To jest dobry artykuł

Krzysztof Raczkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzysztof Raczkowski, znany również jako Docent i Doc (ur. 29 października 1970 w Kętrzynie, zm. 18 sierpnia 2005 w Olsztynie) – polski muzyk, producent muzyczny i perkusista. Raczkowski był perkusistą olsztyńskiej grupy deathmetalowej Vader, w której występował przez siedemnaście lat.

Christ Agony – polska grupa muzyczna wykonująca black metal, zaliczana do prekursorów gatunku w Polsce. Powstała w 1990 roku w Morągu. W 2003 roku w wyniku konfliktu z ówczesnym wydawcą formacja została rozwiązana. W 2005 roku wokalista i gitarzysta Cezary Augustynowicz powołał zespół Union, pozostając jedynym członkiem oryginalnego składu Christ Agony. Tego samego roku formacja wydała jedyny album zatytułowany Christ Agony. W 2007 roku Augustynowicz wznowił działalność Christ Agony w odnowionym składzie, natomiast zespół Union został rozwiązany.Aleksander „Olass” Mendyk (ur. 7 lutego 1979 w Bydgoszczy, zm. 30 listopada 2008 w Krakowie) – polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, gitarzysta. Aleksander Mendyk znany jest przede wszystkim z występów w zespole Acid Drinkers, którego był członkiem w latach 2004-2008. Równolegle występował w grupie Flapjack. Wcześniej grał w zespołach NoNe i Sweet Noise.

Współpracował ponadto z heavy metalową grupą Hunter, thrashmetalowymi Slashing Death i Unborn, blackmetalowymi Moon, Black Altar i Christ Agony, jazzowym Overdub Trio, Deadbambi (noise), alternatywną Sweet Noise czy death metalową Dies Irae. W latach 19852005 przypadających na okres jego działalności artystycznej nagrał kilkanaście albumów studyjnych jako pełnoprawny członek zespołu. Natomiast w latach 1997–1998 był pracownikiem olsztyńskiego Selani Studio.

VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.Korsze (niem. Korschen, prus. Karsi) to miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Korsze. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. olsztyńskiego.

Wraz z grupą Vader był trzykrotnie nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku metal za wydawnictwa Black to the Blind (1997), Litany (2000) i Revelations (2002).

Życiorys[ | edytuj kod]

Krzysztof Raczkowski urodził się 29 października 1970 w Kętrzynie, natomiast wychowywał w Korszach. Grę na perkusji rozpoczął w 1985 roku w wieku 15 lat. Pierwszym instrumentem młodego muzyka był zestaw firmy Polmuz. W wyniku zamiłowania do czytania książek nadano mu przydomek Docent, który pozostał pseudonimem artystycznym perkusisty. Pierwszy zespół w którym grał nosił nazwę Skandal, z którym nie zarejestrował jednak żadnych utworów. Następnie dołączył do thrashmetalowej grupy Dyktator, a w 1988 roku do Slashing Death, z którą nagrał dwa albumy demo Live at Thrash Camp (1988) i Irrevocably And With No Hope (1989).

29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.Jarosław Mielczarek (ur. 24 czerwca 1978), znany również jako Blackie - polski muzyk, kompozytor, wokalista, gitarzysta i basista. Jarosław Mielczarek znany jest przede wszystkim z występów w grupie muzycznej Christ Agony, w której pełnił funkcję basisty i wokalisty wspierającego. Muzyk współpracował ponadto z takimi grupami muzycznymi jak: Moon, Third Degree, Frost oraz Slave.
 Osobny artykuł: Vader.

W 1988 roku przeprowadził się do Olsztyna i dołączył do grupy Vader z którą nagrał m.in. pięć albumów studyjnych The Ultimate Incantation (1992), De Profundis (1995), Black to the Blind (1997), Litany (2000) oraz Revelations (2002). Z zespołem odbył szereg tras koncertowych w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej poprzedzając koncerty takich grup jak Morbid Angel, Deicide, Cannibal Corpse, Nile, Samael, Testament, czy Immortal.

Dies iræ lub Dies irae (łac. Dzień gniewu) – początek napisanej na przełomie XII i XIII w. (prawdopodobnie przez Tomasza z Celano) rymowanej sekwencji, która od XIV w. włączona została do mszału, a od czasu reformy trydenckiej śpiewana jest w liturgii Kościoła rzymskokatolickiego w mszach żałobnych w klasycznym rycie rzymskim, najczęściej jest to również określenie całej tej sekwencji, a przy ściślejszym podziale – jej początku (drugim fragmentem sekwencji jest wtedy Tuba mirum). W nowym obrządku nie jest już powszechnie używana (można ją wykonywać w ostatnim tygodniu roku liturgicznego, który w tym czasie koncentruje się na paruzji Chrystusa).Immolated – pierwszy album polskiej grupy deathmetalowej Dies Irae. Wydawnictwo ukazało się 16 grudnia 2000 roku nakładem wytwórni muzycznej Metal Blade Records.

W 1991 roku Raczkowski założył grupę Atrocious Filth, z którą nagrał w 1994 roku album Atrocious Filth wydany dopiero po śmierci muzyka w 2008 roku.

W 1996 roku wraz z Cezarym Augustynowiczem liderem Christ Agony założył zespół Moon ,z którym nagrał album Daemon's Heart. Wydawnictwo ukazało się w 1997 roku. Również w 1996 roku zagrał gościnnie na albumie Getto grupy Sweet Noise. W 2000 roku na zaproszenie Maurycego Stefanowicza dołączył do projektu Dies irae, z którym nagrał trzy albumy Immolated (2000), The Sin War (2002) i Sculpture of Stone (2004).

Kętrzyn (daw. Rastembork, niem. Rastenburg, prus. Rastanpils) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba powiatu kętrzyńskiego.De Profundis – drugi album studyjny deathmetalowej grupy muzycznej Vader. Wydawnictwo ukazało się w 1995 roku nakładem Croon Records w Polsce. W pozostałych krajach Europy płytę wydała firma Impact Records. W Stanach Zjednoczonych De Profundis ukazał się dzięki Conquest Music. W 1998 roku w Polsce nakładem Metal Mind Productions ukazało się wznowienie nagrań. W ramach promocji płyty został nagrany teledysk do utworu "Incarnation".

W 2004 roku podczas sesji nagraniowej albumu Vader Raczkowski miał wypadek, w wyniku którego doznał urazu ręki i nogi. Tymczasowo zastąpił go Dariusz Brzozowski występujący w grupie Vesania. W marcu 2005 roku odszedł z grupy Vader. Następnie dołączył do zespołu Sweet Noise oraz Hunter w którym zastępował Grzegorza Sławińskiego.

Immortal – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała w 1990 roku w Bergen z inicjatywy basisty i wokalisty Olve "Abbatha" Eikemo, gitarzysty Haralda "Demonaza" Nævdala oraz perkusisty Gerharda "Armagedda" Herfindala. Do 2010 roku ukazało się osiem albumów studyjnych formacji cieszących się niejednoznacznym przyjęciem ze strony krytyków muzycznych jak i publiczności. Ostatni wydany w 2009 roku album pt. All Shall Fall, odniósł największy sukces komercyjny w historii działalności Immortal. Wydawnictwo dotarło m.in. do 162. miejsca listy Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych. Pomimo sukcesu grupa utrzymuje swe przywiązanie do artystycznego podziemia, odrzucając m.in. nominację do nagrody norweskiego przemysłu muzycznego Spellemannprisen.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

Śmierć[ | edytuj kod]

Graffiti upamiętniające Krzysztofa Raczkowskiego przy ul. Synów Pułku w Olsztynie

Muzyk zmarł nagle 18 sierpnia 2005. Znaleziono go martwego na dworcu w Olsztynie. Oficjalną przyczyną śmierci była niewydolność serca. Raczkowski został pochowany 24 sierpnia w Korszach, wolą rodziny termin pochówku nie został ogłoszony publicznie. W ceremonii wzięli udział m.in. Mariusz Kmiołek i członkowie grupy Vader – Piotr „Peter” Wiwczarek, Dariusz „Daray” Brzozowski, Maurycy „Mauser” Stefanowicz i Marcin „Novy” Nowak.

Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.Łukasz "Icanraz" Sarnacki (ur. 17 kwietnia 1984) – polski perkusista, muzyk sesyjny. Łukasz Sarnacki znany jest przede wszystkim z występów w zespole blackmetalowym Abused Majesty, którego był członkiem w latach 1998-2011. Od 2007 roku występuje w formacji Devilish Impressions. W 2009 roku dołączył do zespołu Naumachia. Sarnacki występował również w zespołach: Deathcon, Via Mistica, Diseased, Christ Agony i Hermh.

Po śmierci Raczkowskiego kondolencje i wyrazy współczucia na ręce rodziny złożyli m.in. Tony Laureano; Anders Jakobson perkusista szwedzkiej grupy Nasum; Jeremy Wagner, były gitarzysta amerykańskiej grupy Broken Hope (poniżej wypowiedzi wybranych muzyków): .mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Jego przedwczesna śmierć bardzo mnie zasmuciła. Chciałbym złożyć kondolencje jego rodzinie, przyjaciołom i kolegom z zespołu. Metalowy świat stracił niewiarygodną perkusyjną siłę i cudowną duszę. Bracie, spoczywaj w spokoju.

Chainsaw – polski zespół heavymetalowy powstały w lipcu 1997 w Bydgoszczy. W 2010 roku zespół zawiesił działalność. W lipcu 2011 zespół wznowił działalność.DJ Kostek właściwie Tomasz Kościelny (ur. 1981) - polski DJ i producent muzyczny. Wicemistrz International Turntablism Federation 2003 oraz laureat Mistrzostw Polski DMC 2001/2002.
Tony Laureano

Vader wspierał Broken Hope, gdy po raz pierwszy pojechaliśmy na własną trasę po Stanach. Każdej nocy Doc sponsorował naszego starego perkusistę Ryana (przyp. Staneka). Prócz tego, że był wielkim muzykiem, na zawsze pozostanie w mojej pamięci jako świetna osoba o miłym głosie, z którą rozmowa była przyjemnością

Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:Marcin "Martin" Rygiel (ur. 30 kwietnia 1983 w Krośnie) – polski basista. Absolwent szkoły muzycznej I i II stopnia w klasie gitary klasycznej i fortepianu. Basista grup muzycznych Decapitated i od 1998 roku Lux Occulta. W czerwcu 2008 roku wraz z grupą Vader Rygiel odbył trasę koncertową w USA.
Jeremy Wagner

Po śmierci muzyka przy ul. Synów Pułku w Olsztynie fani wykonali graffiti upamiętniające zmarłego muzyka. 14 listopada ukazał się dedykowany Docentowi minialbum Vader pt. ”The Art of War”. 11 grudnia tego samego roku odbył się również koncert charytatywny w warszawskim klubie Proxima na rzecz konkubiny i syna Docenta. Podczas koncertu wystąpiły takie grupy jak Vader, CETI, Hate, Dead Infection, Lost Soul, Corruption, Azarath, Chainsaw oraz Virgin Snatch. W sprzedaży ukazał się ponadto limitowany wzór koszulki upamiętniający zmarłego. Dochód ze sprzedaży został przekazany najbliższej rodzinie muzyka.

Alkohole – związki organiczne zawierające jedną lub więcej grup hydroksylowych połączonych z atomem węgla w hybrydyzacji sp.Morbid Angel (IPA [`mo:bɪd `eɪndʒəl]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal. Grupa należy do najpopularniejszych w gatunku, łączny nakład sprzedanych płyt grupy przekracza 1 000 000 sztuk czyniąc ją najlepiej sprzedającą się grupą w historii death metalu. Do 2011 roku zespół wydał osiem albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Zespół w swej twórczości nawiązuje do szeroko rozumianego okultyzmu i mitologii Bliskiego Wschodu, korzysta również z motywów biblijnych oraz satanistycznych. W opublikowanym w 2007 roku wydaniu magazynu Decibel Magazine gitarzysta i lider Morbid Angel Trey Azagthoth znalazł się na 1. miejscu listy Top 20 Death Metal Guitarists (ang. "20 najlepszych gitarzystów deathmetalowych").
Nagrobek Docenta na Cmentarzu Komunalnym w Korszach

Uzależnienie[ | edytuj kod]

Raczkowski przez wiele lat był uzależniony od narkotyków i alkoholu. Był to również przedmiot dyskusji fanów, jak i dziennikarzy muzycznych sugerujących, jakoby używki miały być głównym powodem odejścia muzyka w marcu 2005 roku z Vader. O jego uzależnieniu wypowiadali się członkowie Vader gitarzysta Maurycy „Mauser” Stefanowicz i lider grupy Piotr „Peter” Wiwczarek.

Lost Soul – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1990 roku we Wrocławiu. Do 2009 roku ukazały się cztery albumy studyjne zespołu oceniane pozytywnie zarówno przez fanów jaki i krytyków muzycznych. Ostatni Immerse in Infinity wydany w 2009 roku promowany był pierwszym w historii zespołu teledyskiem do utworu "...If The Dead Can Speak".Hate – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza death i black metalu. Powstała w 1990 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Adama Buszko, gitarzysty Andrzeja "Quacka" Kułakowskiego, basisty Marcina "Martina" Russaka oraz perkusisty Piotra "Mittloffa" Kozieradzkiego. Jedynym członkiem oryginalnego składu pozostaje Buszko, który pełni w kwartecie funkcję głównego kompozytora i autora tekstów. Od 2006 roku skład Hate współtworzą ponadto gitarzysta Konrad "Destroyer" Ramotowski oraz perkusista Stanisław "Hexen" Malanowicz.

Docent faktycznie miał problemy z narkotykami, ale to się skończyło; on z tego wyszedł. Z drugiej strony wpadł w alkoholizm. Nie ukrywajmy tego, bo taka jest prawda, że Docent miał problemy z alkoholem.

Maurycy Stefanowicz

Doc mocno walczył ze swoimi słabostkami, które swego czasu przysporzyły nam wszystkim kłopotów. Wyszedł z tej trudnej walki, nie do końca jednak zwycięsko. Przynajmniej próbował.

Piotr Wiwczarek
Nile (IPA [naɪl], ang. Nil) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca brutal/technical death metal. W sferze tekstów i muzyki porusza tematykę starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Zespół powstał 1993 roku w Greenville w Karolinie Południowej z inicjatywy gitarzysty Karla Sandersa występującego wcześniej w grupie Morriah, basisty Chiefa Spiresa oraz perkusisty Pete’a Hammoura. Piotr "Mścisław" Bajus (ur. 3 czerwca 1977 w Lublinie), znany również jako Revenger - polski muzyk, kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista i autor tekstów. Od 1991 roku występuje w lubelskiej formacji Abusiveness. Pierwsze utwory zespół skomponował w 1993, wówczas uformował się także pierwszy skład. Do 2010 roku wraz z zespołem nagrał m.in. trzy albumy studyjne: Krzyk świtu (2002), Hybris (2007) oraz Trioditis (2010). W 1995 roku powołał solowy projekt pod nazwą Pripegal w ramach którego nagrał dwie płyty: Slavia Antiqua (2004) oraz Ziemia gromadzi prochy (2008).


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Tomasz "Reyash" Rejek (ur. 5 grudnia 1974 w Zielonej Górze), znany również jako Lord Reyash – polski wokalista, autor tekstów i basista. Ukończył marketing i zarządzanie na Uniwersytecie Zielonogórskim. Współzałożyciel grup Supreme Lord, Witchmaster, Profanum oraz Union. Właściciel wytwórni muzycznej Razor Productions.
The Art of War – piąty minialbum deathmetalowej grupy muzycznej Vader. Wydawnictwo ukazało się w 2005 roku nakładem Regain Records w Europie, w Polsce dzięki Mystic Production. W Stanach Zjednoczonych płyta ukazała się w 2006 roku nakładem Candlelight Records.
Litany – czwarty album studyjny polskiej deathmetalowej grupy muzycznej Vader. Wydawnictwo ukazało się w 2000 roku nakładem wytwórni muzycznych Metal Blade Records, Metal Mind Productions oraz Avalon/Marquee Inc.. Była to pierwsza płyta zespołu na której partie solowe nagrał gitarzysta Maurycy "Mauser" Stefanowicz, w latach poprzednich basista blackmetalowej formacji Christ Agony. Materiał uplasował się na 1. miejscu listy bestsellerów dziennika "Gazeta Wyborcza". Album uzyskał również nominację do Fryderyka w kategorii album roku metal.
Tomasz "Hal" Halicki (ur. 18 grudnia 1976) - polski muzyk i wokalista, a także grafik. Tomasz Halicki znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w blackmetalowym zespole Abused Majesty w którym pełni funkcję wokalisty i basisty. Uczestniczył w nagraniach wszystkich albumów tegoż zespołu.
Leszek Rakowski (ur. 18 kwietnia 1972 w Lidzbarku Warmińskim) pseud. Shambo – polski basista. Rakowski działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 90. XX w. w formacji Slashing Death. W 1993 roku dołączył do zespołu Vader. Wystąpił na trzech koncertowych wydawnictwach grupy: Vision and Voice (1998), Live in Japan (1998) i More Vision and the Voice (2002). Nie brał natomiast udziału w nagraniach żadnego albumu studyjnego, jednakże nazwisko Rakowskiego widniało na wszystkich albumach z okresu w którym był członkiem Vader. W 2001 roku Rakowski został zwolniony z zespołu w związku z uzależnieniem od narkotyków. Następnie na krótko związał się z zespołem Roberta Gasperowicza - Samo. W 1996 roku wystąpił gościnnie na albumie Getto formacji Sweet Noise.
Getto – drugi album zespołu Sweet Noise wydany 13 maja 1996 roku. Utwór "Vision Thing" jest to cover zespołu The Sisters of Mercy pochodzący z płyty Vision Thing wydanej w roku 1990. Na ostatniej stronie wkładki do płyty znajduje się cytat z powieści Hermanna Hessego zatytuowanej Wilk stepowy: "... wszyscy samobójcy dobrze znają walkę z pokusą samobójstwa. Każdy w jakimś zakątku swojej duszy wie aż nadto dobrze, że samobójstwo jest wprawdzie wyjściem, ale przecież tylko jakimś wyjściem nędznym, nielegalnym, zapasowym, i że w zasadzie szlachetniej i piękniej jest dać się pokonac przez samo życie, niż ginąć z własnej ręki.". Album został nagrodzony w kategorii najlepszy album w plebiscycie magazynu Gitara i Bas.
Hunter – polski zespół wykonujący muzykę z pogranicza thrash i heavy metalu. Powstał w 1985 roku w Szczytnie z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Pawła „Draka” Grzegorczyka oraz perkusisty Grzegorza „Brooza” Sławińskiego. Formacji przewodzi Grzegorczyk, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu. Muzyk pełni także funkcję autora tekstów i głównego kompozytora. Skład Huntera tworzą ponadto: gitarzysta Piotr „Pit” Kędzierzawski, skrzypek Michał „Jelonek” Jelonek, basista Konrad „Saimon” Karchut oraz perkusiści Dariusz „Daray” Brzozowski i Arkadiusz „Letki” Letkiewicz.

Reklama