Krzysztof Pilarczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzysztof Pilarczyk (ur. w 1953 w Sieradzu) – polski historyk religii, judaista i biblista oraz bibliolog.

Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.

Życiorys[ | edytuj kod]

Doktorat uzyskał w 1984 roku na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ, habilitację w 1999, a w 2008 tytuł profesorski. Prezes Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich w latach 1995-2011. Członek Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Współpracownik Polskiej Akademii Umiejętności. Do 2011 roku redaktor naczelny półrocznika „Studia Judaica”. Członek Towarzystwa Studiów Interdyscyplinarnych „Fides et Ratio” we Wrocławiu i Polskiego Centrum Syndonologicznego w Krakowie (filia Międzynarodowego Centrum w Turynie). Stypendysta uniwersytetów w Jerozolimie, Tübingen, Heidelbergu oraz Fundacji z Brzezia Lanckorońskich. Swoje zainteresowania i badania naukowe koncentruje na historii judaizmu, historii relacji chrześcijańsko-żydowskich, literaturze biblijnej i apokryficznej, początkach chrześcijaństwa, gnozie starożytnej, dialogu międzyreligijnym, w szczególności w aspekcie Ziemi Świętej żydów, chrześcijan i muzułmanów, kulturze książki żydowskiej, syndonologii oraz turyzmie religijnym (Bliski Wschód).

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Autor ponad 300 publikacji naukowych, m.in.:

 • Przewodnik po bibliografiach polskich judaików - (Kraków 1992),
 • Talmud i jego drukarze w I Rzeczypospolitej - (Kraków 1998),
 • Leksykonu drukarzy ksiąg hebrajskich w Polsce, XVI-XVIII wiek - (Kraków 2004),
 • Literatura żydowska od epoki biblijnej do haskali - (Kraków 2006, 2.wyd. 2009),
 • Katalogu judaików - starych druków w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie z dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie - (Kraków 2011),
 • Drukowana książka hebrajska a religia  : vademecum bibliologiczne - (Kraków 2012),
 • Religia starożytnego Izraela : w perspektywie historycznej, archeologicznej i kulturoznawczej - Wrocław 2013),
 • Dialog katolicko-judaistyczny w perspektywie dokumentów Stolicy Apostolskie - (Kraków 2016),
 • Biblia chrześcijan. Wprowadzenie religioznawcze, historyczne i literackie (2020),
 • Studia z biblistyki, apokryfistyki, judaistyki i syndonologii (2020).
 • Współautor i redaktor prac:

  Studia Judaica (ISSN 1506-9729) – polski periodyk naukowy poświęcony badaniom judaizmu oraz kultury i cywilizacji żydowskiej. Ukazuje się od 1998 i wydawany jest w cyklu półrocznym. Jego instytucją sprawczą jest Polskie Towarzystwo Studiów Żydowskich, istniejące od 1996. Redaktorem naczelnym pisma do 2000 roku był prof. dr Józef Gierowski, a w latach 2001-2011 prof. dr hab. Krzysztof Pilarczyk. Od 2012 funkcję tę pełni prof. dr hab. Marcin Wodziński.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • Religie starożytnego Bliskiego Wschodu - (Kraków 2008),
 • Jezus i chrześcijanie w źródłach rabinicznych - (Kraków 2012),
 • De revolutionibus orbium populorum Ioannis Pauli II : Papież wobec wykluczenia społecznego - (Warszawa 2015),
 • De revolutionibus orbium populorum Ioannis Pauli II : The Pope against social exclusion - (Warszawa 2015).
 • Dziedzictwo kulturowe Reformacji w perspektywie polskiej i europejskiej - (Kraków 2017),
 • Londyńskie spotkania z Janem Pawłem II. W setną rocznicę urodzin Papieża Polaka (1920-2020) (2020).
 • Członek komitetu redakcyjnego periodyków:

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
 • "Almanach Historyczny" - Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach,
 • „Kesher” - Uniwersytet w Tel Awiwie, hebrajskojęzyczny periodyk naukowy.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Strona internetowa Krzysztofa Pilarczyka

  Almanach Historyczny – czasopismo naukowe wydawane przez Instytut Historii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach.Sieradz – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim. Miasto jest położone w strefie nad rzeką Wartą, która tworzy na jego terenie i okolicach Kotlinę Sieradzką. Przez Sieradz biegną drogi krajowe: nr 12, nr 14 i nr 83 oraz linia kolejowa nr 14. W latach 1975-1998 Sieradz był stolicą województwa sieradzkiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Polskie Towarzystwo Studiów Żydowskich powstało w 1995 roku i zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie w Sądzie Wojewódzkim w Krakowie w lutym 1996 roku. Jego celem jest prowadzenie, promocja i popularyzacja badań naukowych nad historią i kulturą Żydów, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Żydów w Polsce, oraz współpraca z krajowymi i zagranicznymi instytucjami i towarzystwami o podobnym charakterze.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Stowarzyszenie Biblistów Polskich – prywatne stowarzyszenie zrzeszające biblistów polskich, erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski. Stowarzyszenie jest organizacją kościelną działającą pod nadzorem kompetentnej władzy kościelnej, posiada także osobowość prawną na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

  Reklama