Kweta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kweta (ang. Quetta, urdu کوئٹہ) – miasto w zachodnim Pakistanie, w dystrykcie Kweta, stolica prowincji Beludżystan. Położone jest w kotlinie w północnej części gór Brahui.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Historia[ | edytuj kod]

Nazwa miasta pochodzi od słowa kwatta znaczącego fort w języku paszto. Po raz pierwszy pojawia się w XI wieku. W 1543 roku Humajun, władca z dynastii Mogołów, zatrzymał się tu w drodze do Persji. Mogołowie rządzili Kwetą do 1556 roku, kiedy stracili je na rzecz Persów, by je odzyskać w 1595 roku.

Mogołowie lub Wielcy Mogołowie – islamscy (pochodzenia turecko-mongolskiego) władcy północnych Indii w okresie od XVI do XIX wieku, pochodzący od Timurydów, jako linia odgałęziona.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W 1828 roku dotarli do miasta pierwsi zachodni podróżnicy, którzy opisali miasto osadą składającą się z 300 domków z błota, otaczających fort. W 1876 roku miasto zostało częścią Indii brytyjskich. W 1935 roku zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi. Od 1947 roku należy do Pakistanu. 13 grudnia 2007 roku w wyniku wybuchu bomby zginęło 7 osób, kiedy dwaj zamachowcy-samobójcy zdetonowali ją w wojskowej placówce kontrolnej.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.

Demografia[ | edytuj kod]

*Szacunkowo

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Area, www.quetta.gov.pk [zarchiwizowane z adresu 2011-11-03] (ang.).
  2. History of Quetta, quetta.gov.pk [zarchiwizowane z adresu 2011-03-09] (ang.).
  3. Quetta, World Gazetteer [dostęp 2012-11-14] [zarchiwizowane z adresu 2013-04-28] (ang.).
  4. Provisional summary results of 6th population and housing census-2017 | Pakistan Bureau of Statistics, pbs.gov.pk [dostęp 2017-11-15] (ang.).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Warto wiedzieć że... beta

Beludżystan (ang. Balochistan lub Baluchistan) − prowincja w południowo-zachodnim Pakistanie z ośrodkiem administracyjnym w Kwecie.

Reklama