LKAB

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ruda wydobywana w Kirunie, Malmberget i Svappavaara jest transportowana koleją do portów w Narwiku i Luleå

Luossavaara-Kiirunavaara Aktiebolag, LKABszwedzkie przedsiębiorstwo wydobywcze z siedzibą w Luleå. Zajmuje się wydobyciem rud żelaza z gór Kiirunavaara i Malmberget oraz w Svappavaara. Założona w 1890 r., od 1950 w całkowitej własności państwa.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Gällivare (pn-lap. Jiellevárri lub Váhčir, lule: Jiellevárre lub Váhtjer, meänkieli: Jellivaara, fiń. Jällivaara) – osada (nie posiadająca praw miejskich) w północnej Szwecji, w Laponii. Jest siedzibą gminy Gällivare w regionie Norrbotten i liczy 8480 mieszkańców (2005).

Kiirunavaara znajduje się w Kirunie, natomiast Malmberget w pobliżu Gällivare. Ruda jest częściowo przetwarzana na miejscu, a następnie transportowana pociągami typu Iore linią Malmbanan do portów w Narwiku i Luleå oraz do huty w tym drugim (należącej do SSAB).

Grupa LKAB zatrudniała w 2017 roku około 4100 osób w 13 krajach.

Kiirunavaara (płn-lap. Gironvárri lub Kierunavaara) - góra w mieście Kiruna w północnej Szwecji. Szczyt ma 733 m wysokości. Zawiera w sobie najbogatsze na świecie złoża rudy żelaza, eksploatowane od początku XX wieku przez szwedzką spółkę LKAB (Luossavaara-Kiirunavaara Aktiebolag).Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. New world standard for sustainable mining (ang.). 2018-06-18. [dostęp 2019-08-07].
Warto wiedzieć że... beta

Svappavaara (meänkeli: Vaskivuori, północnolapoński: Veaikkevárri) – osada, dawniej osiedle górnicze, w północnej Szwecji, w Laponii. Leży w gminie Kiruna w regionie Norrbotten i liczy niecałe 400 mieszkańców (2005). Miejscowość nie posiada praw miejskich. Osiedle leży 50 km na południowy wschód od Kiruny, 80 km na północ od Gällivare/Malmberget i 30 km na zachód od Vittangi.
Malmberget (meänkieli Malmivaara, płn-lap. Málmmavárre) – osiedle górnicze w północnej Szwecji, w Laponii. Leży w gminie Gällivare w regionie Norrbotten i liczy ponad 6000 mieszkańców (2005), nie posiada praw miejskich. Malmberget jest w posiadaniu szwedzkiej państwowej spółki kopalnianej LKAB (szw. Luossavaara-Kiirunavaara Aktiebolag), która zatrudnia ok. 1000 jego mieszkańców. Bliźniaczą osadą Malmberget jest miejscowość Gällivare.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Kiruna (lap. Giron, fin. Kiiruna) - miasto w północnej Szwecji w regionie Norrbotten, w gminie Kiruna (największe w krainie Laponii i najbardziej wysunięte na północ w kraju). Zamieszkane przez 18 148 mieszkańców (2010). Znane jest z bogatych złóż rudy żelaza, powodujących lokalną anomalię magnetyczną. Nazwa miasta pochodzi od białej pardwy, nazywanej przez Lapończyków giron.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Luleå – miasto w północnej Szwecji, ośrodek administracyjny regionu Norrbotten, nad Zatoką Botnicką. Jest siedzibą gminy Luleå. Prawa miejskie uzyskało w 1621 roku.

Reklama