• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lady Gaga  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Lady Gaga, właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta (wym. /ˈstɛfəni ˌɜːrməˈnɒtə/; ur. 28 marca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka, kompozytorka, pianistka, autorka tekstów, aktorka i producentka muzyczna pochodzenia włoskiego.

  Jej pseudonim artystyczny powstał dzięki jednemu z jej producentów. Rob Fusari(ang.) wysłał jej maila, w którym wspominał piosenkę zespołu Queen – „Radio Ga Ga”, porównując styl śpiewu artystki do tego prezentowanego przez Freddiego Mercury’ego. Fusari twierdzi, że krótko po tym zaczął nazywać Germanottę „Gagą”, a sama artystka dodała „Lady”, tłumacząc, że Gaga było zbyt krótkie i szalone. W wieku czterech lat zaczęła naukę gry na fortepianie, a pierwszą piosenkę skomponowała, gdy miała 13 lat. Jako nastolatka rozpoczęła studia w Tisch School of the Arts(ang.) działającej przy Uniwersytecie Nowojorskim, z których zrezygnowała na rzecz profesjonalnej kariery muzycznej. Po tym, gdy wytwórnia Def Jam Recordings odrzuciła jej kontrakt, pracowała jako autorka tekstów piosenek dla Sony/ATV Music Publishing(ang.), gdzie Akon pomógł jej podpisać kontrakt z Interscope Records oraz jego wytwórnią KonLive Distribution w 2007. Karierę zaczęła pisaniem piosenek dla innych artystów, takich jak Britney Spears czy Jennifer Lopez.

  Justin Drew Bieber (ur. 1 marca 1994) – kanadyjski wokalista popowy/R&B, autor tekstów i aktor. Bieber został „odkryty muzycznie” za pośrednictwem serwisu internetowego YouTube w 2008 roku przez Scootera Brauna, który następnie objął funkcję jego menedżera. Braun zaaranżował spotkanie Biebera z Usherem, a krótko po tym Justin związał się z Raymond Braun Media Group (RBMG), czyli joint venture pomiędzy Braunem i Usherem, by następnie podpisać kontrakt płytowy z wytwórnią Island Records, zaoferowany przez L.A. Reida.Enigma – druga koncertowa rezydentura amerykańskiej piosenkarki Lady Gagi odbywająca się w Park Theatre w Las Vegas.

  Popularność Gagi wzrosła, gdy w 2008 wydała swój debiutancki album studyjny pt. The Fame, utrzymany w stylu muzyki dance-pop i electropop. Pochodzące z niego single „Just Dance” oraz „Poker Face” osiągnęły szczyty listy Billboard Hot 100 oraz w innych krajach. EP-ka wydana w 2009 jako jej rozszerzenie, The Fame Monster zawierała trzy single, „Bad Romance”, „Telephone” (z gościnnym udziałem Beyoncé) oraz „Alejandro”, które osiągnęły ogromny sukces na całym świecie. Drugi studyjny album wokalistki, Born This Way z 2011, był zainspirowany muzyką rock i techno oraz osiągnął szczyt listy Billboard 200 i sprzedał w pierwszym tygodniu od premiery w milionie kopii. Główny singel o tym samym tytule został najszybciej sprzedającą się piosenką w serwisie iTunes, odnotowując ponad milion pobrań w mniej niż tydzień. Gaga skupiła się na brzmieniu R&B i disco, wydając swój trzeci album w 2013, Artpop, zawierający m.in. singel „Applause”, który dotarł do pierwszej piątki notowań w takich krajach jak Wielka Brytania i Francja.

  „Christmas Tree” – utwór w wykonaniu amerykańskiej piosenkarki Lady Gagi z gościnnym udziałem brytyjskiego DJa Space Cowboya. Piosenka została wydana w formacie digital download, napisana przez Gagę, Space Cowboya i Kierszenbauma. Utwór utrzymany w electropopowym tempie został wydany przez Interscope, a wyprodukowany przez Space Cowboya i Kierszenbauma z Cherrytree Records. Nagroda w kategorii Nagranie roku (Record of the Year) jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród Grammy, przyznawanych co roku. Jest przyznawana od 1959. Nagroda była przyznawana:

  W 2014 wydała album Cheek to Cheek, skupiający się na muzyce jazzowej, który nagrała wraz z Tonym Bennettem. Płyta stała się jej trzecim albumem numer jeden w USA. W październiku tego samego roku wydała piąty album pt. Joanne, który zawierał piosenki gatunku country i pop. W 2017 roku wystąpiła podczas 57. edycji Super Bowl oraz festiwalu Coachella. W październiku 2018 roku wypuszczono na rynek ścieżkę dźwiękową do filmu Narodziny gwiazdy, w którym Gaga zagrała główną rolę. Sam materiał i pierwszy singel promujący go – „Shallow” – osiągnęły duży sukces, dzięki czemu Gaga stała się pierwszą artystką mającą pięć albumów numer jeden w XXI wieku w Stanach Zjednoczonych. Utwór nagrodzony został Oscarem za najlepszą piosenkę. W 2020 wydała szósty album studyjny pt. Chromatica, którego jednym z singlów był międzynarodowy hit „Rain on Me”.

  Nagroda Akademii za najlepszą piosenkę oryginalną (ang. The Academy Award for Best Original Song) – jedna z nagród, którą otrzymują ludzie pracujący w przemyśle filmowym, przyznawaną przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences). Nominacje przyznawane są przez członków Akademii, którzy są kompozytorami lub autorami tekstów piosenek. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich członków Akademii. Bardzo ważną rzeczą jest to, że wygrywa twórca piosenki, a nie sam utwór, oraz że do tej kategorii nominowane są tylko oryginalne piosenki napisane do filmów. Oscar w tej kategorii pierwszy raz został przyznany w 1934 roku.Rock and roll lub rock ‘n’ roll (ang. „kołysz się i tocz”) – podstawowa forma leżąca u fundamentów wszystkich stylów rockowych. Samo określenie „rock and roll” zostało zaczerpnięte bezpośrednio z tradycji bluesa. Po raz pierwszy wyrażenie to w znaczeniu stylu muzycznego zostało użyte przez Alana Freeda w 1951 roku. Wywodzi się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje wpływy rhythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu. Pierwszy raz został użyty w piosence Trixie Smith „My Man Rocks Me (With One Steady Roll)” 1922 r.

  Mając na swoim koncie 27 mln sprzedanych albumów oraz 146 mln singli, jest jedną z najlepiej sprzedających się artystów na świecie. W swojej karierze muzycznej wygrała 12 nagród Grammy i trzy statuetki BRIT, ponadto za role aktorskie zdobyła dwa Złote Globy. Została wpisana 13 razy do Księgi rekordów Guinnessa. W 2015 została ogłoszona „kobietą roku” przez magazyn Billboard.

  The Rolling Stones [ðɘ rɘʊlɪŋ stɘʊnz] – brytyjski zespół rockowy, założony 12 lipca 1962 w Londynie. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Łącznie sprzedali ok. 250 milionów egzemplarzy albumów na całym świecie. EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  1986−2004: Dzieciństwo i edukacja[ | edytuj kod]

  Urodziła się 28 marca 1986 roku w nowojorskim szpitalu Lenox Hill Hospital. Jest córką włoskiego przedsiębiorcy branży IT, Josepha Germanotty pochodzącego z Lombardii oraz asystentki w firmie telekomunikacyjnej – Cynthii Germanotty, która jest Amerykanką pochodzącą z New Jersey. Oboje są amerykańskiego i włoskiego pochodzenia. Ma również młodszą siostrę Natali.

  "G.U.Y." - właściwie Girl Under You - to trzeci singiel amerykańskiej piosenkarki Lady Gagi z płyty ARTPOP. Zostł wydany 8 kwietnia 2014 roku. Utwór został napisany przez wokalistkę i Zedda, którzy są również jego producentami.54. ceremonia wręczenia nagród Grammy, prestiżowych amerykańskich nagród muzycznych wręczanych przez Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji (NARAS), odbyła się 12 lutego 2012 roku w hali widowiskowej Staples Center w Los Angeles, w stanie Kalifornia. Jej transmisja na żywo miała miejsce na antenie stacji telewizyjnej CBS. Gospodarzem ceremonii był raper LL Cool J. W trakcie gali rozdano honoraria dla muzyków za ich osiągnięcia w roku 2011. Była to pierwsza ceremonia Grammy po modyfikacji i zmniejszeniu liczby kategorii do 78.

  Jako dziecko uczęszczała do szkoły katolickiej Convent of the Sacred Heart. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat i bardzo szybko zaczęła grać ze słuchu. Pierwszą balladę skomponowała, gdy miała 13 lat, a już rok później rozpoczęła granie koncertów przed publicznością. W wieku siedemnastu lat uzyskała wcześniejszy dostęp na nowojorski uniwersytet Tisch School of the Arts, gdzie studiowała muzykę. Dostała się tym samym do grupy 20 osób, które w tak młodym wieku zostały przyjęte do szkoły, którą kończyli na przykład: Woody Allen, Whoopi Goldberg czy Angelina Jolie. Rozwijała tam swoje zdolności pisarskie tworząc eseje i teksty analityczne dotyczące takich tematów jak sztuka, religia czy polityka. Po pewnym czasie przerwała naukę, by poświęcić się profesjonalnej karierze muzycznej.

  Bad Romance – inauguracyjny singel promujący minialbum amerykańskiej piosenkarki Lady Gagi pt. The Fame Monster. Został wydany w październiku 2009 r. Napisany został przez Gagę i RedOne’a, który jest odpowiedzialny także za produkcję utworu. Wersja demo przeciekła do Internetu przed premierą singla 6 października na pokazie mody Alexandra McQueena Spring/Summer 2010 Paris Fashion Week. Piosenka została napisana podczas The Fame Ball Tour i była inspirowana przez niemiecką muzykę techno-house. Tekst piosenki mówi o jej miłości z najlepszym przyjacielem. 28. gala rozdania nagród MTV Video Music Awards odbyła się 28 sierpnia 2011 w teatrze Nokia Theatre w Los Angeles. Zostały podczas niej wręczone nagrody za przemysł teledysków w ostatnim roku. Ceremonia nie została przez nikogo poprowadzona. Nagrody rozdano w dziewięciu głównych kategoriach, gdzie zwycięzców wybrali internauci drogą głosowania, a także sześciu profesjonalnych, w których wygrane wideoklipy zostały wybrane przez profesjonalne jury. Ponadto nagrodę specjalną Video Vanguard Award imienia Michaela Jacksona za wkład w popkulturę i przemysł teledysków otrzymała Britney Spears.

  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  2005−08: Początki kariery[ | edytuj kod]

  Gaga pojawiła się w jednym z odcinków programu MTV Boiling Points w 2005 roku. W tym samym roku piosenkarka była molestowana przez producenta muzycznego, przez co rozpoczęła terapię psychologiczną. W lutym 2005 zgłosiła się do konkursu piosenki w Nowym Jorku, w którym zdobyła trzecie miejsce. Na tamtym koncercie zagrała swoje oryginalne piosenki: „Captivated” oraz „Electric Kiss”. W późnym 2005 roku Gaga zaczęła występować publicznie w klubach w centrum Manhattanu jako część zespołów Mackin Pulsifer oraz SG Band. W styczniu 2006 Gaga sprzedawała swoją pierwszą EP-kę początkowo zatytułowaną „Words”, którą nagrała pod koniec 2005. Zaś w marcu sprzedawała tę EP-kę pod nazwą „Red and Blue”. W 2006 ukazał się audiobook Melle Mela pt. The Portal in the Park, do którego Gaga użyczyła wokali w utworach „World Family Tree” oraz „The Fountain of Truth”.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Giovanni Giorgio Moroder (ur. 26 kwietnia 1940 w Ortisei jako Hansjörg Moroder) – włoski muzyk, kompozytor i producent muzyczny.
  Lady Gaga podczas festiwalu Lollapalooza, sierpień 2007.

  Chcąc zmienić swój typ sceniczny z rockandrollowego zainteresowała się muzyką pop. W marcu 2006 poznała producenta muzycznego Roba Fusariego i zaczęła z nim chodzić w maju oraz utworzyła z nim spółkę Team Lovechild LLC. Gaga przyznała, że to on był pierwszym, który nazywał ją Lady Gaga. Razem stworzyli wiele piosenek, a niektóre z nich ukazały się na debiutanckim albumie piosenkarki; „Paparazzi”, „Beautiful, Dirty, Rich”, „Brown Eyes”, „Disco Heaven”, „Again Again” i „Retro Dance Freak”. W połowie 2006 Fusari wysłał niektóre kawałki, które stworzył z Gagą, do Joshuy Sarubina, A&R–a Def Jamu, dzięki czemu Gaga zaczęła przynależeć do tej wytwórni od września. Po trzech miesiącach współpracy Reid pozbawił Gagę praw do kontraktu, zrywając go. Związek piosenkarki z Robem rozpadł się w styczniu 2007.

  Brit Awards 2010 – 30. gala Brit Awards, która odbyła się 16 lutego 2010 r. w Earl’s Court w Londynie. Uroczystość poprowadził Peter Key. Nagrody wręczyli między innymi: Andy Serkis, Melanie Brown, Geri Halliwell, Shirley Bassey, Mika, Alan Carr, Tom Ford, Samantha Fox. Dyskografia Lady Gagi – amerykańskiej wokalistki popowej składa się z dwóch albumów studyjnych, dwóch kompilacji, czterech minialbumów oraz dwudziestu singli (w tym trzy z gościnnym udziałem i trzy promocyjne).

  W 2007 Lady Gaga nawiązała współpracę z tancerką Lady Starlight, która pomogła w stworzeniu jej własnego wizerunku scenicznego. Duet zaczął prezentować się muzycznie na Manhattanie w klubach Mercury Lounge, The Bitter End i Rockwood Music Hall pod szyldem „Lady Gaga and The Starlight Revue”. Uznany za ostateczny popowo–burleskowy rock show. Występy inspirowane były kulturą lat 70. XX wieku. W sierpniu Lady Gaga oraz Lady Starlight zaproszone zostały na festiwal muzyczny Lollapalooza.

  „Always Remember Us This Way” – utwór muzyczny amerykańskiej piosenkarki Lady Gagi wydany w niektórych państwach jako drugi singel promujący ścieżkę dźwiękową do filmu Narodziny gwiazdy. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Kiedy Gaga i Starlight dawały show, Fusari nadal produkował utwory Gagi i wysłał niektóre do dyrektora menadżerskiego wytwórni Interscope, Vincenta Herberta. W listopadzie 2007 Gaga zaczęła przynależeć do jego wytwórni–córki Interscope, Streamline Records. W broszurze jej debiutanckiego albumu nazwała Herberta osobą, która ją odkryła. Gaga współpracowała z wytwórnią Interscope już wcześniej, kiedy to prezes firmy Jimmy Iovine zaproponował wokalistce kontrakt na początku 2007. Zaoferował umowę na warunkach pracy Gagi wraz z raperem i producentem muzycznym Akonem. Ten, gdy usłyszał głos piosenkarki na jednym ze swoich nagrań, dostrzegł u artystki potencjał muzyczny i przekonał Ioviene’a, by ten udzielił zgody na dołączenie Lady Gagi do grona artystów związanych z wytwórnią Kon Live Distribution.

  Narodziny gwiazdy (ang. A Star Is Born) – amerykański melodramat muzyczny z 2018 roku w reżyserii Bradleya Coopera. Trzeci amerykański remake musicalu z 1937 roku. Nagrodzony Oscarem i Złotym Globem za najlepszą piosenkę – „Shallow”. Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.

  Pod koniec 2007 wokalistka spotkała piosenkopisarza i producenta muzycznego RedOne′a oraz nawiązała współpracę z nim, by stworzyć więcej materiału dla jej debiutanckiego albumu. W tym samym okresie Gaga zaczęła nagrywać w Cherrytree Studios, gdzie spotkała Martina Kierszenbauma, z którym również tworzyła piosenki, a 4 z nich ukazały się w The Fame. Gaga została zwerbowana przez Sony do pisania piosenek dla Britney Spears, Fergie, New Kids on the Block i The Pussycat Dolls. Gaga napisała dla Britney „Telephone”, lecz ta go odrzuciła na rzecz utworu „Quicksand”, który początkowo miał się pojawić na płycie The Fame. Gaga również napisała „Full Service” i „Big Girl Now” dla albumu New Kids on the Block zatytułowanego The Block oraz użyczyła głosu w „Big Girl Now”.

  Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.The Monster Ball Tour – druga światowa trasa amerykańskiej piosenkarki pop Lady Gagi promująca jej drugi krążek The Fame Monster. Trasa oficjalnie została ogłoszona 15 października 2009 po jej trasie z raperem Kanye Westem, która nagle została odwołana. Gaga opisała trasę jako "pierwsza electro pop opera". Tournee rozpoczęło się cztery dni po wydaniu albumu promowanego. Kid Cudi i Jason Derulo zostali potwierdzeni jako support w Ameryce Północnej, a zespół Alphabeat w Wielkiej Brytanii. Virgin Mobile USA i Virgin Mobile Kanada są sponsorami trasy w Ameryce. Haus of Gaga z Lady na czele zaprojektował oficjalny poster i etapy koncertów. Trasa The Monster Ball Tour zarobiła łączną sumę 227 milionów dolarów. Jest to najbardziej dochodowa trasa koncertowa debiutanta w historii muzyki. Gwiazda w jej ramach odwiedziła 4 kontynenty i zagrała 201 koncertów, w tym jeden w Trójmieście.

  2008−09: The Fame[ | edytuj kod]

  Lady Gaga wykonująca „Just Dance” w Sztokholmie, sierpień 2008.

  W 2008 Gaga przeniosła się do Los Angeles, gdzie udoskonalała i wykonywała ostatnie poprawki w sesji nagraniowej do albumu The Fame. Nad albumem wokalistka pracowała z zespołem Haus of Gaga, którego Germanotta stała się muzą pod względem odzieży, sceny koncertowej oraz brzmień muzycznych. Wiele piosenek z RedOnem zostało stworzone w pierwszym tygodniu 2008. Jedna z nich została głównym singlem promującym album – „Just Dance”. Utwór został wydany 8 kwietnia 2008 i dotarł na szczyty list przebojów w siedemnastu krajach. Jednym z państw, gdzie piosenka zyskała status numeru jeden były Stany Zjednoczone, w których utwór znalazł się na notowaniach airplay w październiku sześć miesięcy po premierze, a szczyt notowania zyskał w styczniu 2009.

  Kacey Lee Musgraves (ur. 21 sierpnia 1988 na obszarze Golden, w Teksasie) – amerykańska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza country, americany, adult contemporary i popu oraz autorka tekstów. Jej nagrania rozeszły się w nakładzie 3,5 miliona egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych. Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

  We wrześniu opublikowano dwie piosenki – „Beautiful, Dirty, Rich” oraz „Poker Face”. „Beautiful, Dirty, Rich” nie osiągnęło takiego sukcesu jak „Poker Face”, który dotarł na szczyty notowań w dwudziestu krajach, w tym prawie wszystkich tych mających największy wpływ na przemysł muzyczny. „Poker Face” stał się drugim utworem Gagi, który objął miejsce pierwsze na notowaniu Billboard Hot 100. Po raz pierwszy album wydano w Kanadzie, 19 sierpnia 2008, a później 5 września w Australii. W Stanach Zjednoczonych The Fame zostało wydane 28 października. Album dotarł do 2. miejsca listy Billboard 200 w połowie stycznia 2010 i pokrył się siedmiokrotną platyną w tymże kraju. Album ten zajął szczyty najchętniej kupowanych albumów w Austrii, Irlandii, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii natomiast pozycję trzecią w australijskim notowaniu.

  Mary Jane Blige (ur. 11 stycznia 1971 w Bronksie, Nowy Jork) – amerykańska piosenkarka R&B, sprzedała ponad 40 milionów swoich płyt na całym świecie. W 2010 roku wzięła udział w nagraniu piosenki "We are the World" na rzecz ofiar trzęsienia ziemi na Haiti.53. ceremonia rozdania nagród Grammy odbyła się 13 lutego 2011 roku w Staples Center w Los Angeles i była transmitowana na żywo na antenie CBS. Dwa dni wcześniej wyróżnieniem specjalnym, MusiCares Person of the Year, odznaczona została Barbra Streisand. Nominacje ogłoszone zostały 1 grudnia 2010 roku i objęły 109 możliwych do zdobycia wyróżnień. Zdecydowana większość statuetek przyznana została podczas tzw. pre-telecastu, a więc części ceremonii, nietransmitowanej w telewizji.
  Lady Gaga podczas gali rozdania nagród VMA w 2009.

  W październiku 2008 wokalistka wyruszyła w swoją pierwszą trasę koncertową wraz z zespołem New Kids on the Block, gdzie miała za zadanie przygotować publiczność na występ boysbandu. Seria koncertów z udziałem Gagi zakończyła się w listopadzie 2008. W tym samym miesiącu Gaga wydała utwór „Vanity”, a w grudniu „Christmas Tree”. Od stycznia do maja 2009 piosenkarka przebywała w trasie koncertowej wspólnie z zespołem Pussycat Dolls, gdzie zagrała koncerty w Europie i Oceanii. 12 marca 2009 wokalistka wyruszyła we własną trasę koncertową – The Fame Ball Tour. Trasa zakończyła się 29 września.

  Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.

  W styczniu 2009 Gaga nagrała teledyski do „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)” i „LoveGame”. „Eh, Eh” zostało wydane jako singel w Australii oraz Nowej Zelandii 10 stycznia i zyskało złoto w obu tych krajach oraz w Danii, Szwecji i Stanach. „LoveGame” zostało wydane 23 marca i dostało się do notowań w 17 krajach oraz dostało się na 2. miejsce w Kanadzie oraz 5. w Stanach. W kwietniu ukazała się kolaboracja Gagi z raperem Wale, pt. „Chillin”. W kwietniu Gaga otrzymała swoją pierwszą nagrodę, była to nagroda od polskiego radia Eska. 21 czerwca „Poker Face” otrzymało nagrodę od MuchMusic za Najlepszy międzynarodowy teledysk.

  Fibromialgia - zespół chorobowy, charakteryzujący się uogólnionym bólem w układzie ruchu z występowaniem charakterystycznych punktów, rozmieszczonych symetrycznie (tzw. punktów spustowych), wrażliwych na ucisk, któremu towarzyszy uczucie przewlekłego zmęczenia, uczucie sztywności oraz sen nie powodujący poczucia odpoczynku.61. ceremonia wręczenia nagród Grammy, prestiżowych amerykańskich nagród muzycznych wręczanych przez Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji (NARAS), odbyła się 10 lutego 2019 roku w hali widowiskowej Staples Center w Los Angeles. Jej transmisja na żywo odbyła się na antenie stacji telewizyjnej CBS. Gospodarzem ceremonii była amerykańska piosenkarka Alicia Keys. W trakcie gali zostały rozdane honoraria dla muzyków za ich osiągnięcia w przedziale od 1 października 2017 do 30 września 2018.

  6 lipca wydano ostatni singel dla The Fame – „Paparazzi”, który zajął 1. miejsce w trzech krajach i 6. w Stanach. 13 września podczas gali VMA Gaga wykonała tę piosenkę oraz otrzymała trzy statuetki; jedną za utwór „Poker Face” w kategorii Najlepszy Nowy Artysta oraz dwie za „Paparazzi” w kategoriach Najlepsza Dyrekcja Artystyczna i Najlepsze Efekty Specjalne. „Poker Face” również otrzymało dwie nagrody Grammy w kategoriach Nagranie Roku i Najlepsze Nagranie Taneczne w 2010. 15 września 2010 została wydana nowa wersja Księgi światowych rekordów Guinnessa, a w niej, w kategorii Najwięcej tygodni na liście UK Albums Chart (UK Albums Chart to oficjalne zestawienie najpopularniejszych albumów w Wielkiej Brytanii), znalazł się debiutancki album piosenkarki – The Fame.

  Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  2009−10: The Fame Monster[ | edytuj kod]

  Lady Gaga w Nowym Jorku podczas trasy The Monster Ball Tour, luty 2011.

  Podobnego sukcesu doczekała się kontynuacja debiutanckiego albumu, The Fame Monster wydana 18 listopada 2009. Głównym singlem promującym tę EP-kę został „Bad Romance” wydany 23 października, który zdobył 1. miejsce w 28 państwach (w tym w Polsce) oraz 2. w Stanach. Teledysk do tej piosenki miał największą ilość wyświetleń na YouTubie przed „BabyBiebera, a 31 grudnia 2018 przekroczył próg miliarda wyświetleń. Kolejnym singlem z płyty stał się „Telephone” nagrany wspólnie z piosenkarką Beyoncé i wydany 26 stycznia 2010 roku. Uplasował się na 3. miejscu w amerykańskim notowaniu Billboard Hot 100 i sprzedał się w 7,4 miliona kopii na całym świecie. Teledysk do tego utworu ukazał się w marcu i był kontynuacją historii z teledysku „Paparazzi”. Trzecim singlem został utwór „Alejandro”, który został wydany 20 kwietnia i wyróżnia się kontrowersyjnym, zdaniem niektórych środowisk, teledyskiem. Piosenka dotarła do 1. miejsca w 8 krajach (w tym w Polsce) oraz 5. miejsca w Stanach. Wytwórnia wokalistki wydała następnie „Dance in the Dark” w Australii i Francji, choć oryginalnie to ten utwór miał się stać trzecim singlem. Utwór pojawił się na listach przebojów w 12 krajach i dotarł do 2. miejsca w Polsce, 6. w Słowacji i 9. na Węgrzech.

  The Fame Monster to minialbum wydany przez Lady Gagę. Na początku nowe piosenki miały być dodane do pierwszego albumu studyjnego The Fame, tworząc reedycję, ale wytwórnia Gagi poinformowała w MTV 10 listopada 2009 r., że będzie on sprzedawany jako druga płyta artystki. Pomysł kolejnej reedycji wydawał się wokalistce nie w porządku wobec fanów, co skłoniło wytwórnię do zmiany decyzji w tej kwestii. The Fame Monster Deluxe będzie zawierać również debiutancką płytę artystki. Liczba sprzedanych egzemplarzy obejmuje dwa wydawnictwa: The Fame oraz The Fame Monster E.P. Ich wspólna sprzedaż, którą możemy uznać za ogólną albumu The Fame, wynosi 4 mln.1 listopada 2010 roku płyta uzyskała status diamentowej płyty w Polsce,jej łączna sprzedaż to 120 tysięcy egzemplarzy [11]60. ceremonia wręczenia nagród Grammy, prestiżowych amerykańskich nagród muzycznych wręczanych przez Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji (NARAS), odbyła się 28 stycznia 2018 roku w hali widowiskowej Madison Square Garden w Nowym Jorku. Była to pierwsza ceremonia od 2003 roku, która odbyła się poza Los Angeles. Jej transmisja na żywo odbyła się na antenie stacji telewizyjnej CBS. Gospodarzem ceremonii był angielski aktor James Corden. W trakcie gali zostały rozdane honoraria dla muzyków za ich osiągnięcia w przedziale od 1 października 2016 do 30 września 2017.

  Trasa promująca jej drugą płytę, The Monster Ball Tour, rozpoczęła się 27 listopada 2009, a zakończyła 6 maja 2011. Przyniosła zysk w wysokości 227,4 miliona dolarów. Według magazynu Billboard to rekord jeśli chodzi o debiutanckie trasy czołowych artystów. Trasa miała rozpocząć się w marcu 2010, gdyż Gaga planowała trasę koncertową, wraz z raperem Kanye Westem, która miała się odbywać od listopada 2009 do stycznia 2010. Lecz po incydencie pomiędzy Westem, a Taylor Swift podczas gali rozdania nagród VMA w 2009, trasa została anulowana. Wyemitowany przez stację telewizyjną HBO koncert The Monster Ball Tour zdobył nagrodę Emmy. 10 września odbyła się kolejna edycja gali, na której po raz kolejny wyróżniono tych, którzy przyczynili się do najlepszych produkcji telewizyjnych. The Monster Ball Tour nagrane w Nowym Jorku wygrało w kategorii Najlepszy montaż zdjęć do programu specjalnego. 26 listopada miał miejsce pierwszy koncert Lady Gagi w Polsce, który odbył się na Ergo Arenie w Gdańsku i przyciągnął publiczność liczącą ponad 12 tys. ludzi. Podczas tego koncertu piosenkarka zdradziła, że jej następny album jest prawie skończony.

  „Sour Candy” – utwór muzyczny nagrany przez amerykańską piosenkarkę Lady Gagę oraz południowokoreański zespół BlackPink. Piosenka została wydana jako singel promocyjny szóstego albumu studyjnego Gagi pt. Chromatica 28 maja 2020 roku. Jest to dance-popowy, electropopowy, bubblegum popowy, k-popowy i deep house utwór z house, dance i elektronicznym beatem, którego słowa porównują związek do tytułowych kwaśnych cukierków. Giorgio Armani (ur. 11 lipca 1934 w Piacenzie we Włoszech) – włoski projektant mody oraz współzałożyciel przedsiębiorstwa Giorgio Armani S.p.A.

  Gaga wystąpiła podczas gali rozdania nagród BRIT w 2010, śpiewając „Telephone” i „Dance in the Dark”. Piosenkarka wygrała trzy nagrody BRIT, w kategoriach Najlepsza Międzynarodowa Artystka, Najlepszy Międzynarodowy Album (za The Fame) i Największy Przełom na Scenie Międzynarodowej. Gaga została nominowana trzynastokrotnie do nagród VMA w 2010, co jest rekordem. „Bad Romance” wygrało w 7 kategoriach podczas tej gali rozdania nagród, a „Telephone” wygrało w kategorii Najlepsza Współpraca. 5 października została uplasowana na 7. miejscu najbardziej wpływowych kobiet na świecie w 2010 roku przez magazyn Forbes. The Fame Monster wygrał nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy Album Popowy Wokalny w 2011 roku.

  Billboard Music Award – jedna z czterech najważniejszych nagród przyznawanych corocznie w Stanach Zjednoczonych. Ceremonia wręczenia wyróżnień odbywa się corocznie w grudniu i jest emitowana od samego początku w stacji FOX. Pierwsza edycja wręczenia nagród Billboardu odbyła się w 1990 roku i w odróżnieniu od nagrody Grammy jest przyznawana za popularność. Do popularności zalicza się sprzedaż konkretnych nagrań w roku, kiedy nagroda jest wręczana. Nagroda ta przyznawana jest „najpopularniejszym artystom/albumom/singlom”. Zestawienie popularności jest oparte na corocznym podsumowaniu Billboardu. Super Bowl - finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi National Football League (NFL). Całość ceremonii określana jest jako Super Bowl Sunday w skrócie Super Sunday i stała się nieformalnym amerykańskim świętem narodowym. Dzień finału jest także drugim, po Święcie Dziękczynienia, dniem z największą ilością spożytego jedzenia w Stanach Zjednoczonych.

  2011−12: Born This Way[ | edytuj kod]

  Lady Gaga w Antwepii podczas trasy Born This Way Ball, wrzesień 2012.

  25 czerwca 2010 Gaga wystąpiła na 12. balu White Tie and Tiara Ball, organizowanym przez Eltona Johna, gdzie wykonała nową piosenkę „Yoü and I”. Trzy dni później po raz pierwszy wykonała tę piosenkę podczas swojej trasy koncertowej The Monster Ball Tour w Montrealu. Następnie wykonała ten utwór podczas programu Today. Podczas wypowiedzi po otrzymaniu nagrody Najlepszy teledysk roku za „Bad Romance” na gali VMA w 2010 roku, piosenkarka zaśpiewała refren „Born This Way”.

  John Legend, właściwie John Stephens (ur. 28 grudnia 1978 w Springfield) – amerykański piosenkarz R&B, kompozytor i pianista. Piosenka "Glory" z filmu Selma, nagrana z raperem Commonem, otrzymał Oscara za najlepszy utwór.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  11 lutego 2011 Gaga wydała pierwszy singel do jej drugiego albumu – „Born This Way”. W ciągu pięciu dni od wydania singla, został on sprzedany w sklepach internetowych ponad milion razy. Singel zadebiutował na pierwszym miejscu w tysięcznym notowaniu amerykańskiej listy przebojów Billboard Hot 100. Singel utrzymywał się na pierwszym miejscu w ponad 20 krajach w iTunes Store. Gaga wykonała ten utwór podczas ceremonii rozdania nagród Grammy 13 lutego. Teledysk do singla miał oficjalną premierę 27 lutego. Utwór został sprzedany w 8,2 milionach kopii do listopada 2011 roku i zdobył wiele certyfikatów, w tym poczwórną platynę w Stanach.

  Pianista – muzyk grający na fortepianie. Pianiści wykonują szeroki repertuar i różne style, w tym muzykę poważną, jazz, blues oraz różnego rodzaju style muzyki rozrywkowej, w tym muzykę rockową. Umiejętność gry na fortepianie sprzyja opanowaniu gry na innych instrumentach klawiszowych, takich jak syntezator, klawesyn, czelesta, czy organy. This Land is Your Land – amerykańska piosenka folkowa. Została napisana przez Woody’ego Guthriego w 1940 roku, jako odpowiedź na, jego zdaniem cukierkową i nieprawdziwą pieśń Irvinga Berlina „God Bless America” Po raz pierwszy została opublikowana w 1945 roku.

  Kolejnym singlem z albumu Born This Way był utwór „Judas”, wydany 15 kwietnia. Teledysk, który został wydany 3 maja, jest uznawany za kontrowersyjny, z powodu licznych odwołań do chrześcijaństwa oraz wydania go blisko świąt Wielkanocnych. „Judas” dotarł do list przebojów w 32 krajach, zajmując 1. miejsce w Korei Południowej a 10. w Stanach Zjednoczonych. Singel sprzedał się w ilości dwóch milionów kopii oraz pokrył się podwójną platyną w Stanach.

  Caryn Elaine Johnson (ur. 13 listopada 1955 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, komediantka i piosenkarka. Laureatka Oscara za rolę drugoplanową w filmie Uwierz w ducha.Vanity Fair – amerykańskie czasopismo poświęcone kulturze, polityce, życiu gwiazd i modzie, wydawane przez Condé Nast Publications. Nazwę pisma tłumaczy się jako "targowisko próżności".

  9 maja odbyła się premiera kolejnej piosenki Gagi – „The Edge of Glory”. Utwór pojawił się na listach przebojów w 31 krajach, zajmując miejsce 1. w trzech państwach oraz 3. w Stanach. Z tego powodu, „The Edge of Glory” stał się trzecim singlem promującym album. Tydzień później odbyła się premiera utworu „Hair”, który został singlem promocyjnym Born This Way. Sam album pojawił się tydzień później, 23 maja i stał się numerem 1. w wielu krajach oraz sprzedał się w ilości 2,4 miliona kopii w samych Stanach Zjednoczonych, zdobywając tytuł podwójnej platyny. W 2012 Born This Way zostało nominowane do nagrody Grammy w kategoriach Album Roku i Najlepszy Album Popowy Wokalny. Dzień po wydaniu albumu ukazał się singel The Lonely Island3-Way (The Golden Rule)”, który został nagrany w amerykańskim programie Saturday Night Live, w którym Gaga użyczyła głos, wraz z Justinem Timberlakiem.

  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Time – amerykański tygodnik społeczno-polityczny wydawany od 1923 w Nowym Jorku. Ma największy nakład spośród amerykańskich tygodników.

  23 lipca został wydany czwarty singel promujący Born This Way – „Yoü and I”. Utwór pojawił się na 6. miejscu w notowaniach amerykańskich. 16 sierpnia ukazał się teledysk do tego utworu, a na planie jego Gaga zaczęła się spotykać z aktorem tam grającym, Taylorem Kinneyem. 28 sierpnia Gaga wystąpiła podczas gali rozdania nagród VMA gdzie wykonała „Yoü and I”. „Born This Way” wygrało dwie nagrody w kategoriach Najlepszy Żeński Teledysk i Najlepszy Klip z Przesłaniem. „Yoü and I” zostało nominowane do nagrody Grammy w 2012 w kategorii Najlepszy Występ Popowy Solo.

  Radio Ga Ga – utwór brytyjskiej grupy rockowej Queen z albumu The Works (1984). Napisany został przez Rogera Taylora. Był wykonywany na żywo podczas tras koncertowych w latach 1984–1986.Hitmixes – drugi minialbum amerykańskiej wokalistki Lady Gagi, wydany ekskluzywnie na terenie Kanady 25 sierpnia 2009 przez Universal Music Canada. Zawiera zremiksowane utwory pochodzące z debiutanckiego albumu artystki The Fame.
  Lady Gaga w Manchesterze podczas trasy Born This Way Ball, wrzesień 2012.

  We wrześniu były plany na wydanie wspólnego singla Gagi z Cher, pt. „The Greatest Thing”. Jednak Gaga zdecydowała nie upubliczniać utworu. 3 października cover utworu „The Lady Is a Tramp” wykonany przez Gagę i Tony’ego Bennetta został wydany jako ostatni singel promujący album Tony’ego pt. Duets II. 1 października Lady Gaga wystąpiła ze Stingiem w nowojorskim Beacon Theatre, na koncercie z okazji sześćdziesiątych urodzin tego brytyjskiego artysty. W imprezie wzięli udział także m.in. Bruce Springsteen, Stevie Wonder, Billy Joel i Mary J. Blige.

  Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.Katheryn Elizabeth Hudson, znana pod pseudonimem Katy Perry (ur. 25 października 1984 roku w Santa Barbara w stanie Kalifornia) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale również twórczyni muzyki oraz aktorka. Ojciec Perry jest pastorem, dlatego dorastała słuchając gospel i śpiewając w kościelnym chórze. Po zdobyciu GED w wieku piętnastu lat rozpoczęła karierę muzyczną jako Katy Hudson. Pod koniec 2001 roku wydała swój debiutancki album studyjny Katy Hudson, jednak nie osiągnął on komercyjnego sukcesu. Następnie nagrała dwie kolejne płyty: z producenckim zespołem Matrix oraz solową, która nie została opublikowana. W 2007 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Capitol Records. Wówczas przyjęła pseudonim Katy Perry.

  17 października Gaga wydała ostatni singel Born This Way – „Marry the Night”. Utwór dotarł do 29. miejsca w notowaniach amerykańskich i zdobył srebro w Wielkiej Brytanii oraz złoto w Stanach. 1 grudnia miała miejsce premiera teledysku „Marry the Night”, który jest najdłuższym klipem nagranym przez Gagę, gdyż trwa prawie 14 minut.

  Oceania − nazwa zbiorowa wysp Oceanu Spokojnego, które wraz z Australią tworzą odrębną część świata nazywaną Australią i Oceanią.Perfect Illusion – singel amerykańskiej wokalistki Lady Gagi, wydany jako pierwszy utwór promujący album Joanne. Za produkcję piosenki odpowiedzialni są Kevin Parker, Stefani Germanotta, Mark Ronson oraz M. Tucker. Ten sam zespół osób pracował przy tworzeniu tekstu utworu. Perfect Illusion został wykonany po raz pierwszy na żywo w Moth Club w Londynie 10 września 2016 roku.

  20 listopada z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia wydała EP-kę pt. A Very Gaga Holiday, na której znalazły się akustyczne wersje piosenek „Yoü and I” i „The Edge of Glory” oraz dwa jazzowe covery – „White Christmas” i „Orange Colored Sky”. 24 listopada na antenie ABC wyemitowano A Very Gaga Thanksgiving. Następnie z tej samej okazji, 25 grudnia Gaga opublikowała niewydany utwór „Stuck On Fuckin’ You”, który nie został uwzględniony w liście utworów Born This Way.

  Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

  29 lutego 2012 roku piosenkarka, wraz ze swoją matką utworzyły Born This Way Foundation, której zadaniem jest utworzenie „lepszego i milszego” świata dla młodzieży. W maju 2012 Gaga wystąpiła w 23 sezonie „The Simpson” w odcinku pt. Lisa Goes Gaga. Gaga wystąpiła w dwóch filmach dokumentalnych o gwiazdach; The Zen of Bennett i Katy Perry: Part of Me. W sierpniu na rynku ukazały się perfumy „Fame”, stworzone przez Lady Gagę. Perfumy te sprzedały się do końca stycznia 2013 w ilości 30 milionów sztuk i zarobiły ponad 1,5 mld dolarów.

  Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. American Music Award (skrót AMA) – nagroda dla najlepszych artystów muzycznych przyznawana corocznie. Statuetka American Music Awards przyznawana jest w oparciu o „popularność” danego artysty, mierzone poprzez liczbę sprzedanych albumów/singli itp. Nagrodę ufundował w 1973 roku Dick Clark. Rozdawane w niedzielę, drugiego lub trzeciego tygodnia listopada.

  Lady Gaga rozpoczęła swoją trasę koncertową Born This Way Ball 27 kwietnia 2012. Koncert gwiazdy w Dżakarcie w Indonezji został odwołany przez groźby islamskich ekstremistów, którzy grozili zamachami w czasie koncertu. Wyprzedanych biletów na show było ponad 50 tysięcy. Trasa miała trwać do 20 marca 2013 roku, lecz 12 lutego 2013 Gaga ogłosiła, że musi odwołać amerykańską część trasy, gdyż naderwała sobie obrąbek stawowy w prawym biodrze.

  Britney Jean Spears (ur. 2 grudnia 1981 w McComb) – amerykańska piosenkarka muzyki pop i dance, tancerka i projektantka mody.Gianni Versace S.p.A. (ˈdʒɑnːi verˈsatʃe), znany jako Versace – włoski dom mody, założony przez Gianniego Versace w 1978 roku we Włoszech.

  2013−14: Artpop[ | edytuj kod]

  Gaga rozpoczęła pracę nad jej trzecim albumem studyjnym we wczesnym 2012. Od 27 czerwca 2012 wokalistka wykonywała podczas trasy Born This Way Ball nową piosenkę pt. „Princess Die”. W listopadzie za pośrednictwem Twittera i YouTube’a Gaga opublikowała dwa filmiki ze swojej imprezy w São Paulo, w Brazylii, gdzie w tle leci jej niewydana piosenka „Cake”. W grudniu 2012 Lady Gaga pojawiła się na koncercie z okazji 50−lecia zespołu The Rolling Stones i wykonała z nimi piosenkę „Gimmie Shelter”. 25 grudnia 2012 Lady Gaga ogłosiła poprzez swój portal społecznościowy oraz Twitter, że Terry Richardson pracuje nad filmem dokumentalnym o życiu Gagi, Haus of Gaga i tworzeniu Artpopu.

  Obrąbek stawowy - struktura chrząstki włóknistej, która jest przedłużeniem panewki stawu biodrowego. Pogłębia panewkę dzięki czemu przyczynia się do ochrony głowy kości udowej przed uderzeniami o kostny brzeg panewki oraz zabezpieczenia pełnego ruchu w stawie. Jest strukturą wewnątrzstawową, która jest bogato unaczyniona i unerwiona co determinuje dolegliwości bólowe w przypadku jego uszkodzenia.Glam rock (także glitter rock) – styl w muzyce rockowej. Nazwa stylu wywodzi się z angielskiego glamour (urok, atrakcyjność). Styl ten powstał w Wielkiej Brytanii na początku lat 70. Wykonujący w tym stylu muzycy przykładali dużo wagi do własnego wizerunku. wywołując często kontrowersje. Wykonawcy glamrockowi ubierali się w barwne uniformy, zakładali wysokie buty, nakładali ostry makijaż. Muzycy glam rockowi grali zazwyczaj piosenki łagodne, trafiające do większego grona odbiorców. Często refreny piosenek miały zawarte w sobie podteksty seksualne.
  Lady Gaga w Londynie podczas trasy artRave: The Artpop Ball, październik 2014.

  12 sierpnia 2013 roku Gaga wydała pierwszy singel Artpopu – „Applause”. Pierwotnie miał zostać wydany 19 sierpnia, jednak po serii wycieków fragmentów piosenki Lady Gaga postanowiła wydać singel tydzień wcześniej. Utwór uplasował się na 4. miejscu w notowaniach amerykańskich i w ciągu sześciu tygodni sprzedał się w samych Stanach Zjednoczonych w liczbie 2 milionów kopii. 25 sierpnia wokalistka wykonała „Applause” na gali MTV Video Music Awards. 21 października 2013 został wydany drugi singel promujący album – „Do What U Want” – który dotarł do 1. miejsca na Węgrzech oraz 13. w Stanach. Następnie zostały wydane dwa single promocyjne: „Venus” (27 października) oraz „Dope” (4 listopada). „Venus” zadebiutowało na 32. miejscu, a „Dope” na 8. w Stanach. Artpop został wydany 11 listopada na całym świecie. Album uplasował się na 1. miejscu w wielu notowaniach i wyprzedał się w ilości 2,5 mln kopii do lipca 2014. 11 listopada również została opublikowana aplikacja „ARTPOP” stworzona przez TechHaus.

  Światowa Organizacja Zdrowia, WHO (ang. World Health Organization) – jedna z organizacji działających w ramach ONZ, zajmująca się ochroną zdrowia. Jej siedzibą jest Genewa.Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

  W grudniu 2013 miała mieć premiera teledysku dla „Do What U Want” w reżyserii Terry’ego Richardsona, lecz piosenkarka stwierdziła, że społeczność nie jest jeszcze gotowa by go ujrzeć. Zaś 11 stycznia 2019 roku piosenkarka usunęła utwór ze wszystkich platform do słuchania muzyki, gdyż wyszło na jaw to, że R. Kelly molestował wiele kobiet. 28 marca 2014 wydany został ostatni singel z płyty – „G.U.Y.”. Jednak teledysk został wydany 6 dni wcześniej. Trwa on prawie 12 minut i nosi tytuł: „G.U.Y. – An ARTPOP Film”. Poza „G.U.Y.” wykorzystano w nim również takie piosenki jak: „Artpop”, „Venus” i „MANiCURE”. Wokalistka była reżyserką klipu. Utwór uplasował się m.in. na 5. miejscu w notowaniach bułgarskich, 7. miejscu w notowaniach walońskich, 8. miejscu w notowaniach greckich oraz 76. miejscu w notowaniach amerykańskich.

  UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.Joanne, znana również pod nazwą Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?) – ballada country nagrana przez amerykańską piosenkarkę Lady Gagę dla jej piątego albumu studyjnego – Joanne (2016). 22 grudnia 2017 we Włoszech rozdano tę piosenkę do rozgłośni radiowych, a 26 stycznia 2018 ogólnoświatowo wydano wersję pianistyczną, wraz z teledyskiem. Piosenkarka wykonywała ten utwór podczas jej tras koncertowych: Dive Bar Tour (2016) i The Joanne World Tour (2017-18) oraz podczas 60. ceremonii rozdania nagród Grammy. Pianistyczna wersja utworu wygrała nagrodę Grammy w kategorii Best Pop Solo Performance podczas 61. ceremonii rozdania tych nagród.

  Na przełomie marca i kwietnia 2014 piosenkarka dała serię koncertów w Nowym Jorku w Roseland Ballroom. Lady Gaga poinformowała fanów o trasie koncertowej o nazwie artRave:The ARTPOP Ball jeszcze w 2013 i że rozpocznie się w rodzimym kraju artystki – w Stanach Zjednoczonych. Trasa odbywała się od 4 maja do 24 listopada 2014 Bilety na ostatni koncert trasy, który odbył się w Paryżu, zostały wyprzedane w przeciągu 30 sekund. Tenże koncert można było obejrzeć na żywo w internecie za pośrednictwem Yahoo! Live. Gaga została twarzą kampanii reklamowej wiosna/lato 2014 włoskiego domu mody – Versace.

  Sting, właśc. Gordon Matthew Sumner (ur. 2 października 1951 w Wallsend) – brytyjski muzyk, kompozytor i wokalista, odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku lider, główny kompozytor i gitarzysta basowy grupy muzycznej The Police.Kategoria Piosenka roku (Song of the Year) jest jedną z dwóch najbardziej prestiżowych kategorii wśród nagród Grammy. Jest przyznawana od 1959 kompozytorom piosenek. Nagroda przyznawana jest za nagrania/prace zarejestrowane w roku poprzedzającym daną nominację.

  2014−15: Cheek to Cheek[ | edytuj kod]

  Lady Gaga wraz z Tonym Bennettem podczas trasy koncertowej Cheek to Cheek Tour, kwiecień 2015.

  We wrześniu 2012 roku zostało ogłoszone, że Gaga nagra album, wraz z Tonym Bennettem. Pomimo tego, że cały album został nagrany już w 2013 roku, jego data wydania została mocno opóźniona. Album został wydany 19 września 2014 i zadebiutował na pierwszym miejscu Billboardu, stając się trzecią płytą piosenkarki na tym miejscu. Album został poprzedzony dwoma singlami: „Anything Goes” (29 lipca) i „I Can’t Give You Anything but Love” (19 sierpnia); oraz singlem promocyjnym wydanym 16 września, „Nature Boy”. We wrześniu 2014 wokalistka wydała z pomocą firmy kosmetycznej Coty Inc drugą linię swoich perfum pod nazwą Eau de Gaga, które odniosły równie ogromny sukces co zapach Fame.

  Zespół stresu pourazowego, zaburzenie stresowe pourazowe, PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) - rodzaj zaburzenia lękowego będący efektem przeżycia traumatycznego wydarzenia.Terence "Terry" Richardson (ur. 14 sierpnia 1965 w Nowym Jorku) - amerykański fotograf, syn innego fotografa mody Boba Richardsona. Znany jest z prowokacyjnego stylu fotografowania, a zwłaszcza z użycia aparatów kompaktowych w kampaniach reklamowych znaczących firm.

  13 października na kanale piosenkarki w serwisie YouTube został umieszczony teledysk „But Beautiful”, a 24 listopada „It Don’t Mean a Thing (If It Ain’t Got That Swing)”. Ten ostatni został wykorzystany w świątecznej kampanii marketingowej H&M-u. 9 grudnia Gaga i Bennett wydali cover utworu „Winter Wonderland”. W celu promocji albumu duet wyruszył w trasę – Cheek to Cheek Tour – która rozpoczęła się 30 grudnia 2014. Łącznie zagrali 36 koncertów w Ameryce i Europie. Płyta otrzymała nagrodę Grammy podczas 57. ceremonii rozdania tych nagród w kategorii Najlepszy Popowy Album Tradycyjny.

  Szkoła katolicka – szkoła kierowana przez kompetentną władzę kościelną (np. biskupa) albo kościelną osobę prawną publiczną (diecezję, parafię, zgromadzenie zakonne) lub która została uznana za taką przez władzę kościelną w pisemnym dokumencie. Nauczanie i wychowanie powinny się opierać na zasadach chrześcijańskiej doktryny, a wykładowcy mają się odznaczać zdrową nauką i prawością życia. Jednak powyższe warunki nie są wystarczające żeby używać nazwy szkoła katolicka - do tego niezbędna jest także zgoda kompetentnej władzy kościelnej (kan. 803 KPKan).Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  22 lutego 2015 Lady Gaga wystąpiła na 87. ceremonii wręczenia Oscarów, gdzie wykonała wiązankę piosenek z filmu Dźwięki muzyki. 12 czerwca wystąpiła podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Europejskich w Baku, gdzie wykonała piosenkę „ImagineJohna Lennona w wersji akustycznej. 18 czerwca otrzymała nagrodę w kategorii Współczesna ikona na 46. gali Songwriters Hall of Fame. Podczas ceremonii zaśpiewała piosenkę „What’s Up” zespołu 4 Non Blondes w hołdzie dla wokalistki i gitarzystki zespołu Lindy Perry, która zaśpiewała „Bad Romance”.

  Uniwersytet Nowojorski (ang. New York University) (NYU) – największa szkoła wyższa w Nowym Jorku i jedna z największych w USA. Główny kampus uniwersytetu znajduje się w Greenwich Village na Manhattanie. NYU został założony w 1831 przez Alberta Gallatina i grupę prominentnych nowojorczyków, stał się największym prywatnym uniwersytetem non-profit w Stanach. Uczelnia składa się z 14 szkół, college’ów i wydziałów skupionych w 6 częściach Manhattanu. NYU posiada także oddziały zagraniczne w Londynie, Paryżu, Pradze, Berlinie, Ghanie, Madrycie i Szanghaju. „The Cure” – singel amerykańskiej piosenkarki Lady Gagi. Twórcami tekstu utworu są Stefani Germanotta, Paul "DJ White Shadow" Blair, Lukas Nelson, Mark Nilan oraz Nick Monson, natomiast jego produkcją zajęli się Detroit City, Lady Gaga i Monson. Utwór został wydany 16 kwietnia 2017 jako singel po tym, jak Gaga wykonała go premierowo na festiwalu Coachella, gdzie była jedną z głównych gwiazd. Pomimo braku promocji ze strony Gagi „The Cure” uplasował się w top 10 najpopularniejszych singli w Australii, Francji, Słowacji, Hiszpanii oraz na Węgrzech.

  2015−18: Joanne[ | edytuj kod]

  Lady Gaga w Toronto podczas Joanne World Tour, wrzesień 2017.

  22 grudnia 2014 Gaga za pośrednictwem portalu Yahoo! poinformowała, że zaczęła pracę nad nowym albumem. Początkowo nad albumem pracowali tacy producenci jak RedOne oraz Giorgio Moroder, jednak żadna z tych kolaboracji nie została wydana, prócz „Angel Down”, napisanego przez Gagę i RedOne′a. 18 września 2015 roku Gaga wydała singel „Til It Happens to You”, który napisała wraz z Diane Warren do filmu dokumentalnego The Hunting Ground. Singel dotarł do 95. miejsca w notowaniach amerykańskich oraz otrzymał nominację w kategorii Najlepsza piosenka oryginalna podczas 88. ceremonii rozdania nagród Akademii Filmowej.

  "LoveGame" – czwarty singel amerykańskiej piosenkarki pop Lady Gagi pochodzący z jej debiutanckiego albumu The Fame stworzony przez producenta RedOne i nią samą. Został wydany 24 marca 2009 w Kanadzie.Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).

  Do końca maja 2015 piosenkarka zarobiła 59 mln dolarów i zajęła 25. miejsce (3. wśród wokalistek) w rankingu Celebrity 100 list. Magazyn Billboard nadał wokalistce tytuł Kobieta Roku 2015. 2 października ukazał się klip z udziałem Gagi w reżyserii Nicka Knighta przygotowany na potrzeby promocji nowej kolekcji Toma Forda – wiosna/lato 2016. Tego dnia Lady Gaga stała się też drugą artystką (po Katy Perry), której dwa single uzyskały status diamentowych (czyli przekroczyły sprzedaż 7 milionów kopii) w Stanach Zjednoczonych („Poker Face” i „Just Dance”). 7 lutego 2016 Gaga zaśpiewała hymn Stanów Zjednoczonych podczas 50. Super Bowl Half-time Show.

  Alexander McQueen (właśc. Lee McQueen) (ur. 17 marca 1969 w East End, zm. 11 lutego 2010 w West End) – angielski projektant mody.Bruce Frederick Joseph Springsteen alias The Boss (ur. 23 września 1949 w Long Branch, New Jersey) – amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor rockowy.

  9 września 2016 Lady Gaga wydała pierwszy singel promujący jej nowy album – „Perfect Illusion”. 5 i 18 października 2016 wydano dwa single promocyjne albumu: „Million Reasons” oraz „A-YO”. Płyta zatytułowana Joanne została oficjalnie wydana 21 października. W pierwszym tygodniu po premierze album sprzedał się w ilości 201 tysięcy egzemplarzy w USA i zadebiutował na 1. miejscu listy Billboard 200. Lady Gaga została wówczas pierwszą artystką, której cztery płyty znalazły się na szczycie listy najlepiej sprzedających się albumów w tej dekadzie. 8 listopada „Million Reasons” zostało wydane jako drugi singel albumu. Jednakże singel został przebojem w Stanach dopiero w lutym 2017. 22 grudnia 2017 we Włoszech wydano ostatni singel, którym była piosenka „Joanne”, w wersji gitarowej. 26 stycznia 2018 został opublikowany teledysk do tego utworu, lecz w wersji pianistycznej. Ta wersja otrzymała nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy Występ Popowy Solowy w 2019 roku.

  Coming out (of the closet) (od ang. to come out of the closet - wyjść z szafy) – proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej (posiadanej przez mniejszość w społeczeństwie) przed innymi ludźmi (np. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami). Proces ten zawiera w sobie fakt uświadomienia sobie własnej, odmiennej od heteroseksualnej, orientacji seksualnej oraz naukę samoakceptacji jako geja, lesbijki lub osoby biseksualnej (coming out przed samym sobą).Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  5 lutego 2017 Lady Gaga wystąpiła podczas 51. Super Bowl Half-time Show, gdzie zaśpiewała swoje największe przeboje. Show rozpoczęło się nagranym wcześniej wykonaniem patriotycznych pieśni „God Bless America” i „This Land Is Your Land”. Następnie piosenkarka zastąpiła Beyoncé jako główna gwiazda podczas festiwalu Coachella 16 kwietnia. Na tym festiwalu Gaga zaprezentowała jej nowy singel – „The Cure”. Później Gaga wykonała go podczas ceremonii rozdania nagród American Music Awards 19 listopada 2017 roku. W sierpniu Gaga rozpoczęła trasę koncertową The Joanne World Tour, a we wrześniu wydała dokument na Netflixie pt. Gaga: Five Foot Two, który opowiada o tworzeniu albumu Joanne, przygotowaniach do jej występu w Super Bowl oraz o jej zmaganiach z fibromialgią. Gaga wystąpiła wraz z Markiem Ronsonem podczas 60. ceremonii rozdania nagród Grammy, wykonując „Million Reasons” oraz „Joanne”. Podczas tego rozdania, album Joanne oraz utwór „Million Reasons” były nominowane w dwóch kategoriach, lecz nie wygrały. 30 marca 2018 roku Gaga wydała cover piosenki Eltona Johna „Your Song”, który znalazł się w kompilacji Revamp.

  Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.

  2018−19 Narodziny gwiazdy i Enigma[ | edytuj kod]

  Gaga podczas koncertu typu Enigma, styczeń 2019.

  Od czerwca 2018 były emitowane reklamy promujące film, w którym Gaga zagrała główną rolę – Narodziny gwiazdy. W reklamach tych był użyty utwór „Shallow”, który został wydany jako pierwszy singel ścieżki dźwiękowej filmu 27 września 2018. Singel ten początkowo uplasował się na 5. miejscu w notowaniach amerykańskich, lecz w marcu 2019 roku dotarł do 1. miejsca w tamtejszych notowaniach. Film oraz jego ścieżka dźwiękowa zostały wydane 5 października. Soundtrack stał się piątym albumem Lady Gagi, który uplasował się na pierwszym miejscu amerykańskiego Billboard 200, dzięki czemu Gaga, wraz z Taylor Swift, posiadają najwięcej albumów numer jeden w amerykańskich notowaniach w latach 10. XXI wieku. „Always Remember Us This Way” oraz „I'll Never Love Again” zostały wydane jako kolejne single promujące ścieżkę dźwiękową, lecz jedynie w niektórych krajach. Single zostały wydane kolejno 21 listopada 2018 oraz 27 maja 2019.

  David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.

  Za „Shallow” Gaga otrzymała Złoty Glob w kategorii Best Original Song i była nominowana w kategorii Best Actress in a Drama. „Shallow” otrzymało również cztery nominacje do nagrody Grammy: Nagranie roku, Piosenka roku, Najlepszy występ grupy popowej oraz Najlepsza piosenka napisana na potrzeby wizualnego medium. „Shallow” otrzymało statuetkę w dwóch ostatnich kategoriach. Gaga wykonała ten utwór podczas rozdania nagród Grammy oraz Oscarów w 2019 roku. Na 62. ceremonii rozdania nagród Grammy Gaga otrzymała dwie kolejne statuetki: Najlepsza ścieżka dźwiękowa do wizualnego medium (za Narodziny gwiazdy) oraz Najlepsza piosenka napisana na potrzeby wizualnego medium (za „I’ll Never Love Again”).

  Sam Elliott, właściwie Samuel Pack Elliott (ur. 9 sierpnia 1944 roku w Sacramento, w stanie Kalifornia) - amerykański aktor, scenarzysta, producent filmowy i telewizyjny. Jego znakiem rozpoznawczym są wysoka, szczupła budowa ciała, charakterystyczne wąsy i niski głos.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W grudniu 2017 piosenkarka ogłosiła swoją drugą, tym razem już dwuletnią rezydenturę w Parku MGM w Las Vegas o nazwie „Lady Gaga Enigma”. Pierwszy koncert w ramach rezydentury odbył się 28 grudnia 2018, a ostatni odbędzie się 16 maja 2020 roku. Rezydentura jest podzielona na dwa typy show: Enigma, na której Gaga głównie gra swoje największe hity oraz Jazz and Piano, na którym Gaga śpiewa piosenki z Wielkiego Amerykańskiego Śpiewnika oraz swoje piosenki w wersji akustycznej z pianinem. We wrześniu 2019 wypuściła swoją pierwszą linię kosmetyków, Haus Laboratories, dostępną jedynie na Amazonie.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

  Od 2020: Chromatica[ | edytuj kod]

  28 lutego 2020 Gaga wydała główny singel promujący jej szósty album studyjny – „Stupid Love”. Zadebiutował on na 5. miejscu amerykańskiej listy Hot 100 oraz brytyjskiej UK Singles Chart. 2 marca piosenkarka ogłosiła nazwę owego krążka – Chromatica oraz rozpoczęła się jego przedsprzedaż w serwisach iTunes i Apple Music. Trzy dni później Gaga oznajmiła, że pod koniec lipca rozpocznie się jej szósta trasa koncertowa – The Chromatica Ball, która będzie obejmować występy wyłącznie na stadionach. Z powodu pandemii COVID-19 piosenkarka obwieściła przełożenie daty wydania albumu, odwołała parę koncertów jej rezydentury Lady Gaga Enigma w Las Vegas oraz przeniosła trasę The Chromatica Ball na 2021 rok.

  Tony Bennett, właśc. Anthony Dominick Benedetto (ur. 3 sierpnia 1926 w Queens w Nowym Jorku) – amerykański wokalista jazzowy.Synth pop (lub synthpop, znany też jako electropop lub technopop) – odmiana muzyki popularnej, charakteryzująca się szerokim wykorzystaniem syntezatorów, automatów perkusyjnych oraz rozmaitych efektów elektronicznych. Cechą charakterystyczną, tak samo jak w innych odmianach muzyki popularnej jest melodyjność oraz często tematyka miłosna przejawiająca się w tekstach.

  6 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że wraz z artystką stworzyli wspólny koncert o nazwie Together at Home, który odbył się 12 dni później i miał na celu promowanie dystansowania społecznego podczas czasu pandemii. Oprócz Gagi, która wykonała podczas koncertu covery utworów „SmileNata Kinga Cole’a oraz „The Prayer” wraz z Celine Dion, Andreą Bocellim, Johnem Legendem i Lang Langiem, wystąpiło ponad stu artystów, w tym Taylor Swift, Paul McCartney, Stevie Wonder czy Kacey Musegraves.

  Songwriters Hall of Fame (Salon Sławy Autorów Piosenek) jest organizacją utworzoną w 1969 roku przez autora Johnny Mercera i publicystów Abe Olmana i Howie Richmonda. Siedziba organizacji znajduje się w Nowym Jorku. Celem organizacji jest honorowanie wkładu jaki mają autorzy tekstów do popularności piosenek i wspieranie młodych autorów przez organizowanie różnego rodzaju szkoleń. Co roku w czerwcu organizowany jest "Songwriters Hall of Fame Week", w trakcie którego przyznawane są nowe członkostwa. Aktualnie Salon Sław ma ponad 300 członków, do których należą Bob Dylan, Phil Collins, Elton John, Paul McCartney, Eric Clapton, Johnny Cash, John Lennon, Rob Thomas, Sting i inni.God Bless America to amerykańska pieśń patriotyczna, niekiedy uważana za nieoficjalny hymn państwowy Stanów Zjednoczonych.

  6 maja Gaga oficjalnie podała, że Chromatica zostanie wydana 29 maja. Tydzień przed albumem został wydany drugi singel go promujący – „Rain on Me”, który został nagrany wraz z Arianą Grande. Utwór został ciepło przyjęty przez krytyków oraz stał się w numerem jeden w ponad dziesięciu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, a także jest to pierwszy singel artystki w top 10 w Polsce od prawie siedmiu lat. A dzień przed samym albumem Gaga wydała jej kolaborację z zespołem Blackpink, „Sour Candy”, w charakterze singla promocyjnego. Chromatica spotkała się z przychylnymi opiniami krytyków oraz dostała się na szczyt listy najlepiej sprzedających się albumów w kilkunastu państwach. W Stanach Zjednoczonych, jest to jej szósty z rzędu projekt, który uplasował się na pierwszym miejscu listy Billboard 200 oraz jest to jej drugi największy debiut w tym zestawieniu, po Born This Way, z 274 tysiącami sprzedanych kopii w pierwszym tygodniu. Na gali rozdania nagród Video Music Awards w 2020 roku Lady Gaga, wraz z Arianą Grande, otrzymały najwięcej nominacji – po dziewięć. Lady Gaga wygrała pięć statuetek, w tym za Piosenkę roku za „Rain on Me” oraz, jako pierwsza artystka w historii, otrzymała nagrodę Tricon za jej osiągnięcia w różnych częściach branży rozrywkowej. 25 września „911” zostało wydane jako trzeci singel promujący album. Była to jedna z cieplej przyjętych piosenek albumu, a teledysk do niej został poddany analizie przez wielu krytyków, przez jego liczne nawiązania do innych dzieł kultury oraz zaskakującą narrację.

  BLACKPINK (Hangul: 블랙핑크, często stylizowane na BLΛƆKPIИK) – południowokoreański girlsband, który zadebiutował w 2016 roku pod wytwórnią YG Entertainment. Grupa składa się z czterech członkiń: Jisoo, Jennie, Rosé i Lisy, które pochodzą kolejno z Korei Południowej, Australii i Tajlandii. Zadebiutowały z piosenkami „Boombayah” i „Whistle” wydanymi na ich pierwszym singlu (ang. single album) Square One, który ukazał się 8 sierpnia 2016. Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Kariera aktorska[ | edytuj kod]

  Lady Gaga podczas 27. festiwalu filmowego w Toronto, wrzesień 2017

  Lady Gaga zagrała postać La Chameleón w filmie Roberta Rodrigueza Machete Kills, którego premiera odbyła się 13 września 2013. Piosenkarka wystąpiła w programie stacji ABC Lady Gaga and the Muppets Holiday Spectacular, gdzie zagrała i zaśpiewała swoje piosenki z płyty Artpop razem z Muppetami, Eltonem Johnem, Joseph Gordon-Levitt i RuPaulem. Wokalistka zagrała w filmie w reżyserii Roberta Rodrigueza Sin City: A Dame to Kill For, który został wydany 22 sierpnia 2014. We wrześniu 2017 roku został wydany dokument o Gadze za pośrednictwem serwisu Netflix, zatytułowany Gaga: Five Foot Two. Gaga wcieli się w postać Patrizi Reggiani, byłej żony Maurizia Gucci, w nadchodzącym filmie wyreżyserowanym przez Ridleya Scotta.

  FX – kanał rozrywkowy, który jest skierowany głównie do mężczyzn, produkowany przez spółkę Fox. Emituje popularne amerykańskie seriale komediowe, kryminalne, dramaty, reality-show i programy rozrywkowe. Program FX przede wszystkim wykorzystuje obszerne archiwa telewizji Fox.The Cherrytree Sessions jest pierwszym mini albumem amerykańskiej piosenkarki Lady Gagi wydanym 3 lutego 2009 roku. Na płycie znajdują się trzy piosenki: dwie żywe wersje nagrań ze studia Cherrytree Records, znanego bardziej jako The Cherrytree House oraz remiks "Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)", w którym użyto z Beatbox i elektryczne pianino zamiast instrumentów. EP było na początku dostępne jedynie w sklepach Borders i do ściągnięcia w formacie digital download, przed wznowieniem wydania, które miało miejsce w sierpniu 2009 roku. Wykonania piosenek z płyty zostało opublikowane w wersji wideo na oficjalnej stronie Cherrytree. Płyta otrzymała pozytywne recenzję od krytyków, którzy chwalili wokal Gagi.
  American Horror Story

  W lutym 2015 Gaga za pośrednictwem Twittera i YouTube’a oznajmiła, że zagra w amerykańskim serialu grozy American Horror Story emitowanym na kanale FX. Premiera serialu z udziałem piosenkarki odbyła się 7 października 2015. Lady Gaga zagrała w 5 oraz 6 sezonie American Horror Story, w których wcieliła się w hrabinę Elizabeth Johnson oraz Scathach. Rola w tym serialu przyniosła jej Złoty Glob w kategorii Najlepszy występ aktorski w miniserialu lub filmie telewizyjnym.

  Trzydziesta gala MTV Video Music Awards odbyła się 25 sierpnia 2013 w hali Barclays Center w Nowym Jorku i została wyemitowana na żywo przez MTV. Po raz pierwszy statuetki za najlepsze teledyski w minionym roku zostały wręczone na Brooklynie. Najwięcej nominacji, bo aż siedem, otrzymał Justin Timberlake, zaś na drugim miejscu plasują się Macklemore i Ryan Lewis z sześcioma.ARTPOP – trzeci album studyjny amerykańskiej piosenkarki Lady Gagi, wydany 6 listopada 2013 roku w Japonii a w Stanach Zjednoczoych 11 listopada 2013 przez wytwórnię Interscope. W Polsce premiera odbyła się 12 listopada 2013. Oprócz standardowych formatów CD i digital download, ARTPOP został wydany także jako aplikacja na smartfony i tablety. Singlem promującym album został wydany 12 sierpnia 2013 utwór Applause. Przy produkcji albumu Lady Gaga współpracowała z takimi muzykami jak wieloletni kolaboranci RedOne i DJ White Shadow, oraz Zedd, Madeon, Dino Zizis, Nick Monson, will.i.am i David Guetta. Gościnnie pojawili się również raperzy T.I., Too Short i Twista oraz piosenkarz R. Kelly.
  Narodziny gwiazdy

  W sierpniu 2016 zostało ogłoszone, że Gaga wcieli się w główną rolę w filmie Bradleya Coppera Narodziny gwiazdy. Sceny do filmu były nagrywane od kwietnia do sierpnia 2017 roku. Film został wydany 5 października 2018 roku, wraz ze ścieżką dźwiękową.

  W 2019 roku film Narodziny gwiazdy otrzymał Złoty Glob w kategorii „Najlepsza piosenka”; był ponadto nominowany do tej nagrody w czterech innych kategoriach – „najlepszy film”, „najlepszy reżyser”, „najlepszy aktor w filmie dramatycznym” (Bradley Cooper) oraz „najlepsza aktorka w filmie dramatycznym” (Lady Gaga).

  Joe Biden, właśc. Joseph Robinette Biden Jr. (wym. ˈʤoʊsɨf rɒbɨˈnɛt ˈbaɪdən; ur. 20 listopada 1942 w Scranton) – amerykański polityk, 47. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych w latach 2009–2017, senator ze stanu Delaware w latach 1973–2009 Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Zdobył też 8 nominacji do Oscarów: za najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszego aktora pierwszoplanowego (Bradley Cooper), najlepszą aktorkę pierwszoplanową (Lady Gaga), najlepszego aktora drugoplanowego (Sam Elliott), najlepszą piosenkę, najlepsze zdjęcia oraz najlepszy dźwięk, wygrywając tylko w kategorii „Najlepsza oryginalna piosenka”. Za „Shallow” otrzymała ponad 40 nagród.

  James „Jimmy” Iovine (wym. angielska: ˈaɪ.əviːn, włoska: ˈjovine; ur. 11 marca 1953 w Nowym Jorku) – amerykański producent muzyczny i filmowy, prezes Interscope Geffen A&M Records, wytwórni współpracującej z U2, Dr. Dre, Sheryl Crow, Mary J. Blige, Eminemem, Gwen Stefani, The Black Eyed Peas i Game’em. Wraz z Dr. Dre założył firmę Beats Electronics, którą sprzedali za 3,2 mld dolarów. The Pussycat Dolls – amerykańska żeńska grupa muzyczna z Los Angeles, która z początku wykonywała taneczną burleskę.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  Lady Gaga do tej pory ma na swoim koncie jedenaście Grammy (pośród 27 nominacji), trzy nagrody Brit Awards, jednego Oscara i nagrodę BAFTA. Posiada również 18 statuetek MTV Video Music Awards, które zdobyła w latach 2009–2020 (3 w 2009, 1 za „Poker Face” i 2 za „Paparazzi”; w 2010 7 za „Bad Romance” i 1 za „Telephone”; w 2011 2 za „Born This Way”; w 2020 3 za „Rain on Me”, 1 za artystę roku i nagrodę specjalną). Na stan ze stycznia 2016 roku, piosenkarka sprzedała ponad 27 mln kopii albumów i 146 mln singli na świecie. Gaga pobiła 13 rekordów Guinessa.

  „Til It Happens to You” – singel amerykańskiej wokalistki Lady Gagi, wydany 18 września 2015 roku nakładem wytwórni Interscope. Utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Pole walki", który porusza kwestię wykorzystywania seksualnego. Część dochodu ze sprzedaży singla zostanie przekazana na rzecz organizacji pomagających ocalałym w napaści na tle seksualnym. „Til It Happens to You” zwyciężył w kategorii najlepsza piosenka podczas 20. ceremonii wręczenia Satelitów, był także nominowany do nagrody Grammy oraz Oscara."Paparazzi" – piąty singel amerykańskiej piosenkarki Lady GaGi pochodzący z jej debiutanckiego albumu The Fame. Wyprodukowany przez Roba Fusari, na singlu wydany został 6 lipca 2009 roku w Wielkiej Brytanii, natomiast w Australii 20 lipca.

  Była Artystką roku 2010 według magazynu Billboard oraz zajęła 73. miejsce w rankingu artystów dekady. Pojawiła się na liście „najbardziej wpływowych ludzi na świecie” tygodnika Time oraz na liście dwutygodnika Forbes „100 najbardziej wpływowych celebrytów na świecie”. Magazyn Vanity Fair umieścił piosenkarkę na 9. miejscu najbardziej wpływowych ludzi w 2011, natomiast ponownie trafiła na listę magazynu „Forbes” zajmując 11 miejsce jako najwyżej uplasowana piosenkarka na liście. Jest obdarzona skalą głosu wynoszącą 2,7 oktawy. Album The Fame znalazł się na liście najlepszych debiutanckich albumów muzycznych wszech czasów magazynu Rolling Stone. Album Born This Way znalazł się w rankingu Billboard, w zestawieniu najlepszych albumów 2011. W 2015 została wyróżniona nagrodą Billboard Music Awards w kategorii Woman of the Year. Jako pierwsza artystka w historii, otrzymała od MTV nagrodę Tricon, za jej zasługi dla branży rozrywkowej.

  20 stycznia 2021 roku, podczas ceremonii zaprzysiężenia Joego Bidena na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych, zaśpiewała hymn narodowy „The Star-Spangled Banner”.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.282 sek.