Kuncewo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kuncewo (ros. Ку́нцево) – rejon w Zachodnim okręgu administracyjnym Moskwy.

Bitwa pod Moskwą (bitwa o Moskwę, obronna operacja moskiewska, operacja „Tajfun”) – główna bitwa początkowego okresu wojny między Niemcami a ZSRR, trwająca od października 1941 do stycznia 1942, która zakładała zdobycie stolicy ZSRR. Uważana jest za jedną z najważniejszych operacji strategicznych II wojny światowej.Zachodni okręg administracyjny Moskwy (ros. Западный административный округ Москвы) — jest jednym z dwunastu okręgów administracyjnych Moskwy, położony w czachodniej części miasta. Okręg liczy około 153 km² powierzchni i graniczy z okręgami Północno-zachodnim od północy, Centralnym na północnym-wschodzie, Południowo-zachodnim, od wschodu i Nowomoskiewskim od południa. Podzielony jest na 13 rejonów, a według spisu powszechnego z 2010 roku obszar zamieszkiwało około 1,299,337 mieszkańców.

Demografia[ | edytuj kod]

 • 2010 – 147 345
 • 2021 – 152 004


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Katarzyna II Wielka (ur. 2 maja 1729 w Szczecinie – zm. 17 listopada 1796 w Petersburgu) – księżniczka anhalcka Zofia Fryderyka Augusta, , żona wielkiego księcia, później cesarza rosyjskiego Piotra III, a po dokonaniu zamachu stanu samodzielna cesarzowa Rosji w latach 1762-1796. Podziwiana przez zachodnich filozofów za mądrość, umiłowanie wiedzy i sprzyjanie oświeceniu, nazywana przez nich „Semiramidą Północy”, w rzeczywistości rządziła niezwykle twardą ręką. Zezwoliła szlachcie na handel chłopami i zsyłanie buntowników na Syberię, krwawo stłumiła bunty kozackie i chłopskie. Uczestniczyła w rozbiorach Polski.
  Wojska Rakietowe Strategicznego Przeznaczenia Federacji Rosyjskiej (Ракетные войска стратегического назначения Российской Федерации) – jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, sprawujący kontrolę nad rosyjskimi międzykontynentalnymi systemami rakietowych pocisków balistycznych (ICBM), odpowiedzialny za ich utrzymanie w stanie gotowości bojowej oraz operacyjne użycie w warunkach bojowych. Ten rodzaj wojsk jest jednym z trzech, obok strategicznych komponentów marynarki wojennej i sił powietrznych, elementów rosyjskiej triady nuklearnej.

  Reklama