Kuncewskaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kuncewskaja (Кунцевская) – stacja moskiewskiego metra linii Filowskiej (linia 4.) (kod 064), dla której od 2008 roku stanowi stację końcową i linii Arbacko-Pokrowskiej (linia 3.) (kod 210). Nazwa pochodzi od rejonu Kuncewo w zachodnim okręgu administracyjnym Moskwy, gdzie jest położona. Wyjścia prowadzą na ulice Rublowskoje Szosse (pod wiaduktem której stacja jest ulokowana), Mołdawskaja, Małaja Filowskaja i stację kolejową Kuncewo.

Metro moskiewskie (ros. Московский метрополитен) – system kolei miejskiej, głównie podziemnej, zlokalizowany w stolicy Rosji- Moskwie, liczący łącznie 317,5 km długości i składający się z 12 linii na których znajduje się 190 stacji. Jest najbardziej obciążonym metrem Europy, a także na świecie. Do metra w Moskwie wsiadają codziennie 2.392.200 pasażerów (2002).Kolumna – pionowa podpora architektoniczna o kolistym przekroju trzonu. Jeden z najstarszych i najpowszechniej stosowanych w architekturze elementów podporowo-dźwigowych pełniących funkcje konstrukcyjne, budowany od czasów starożytnych.

Podział[ | edytuj kod]

Stacja pierwotnie została otwarta 30 sierpnia 1965 pomiędzy stacjami Mołodiożnaja i Pionierskaja, gdy tymczasem resztę odcinka już 5 lipca 1965. 2 stycznia 2008 zamknięto ją z powodu remontu i otwarto ponownie 7 stycznia. Stację przekształcono na końcową dla linii Filowskiej, a resztę wcześniejszej linii przyłączono do linii Arbacko-Pokrowskiej.

Linia Arbatsko-Pokrowskaja (ros. Арба́тско-Покро́вская ли́ния) – linia metra moskiewskiego otwarta 13 marca 1938 roku. Linia ma długość 45,1 km i liczy 22 stacje. Biegnie ze wschodu na zachód miasta, a następnie zakręca na północ. Na mapie oznaczana numerem 3 i niebieskim kolorem.Zachodni okręg administracyjny Moskwy (ros. Западный административный округ Москвы) — jest jednym z dwunastu okręgów administracyjnych Moskwy, położony w czachodniej części miasta. Okręg liczy około 153 km² powierzchni i graniczy z okręgami Północno-zachodnim od północy, Centralnym na północnym-wschodzie, Południowo-zachodnim, od wschodu i Nowomoskiewskim od południa. Podzielony jest na 13 rejonów, a według spisu powszechnego z 2010 roku obszar zamieszkiwało około 1,299,337 mieszkańców.

Obecnie podział torów ustalany jest w zależności od potrzeb. Nowy peron obsługuje pociągi ze stacji Sławianskij Bulwar zmierzające do stacji Strogino. Pozostałe dwa tory nadal obsługują linię Filowską. Od czasu zbudowania odnogi na tej linii na stację przyjeżdża tylko połowa pociągów, dlatego tor używany jest czasem przez składy jadące do stacji Mołodiożnaja. Ostatni tor obsługuje pociągi obu linii jadące do centrum, przez co jest najbardziej zatłoczony.

Westybul (łac. vestibulum, franc. vestibule) – obszerny, reprezentacyjny przedpokój, przedsionek przy wejściu do pałacu, rezydencji, stanowiący połączenie głównego wejścia z innymi pomieszczeniami i mieszczący schody paradne.Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca (ang. light-emitting diode, LED) – dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Marmur (z stgr. μάρμαρος marmaros) – skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu (marmur dolomitowy). Niewielka część geologów jako marmur definiuje wyłącznie skały węglanowe, przeobrażone w warunkach głębokiego metamorfizmu strefy kata (temperatury 500-700 °C, wysokie ciśnienie), nazywając skały przeobrażone w strefach niższego metamorfizmu (epi i mezo) wapieniem krystalicznym. Przeważnie jednak terminu „wapień krystaliczny” używa się w przypadku skał metamorficznych, jako synonimu marmuru dla każdej skały węglanowej, poddanej metamorfizmowi.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Mołodiożnaja (Молодёжная) – stacja moskiewskiego metra linii Arbacko-Pokrowskiej (kod 065). Do 1989 roku stanowiła stację końcową linii Filowskiej. Wyjścia prowadzą na ulice Jarcewskaja i Jelninskaja oraz na plac Akademika Petrowa.
Kuncewo (ros. Ку́нцево) – rejon w Zachodnim okręgu administracyjnym Moskwy. W 2010 roku liczył ok. 147 tys. mieszkańców.
Linia Sokolniczeskaja (ros. Сокольническая), przed 1990 Kirowsko-Frunzenskaja (ros. Кировско-Фрунзенская) - pierwsza linia metra moskiewskiego oddana do użytku 15 maja 1935. Linia ma długość 26,2 km i liczy 19 stacji. Biegnie od północnego wschodu do południowego zachodu miasta. Na mapie oznaczana numerem 1 i czerwonym kolorem.
Skład pociągu – zestawione pojazdy kolejowe bez czynnego pojazdu trakcyjnego przygotowane do pociągu lub znajdujące się w nim.
Materiał kompozytowy, kompozyt − materiał o strukturze niejednorodnej, złożony z dwóch lub więcej komponentów (faz) o różnych właściwościach. Właściwości kompozytów nigdy nie są sumą, czy średnią właściwości jego składników. Najczęściej jeden z komponentów stanowi lepiszcze, które gwarantuje jego spójność, twardość, elastyczność i odporność na ściskanie, a drugi, tzw. komponent konstrukcyjny zapewnia większość pozostałych własności mechanicznych kompozytu.

Reklama