Laboratorium (program telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

„Laboratorium” – program o nauce i technice emitowany przez Telewizję Polską.

Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Jest to także określenie tytułu zawodowego nadawanego przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów inżynierskich.List otwarty – tekst interwencyjny napisany przez autora (lub sygnatariuszy) w formie bezpośredniej do szerokiego grona odbiorców, np. do mieszkańców, podany do publicznej wiadomości (np. poprzez publikację w prasie) w celu zwrócenia uwagi opinii publicznej na przedstawianą sprawę lub wymuszenie zajęcia w tej sprawie (określonego) stanowiska przez adresata listu.

Program pojawił się na antenie TVP1 3 września 1985 roku. W zamierzeniu miał pokazywać ciekawe prace i osiągnięcia polskich naukowców oraz inżynierów. Już pierwszy program poświęcony był technologii azotowania jonowego i pokazywał młodych naukowców (dr inż. Tadeusz Wierzchoń, dziś prof. dr hab. inż. z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej). W kolejnych wydaniach pojawiały się polskie maszyny, technologia prof. Ruta, technika w ratownictwie górniczym, nowe materiały i rozwiązania stosowane w budownictwie i wiele, wiele innych. Było to zatem powiązanie nauki z praktyką.

Polskie Towarzystwo Fizyczne (PTF) jest stowarzyszeniem, którego celami są: upowszechnianie fizyki, rozwijanie więzi między fizykami zatrudnionymi w oświacie, nauce oraz różnych gałęziach gospodarki a także reprezentowanie środowiska fizyków.Fizyka cząstek elementarnych, fizyka wielkich energii – dział fizyki, którego celem jest badanie cząstek atomowych oraz oddziaływań zachodzących między nimi.

Historia[ | edytuj kod]

„Laboratorium” przez cały czas było związane z telewizyjną Jedynką. Początkowo program ukazywał się w poniedziałki o 19.10. Potem, powoli przesuwany był na gorsze godziny emisji. Zmniejszyła się również częstotliwość pojawiania się premier. W latach 2002 - 2009 wielokrotnie zmieniano dni i godziny emisji programu, szczególnie po likwidacji stałego pasma edukacyjnego w TVP1.

TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP1) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza polska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, która regularną emisję programu rozpoczęła 23 stycznia 1953 (rok po utworzeniu w Warszawie eksperymentalnego studia telewizyjnego).

Od początku program „Laboratorium” prezentował najciekawsze osiągnięcia głównie polskich naukowców i inżynierów. Od szybowców po maszyny dla górnictwa, od dalekiego kosmosu do fizyki cząstek elementarnych. Pojawiały się relacje z kopalni i statków, z szybowców i radioteleskopu, z największych urządzeń badawczych na świecie, ale także pokazy zabawek pomagających zrozumieć naukę. Zasadą było to, że prezentowani naukowcy mówili własnym głosem. Mogliśmy zobaczyć ich w pracy (w laboratoriach) i poznać wagę prowadzonych przez nich prac.

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama