. W grudniu Borysewicz przeszedł zawał serca, co wymusiło na nim kilkumiesięczną przerwę od występowania z Lady Pank. Sezon koncertowy w 2006 muzycy (bez głównego gitarzysty) rozpoczęli występem w Kołobrzegu podczas finału WOŚP. Borysewicz wrócił do koncertowania pod koniec lutego, grając z zespołem na Dolnym Śląsku. Pod koniec marca wystąpili w Kaprunie na imprezie pod hasłem Polski Tydzień, a w maju zagrali na festiwalu Gitarowy Rekord Guinnessa we Wrocławiu oraz dali serię koncertów juwenaliowych. Do końca roku zagrali jeszcze kilkanaście koncertów – wystąpili jeszcze m.in. we Wrocławiu (na koncercie poświęconym pamięci Jimiego Hendrixa), w Tychach (na imprezie Dekarock Antyradia), Łodzi (na festiwalu Łódź Stok Harnaś Festiwal), Gdańsku (połączony koncert z duetem Borysewicz & Kukiz), Oberhausen (koncert dla niemieckiej Polonii wraz z Marylą Rodowicz) i Warszawie (koncert dla radia RMF FM, transmitowany także na WP).

Trance – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej) rozwinięty w latach 90. Trance charakteryzuje tempo pomiędzy 130 a 155 BPM, bazuje na rozwiniętej, czasem podniosłej, o charakterze hymnu melodii, rytmicznej linii basowej zwykle wspieranej wyższą, rozwiniętą, dynamiczną linią pomocniczą. Większość utworów charakteryzuje także tzw. breakdown, czyli fragment w środku utworu bez beatów.Anna Monika Dąbrowska, znana też jako Ania (ur. 7 stycznia 1981 w Chełmie) – polska wokalistka wykonująca muzykę oscylującą w granicach popu, często inspirowaną brzmieniami retro. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Zadebiutowała w 2004 roku albumem Samotność po zmierzchu, który zdobył wysokie uznanie krytyki i publiczności. Wydawnictwo Kilka historii na ten sam temat z 2006 roku było jej pierwszym albumem nawiązującym do tradycji polskiej muzyki lat 60., co artystka kontynuowała na kolejnych dwóch płytach. Ania wydała dotąd pięć albumów studyjnych, z których cztery trafiły na pierwsze miejsce listy sprzedaży OLiS w Polsce i cztery uzyskały status platynowych. Jest jedną z najczęściej nominowanych artystek do Nagrody Muzycznej Fryderyk i obecnie ma na swoim koncie 8 wygranych statuetek. Do 2011 roku, łączna sprzedaż jej płyt w Polsce przekroczyła liczbę 250 tys. egzemplarzy.

25-lecie działalności scenicznej (2007–2011)[ | edytuj kod]

W 2007 muzycy obchodzili 25-lecie Lady Pank. Rok rozpoczęli koncertem na finale WOŚP w Kaliszu, a w maju odbyli ogólnopolską trasę koncertową, obejmującą m.in. serię zamkniętych występów organizowanych przez straż pożarną. 28 maja wydali album pt. Strach się bać z premierowymi utworami. Płytę promowali singlami: tytułowym, „Wenus, Mars” i „Dobra konstelacja”, który dotarł do pierwszego miejsca na Liście przebojów Programu Trzeciego. 9 czerwca 2007 na koncerfie w Pruszczu Gdańskim pijany Panasewicz rzucił butelką w 24-letnią fotoreporterkę, co odbiło się szerokim echem w ogólnopolskich mediach i było komentowane m.in. w programie Polsatu Interwencja; we wrześniu 2008 Sąd Rejonowy w Gdańsku ukarał wokalistę grzywną w wysokości 13 tys. zł na rzecz poszkodowanej i zobowiązał do pokrycia kosztów sądowych. W czerwcu odsłonili także swoją gwiazdę na Alei Gwiazd oraz zagrali recital na 44. KFPP w Opolu, który obejrzało ok. 3,5 mln telewidzów. Do końca roku regularnie koncertowali, m.in. wystąpili w Szczecinie z projektem Borysewicz & Kukiz, byli częścią letniej trasy koncertowej RMF FM i serii Koncertów na Molo przed Sopot Festival 2007 oraz uczestniczyli w koncercie dobroczynnym Podziel się posiłkiem, który obejrzało ponad 2 mln widzów telewizji Polsat. W październiku byli nominowany do nagrody Złotego Dzioba za przebój roku („Strach się bać”), a w listopadzie zagrali kolejne koncerty polonijne w USA i Niemczech oraz wydali jubileuszowy zestaw płyt pt. Lady Pank – Box 13 CD, zawierający wszystkie albumy Lady Pank wydane w latach 1983–1998. 31 grudnia wystąpili na sylwestrowym widowisku organizowanym przez TVN pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

Kornel Makuszyński (ur. 8 stycznia 1884 w Stryju, zm. 31 lipca 1953 w Zakopanem) – polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury. Przed II wojną światową był jednym z najpoczytniejszych, najbardziej popularnych i najbardziej płodnych literacko polskich pisarzy.MTV Classic – polski telewizyjny kanał muzyczny, uruchomiony 30 czerwca 2002 w miejsce likwidowanego anglojęzycznego VH1. 1 grudnia 2005 został zastąpiony przez polskojęzyczny VH1 Polska.

Sezon koncertowy w 2008 rozpoczęli 13 stycznia występami podczas finałów WOŚP w Niepołomicach i Tarnobrzegu. W kolejnych miesiącach pracowali nad materiałem na swój pierwszy album symfoniczny, a także skupili się na projektach solowych, co wpłynęło na mniejszą liczbę koncertów Lady Pank w pierwszym kwartale 2008. W kwietniu zagrali dwa koncerty polonijne w Irlandii, a następnie odbyli trasę koncertową po Polsce. Również w kwietniu byli nominowany do zdobycia Superjedynki w kategoriach: płyta roku (Strach się bać), przebój roku („Dobra konstelacja”) i zespół roku. 23 czerwca na Targu Węglowym w Gdańsku zagrali pierwszy koncert symfoniczny z Orkiestrą Gdańskich Symfoników, który miał ukazać się na pierwszym oficjalnym DVD zespołu; wydawnictwo jednak nigdy się nie ukazało. W okresie wakacyjnym ponownie włączyli się w letnią trasę koncertową RMF FM. We wrześniu zagrali polonijny koncert w ramach festiwalu PKO BP Live na Wembley Arena, poza tym Borysewicz wydał album pt. W hołdzie Tadeuszowi Nalepie, a Panasewicz – pierwszą solową płytę, zatytułowaną po prostu Panasewicz. W listopadzie muzycy Lady Pank zagrali polonijny koncert w Oberhausen, a rok 2008 zakończyli występem na widowisku sylwestrowym we Wrocławiu. W tym samym roku muzycy Lady Pank – Jabłoński, Sitarski i Winnicki – wraz z basistą Michałem Grottem założyli zespół Freedom.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Interwencja - popołudniowy program reporterski o tematyce społeczno-interwencyjnej nadawany codziennie od poniedziałku do piątku (dawniej również w soboty) na antenie Telewizji Polsat. Opiekę merytoryczną nad programem sprawuje Bogusław Chrabota, Dyrektor Anteny i Redaktor Naczelny Telewizji Polsat od września 2004 roku (wcześniej: Dorota Gawryluk). Pierwszym historycznym prezenterem programu był Janusz Zadura.

W pierwszym kwartale 2009 ograniczyli występy m.in. ze względu na solowe koncerty Panasewicza. 17 kwietnia zagrali w warszawskiej Stodole, a występ odbił się szerokim echem w ogólnopolskich mediach ze względu na serię padających ze sceny lekceważych komentarzy Panasewicza w stosunku do Borysewicza, który nie stawił się na koncercie. 1 maja muzycy w komplecie wystąpili z Orkiestrą Gdańskich Symfoników w kieleckiej Kadzielni, a 4 czerwca byli jednymi z artystów koncertu 20 lat wolności na Placu Teatralnym w Warszawie. W okresie wakacyjnym koncertowali w ramach cyklu imprez Przebojowe lato z Radiem Zet, po czym jesienią znów mieli przerwę od występów, a Borysewicz w tym czasie nagrywał materiał na swój kolejny album solowy. Rok zakończyli kilkoma koncertami oraz występem w noc sylwestrową na warszawskim Placu Konstytucji.

Niepołomice – miasto w woj. małopolskim, w powiecie wielickim, położone nad Wisłą na skraju Puszczy Niepołomickiej, około 25 km na wschód od centrum Krakowa. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Niepołomice. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. krakowskiego. Powierzchnia miasta wynosi 27,4 kilometrów kwadratowych.Wiesław Tupaczewski (ur. 7 czerwca 1963 r. w Ostrowi Mazowieckiej), satyryk polski, założyciel Kabaretu OT.TO, absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, basista.

W lutym 2010 Borysewicz wydał album pt. Miya. Resztę roku muzycy Lady Pank spędzili na niezbyt licznych koncertach w kraju i za granicą, wystąpili m.in. na Festiwalu Cooltury w Londynie, na kilku majowych juwenaliach (m.in. we Wrocławiu i Chorzowie). Koncertowy sezon w 2011 rozpoczęli występem podczas finału WOŚP w Lublinie. 10 lutego zaprezentowali singiel „Dziewczyny dzisiaj z byle kim nie tańczą”, którym zwiastowali nowy album z premierowymi nagraniami. Jeszcze przed wydaniem płyty zagrali m.in. dwa koncerty z Orkiestrą Symfoników Gdańskich oraz gościli w charakterze jurorów w jednym z odcinków programu Szansa na sukces. 20 czerwca wydali album pt. Maraton, zawierający głównie piosenki autorstwa Borysewicza i Panasewicza. Dzień po premierze zagrali pierwszy koncert z nowym materiałem w klubie Park, w kolejnych miesiącach zagrali jeszcze kilkanaście koncertów, m.in. na darmowej imprezie charytatywnej w Bytomiu i na widowisku organizowanym przez TVP2 i Radio Zet w Łodzi, wystąpili też w Sztokholmie dla szwedzkiej Polonii. Pozostałymi singlami promującymi płytę były utwory „Z dachu” i „Mój świat bez ciebie”. Za sprzedaż Maratonu otrzymali złotą płytę, sam album dotarł do pierwszego miejsca Oficjalnej Listy Sprzedaży w Polsce. Rok 2011 zakończyli koncertem z Orkiestrą Symfoników Gdańskich w Hali Stulecia we WrocławiuGrzesiek 2013 ↓, s. 474—475.

Ironia – sposób wypowiadania się, oparty na zamierzonej niezgodności, najczęściej przeciwieństwie, dwóch poziomów wypowiedzi: dosłownego i ukrytego, np. w zdaniu Jaka piękna pogoda wypowiedzianym w trakcie ulewy. W klasycznej retoryce ironia stanowi jeden z tropów, jest zaliczana także do podstawowych kategorii w estetyce.Freedom jest polskim zespołem rockowym założonym w 2008 roku. W skład zespołu wchodzą: wokalista Kris Kubiś, gitarzyści - Piotr Winnicki i Michał Sitarski, sekcja rytmiczna - Jakub Jabłoński i Michał Grott.

Trzecia dekada (2012–2015)[ | edytuj kod]

8 stycznia 2012 rozpoczęli sezon koncertowy występem podczas finału WOŚP we WrocławiuGrzesiek 2013 ↓, s. 474—475. 30 marca w katowickim Spodku zagrali urodzinowy koncert z okazji 30-lecia zespołu, który został zarejestrowany i wydany 2 października 2012 na albumie pt. Lady Pank symfonicznie, nagranym z Orkiestrą Symfoników Gdańskich i zawierającym 20 przebojów Lady Pank w rockowo-klasycznych aranżacjach oraz premierową piosenkę „Chłopak z mokrą głową” autorstwa Borysewicza i Panasewicza. Jeszcze przed premierą płyty, 17 kwietnia 2012 basista Krzysztof Kieliszkiewicz wydał swój solowy album pt. Dziecko szczęścia, nad którym współpracował m.in. z Anią Dąbrowską, Marcinem Rozynkiem i Anią Rusowicz. Z okazji 30-lecia Lady Pank muzycy odbyli trasę koncertową po całej Polsce, w której towarzyszyli im Symfonicy Gdańscy; tylko w maju zagrali 22 koncerty w Polsce, w tym m.in. recital podczas festiwalu TOPtrendy 2012. Za sprzedaż albumu Lady Pank symfonicznie odebrali w 2013 certyfikat platynowej płyty, płyta dotarła także do pierwszego miejsca notowania OLiS. 31 grudnia wystąpili podczas koncertu sylwestrowego we Wrocławiu.

Sopot Festival 1985 – 22. edycja festiwalu muzycznego odbywającego się w sopockiej Operze Leśnej. Festiwal zorganizowany został w dniach 21–24 sierpnia 1985 roku a prowadzili go Bogumiła Wander, Krzysztof Materna i Marek Niedźwiecki. Nagrodę Grand Prix otrzymał zespół Herrey’s reprezentujący Szwecję, który zaśpiewał piosenkę „Summer Party”. Gośćmi specjalnymi festiwalu, którzy wystąpili poza konkursem byli: Krystyna Giżowska, Bobbysocks, Anne Veski, Miroslav Zbirk, Vokalis, Classix Nouveaux & Sal Solo, Shirley Bassey, Lady Pank, Donato Poved oraz Secret Service. LP40 – album studyjny polskiego zespołu Lady Pank, wydany 12 marca 2021 nakładem Agora S.A. z okazji 40-lecia istnienia zespołu.

W styczniu 2013 wystąpili w Kole podczas finału WOŚP. W 2014 wspólnie z raperem Peją wystąpili gościnnie w utworze „To nie koniec świata”, umieszczonym na albumie Bal maturalny Rozbójnika Alibaby. Poza tym Panasewicz wydał solową płytę pt. Fotografie z kompozycjami Johna Portera. Album promowali trzema singlami: „Między nami nie ma już”, „Nie zamykaj okien” i „Autostradą...”, do którego nagrali teledysk w Krakowie z udziałem sobowtóra Panasewicza. Od 15 marca do 13 kwietnia 2014 odbywali ogólnopolską trasę akustyczną. 20 lutego 2015 Krzysztof Kieliszkiewicz wydał kolejny solowy album pt. Drapacz chmur. 16 czerwca 2015 ukazał się kolejny album koncertowy Lady Pank pt. Akustycznie, który zrealizowali podczas kolejnej trasy koncertowej, odbywającej się od października 2014 do kwietnia 2015.

Non Stop – miesięcznik muzyczny wydawany w latach 1972–1990 w Warszawie, przez długi okres jako dodatek do Tygodnika Demokratycznego. Uznawane za najbardziej wpływowe polskie pismo muzyczne lat 80.Kuba Jabłoński (właśc. Jakub Jabłoński, ur. 15 października 1972 r. w Warszawie) – polski muzyk, perkusista zespołów Kazik na Żywo, Jan Bo, Borysewicz & Kukiz, od 1994 roku nieprzerwanie gra w Lady Pank. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. J. Elsnera. W połowie lat dziewięćdziesiątych pracował jako dziennikarz muzyczny w Radiu WAWA, lecz zrezygnował na rzecz gry w Lady Pank.

Obchody 35-lecia (2016–2019)[ | edytuj kod]

W 2016 zespół wyruszył w trasę z okazji 35-lecia. 15 kwietnia muzyc wydali album Miłość i władza, do którego teksty napisali Bogdan Olewicz i Wojciech Byrski. Płytę promowali singlem „Miłość”, do którego nakręcono teledysk z udziałem Olgi Bołądź. Utwór szybko zdobył popularność w sieci oraz na antenach radia RMF FM. Kolejnym singlem z płyty została „Władza”. W listopadzie ukazała się reedycja płyty Miłość i władza, wzbogacona o utwór „Sterowany”. Jeszcze tego samego roku muzycy wystąpili w ramach piątej edycji LuxFest w Poznaniu, gdzie zarejestrowali materiał na kolejną zapowiedzianą płytę DVD. W 2017 rozpoczęli trasę akustyczną pod szyldem 35 lat – Akustycznie. Na Listę przebojów Programu Trzeciego trafił również kolejny singiel z albumu Miłość i władza – „Trochę niepamięci”. 10 listopada wydali świąteczny album pt. Zimowe Graffiti 2, który promowali singlami: „Otuleni”, „Rodzice” oraz „Hej Hosanna”.

Czy czujesz jak – jedenasty singel zespołu Lady Pank, został wydany na płycie CD. Singel promował album Międzyzdroje. Muzyka została skomponowana przez Jana Borysewicza, a autorem tekstu jest Janusz Panasewicz. Do utworu nakręcono również teledysk. Utwór "Czy czujesz jak" został wykonany przez zespół w 1997 roku podczas XXXIV Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.Kombi – polski zespół muzyczny założony w 1976 roku przez Sławomira Łosowskiego (ur. 1951), grającego na elektrycznych i elektronicznych instrumentach klawiszowych. W 1969 roku Łosowski założył zespół Akcenty, który grał do 1976 roku. Od 1976 aż do rozwiązania w 1992 roku grupa występowała pod nazwą Kombi a jej człon tworzyli Sławomir Łosowski, Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk.

W 2018 zaprezentowali projekt pod hasłem LP1, a z racji jubileuszu 35-lecia debiutanckiej płyty wydali jej remake, na którym przeboje „Mniej niż zero”, „Kryzysowa narzeczona”, „Fabryka małp”, „Vademecum skauta” czy „Zamki na piasku” zaśpiewali zaproszeni przez Lady Pank goście: Grzegorz Markowski, Tomasz Organek, Krzysztof Zalewski, Kasia Kowalska, Piotr Rogucki, Maciej Maleńczuk oraz Katarzyna Nosowska. Materiał został wzbogacony o trzy piosenki: „Mała Lady Punk”, „Tańcz, głupia, tańcz” i „Minus 10 w Rio”. Premiera albumu odbyła się 15 czerwca 2018. 14 sierpnia 2018 zespół wystąpił w ramach festiwalu Top of the Top Sopot Festival, wykonując krótki recital oparty o materiał z płyty LP1. Gościnnie z grupą wystąpili Tomasz Organek, Maciej Maleńczuk, Kasia Kowalska oraz Małgorzata Ostrowska, która wykonała z nimi utwór „Krakowski spleen” w hołdzie zmarłej kilka tygodni wcześniej Korze. 9 października 2018 muzycy wyruszyli w trasę promocyjną projektu LP1, którą rozpoczęli koncertem w Zielonej Górze. Z zespołem na jednej scenie gościnnie wystąpili: Wojtek Olszak (instrumenty klawiszowe), Marcin Nowakowski (saksofon) oraz Krzysztof Zalewski (wokal w utworze „Fabryka Małp”). 16 listopada podczas koncertu w Warszawskim klubie Stodoła odebrali złotą płytę za album LP1.

Na na – album zespołu Lady Pank, wydany w 1994 roku. W trakcie tej samej sesji nagraniowej zespół nagrał również utwór „Zakrętka”, który znalazł się na nagranej rok później płycie Gold.U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..

W drugiej połowie marca 2019 wyruszyli w tournée po USA. 21 marca podczas pobytu w Chicago byli gośćmi dnia w Telewizji Polvision, a w trakcie trwania konferencji z zespołem Borysewicz zapowiedział nową płytę studyjną Lady Pank. 22 marca wydali singiel „Niepoprawni”, którym promowali album kompilacyjny pt. Ballady. 27 października wystąpili podczas 11. edycji Festiwalu Soundedit. Przed występem Borysewicz został uhonorowany statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem”. Po udziale na festiwalu muzycy zapowiedzieli cykl koncertów z piosenkami do filmu rysunkowego O dwóch takich, co ukradli księżyc, do którego Borysewicz i Panasewicz stworzyli ścieżkę dźwiękową. Koncerty połączone były z projekcją bajki autorstwa Kornela Makuszyńskiego.

Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.Bruce Frederick Joseph Springsteen alias The Boss (ur. 23 września 1949 w Long Branch, New Jersey) – amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor rockowy.

Zespół w czasach pandemii i 40-lecie działalności (od 2020)[ | edytuj kod]

W marcu 2020 wyruszyli w kolejną trasę koncertową The best of, która została przerwana z powodu pandemii COVID-19, a znaczną część koncertów przełożono na inny termin. W drugiej połowie 2020 wrócili do koncertowania, dając cykl występów w ramach trasy wakacyjnej o nazwie „Strach się bać”. Zaraz potem wypuścili singla „Ameryka”, którym zwiastowali premierowy album pt. LP40, powiązany z 40-leciem pracy artystycznej Lady Pank.

Moja wolność – trzecia płyta zespołu Jan Bo. Powstała w 1995 roku w Studiu Winicjusza Chrósta w Sulejówku. Wszystkie kompozycje oraz teksty zostały napisane przez Jana Borysewicza.OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.

7 stycznia 2021 grupa wydała „Pokolenia”, drugi singiel zwiastujący album LP40. Trzeci z nich, „Drzewa”, ukazał się 19 lutego, do utworu powstał również teledysk poruszający problem depresji w czasach pandemii COVID-19. Premiera albumu miała miejsce 12 marca 2021. Dzień później w Klubie Stodoła odbył się koncert zespołu oparty o materiał z płyty LP40. 4 czerwca zespół zaprezentował teledysk do utworu „Karton”, a następnie wypuścił kolejny singiel z albumu – „Zostań ze mną”.

Dziewczyny dzisiaj z byle kim nie tańczą – trzydziesty drugi singiel zespołu Lady Pank. Jest to pierwszy singiel z najnowszej płyty zespołu zatytułowanej "Maraton", która ukazała się 20 czerwca 2011. Muzyka została skomponowana przez Jana Borysewicza, a autorem tekstu jest Andrzej Mogielnicki. Singel trafił do stacji radiowych 10 lutego 2011 roku. Do utworu powstał animowany teledysk w reżyserii Darii Kopiec, która napisała również scenariusz całego wideoklipu. Rysunki wykonał Adrian Madej, animacją zajęli się Arek Stefaniak i Magda Sobczak, a niektóre fragmenty zostały wykonane przy użyciu techniki zwanej "packshot" przez Aleksandrę Brożynę.Krzysztof Zalewski, właśc. Krzysztof Zalewski-Brejdygant, pseud. Zalef (ur. 24 sierpnia 1984 w Lublinie) – polski piosenkarz wykonujący rock i pop, multiinstrumentalista, kompozytor, autor tekstów i aktor.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
Raport z N. – czwarty singel zespołu Lady Pank. Utwory pochodzące z tego singla znalazły się tylko jako bonusy na albumach zespołu. Na singlu na stronie A znalazł się utwór tytułowy oraz na stronie B "Rysunkowa postać". W utworze "Raport z N." wykorzystano rzadki w muzyce rockowej saksofon, a jego tekst opisuje zdarzenie, które dotknęło wokalistę zespołu przed koncertem w Nowym Sączu - stąd tytuł utworu. Utwór ten został po raz pierwszy zaprezentowany w sylwestrowym programie telewizyjnym 1984/1985. "Rysunkowa postać" miała ilustrować serial animowany O dwóch takich, co ukradli księżyc jednak nie znalazła się na ścieżce dźwiękowej serialu ani też na albumach: O dwóch takich, co ukradli księżyc i O dwóch takich, co ukradli księżyc cz. 2. Kompozytorem obu utworów jest Jan Borysewicz, a autorem tekstów Andrzej Mogielnicki.
Krzysztof Antoni Klenczon (ur. 14 stycznia 1942 w Pułtusku, zm. 7 kwietnia 1981 w Chicago) – polski kompozytor, wokalista i gitarzysta muzyki rock.
Wembley Arena - hala w dzielnicy Londynu Wembley w gminie London Borough of Brent. Budynek znajduje się naprzeciwko stadionu Wembley.
Krzysztof Kieliszkiewicz (ur. 2 maja 1972 w Chełmie) – polski gitarzysta basowy. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Google Zeitgeist – usługa Google pokazująca najczęściej poszukiwane frazy w wyszukiwarce internetowej. Publikowała listę najczęściej poszukiwanych tematów cotygodniowo, comiesięcznie i corocznie. Nazwa pochodzi od niemieckiego Zeit (czas) i Geist (duch). Usługa niedostępna od 22 maja 2007 i zastąpiona przez Google Trends.

Reklama