• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kulturystyka  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Mięśnie uda stanowią największy objętościowo i jednocześnie najsilniejszy zespół mięśniowy ciała człowieka. Z punktu widzenia anatomii podzielone zostały na trzy odrębne grupy, przedzielone przegrodami międzymięśniowymi:Arnold Alois Schwarzenegger (ur. 30 lipca 1947 w Thal) – austriacko-amerykański aktor, kulturysta i polityk, gubernator stanu Kalifornia w latach 2003-2011.
  Poza kulturystyczna: mięśnie brzucha przodem (Tony Breznik)
  Poza kulturystyczna: mięśnie dwugłowe ramion tyłem
  Andrzej Maszewski
  Trening kulturystyczny
  "Najlepiej zbudowany mężczyzna świata" (Charles Atlas, Londyn, ok. 1935)

  Kulturystykadyscyplina sportu; polega na kształtowaniu sylwetki ciała poprzez hipertrofię mięśni szkieletowych w wyniku ćwiczeń fizycznych wykonywanych z obciążeniem; z jednoczesnym maksymalnie możliwym zredukowaniem tkanki tłuszczowej podskórnej w celu lepszego uwidocznienia mięśni.

  Hantle – sprzęt sportowy. Hantle są wykorzystywane do ćwiczeń fitness, ćwiczeń ogólnych i rozwojowych. Stanowią również doskonałą pomoc przy rehabilitacji. Istnieje wiele typów hantli, np.: winylowe, żeliwne, piaskowe, itd. Także ich waga jest niezwykle zróżnicowana w zależności od potrzeb. Można wyróżnić hantle o ciężarze: 0,5 kg, 0,75 kg , 1,0 kg , 1,5 kg , 2 kg , 3 kg , 4 kg , 5 kg , 10 kg , 15 kg , 20 kg , 25 kg , 30 kg , 50 kg - hantle o tej wadze można najczęściej spotkać w sklepach sportowych, sklepach fitness bądź ośrodkach rehabilitacyjnych.Mięsień brzuchaty (łac. musculus gastrocnemius) - mięsień dwugłowy należący do grupy tylnej mięśni podudzia. Przyczepia się do powierzchni podkolanowej kości udowej i tylnej powierzchni torebki stawowej. Głowa przyśrodkowa rozpoczyna się powyżej kłykcia przyśrodkowego, a głowa boczna - powyżej kłykcia bocznego. W połowie wysokości goleni przechodzi w płaskie ścięgno. Łączy się ono ze ścięgnem mięśnia płaszczkowatego, tworząc ścięgno piętowe (Achillesa).

  Historia[ | edytuj kod]

  Kulturystyka wywodzi się z ćwiczeń treningowych siłaczy i zapaśników z 2. połowy XIX wieku. Za prekursora nowoczesnej kulturystyki uważa się niemieckiego siłacza Eugena Sandowa, który występował z pokazami cyrkowymi w różnych krajach na przełomie XIX i XX wieku. Kulturystyka jako dyscyplina sportowa wyodrębniła się pod koniec lat 40. w Stanach Zjednoczonych za sprawą braci Bena i Joe Weiderów, którzy w 1946 założyli IFBB. Jednym z najsłynniejszych kulturystów jest Arnold Schwarzenegger, który zdobył 7 tytułów Mr. Olympia (1970–1975 i 1980) i 5 tytułów Mister Universe. Wielokrotnie zdobywał też nagrody w konkursach Mister World, Mister International czy Mister Europe.

  Ławeczka pochyła, inaczej skośna – to rodzaj ławeczki, w której można ustawiać dany kąt nachylenia (w górę i w dół). Jest to przyrząd kulturystyczny służący do trenowania przede wszystkim mięśni klatki piersiowej, tricepsów i mięśni obręczy barkowej.Mr. Olympia – zawody kulturystyczne odbywające się corocznie od 1965 roku. Są najbardziej prestiżowymi zawodami kulturystycznymi na świecie (uznawane za mistrzostwa świata zawodowców). Są organizowane przez International Federation of Body Builders (IFBB) – największą federację kulturystyczną na świecie. Jednym ze zwycięzców w konkursach Mr. Olympia był Arnold Schwarzenegger, który zdobywał główną nagrodę (statuetkę Eugena Sandowa i czek na kilkadziesiąt tysięcy dolarów) 7 razy w latach (1970-1975 i 1980). Do ich największych triumfatorów, obok słynnego Schwarzeneggera, zalicza się Amerykanów: Ronnie Colemana i Lee Haneya (każdy po 8 tytułów) oraz Brytyjczyka Doriana Yatesa (6 tytułów).

  Od 1970 roku organizowane są również zawody dla kobiet.

  W Polsce prekursorami kulturystyki byli w latach 70. m.in. Paweł Filleborn, Henryk Szczepański i Andrzej Urbański.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mięsień prosty brzucha (łac. musculus rectus abdominis) – mięsień współdziałający z mięśniami płaskimi brzucha, przeponą i mięśniami krocza w wytwarzaniu tłoczni brzusznej (prelum abdominale). Jego przyczepami początkowymi są chrząstki żeber V-VII, wyrostek mieczykowaty mostka oraz więzadło żebrowo-mieczykowe, zaś końcowymi - spojenie łonowe i grzebień łonowy kości miednicznej. Przedłuża się u mężczyzn w więzadło wieszadłowe prącia (ligamentum suspensorium penis) i w więzadło wieszadłowe łechtaczki (ligamentum suspensorium clitoridis) u kobiet. Objęty jest pochewką mięśnia prostego brzucha (vagina musculi recti abdominis). Posiada tzw. smugi ścięgniste (intersectiones tendineae). Unerwiony jest przez nerwy międzyżebrowe (Th6-Th12) oraz często przez pierwszy nerw lędźwiowy (L1). Za unaczynienie odpowiadają tętnice nabrzuszne: dolna i górna.
  Gryf łamany – jest to powyginany gryf, który ułatwia ćwiczenia, stosuje się go przeważnie do treningu bicepsów (zmniejsza obciążenie nadgarstków) i czasem również tricepsów. "Złamanie" gryfu występuje pod kątem 45 i 30° licząc od osi gryfu. Zmienny kąt powoduje zróżnicowaną pracę mięśnia - im większe odchylenie od osi gryfu, tym większą pracę wykonuje szczyt głowy mięśnia.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Benjamin "Ben" Weider (ur. 1 lutego 1923 w Kurowie lub w Montrealu, zm. 17 października 2008) – kanadyjski Żyd, współtwórca Międzynarodowej Federacji Kulturystyki IFBB, nominowany w 1984 roku do Nagrody Nobla. Był bratem Joe Weidera.
  Arnold Classic – zawody dla kulturystów profesjonalnych rozgrywane corocznie w Columbus od 1989 roku pod koniec lutego lub na początku marca. Organizowane przez Arnolda Schwarzennegera (stąd jego imię w nazwie) są obecnie częścią multi-sportowej imprezy pod nazwą Arnold Sports Festival, w której rozgrywanych jest blisko 40 dyscyplin i konkurencji sportowych (głównie atletycznych) z udziałem dużej ilości zawodników i zawodniczek. Arnold Classic cieszą się wysoką renomą, ze względu na udział czołowych zawodników, których przyciągają wysokie nagrody (130 tys. dolarów za I miejsce, plus luksusowe nagrody rzeczowe w 2010 roku). Uważane są za najważniejsze po Mr. Olympia – mistrzostwach świata zawodowców – zawody w świecie profesjonalnej kulturystyki. Obecnie w ramach turnieju Arnold Classic są również rozgrywane konkursy dla kobiet: Ms. International, Fitness International i Figure International, a całość imprezy nosi nazwę Arnold Fitness Weekend. Mistrzostwa od 2009 troku mają edycję amatorską, w której z sukcesami startują polscy zawodnicy.
  Rozgrzewka – seria prostych ćwiczeń fizycznych o narastającej intensywności służąca rozgrzaniu i uelastycznieniu mięśni i przygotowaniu organizmu do wysiłku. Pomaga ona przy pracach związanych z użytkiem mięśni oraz jej celem jest ochrona przed kontuzjami i zwiększenie wydolności.
  Wielobój kulturystyczny – dyscyplina sportowa wymyślona i uprawiana w Polsce w latach 60. XX w., oparta na kombinacji elementów kulturystyki (trening siłowy, pozowanie), gimnastyki i podnoszenia ciężarów (wyciskanie, przysiad, zarzut).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.769 sek.