• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kurhan  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Lewino (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Lewino) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Linia na północnym krańcu Pojezierza Kaszubskiego. W kierunku zachodnim od Lewina znajdują się jeziora Lewinko i Miłoszewskie.Bolszaja Bliznica – kurhan na Półwyspie Tamańskim, 8 km na południe od ruin starożytnego miasta greckiego Fanagorii, z IV wieku p.n.e..
  Kurhan w powiecie wejherowskim niedaleko leśniczówki Szklana Huta
  Kurhan w powiecie wejherowskim Lewino
  Cmentarzysko kurhanowe Szwajcaria w okolicy Suwałk
  Kurhan I w Przywozie
  Kurhan-kwadrat 387C, Puszcza Białowieska
  Wielki Kurhan w Werginie, Grecja

  Kurhan (ukr. курган), in. tumulus (łac. tumulus) – rodzaj mogiły, w kształcie kopca o kształcie stożkowatym lub zbliżonym do półkulistego, z elementami drewnianymi, drewniano-kamiennymi lub kamiennymi, w którym znajduje się komora grobowa z pochówkiem szkieletowym lub ciałopalnym. Pomieszczenia grobowe, nieraz bardzo rozbudowane, mają zwykle konstrukcję kamienną bądź drewnianą, czasem są kute w litej skale.

  Xiongnu (chiń.: 匈奴) – azjatycki lud koczowniczy i założona przez niego konfederacja koczowniczych plemion, u szczytu potęgi w II i I w. p.n.e. sprawująca zwierzchnictwo nad terenami dzisiejszej Mongolii, południowo-zachodniej Syberii, Azji Środkowej, Mandżurii oraz Mongolii Wewnętrznej, Sinciangu i Gansu.Puszcza Białowieska – kompleks leśny położony na terenie Polski i Białorusi, odznaczający się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi. W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie fragmenty lasu o charakterze pierwotnym. Tutaj mieszka największa populacja wolnego żubra na świecie.

  Wschodnioeuropejskiemu słowu „kurhan” odpowiada używane w językach zachodnioeuropejskich określenie „tumulus”.

  Występowanie[ | edytuj kod]

  Kurhany występują na obszarach Europy, Azji i Ameryki w epoce neolitu i żelaza (kultura unietycka, trzciniecka, przedłużycka, także w niektórych lokalnych grupach kultury łużyckiej). Rzadziej spotykane były także w kulturach okresu rzymskiego i wczesnośredniowiecznego.

  Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.Buktyrma (kazach. Бұқтырма, trb. Buktyrma; ros. Бухтарма, trb. Buchtarma) – rzeka we wschodnim Kazachstanie, prawy dopływ Irtyszu. Długość - 336 km, powierzchnia zlewni - 12 660 km², średni przepływ - 214 m³/s. Reżim lodowcowy z letnim maksimum.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ryżanówka – miejscowość na Ukrainie, położona 150 km na południe od Kijowa i 18 km na zachód od Zwinogródka (stolicy obwodu). Miejsce usytuowania licznych kurhanów scytyjskich, z których najsłynniejszym jest tzw. Wielki Kurhan Ryżanowski, znajdujący się ok. 6 km na południe od miejscowości.
  Cesarz Nintoku (jap. 仁徳天皇 Nintoku tennō) – 16. cesarz Japonii według tradycyjnego porządku dziedziczenia.
  Szczeglino (niem.: Steglin) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Sianów.
  Dolmen – prehistoryczna budowla megalityczna o charakterze grobowca. Składała się z głazów wkopanych pionowo w ziemię i wielkiego płaskiego bloku skalnego, który był na nich ułożony. Pierwotnie dolmen był przysypywany ziemią. Budowle te są charakterystyczne dla neolitu europejskiego.
  Mieroszyno (kaszb. Mierëszëno, niem. Miruschin) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck. Wieś jest siedzibą sołectwa Mieroszyno, w którego skład wchodzą również miejscowości Łyśniewo, Czarny Młyn i Kaczyniec. W sezonie letnim wieś stanowi turystyczne zaplecze noclegowe dla Jastrzębiej Góry. Od 2011 sołtysem jest Dawid Radtke.
  Kopiec – antropogeniczna forma ukształtowania powierzchni ziemi, budowla ziemna w kształcie stożka (zazwyczaj ściętego). Na terenie Europy kopce, różnej wielkości i konstrukcji, były wznoszone już w czasach prehistorycznych. Pełniły wówczas rolę miejsc pochówku, a także funkcje kultowe, obronne, obserwacyjne. W znacznej części przypadków ich rola jest nieznana.
  Powiat wieluński – powiat w Polsce (województwo łódzkie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wieluń.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.