Kurskaja (stacja metra na linii Arbatsko-Pokrowskaja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kurskaja (ros. Курская) – stacja moskiewskiego metra linii Arbacko-Pokrowskiej (kod 046). Nazwana od pobliskiego dworca Kurskiego. Istnieje tutaj możliwość przejścia na stacje Kurskaja linii okrężnej (od 1950 roku) i Czkałowskaja linii Lublinsko-Dmitrowskajej (od 1996 roku). Powstała w drugim etapie budowy metra na odcinku Aleksandrowskij Sad - Kurskaja. Przez 6 lat pełniła funkcję stacji końcowej. Wyjścia prowadzą na ulicę Zemlanoj Wał i Ploszczad Kurskogo Wokzala.

Linia Arbatsko-Pokrowskaja (ros. Арба́тско-Покро́вская ли́ния) – linia metra moskiewskiego otwarta 13 marca 1938 roku. Linia ma długość 45,1 km i liczy 22 stacje. Biegnie ze wschodu na zachód miasta, a następnie zakręca na północ. Na mapie oznaczana numerem 3 i niebieskim kolorem.Płytki ceramiczne – rodzaj fliz; cienkie (grubość średnio 6-16 mm) płytki wykonane z materiałów ceramicznych. Mają różnorodne kolory, kształty i zastosowanie. Są naturalne, nietoksyczne, łatwe w utrzymaniu, niepalne, dzięki czemu znajdują zastosowanie w łazienkach, kuchniach, pomieszczeniach sanitarnych. Niektóre z nich mają właściwości mrozoodporne, dzięki czemu zastosowane mogą być również na tarasach i elewacjach budynków.

Konstrukcja i wystrój[ | edytuj kod]

Jednopoziomowa stacja typu pylonowego z trzema komorami i jednym peronem. Kolumny obłożono jasnoszarym marmurem, a ściany nad torami białymi glazurowanymi płytkami ceramicznymi i (na dole) czarnym marmurem. Okrągłe wloty wentylacji zasłonięto pozłacanymi kratami z jasnymi zdobieniami. Oświetlenie stacji stanowią duże lampy przymocowane do sufitu.

Linia Kolcewaja (ros. Кольцева́я ли́ния, Kolcewaja linija – obwodowa lub okrężna) – linia metra moskiewskiego otwarta 1 stycznia 1950 roku. Budowę zakończono ostatecznie w 1954 domykając okrąg linii. Długość linii wynosi 14,4 km. Kolcewaja liczy 12 stacji. Na mapie oznaczana numerem 5 i brązowym kolorem.Czkałowskaja (ros. Чкаловская) – stacja linii Lublinsko-Dmitrowskiej metra moskiewskiego, otwarta 28 grudnia 1995, wraz z otwarciem linii Lublinsko-Dmitrowskiej.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Moskiewskiego Metra (ang. • ros.). [dostęp 09.09.2011].
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona Moskiewskiego Metra o stacji Kurskaja
 • Strona metro.ru o stacji Kurskaja (ros.)
 • Wizualizacja stacji na Kartametro.info
 • Linia Arbacko-Pokrowska na UrbanRail.Net
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kurskaja – stacja metra w Moskwie, na linii Kolcewej. Nazwa pochodzi od Dworca Kurskiego. Stacja została otwarta 1 stycznia 1950.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Pylonowa stacja metra – rodzaj konstrukcji stacji metra, gdzie hala peronowa składa się z trzech tuneli (centralny i dwa boczne z peronami), rozgraniczonych masywnymi kolumnami (pylonami). Pomiędzy nimi znajdują się przejścia umożliwiające poruszanie się po peronie wyspowym (charakterystycznym dla tej konstrukcji). Stacje takie są preferowane w przypadku trudnych warunków geologicznych, ponieważ niezwykle dobrze zachowują się pod działaniem dużych sił. Jednakże ograniczona liczba przejść między pylonami ogranicza przepustowość.
  Dworzec Kurski (ros. Курский вокзал) – jeden z największych dworców kolejowych Moskwy, w Rosji. Obsługuje połączenia podmiejskie i dalekobieżne z miastami na wschód od Moskwy (w szczególności do Niżnego Nowgorodu) i na południe od rosyjskiej stolicy (w szczególności do Kurska i Charkowa). Jest to jedyny z dużych dworców kolejowych w Moskwie o charakterze tranzytowym (dwukierunkowym), nie będąc jak pozostałe stacją końcową.
  Linia Sokolniczeskaja (ros. Сокольническая), przed 1990 Kirowsko-Frunzenskaja (ros. Кировско-Фрунзенская) - pierwsza linia metra moskiewskiego oddana do użytku 15 maja 1935. Linia ma długość 26,2 km i liczy 19 stacji. Biegnie od północnego wschodu do południowego zachodu miasta. Na mapie oznaczana numerem 1 i czerwonym kolorem.
  Glazura – cienka powłoka ze szkliwa nakładana na wyroby ceramiczne dla nadania im walorów dekoracyjnych, trwałości i zabezpieczenia przed przenikaniem wody. Stosowana do pokrywania płytek ceramicznych, cegieł, kafli piecowych, naczyń itp. Glazura nadaje przedmiotom większą gładkość, połysk i kolor.

  Reklama