To jest dobry artykuł

Krzysztof Zalewski (piosenkarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzysztof Zalewski, właśc. Krzysztof Zalewski-Brejdygant, pseud. Zalef (ur. 24 sierpnia 1984 w Lublinie) – polski piosenkarz wykonujący rock i pop, multiinstrumentalista, kompozytor, autor tekstów i aktor.

Legendy Polskie – seria filmów krótkometrażowych science-fiction oraz fantasy zrealizowanych przez Tomasza Bagińskiego, Allegro i Platige Image. Tematyka serii to futurystyczna interpretacja polskich podań ludowych i legend. Filmy spotkały się z pozytywnym odzewem – w ciągu kilkunastu tygodni oglądalność pierwszych dwóch epizodów (Smok i Twardowski) sięgnęła 6 mln wyświetleń. W grudniu 2016 na serię składały się:Demo (nagranie demonstracyjne) – niskonakładowy lub z pojedynczym nakładem wydany album muzyczny, rzadziej singel, film, nagrany w celach demonstracyjnych, pokazowych, promocyjnych dla zaprezentowania własnej twórczości określonemu odbiorcy, którym jest najczęściej przedstawiciel wytwórni muzycznej, stacji radiowej lub stacji telewizyjnej. Często nagrania tego typu są używane w celach wstępnej klasyfikacji zespołów i solistów na festiwalach muzycznych.

Po trzyletnim okresie gry na gitarze w lokalnym zespole Loch Ness, w 2002 wziął udział w drugiej edycji wokalnego talent show Idol telewizji Polsat, którą wygrał. W ramach nagrody w 2004 wydał (pod pseudonimem Zalef) swój debiutancki album studyjny, Pistolet. Wykonywał wówczas muzykę z pogranicza heavy metalu i rocka. Po zakończeniu promocji Pistoletu do 2014 pracował jako instrumentalista innych wykonawców: Katarzyny Nosowskiej, Brodki oraz zespołów Nie-bo i Hey, ponadto był członkiem grup Japoto (2010–2012) i Muchy (2012–2014). Od 2013 ponownie nagrywa i występuje solowo, już pod własnym nazwiskiem. Od tego czasu wydał cztery albumy studyjne: Zelig (2013), Złoto (2016), Zalewski śpiewa Niemena (2018) i Zabawa (2020). Ponadto w 2018 i 2019 był częścią supergrupy Męskie Granie Orkiestra, w ramach której nagrał przeboje „Początek” oraz „Sobie i Wam”.

Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.

Laureat trzech Fryderyków i Mateusza. Jego nagrania zostały certyfikowane przez Związek Producentów Audio-Video: jedno diamentową płytą, jedno potrójnie platynową, cztery platynową i dwa złotą. Albumy Złoto i Zalewski śpiewa Niemena były notowane w pierwszej dziesiątce ogólnopolskiej listy sprzedaży OLiS. Osiem utworów Zalewskiego dotarło do pierwszej dziesiątki Listy przebojów Programu Trzeciego, z czego cztery do miejsca pierwszego.

Nagrody Muzyczne Programu Trzeciego im. Mateusza Święcickiego – „Mateusze” to nagrody przyznawane przez Program III Polskiego Radia („Trójkę”), za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Nazwa nagrody pochodzi od imienia wybitnego kompozytora i aranżera Mateusza Święcickiego, który był współtwórcą i pierwszym dyrektorem muzycznym Programu Trzeciego.Nasze Miasto (wcześniej Echo Miasta) – bezpłatna gazeta, wydawana od czerwca 2005, ukazująca się w poniedziałki i czwartki. Większość nakładu gazety jest rozprowadzana w godzinach przedpołudniowych kierowcom w miejscach o najwyższym natężeniu ruchu (na skrzyżowaniach) oraz przechodniom (w okolicach dworców, przystanków komunikacji miejskiej, itp.). Pozostała część nakładu rozkładana jest na stojakach umieszczanych w miejscach użyteczności publicznej (biura, urzędy, restauracje, itp.). Wydanie czwartkowe, w związku z większym nakładem w stosunku do wydania poniedziałkowego, dystrybuowane jest już w środowe popołudnia.

Zagrał główną rolę w filmie Historia Roja. Prowadził audycję radiową Zalef Zgiełku dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. Obecnie prowadzi autorską audycję Zelig w Radiu 357.

Młodość[ | edytuj kod]

Krzysztof Zalewski-Brejdygant urodził się 24 sierpnia 1984 w Lublinie. Jest synem aktora, reżysera i scenarzysty Stanisława Brejdyganta. Wychowywał się z matką, która w 1997 śmiertelnie zachorowała. Dopiero wówczas Zalewski poznał ojca. Synem Stanisława z innego związku jest reżyser, scenarzysta i pisarz Igor Brejdygant. Bracia dowiedzieli się o swoim istnieniu i poznali w 2002. Krzysztof jest absolwentem podstawowej szkoły muzycznej w klasie fortepianu i perkusji, gdzie dodatkowo występował w chórze, oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie. W dzieciństwie uczył się gry na gitarze, a w okresie liceum zaczął śpiewać. Studiował dziennikarstwo i pracował jako stażysta w dziale muzycznym „Gazety Wyborczej”.

Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Glamour - międzynarodowy magazyn dla kobiet, w Polsce wydawany przez wydawnictwo Gruner + Jahr Polska. Średni nakład wynosi 280 tys. egzemplarzy, średnia sprzedaż - 150 tys. (według danych ZKDP za 2005 r.).

Działalność muzyczna[ | edytuj kod]

1999–2012: Idol, Pistolet i współpraca z innymi artystami[ | edytuj kod]

W 1999 Zalewski założył z kolegami zespół heavy metalowy Loch Ness, w którym grał na gitarze. Z grupą występował w lokalnych klubach i nagrał kasetę demo. W 2002 wziął udział w przesłuchaniach do drugiej edycji talent show telewizji Polsat Idol. Podczas przesłuchań, wykonawszy piosenkę Bruce’a Dickinsona „Tears of the Dragon”, dostał się do następnego etapu. W odcinkach na żywo śpiewał utwory m.in. Deep Purple, Iron Maiden, Dżemu czy The Beatles. W odcinku finałowym 16 lutego 2003 zaprezentował „JeremyPearl Jamu. Dzięki zdobyciu 51% głosów z oddanych ponad miliona zwyciężył edycję, wygrywając kontrakt na album muzyczny z wytwórnią BMG Poland. 10 marca do sprzedaży trafił album pt. Idol Top 10 cz. 2, zawierający utwory finałowej dziesiątki edycji, w tym „Hot StuffDonny Summer w wykonaniu Zalewskiego. Na płycie znalazł się także premierowy, wydany również na singlu utwór „Czy…” w wykonaniu wszystkich finalistów, do którego Zalewski współtworzył tekst.

Natalia Maria Kukulska (ur. 3 marca 1976 w Warszawie) – polska piosenkarka, autorka tekstów i producent muzyczny. Córka piosenkarki Anny Jantar i kompozytora Jarosława Kukulskiego. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.Mela Koteluk (właśc.: Malwina Koteluk, ur. 3 lipca 1985 w Sulechowie) – polska wokalistka. Śpiewała w chórkach w zespole Scorpions oraz u Gaby Kulki. W 2003 zdobyła 2 miejsce VI edycji Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”. 8 maja 2012 wydała swoją pierwszą płytę pt. Spadochron, będącą płytą tygodnia w programie III Polskiego Radia. Zagrała również koncert retransmitowany przez to radio. 25 kwietnia 2013 została laureatem Fryderyków 2013 w kategoriach Debiut roku i Artysta roku.

Po wygranej Zalewski rozpoczął we Wrocławiu pracę nad materiałem na debiutancki album, który tworzył zarówno z kolegami z Loch Ness, jak i nowo poznanymi muzykami. Głównym producentem albumu był Krzysztof Krupa, ps. Kris Flipper Krupa. Ze względu na szybkie tempo prac narzucone przez wytwórnię Zalewski nagrywał tylko wokal, nie grał natomiast na gitarze. Ponadto napisał teksty do kilku piosenek na płytę. Dzięki pośrednictwu Krupy, który pracował też jako realizator dźwięku podczas trasy koncertowej zespołu Hey, teksty do trzech utworów napisała Katarzyna Nosowska. Zalewski chciał wydać album jako Zalef i Loch Ness, jednak na pomysł nie przystała wytwórnia BMG, która narzuciła wykonawcy przyjęcie pseudonimu Zalef. Album, zatytułowany Pistolet, ukazał się 1 marca 2004 i dotarł do siódmego miejsca ogólnopolskiej listy sprzedaży OLiS. Album był promowany singlami: „What I Am”, „Znikam” i „Kiedy miasto śpi”, a także dwiema trasami koncertowymi.

Rezerwat – polska grupa rockowa, założona w 1982 roku w Łodzi. Czołową postacią grupy jest jej założyciel i autor większości materiału, Andrzej Adamiak – kompozytor, autor tekstów, producent, wokalista i gitarzysta basowy.Jeż Jerzy – polski film animowany z 2011 roku oparty na komiksie stworzonym przez Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka.

Przedstawiciele wytwórni BMG nie wyrazili zainteresowania wydaniem drugiego albumu Zalewskiego. W latach 2006–2008 artysta grał podczas koncertów zespołu Nie-bo. W 2006 nagrał piosenkę „Śnieżny szus” na składankę pt. Święta święta vol. 4 z muzyką bożonarodzeniową. W 2007 wystąpił podczas XLIV Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz w programach Przebojowa noc i Złota sobota stacji TVP1, a także napisał tekst do utworu „Prezent” Silskiego. W latach 2008–2010 grał na koncertach Nosowskiej, dodatkowo pracował nad jej albumem pt. Osiecka (2008), grając na wibrafonie, udzielając się w chórkach i współkomponując utwór „Jesień na saskiej”. W 2008 zakwalifikował się z piosenką „Kiełbasa” do polskich preselekcji do 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, został jednak zdyskwalifikowany ze względu na naruszenie regulaminu wydarzenia.

Fryderyki 2018 – dwudziesta czwarta odsłona głównych nagród polskiego środowiska muzycznego za rok 2017, która odbyła się w kwietniu 2018. Nominacje do nagród posegregowano w 9 kategoriach muzyki rozrywkowej, 9 kategoriach muzyki poważnej i 3 kategoriach muzyki jazzowej. Ogłoszono je, razem z tzw. Złotymi Fryderykami, dnia 6 marca 2018. Realizator dźwięku – osoba zajmująca się realizacją strony elektroakustycznej lub postprodukcją przedsięwzięcia związanego z dźwiękiem, zapewniająca właściwe jego parametry techniczne i estetyczne, czyli np. miksowaniem dźwięków w całość, nagrywaniem, obróbką i rekonstrukcją dźwięku, masteringiem, montażem, nagłaśnianiem itp.

W latach 2009–2012 grał na instrumentach klawiszowych podczas trasy Hey, promującej album pt. Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!. W 2010 współtworzył zespół Japoto, w którym występował jako wokalista. 8 listopada ukazał się debiutancki album grupy pt. Japoto. Zalewski był jednym z kompozytorów muzyki do filmu animowanego Jeż Jerzy, który trafił na ekrany kin w marcu 2011. W 2011 zaśpiewał „Nie pytaj o Polskę” w specjalnym odcinku programu Szansa na sukces, a także występował jako support podczas koncertów zespołu Muchy, prezentując premierowy, solowy materiał. Z czasem zaczął grać z Muchami na gitarze, udzielał się podczas nagrań do ich albumu Chcecicospowiedziec, a w 2012, po zakończeniu trasy z Hey, dołączył do zespołu jako członek.

Postprodukcja filmowa – etap po zakończeniu zdjęć i nagrań dźwiękowych trwający do momentu wykonania kopii emisyjnych filmu.Miuosh, właściwie Miłosz Paweł Borycki (ur. 14 października 1986 w Katowicach) – polski raper i producent muzyczny, a także przedsiębiorca. Miłosz Borycki działalność artystyczną podjął na początku XXI w. w katowickim zespole hip-hopowym Projektor. Wraz z grupą występował do 2011 roku, kiedy to z dorobkiem dwóch, dostępnych w powszechnej sprzedaży albumów Projektor został rozwiązany. Równolegle Miuosh współtworzył krótkotrwały projekt Perwer Squad, by w 2007 roku rozpocząć solową działalność artystyczną.

2013–2015: Zelig[ | edytuj kod]

W 2013 Zalewski, wciąż występując w Muchach, zaczął również grać podczas koncertów Brodki. Dzięki znajomości z piosenkarką zyskał kontrakt z wytwórnią Kayax. Za sprawą wygranej w głosowaniu słuchaczy Polskiego Radia 20 lipca zagrał solowy koncert (jako Zalef) podczas koncertu z cyklu Męskie Granie w Chorzowie. Nagranie jego wykonań utworów „Ósemko” i „Jaśniej” znalazło się na albumie koncertowym Męskie Granie 2013, wydanym we wrześniu. 16 października Kayax wydał „Jaśniej” – pierwszy singel Zalewskiego od dekady, a zarazem pierwszy wydany pod własnym nazwiskiem (nie jako Zalef). 11 listopada został opublikowany teledysk do piosenki, w którym wystąpił gościnnie szereg polskich muzyków. Dzień później odbyła się premiera albumu studyjnego Zelig, zawierającego nagrania, nad którymi Zalewski pracował przez ostatnie osiem lat. Płytę wyprodukował Marcin Bors. Zalewski przyznał w wywiadzie, że traktuje Zelig jako swój debiut, a Pistolet jako falstart. Album zebrał pozytywne recenzje.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Breakbeat – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej, której charakterystycznym elementem jest przebieg rytmiczny, rzadko ma metrum 4/4, mocno synkopowany i bogaty w polirytmie (w przeciwieństwie do prostszych w budowie uderzeń w muzyce house). Linia basu nie jest ułożona harmonicznie do beatu. Breakbeat nierzadko ma sample perkusyjne, lecz częściej wykonuje się go z uderzeń podobnych do techno i funk. Najczęściej robiony jest na syntezatorach i automatach perkusyjnych.
Zalewski podczas koncertu na Rocket Festiwalu 2014 w Warszawie

W listopadzie i grudniu 2013 Zalewski występował jako support podczas trasy koncertowej Katarzyny Nosowskiej. W 2014 promował Zelig kolejnymi singlami, „Zboża” i „Ósemko”. W czerwcu występował jako support podczas trasy Red Bull Tour Bus Brodki. 29 sierpnia ponownie zagrał na koncercie z cyklu Męskie Granie, tym razem w Żywcu. Oprócz solowego koncertu, zaśpiewał gościnnie z tegoroczną Męskie Granie Orkiestrą podczas trzech piosenek, które znalazły się na wydanym we wrześniu albumie koncertowym Męskie Granie 2014. 14 października odbyła się premiera albumu Much pt. Karma Market. Ze względu na brak możliwości pogodzenia terminów, po wydaniu płyty Zalewski opuścił grupę. 18 listopada ukazał się singel „Złota kula” Grubsona z jego gościnnym udziałem. Również w listopadzie Zalewski występował jako support podczas trasy grupy Tides From Nebula.

Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

23 lutego 2015 ukazał się album Natalii Kukulskiej pt. Ósmy plan, na którym Zalewski wystąpił gościnnie w coverze utworu „Zaopiekuj się mną” zespołu Rezerwat. 23 kwietnia zaśpiewał w duecie z Natalią Przybysz jej utwór „Miód” podczas gali Fryderyki 2015. W 2015 ponownie zaangażował się w Męskie Granie, grając na gitarze w tegorocznym singlu trasy, „Armaty”. Podczas koncertów z trasy śpiewał zeszłoroczny singel, „Elektryczny”, a także cover „Obracam w palcach złoty pieniądz” grupy Perfect. Oba występy znalazły się na albumie koncertowym Męskie Granie 2015, wydanym w październiku. Druga z piosenek promowała album na singlu i dotarła do czternastego miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego. W listopadzie i grudniu Zalewski odbył trasę Solo Act, podczas której występował na scenie jako jedyny muzyk. Rok 2015 artysta zakończył występem na koncercie sylwestrowym telewizji TVP2 we Wrocławiu.

Polityka” – polski liberalno-lewicowy, opiniotwórczy tygodnik społeczno-polityczny, wydawany od 1957 w Warszawie. "Polityka" utrzymuje się na czołowych miejscach pod względem wielkości sprzedaży wśród polskich tygodników opinii, w tym często na pierwszym miejscu (ogólna sprzedaż na poziomie ok. 130 tys. egzemplarzy – stan na lipiec 2012).Open’er Festival – festiwal muzyki i sztuki, co roku gromadzący dziesiątki tysięcy widzów (od 20 tys. widzów w 2002 r. do 80 tys. podczas szczytowych edycji). Pierwsza, jednodniowa edycja odbyła się w Warszawie na torze Stegny, kolejne (2003–2005) na gdyńskim skwerze Kościuszki. W 2004 roku, festiwal trwał dwa dni. W 2006 r., skwer Kościuszki zaczął robić się zbyt ciasny, więc festiwal został przeniesiony na lotnisko Babie Doły – Kosakowo (obecnie lotnisko Gdynia-Kosakowo). Organizatorzy wydłużyli także festiwal do trzech dni. W 2005 r., dla 25 tysięcy festiwalowiczów zagrali m.in. Snoop Dogg, Faithless, Fatboy Slim, Lauryn Hill, The White Stripes i Underworld. Pierwszego dnia, sprzedano wszystkie bilety jednodniowe. Jubileuszowa, dziesiąta edycja odbyła się w 2011 r., a urodziny świętowano m.in. wydaniem okolicznościowego albumu „Open’er Dekada”, koncertami Prince’a i Coldplay, pokazem fajerwerków, wspólnym jedzeniem tortu. W 2012 r. festiwal przyjął nową formułę: Music & Arts. Do 2013 roku, sponsorem tytularnym festiwalu była marka Heineken. Organizatorem imprezy jest agencja koncertowa Alter Art.

2016–2017: Złoto[ | edytuj kod]

6 maja 2016 Zalewski wydał singiel „Luka”, zwiastujący nowy album. Z nagraniem dotarł do 11. miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego. 16 czerwca wystąpił na Life Festivalu w Oświęcimiu. Od czerwca do września brał udział w trasie koncertowej Spragnieni Lata, zorganizowanej przez markę Cydr Lubelski. Podczas występów wraz z Tymonem Tymańskim, Natalią Grosiak, Natalią Przybysz i zespołem The Transistors prezentował utwory z albumu The Beatles zespołu o tej samej nazwie w nowych aranżacjach, przygotowanych przez Tymańskiego. Jesienią wydał kolejne single ze swojego trzeciego albumu studyjnego: „Miłość miłość” (19 października), „Polsko” i „Jak dobrze” z gościnnym udziałem Natalii Przybysz (oba 18 listopada). Piosenki osiągnęły kolejno: szóste, pierwsze i 18. miejsce na Liście przebojów Programu Trzeciego. Również 18 listopada odbyła się premiera albumu pt. Złoto, nad którym Zalewski pracował między innymi z Andrzejem Smolikiem i duetem Plan B. Wydawnictwo zebrało pozytywne recenzje i zadebiutowało na ósmym miejscu listy OLiS. Również w 2016 Zalewski nagrał wydane w grudniu utwory „Wiersz o karpiu” (z Natalią Grosiak, Kayah i Skubasem) oraz „Cichosza” (z Marcinem Macukiem), nagrane na potrzeby kolejno kompilacji Święta bez granic 2016 i cyklu filmów Legendy polskie. W styczniu 2017 wyruszył w trasę koncertową Złoto. W marcu otrzymał nominacje do Fryderyków w kategoriach Album roku rock (Złoto) i Teledysk roku („Miłość miłość”).

Wirtualnemedia.pl – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym. Radio 357 (czyt. radio trzy-pięć-siedem) – internetowa stacja radiowa o profilu muzyczno-publicystycznym nadająca program od 5 stycznia 2021 i skupiająca w swym gronie dużą część dziennikarzy wcześniej pracujących dla Programu Trzeciego Polskiego Radia.

W maju ukazał się tribute album dla Agnieszki Osieckiej pt. nowOsiecka, na którym znalazł się utwór „Chwalmy Pana” w wykonaniu Zalewskiego. W 2017 artysta wystąpił gościnnie w utworach: „Perseidy” Miuosha w wersji SΔVV Remix, „Break the Rules” SoDrumatic i „Począwszy od Kaina” Natalii Niemen. 2 czerwca odbyła się premiera teledysku do singla „Polsko”, w którym zagrał Daniel Olbrychski. Zalewski otrzymał dzięki niemu kolejną nominację do Fryderyka za teledysk roku. Latem artysta wystąpił na Impact Festivalu w Krakowie, Open’er Festivalu w Gdyni i podczas trasy Męskie Granie. 16 sierpnia zagrał koncert z coverami utworów Czesława Niemena podczas festiwalu w Jarocinie. 23 września wyruszył w drugi etap trasy Złoto, a dwa dni później wydał ostatnie single ze Złota, „Podróżnik” i „Na drugi brzeg”. Za sprawą sukcesu albumu w październiku otrzymał nagrodę Mateusza w kategorii Muzyka rozrywkowa – wydarzenie. 10 listopada ukazał się album koncertowy Męskie Granie z dwoma utworami w wykonaniu Zalewskiego. 8 grudnia odbyła się premiera singla „Przyjdź w taką noc”, zwiastującego album z coverami piosenek Czesława Niemena. Interpretacja Zalewskiego osiągnęła drugie miejsce Listy przebojów Programu Trzeciego.

Piosenka dla Europy 2008 – polskie preselekcje do 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się w Belgrade Arena w Belgradzie (Serbia). Finał eliminacji odbył się 23 lutego 2008 roku w Studiu 5 w siedzibie TVP przy ul. Woronicza 17 w Warszawie, a wygrała je Isis Gee z utworem „For Life”.Szansa na sukces – teleturniej muzyczny typu talent show, emitowany w TVP2 od 14 listopada 1993 do 29 kwietnia 2012 w niedziele o godzinie 15.00. Twórcą programu była Elżbieta Skrętkowska, prowadził go Wojciech Mann.

2018–2019: Zalewski śpiewa Niemena i single Męskiego Grania[ | edytuj kod]

26 stycznia 2018 odbyła się premiera albumu Zalewski śpiewa Niemena, wyprodukowanego przez Jerzego Zagórskiego. Wydawnictwo zebrało pozytywne recenzje i zadebiutowało na czwartym miejscu listy OLiS. W tym samym tygodniu Złoto powróciło na notowanie na miejsce jedenaste, a Zelig pojawił się na nim po raz pierwszy (na pozycji 33.). Kolejno w styczniu i lutym Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) przyznał Zalewskiemu złotą płytę za singiel „Miłość miłość” i album Złoto. W lutym artysta rozpoczął serię koncertów Zalewski śpiewa Niemena. 12 kwietnia zaśpiewał gościnnie podczas koncertu Brodki z serii MTV Unplugged w Lublinie. Ich wykonanie utworu „Syberia” zostało wydane na albumie koncertowym MTV Unplugged i na singlu. 24 kwietnia Zalewski wystąpił w duecie z Darią Zawiałow podczas gali Fryderyki 2018, gdzie zaprezentowali utwory „Malinowy chruśniak” i „Polsko”. W 2018 nagrał piosenki „Chwila” i „Fabryka małp” na potrzeby kolejno kompilacji Alkopoligamia prezentuje: Albo Inaczej 2 i albumu LP1 z coverami utworów z debiutanckiego albumu grupy Lady Pank.

The Beatles, zwany popularnie The White Album (ze względu na białą okładkę). Jest on dziewiątym oficjalnym (zarazem pierwszym podwójnym) albumem brytyjskiego zespołu rockowego The Beatles. Został wydany w 1968 roku, a jego producentem był George Martin.Serial animowany – ciąg regularnie pokazywanych (w kinie, telewizji) filmów animowanych o wspólnym tytule seryjnym, zwykle podobnych do siebie. Poszczególne odcinki najczęściej posiadają podobnych bohaterów oraz wspólną scenerię. W przypadku kanałów telewizyjnych programy są tworzone lub adaptowane z użyciem wspólnego tytułu seryjnego i mogą być publikowane co najmniej raz w tygodniu o określonej porze.

W 2018 został mianowany dyrektorem artystycznym Męskiego Grania. Na potrzeby projektu napisał i nagrał singiel „Początek”, w którym zaśpiewali także Dawid Podsiadło i Kortez. Piosenka odniosła duży sukces komercyjny, zdobywając w serwisie YouTube milion odtworzeń w niecałe dwie doby i ponad 30 milionów przez dwa i pół miesiąca od premiery. Singel osiągnął drugie miejsce listy AirPlay – Top i przez dziesięć tygodni zajmował pierwszą pozycję Listy przebojów Programu Trzeciego. Dotarł do szczytu licznych notowań radiowych, takich jak Poplista RMF FM czy Lista przebojów Radia Zet. W skali całego 2018 był najczęściej puszczaną w polskich radiostacjach piosenką i trzecim najczęściej odtwarzanym przez polskich użytkowników nagraniem w serwisie Spotify. Latem 2018 Zalewski występował podczas trasy Męskie Granie z solowymi koncertami (w tym z ramach Zalewski śpiewa Niemena) oraz jako część Męskie Granie Orkiestry, z którą grał covery polskich przebojów. 10 czerwca zaśpiewał na LV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, 3 sierpnia zagrał na Pol’and’Rock Festivalu, a 29 sierpnia wyruszył w drugi etap trasy Zalewski śpiewa Niemena.

Kurier Lubelski (pełny tytuł Polska Kurier Lubelski) - lokalny dziennik obejmujący swym zasięgiem województwo lubelskie. Skupia się głównie na informacjach z Lublina. Ukazuje się od 1957 roku, chociaż nazwa sięga tradycjami do roku 1830.PLAN B – polski duet producencki, w skład którego wchodzą członkowie i współzałożyciele grupy Sistars – Bartek Królik i Marek Piotrowski, powstał w 2007 roku. W latach poprzednich muzycy działali pod nazwą Sisquad.

16 listopada ukazał się album Męskie Granie 2018, na którym znalazły się występy Zalewskiego z „Jak dobrze” i „Przyjdź w taką noc” oraz wszystkie z Męskie Granie Orkiestrą. 4 grudnia Zalewski otrzymał nominację do PaszportuPolityki” w kategorii Muzyka rozrywkowa, a dzień później ZPAV przyznał mu złotą płytę za Zalewski śpiewa Niemena. 23 stycznia 2019 odbyła się premiera singla „Kurier”, nagranego przez Zalewskiego na potrzeby filmu pod tym samym tytułem. Piosenka dotarła do dziewiątego miejsca listy AirPlay – Top oraz pierwszego na Liście przebojów Programu Trzeciego, Popliście RMF FM i Liście przebojów Radia Zet. 31 stycznia Zalewski otrzymał nominację do MocArta w kategorii Wydarzenie roku (za Zalewski śpiewa Niemena), a 1 marca wyruszył w trasę koncertową. 9 marca pojawił się na gali Fryderyki 2019, gdzie odebrał nagrody w kategoriach: Nowe wykonanie (Zalewski śpiewa Niemena), Utwór roku i Teledysk roku (oba za „Początek”). Był także nominowany w kategoriach Autor roku (w ramach duetu z Podsiadło) i Kompozytor roku (w zespole z Podsiadło, Aleksandrem Świerkotem i Marcinem Macukiem, którzy współtworzyli „Początek”) oraz do nagrody publiczności za przebój roku („Początek”). Podczas ceremonii wykonał „Przyjdź w taką noc” oraz, wspólnie z Podsiadło i Kortezem, „Początek”.

Instrument perkusyjny – instrument muzyczny, w którym źródłem dźwięku jest drganie całości lub części instrumentu, które jest wywoływane uderzeniem odpowiedniej części instrumentu pałką, szczotką lub dłonią lub też potrząsaniem całym instrumentem.Pseudonim artystyczny – stosowany zwykle przez osoby publiczne przy okazji publicznych występów czy też przy podpisywaniu dzieł takich jak książki czy utwory muzyczne. Pseudonim artystyczny może być zarówno indywidualny (np. Bolesław Prus, pseudonim jednoznacznie identyfikujący Aleksandra Głowackiego) jak i zbiorowy, kiedy z jednego pseudonimu korzysta wiele osób.

26 kwietnia Zalewski zagrał koncert z serii Solo Act w warszawskiej Hali Torwar. W 2019 ponownie został współtwórcą Męskie Granie Orkiestry, tym razem z Katarzyną Nosowską, Igorem Walaszkiem i Tomaszem Organkiem. 30 maja odbyła się premiera ich nagranego na rzecz tegorocznej trasy singla „Sobie i Wam”. Piosenka dotarła do drugiego miejsca listy AirPlay – Top oraz pierwszego Listy przebojów Programu Trzeciego i Poplisty RMF FM. 12 lipca odbyła się premiera coveru „Miłość rośnie wokół nas”, nagranego przez Zalewskiego, Melę Koteluk, Paulinę Przybysz, Natalią Przybysz i Vito w ramach promocji filmu Król Lew. Latem 2019 artysta ponownie wystąpił na trasie Męskiego Grania, zarówno z własnymi koncertami, jak i w ramach Męskie Granie Orkiestry, a także utworzonej z okazji dziesięciolecia trasy Orkiestry Orkiestr, podsumowującej historię przedsięwzięcia. Ponadto zagrał na Pol’and’Rock Festivalu i Kraków Live Festivalu. 30 października wyruszył w trasę Solo Act. 15 listopada odbyła się premiera albumu Męskie Granie 2019, na którym znalazły się występy Zalewskiego z „Miłość miłość” i „Feeling Exactly” (z Bass Astral x Igo) oraz wszystkie z Męskie Granie Orkiestrą. Wspólne wykonanie przez Zalewskiego i Walaszka utworu „Zazdrość” grupy Hey, pochodzące z albumu, dotarło do drugiego miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego i zostało nominowane do Fryderyka w kategorii Najlepsze nowe wykonanie. 21 listopada Zalewski i Grubson wzięli udział w Red Bull SoundClash – koncercie na Torwarze, podczas którego występowali na przeciwległych scenach, rywalizując w czterech konkurencjach. Podczas imprezy Zalewski odebrał platynową płytę na 30 tysięcy sprzedanych egzemplarzy albumu Złoto.

Miniserial (z angielskiego miniseries, mini-series) – rodzaj serialu telewizyjnego o niewielkiej liczbie odcinków. Obejmuje zwykle konkretną fabułę, z wyraźnie zaplanowanym początkiem, przebiegiem i końcem, której nie dałoby się opowiedzieć w ciągu około dwugodzinnego filmu. Miniseriale są często ekranizacjami powieści, choć zdarza się (zwłaszcza w Polsce), że są dziełami całkowicie wymyślonymi przez swoich twórców (np. Palce lizać). Zdarza się, że pełnią funkcje pilota do dłuższego serialu, np. Batlestar Galactica.Idol – program o formule talent show nadawany w telewizji Polsat, na licencji brytyjskiej sieci ITV, wyemitowany od 6 stycznia 2002 do 11 czerwca 2005 i powtarzany w TV 4.

Od 2020: Zabawa[ | edytuj kod]

9 maja 2020 roku Zalewski opublikował nagranie w ramach akcji #hot16challenge, promującej zbiórkę funduszy na rzecz personelu medycznego w trakcie trwania pandemii COVID-19. Latem odbył trasę koncertową, a 18 września wydał swój piąty album studyjny, Zabawa. Wydawnictwo było promowane singlami: „Tylko nocą”, „Annuszka” i „Zabawa”. Na 20 listopada zaplanowany był początek trasy koncertowej pt. „Zabawa”, która ze względu na pandemię COVID-19 została przełożona na marzec i kwiecień 2021. 5 sierpnia na gali rozdania Fryderyków odebrał cztery nagrody za wygraną w kategoriach: album roku pop alternatywny (za album Zabawa), producent muzyczny roku (wspólnie z Andrzejem Markowskim) i autor roku, ponadto w kategorii teledysk roku wyróżniono wideoklip do jego piosenki „Annuszka”. Odbierając nagrodę dla autora roku, pocałował w usta wręczającego mu statuetkę Ralpha Kaminskiego, a w podziękowaniach w dwuznaczny sposób zwrócił się do polityków partii rządzącej, co odbiło się szerokim echem w ogólnopolskich mediach.

Bęben – instrument muzyczny z grupy membranofonów. Składa się z walcowatego korpusu rezonansowego i 1 lub 2 membran. Dźwięk wydobywa się uderzając w membranę bębna pałkami, specjalnymi szczoteczkami, dłonią lub palcami, a także w wyniku jej pocierania. Bęben pochodzi z epoki neolitycznej i należy do najstarszych instrumentów świata.Tele Magazyn – bezpłatny tygodnik dodawany do Dziennika Zachodniego i Dziennika Łódzkiego, poświęcony programom telewizyjnym. Zawiera 51 stacji telewizyjnych, w tym:


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Poplista – audycja radiowa, lista przebojów nadawana w radiu RMF FM od września 2001, obecnie od poniedziałku do piątku w godzinach 19:00-20:00, prowadzona przez Dariusza Maciborka.
Film wojenny (dramat wojenny) − gatunek filmowy dotyczący wojny − zwykle skoncentrowany na bitwach lądowych, morskich lub powietrznych, czasem skupiający się także na losach jeńców wojennych, tajnych operacjach wojskowych, treningu adeptów oraz innych tematach powiązanych. Filmy wojenne ogniskują się również na życiu codziennym żołnierzy lub cywili w czasie wojny, bez ukazania obrazu bitwy. Wątki przedstawione w kinie wojennym mogą być fikcyjne, oparte na kanwie wydarzeń historycznych lub biograficzne.
Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.
The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.
Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).
Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.
Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

Reklama