La Grille

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

La Grillewulkan, a w zasadzie masyw wulkaniczny, na wyspie Wielki Komor (Ngazidja). Góra o wysokości 1087 metrów n.p.m., usytuowana jest w północnej części wyspy. W środkowej części Wielkiego Komora znajduje się najwyższa góra państwaKartala (2 361 m n.p.m.), również wulkan.

Erupcja wulkanu, wybuch wulkanu (drugie określenie, ściślej to: gwałtowna erupcja, w praktyce używane jako synonim erupcji) – zjawisko wydostawania się na powierzchnię Ziemi lub do atmosfery jakiegokolwiek materiału wulkanicznego (magmy, materiałów piroklastycznych, substancji lotnych: gazów, par).Kartala - wulkan na wyspie Wielki Komor. Jest to najwyższy szczyt Komorów (2 361 m n.p.m.). Jest jednym z bardziej aktywnych wulkanów, od XIX w. kiedy jego aktywność jest monitorowana wybuchał ponad 20 razy.

Zaliczany jest do stratowulkanów, posiada kilka wierzchołków o wysokości powyżej 800 m,n.p.m. Stożki zbudowane są ze skał piroklastycznychtufów wulkanicznych.

Obecnie jest to wulkan uśpiony, data ostatniej erupcji wulkanu jest nieznana.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • La Grille Volcano
 • Global Volcanism Program – La Grille
 • Warto wiedzieć że... beta

  Skały piroklastyczne (skały dejekcyjne) – rodzaj skał powstających z materiału piroklastycznego, tj. wyrzucanego przez wulkany w stanie stałym (bomby wulkaniczne, lapille, pyły wulkaniczne, popioły wulkaniczne i piaski wulkaniczne). Stanowią grupę przejściową między skałami: magmowymi – wylewnymi i osadowymi – okruchowymi. Ze skałami magmowymi wiąże je pochodzenie materiału, z osadowymi fakt, że skały te są zbudowane z okruchów i powstają w procesie osadzania.
  Tuf, tuf wulkaniczny – rodzaj lekkiej, zwięzłej, zazwyczaj porowatej skały osadowej należącej do skał piroklastycznych.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Wielki Komor (kom. Ngazidja, fr. Grande Comore) – największa wyspa w archipelagu Komorów, zamieszkana przez ponad 316 tys. ludzi (2006).
  Stratowulkan (łac. stratum „coś rozpostartego”, „warstwa” + Vulcanus, mit. bóg ognia) – miejsce wybuchu i naprzemiennego wydobywania się magmy oraz materiału piroklastycznego z wnętrza wulkanu.
  Wulkan (z łac. Vulcanus – imię rzymskiego boga ognia) – miejsce na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne (solfatary, mofety, fumarole) i materiał piroklastyczny. Terminu tego również używa się jako określenie form terenu powstałych wskutek działalności wulkanu, choć bardziej poprawne są takie terminy jak: góra wulkaniczna, stożek wulkaniczny, kopuła wulkaniczna czy wulkan tarczowy.
  Wulkan drzemiący – typ wulkanu, którego erupcje zostały zaobserwowane w czasach historycznych, ale obecnie nie wykazuje już aktywności, np. Mauna Kea.

  Reklama