Kunlun (stacja antarktyczna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kunlun (chiń. 昆仑站, pinyin: Kūnlún Zhàn) – letnia stacja polarna należąca do Chin, położona na Antarktydzie. Jest to najwyżej położona stacja badawcza na tym kontynencie. Jej nazwa pochodzi od chińskich gór Kunlun.

Refugio Luis Risopatrón – letnia stacja polarna należąca do Chile, położona na półwyspie Coppermine na Robert Island, w archipelagu Szetlandów Południowych.Wasa – letnia stacja antarktyczna, należąca do Szwecji, położona na Ziemi Królowej Maud na Antarktydzie Wschodniej.

Położenie i warunki[ | edytuj kod]

Stacja znajduje się w głębi Antarktydy Wschodniej, na kopule lodowej nazywanej Dome A, na wysokości ponad 4000 m n.p.m., w najwyższej części lądolodu antarktycznego. Kopuła Dome A jest najzimniejszym obszarem na Ziemi, gdzie pomiary satelitarne wskazały temperatury poniżej -90 °C; teoretycznie temperatura może tam spaść do -102 °C. Dzięki dużej wysokości i stabilności powietrza, miejsce to doskonale nadaje się do obserwacji astronomicznych.

Zhongshan (chiń. 中山站, pinyin: Zhōngshān Zhàn) – całoroczna stacja polarna należąca do Chin, zlokalizowana nad Zatoką Prydza na Antarktydzie Wschodniej. Została nazwana na cześć Sun Jat-sena (pinyin: Sūn Zhōngshān), chińskiego przywódcy.Ruperto Elichiribehety – letnia stacja antarktyczna, należąca do Urugwaju, położona nad Zatoką Nadziei na Ziemi Grahama na Antarktydzie.

Do stacji Kunlun można dostać się drogą lądową z oddalonej o 1280 km stacji Zhongshan, leżącej na wybrzeżu kontynentu, poprzez obóz Taishan; droga zajmuje dwa do trzech tygodni.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Dome Fuji (jap. ドームふじ, Dōmu Fuji) – japońska letnia stacja badawcza na Antarktydzie położona na Ziemi Królowej Maud na wysokości 3810 m n.p.m.. Powstała w grudniu 1995 roku.
Geomagnetyzm – zespół naturalnych zjawisk magnetycznych związanych z Ziemią jako planetą, jest działem geofizyki.
Base Antártica Decepción – letnia stacja polarna należąca do Argentyny, położona na Deception Island w archipelagu Szetlandów Południowych. Zarządza nią argentyńska marynarka wojenna.
Refugio Julio Ripamonti – letnia stacja polarna należąca do Chile, położona na małej wyspie Ardleya, w Zatoce Maxwella u wybrzeża Wyspy Króla Jerzego, w archipelagu Szetlandów Południowych.
Base Antártica Primavera – letnia stacja polarna należąca do Argentyny, położona na wybrzeżu Półwyspu Antarktycznego. Zarządza nią argentyńska armia.
Russkaja (ros. Русская) – letnia stacja polarna należąca do Rosji (wcześniej radziecka), położona na wybrzeżu Antarktydy Zachodniej. Jest to jedyna stacja badawcza położona na długim pasie wybrzeża od nasady Półwyspu Antarktycznego do Morza Rossa, od strony Pacyfiku. Stacja została zamknięta w 1990 r., obecnie działa tam automatyczny sprzęt pomiarowy.
Base Pedro Vicente Maldonado – letnia stacja antarktyczna, należąca do Ekwadoru, położona na antarktycznej wyspie Greenwich Island.

Reklama