LaTeX

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

LaTeXoprogramowanie do zautomatyzowanego składu tekstu, a także związany z nim język znaczników, służący do formatowania dokumentów tekstowych i tekstowo-graficznych (na przykład: broszur, artykułów, książek, plakatów, prezentacji, a nawet stron HTML). Jego logo stylizowane jest z użyciem samego LaTeX-a jako .

DVI ("DeVice Independent") - format pliku wynikowego w programie wydawniczym TeX. W przeciwieństwie do plików ze znacznikami TeX, pliki DVI nie są przeznaczone do czytania przez użytkownika; zawierają dane binarne opisujące wizualny układ dokumentu w sposób niezależny od specyficznego formatu graficznego, monitora czy drukarki.Eclipse – platforma (framework) napisana w 2004 roku w Javie do tworzenia aplikacji typu rich client. Na bazie Eclipse powstało zintegrowane środowisko programistyczne do tworzenia programów w Javie, które jest razem z tą platformą rozpowszechniane.

LaTeX nie jest samodzielnym środowiskiem programistycznym: jest to zestaw makr stanowiących nadbudowę dla systemu składu TeX, automatyzujących czynności związane z procesem składania tekstu. Jednak, ze względu na dużą popularność LaTeX-a (w porównaniu z czystym TeX-em) nazwy te bywają używane zamiennie.

Twórcą pierwszej wersji LaTeX-a był Leslie Lamport, a powstała ona w laboratorium badawczym firmy SRI International. Pierwowzorem był język Scribe.

LaTeX Editor (LEd) – zaawansowany, specjalizowany i darmowy (donationware) edytor tekstu dla systemów Microsoft Windows.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

Nazwa[ | edytuj kod]

Poprawna wymowa nazwy to latech lub ewentualnie lejtech (IPA: [ˈlɑtɛx], [ˈleɪtɛx]). Zgermanizowana forma „lejtek” jest niepoprawna. Wymowa wynika ze źródłosłowu – ostatnia litera to greckie chi, jako że nazwa TeX wywodzi się z greckiego słowa τεχνη, oznaczającego umiejętność, sztukę, technikę.

HTML (ang. HyperText Markup Language) – hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.WYSIWYM – akronim What You See Is What You Mean (co po polsku oznacza "to co widzisz jest tym, co masz na myśli"). Jest to paradygmat edytowania plików tekstowych oraz alternatywa do szerzej znanego paradygmatu WYSIWYG.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

TeaM-TL – dystrybucja Linuksa typu Live CD, powstała przez znaczne rozszerzenie dystrybucji SLAX pochodzącej wprost od Slackware.
Podświetlanie (kolorowanie) składni (ang. syntax highlighting) to wyróżnianie elementów składniowych kodu źródłowego programu (np. słów kluczowych, komentarzy) w edytorze tekstu za pomocą koloru oraz atrybutów. Funkcja ta dostępna jest obecnie w większości edytorów programistycznych.
TeXnicCenter jest darmowym programem typu open source, będącym zintegrowanym środowiskiem programistycznym dla LaTeX-a pod Windows. Pozwala użytkownikowi na tworzenie dokumentów przy pomocy LaTeX-a i kompilacji ich do pliku wynikowego w formacie DVI, PostScript lub PDF. Opcje menu dają dostęp do predefiniowanych elementów i specyficznego kontekstu (wzory, symbole, etc.). Program ma możliwość tworzenia projektów w celu zorganizowania dostępu do działów i kontekstów danego dokumentu, a także w celu dodania bibliografii (używając BibTeX) czy indeksu (używając MakeIndex).
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
XeTeX (wymowa IPA: /ˈziːtɛx/) to program komputerowy będący wariantem TeX-a. Umożliwia korzystanie ze standardu Unicode oraz fontów komputerowych we współczesnych formatach, takich jak OpenType oraz AAT. Twórcą XeTeX-a jest Jonathan Kew. Wstępne wersje XeTeX-a były dostępne tylko na platformie Mac OS X. Wersje programu na platformę Linux i Windows pojawiły się w 2006 r. Odtąd XeTeX jest dołączany do współczesnych dystrybucji TeX-a, takich jak: TeX Live, MikTeX (od wersji 2.7), MacTeX. Dostępny jest także w postaci pakietów instalacyjnych w wielu dystrybucjach Linuksa (SUSE, Ubuntu).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
DTP (ang. Desktop Publishing – publikowanie zza biurka) – termin oznaczający pierwotnie ogół czynności związanych z przygotowaniem na komputerze materiałów, które będą później powielone metodami poligraficznymi. Krócej mówiąc, termin ten oznacza komputerowe przygotowanie do druku. W tym znaczeniu termin ten dotyczy nie tylko fazy projektowej, czyli tworzenia w programach komputerowych obrazu (oraz kształtu) stron publikacji, ale także zarządzania pracą grupową, a nawet odnosi się do komputerowego sterowania urządzeniami wykorzystywanymi w tym procesie, a więc np. naświetlarkami czy maszynami drukarskimi.

Reklama