• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kuta - Indonezja

  Przeczytaj także...
  Zamach na Bali – seria zamachów terrorystycznych, które miały miejsce 12 października 2002 w kurorcie Kuta na indonezyjskiej wyspie Bali.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Beata Pawlak (ur. 1957, zm. 12 października 2002 na Bali) – polska dziennikarka i reporterka. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W początkach lat 80. XX wieku była działaczką opozycji demokratycznej i redaktorką jednego z podziemnych czasopism. Od 1984 znalazła się na emigracji w Paryżu, gdzie zaczęła się jej znajomość ze środowiskami irańskich emigrantów. Po 1989 wróciła do Polski. Została reporterką „Gazety Wyborczej” gdzie pracowała w latach 1990–2000. Pisała o Polsce i świecie islamu. Według Ryszarda Kapuścińskiego: Beata pisała o islamie jak nikt inny w polskiej prasie. Mistrzowsko łączyła wiedzę z wrażliwością, pasję z odpowiedzialnością, pracowitość z niezwykłą determinacją, by objaśniać ten świat. W marcu 2002 roku wyruszyła w podróż po Azji. Z Indii przez Nepal, Tajlandię i Malezję dotarła do Indonezji. Zginęła 12 października 2002 roku w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali. Od 2003 roku przyznawana jest nagroda im. Beaty Pawlak za tekst na temat innych kultur, religii i cywilizacji opublikowany w języku polskim. Na motywach z jej życia Wojciech Tochman oparł powieść Córeńka (Znak, 2005).

  Kutamiasto w Indonezji, na wyspie Bali.

  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.

  Zamachy[ | edytuj kod]

  12 października 2002 roku miały tam miejsce trzy zamachy, w których zginęły 202 osoby. W jednym z tych zamachów zginęła polska dziennikarka Beata Pawlak. U zbiegu ulic Jl Legian i Poppies II postawiony jest pomnik Ground Zero upamiętniający ofiary zamachów.

  Bali to indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Jest położona w łańcuchu wysp; od Jawy (na zachodzie) oddziela ją cieśnina Bali, a od wyspy Lombok (na wschodzie) cieśnina Lombok. Stanowi zasadniczą część prowincji Bali.
   Osobny artykuł: Zamach na Bali (2002).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zamach na Bali z 12 X 2002 » Terroryzm!com, archive.is, 12 września 2012 [dostęp 2021-05-15].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.78 sek.