La Romana (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

La Romana – miasto w południowo-wschodniej Dominikanie, nad Morzem Karaibskim, ośrodek administracyjny prowincji La Romana. Około 260 tys. mieszkańców. Czwarte co do wielkości miasto kraju. Położone nad rzeką Dulce. Podzielone jest na trzy dzielnice: Romana del Oeste, Buena Vista Norte i Sector La Caleta. Ze stolicą kraju – Santo Domingo (110 km), oraz San Pedro de Macorís (35 km) miasto połączone jest autostradą nr 3.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. San Pedro de Macorís – miasto w południowo-wschodniej części Dominikany, nad Morzem Karaibskim. Ludność: 193,7 tys. (2002) – trzecie pod względem liczby ludności miasto kraju. Ośrodek administracyjny prowincji San Pedro de Macorís.

Miasto założone w 1502 roku Juan de Esquuivel. Od 1917 roku miasto związane jest z cukiernictwem (prywatna cukrownia Central Romana). W latach 60 wieku na obszarze 30 km² wybudowano u ujścia Río Chavrón luksusowy ośrodek wypoczynkowy Casa de Campo z polem golfowym i mariną. W śródmieściu znajdują się park Parque Central, ratusz, kościół Santa rosa de Lima, El Obelisco, targowisko Mercado Municipal i Estadio de Béisbol Michelin.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Dominikana (Republika Dominikańska) – drugie (po Kubie) co do wielkości państwo na Morzu Karaibskim. Zajmuje ok. 2/3 powierzchni wyspy Haiti, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti.

W mieście rozwinął się Przemysł spożywczy, chemiczny oraz obuwniczy.

W La Romana mieszczą się wyższe uczelnie: Universidad Organización y Método (O&M), Universidad Federico Henríquez y Carvajal (UFHEC), Universidad Autónoma de Santo Domingo (UASD), Centro Universitario de la Romana (CUR). W mieście znajdują się kościoły rzymskokatolickie oraz obiekty religijne protestantów i Świadków Jehowy.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Świadkowie Jehowy (pełna nazwa: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy) – restoracjonistyczny związek wyznaniowy głoszący, że jedynym Bogiem jest Jehowa (Jahwe) i o zbliżającym się objęciu władzy nad światem przez Królestwo Boże. Świadkowie Jehowy są zaliczani do tzw. nurtu badackiego, należącego do wyznań millenarystycznych. Ruch został zapoczątkowany przez Charlesa T. Russella w 1870 w Pensylwanii (USA). Obecnie liczy ok. 7,8 miliona aktywnych członków (głosicieli) na całym świecie (dane z roku 2012).

Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Hiszpania Isla Cristina
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Port lotniczy La Romana
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dane statystyczne. World Gazetteer. [dostęp 2012-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-28)].
  2. Przewodnik po Republice Dominikańskiej (pol.). la cotica/Ministerstwo Turystyki Republiki Dominikany. s. 123-124.
  3. Christopher P. Baker: Przewodnik National Geographic Dominikana. Wydawnictwo G+J RBA Sp. z o.o.&Co. Sp. Kom., 2013, s. 96, 97. ISBN 978-83-7596-445-5.
  4. La Romana, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-07-18].
  5. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2015-11-15].
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Port lotniczy La Romana (IATA: LRM, ICAO: MDLR) – międzynarodowy port lotniczy położony w La Romana, 110 km na wschód od Santo Domingo, na Dominikanie.
  Morze Karaibskie – morze, wchodzące w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego, położone na północ od Ameryki Południowej.

  Reklama