La Malinche (wulkan)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

La Malinche, Malintzin, Matlacuéyetl, Matlalcueye, Matlalcuéitl (język nahuatl: "Czcigodna Pani w Zielonej Spódnicy" od imienia bogini roślinności, małżonki boga deszczu Tlaloca) – wygasły stratowulkan w Meksyku, o wysokości 4 464 m, należący do Kordyliery Wulkanicznej. Leży w Parku Narodowym Malintzin, na granicy stanów Tlaxcala i Puebla. Wierzchołek znajduje się w odległości 22,4 km od miasta Tlaxcala, 28,3 km od Puebla i około 118 km stolicy kraju.

Tlaxcala (Tlaxcala de Xicohténcatl) – niewielkie miasto w środkowym Meksyku, w górach Sierra Madre Wschodnie, stolica stanu Tlaxcala.Puebla – stan w środkowo-wschodnim Meksyku. Graniczy ze stanami: Veracruz (na wschodzie); Hidalgo, México, Tlaxcala i Morelos (na zachodzie) oraz z Guerrero i Oaxacą (na południu).

Okres od lutego do końca maja 1993 roku to jedyny okres w XX. wieku kiedy obserwowano sezonową pokrywę lodową na szczycie. Pokrywa lodowa była odnotowana po północnej i zachodniej stronie szczytu. Jednak wcześniejsze osady polodowcowe zostały zidentyfikowane na północnych i wschodnich zboczach wulkanu. Spływ wody z Malinche jest jej podstawowym źródłem dla miasta Puebla. Aktywność sejsmiczna jest monitorowane codziennie od 1986 przez stację w Puebla University od 1986 roku, jednak w tym okresie nie stwierdzono dotychczas żadnej aktywności.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Stratowulkan (łac. stratum „coś rozpostartego”, „warstwa” + Vulcanus, mit. bóg ognia) – miejsce wybuchu i naprzemiennego wydobywania się magmy oraz materiału piroklastycznego z wnętrza wulkanu.

Zobacz też[ | edytuj kod]

Lista wulkanów w Meksyku

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Castro-Govea, R.; Siebe, C.; Abrams, M. (2001) Recent Eruptive History of La Malinche Volcano, Mexico: Towards the Construction of a Hazards Map, Eos Transactions, AGU, 82(47), Fall Meeting Supplement, Abstract V42C-1030
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. La Malinche (ang.). Smithsonian Institution, Global Volcanism Program. [dostęp 29-11-2014].
  Puebla – miasto w środkowym Meksyku, w Kordylierze Wulkanicznej, na wysokości 2195 metrów, zamieszkiwane przez około 2 mln mieszkańców, będące stolicą stanu Puebla.Tlaxcala – stan w południowo-środkowym Meksyku. Graniczy ze stanami: Puebla (na północy, wschodzie i południu), México (na zachodzie) i Hidalgo (na północy i zachodzie) .
  Warto wiedzieć że... beta

  Tlaloc, Tlalok (nah. "ten, który powoduje rośnięcie" ) – bóg deszczu i pioruna. Wierzono iż był Słońcem Ognia (Nahui Quiahuitl) w trzeciej epoce świata. Jeden z najstarszych i najważniejszych bogów Mezoameryki. Wiara w niego rozpowszechniła się m.in. dzięki wpływom Tolteckim. Był panem symbolem życia. Dzięki Tlalocowi wzrastała roślinność. Jego pomocnikami byli tlalocy (tlaloque) – bóstwa deszczu, jego synowie lub bracia. Jak wierzono, używali oni czterech rodzajów naczyń – woda z jednego powodowała deszcz, z innego suszę itd. gdy naczynia te pękały, rozlegał się grzmot.

  Reklama