Krzysztof Krawczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzysztof January Krawczyk (ur. 8 września 1946 w Katowicach, zm. 5 kwietnia 2021 w Łodzi) – polski wokalista obdarzony barytonowym głosem, gitarzysta i kompozytor.

Pytanie na śniadanie – polski magazyn śniadaniowy emitowany od 2 września 2002 roku w TVP2 (od 7 czerwca 2010 roku emitowany także w TVP Polonia).Książ (niem. Fürstenstein) – zespół rezydencjalny znajdujący się w województwie dolnośląskim w Wałbrzychu w dzielnicy Książ, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, wchodzi także w skład Szlaku Zamków Piastowskich. Obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Jego niewielka część, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski, jest udostępniona zwiedzającym. Zespół zamkowy stanowi administracyjnie część miasta Wałbrzych.

W latach 1963–1973 i 1976 wokalista zespołu Trubadurzy, od 1973 artysta solowy. Podczas jego kariery wydano 129 oficjalnych płyt z jego muzyką (nie licząc nagranych z Trubadurami oraz bez płyt dodawanych do różnych magazynów, gazet i czasopism). Nazywany był stachanowcem na rynku muzycznym. Wylansował wiele przebojów, takich jak m.in. „Byle było tak”, „Parostatek”, „Rysunek na szkle”, „Pamiętam ciebie z tamtych lat”, „Jak minął dzień”, „To co dał nam świat”, „Mój przyjacielu” (duet z Goranem Bregoviciem), „Bo jesteś ty” i „Trudno tak” (duet z Edytą Bartosiewicz). Jego utwory doczekały się wielu coverów śpiewanych przez innych wykonawców, takich jak m.in.: T.Love, Aleksandra Szwed, Robert Janowski, Mariusz Kalaga, Maciej Maleńczuk, Robert Rozmus, Stachursky, Piotr Gąsowski, Michał Milowicz, Robert Moskwa, Janusz Józefowicz, Natasza Urbańska, Krzysztof Hanke, Krzysztof Respondek, Piotr Cugowski, Rafał Brzozowski i Sławomir.

Nowe szaty króla (ang. The Emperor’s New Groove) – to amerykański film animowany, wyprodukowany w 2000 roku przez studio Walta Disneya. Akcja "Nowych szat króla", filmu animowanego ze studia Walta Disneya, rozgrywa się w egzotycznym królestwie w Ameryce Południowej. Film, zrealizowany w konwencji komediowej, opowiada o niezwykłych przygodach młodego, aroganckiego władcy o imieniu Kuzco, który za sprawą żądnej władzy doradczyni Yzmy zamieniony zostaje w lamę. Pozostawiony własnemu losowi w głębi dżungli Kuzko spotyka na swej drodze dobrodusznego wieśniaka o imieniu Pacha. Kuzco szybko zdaje sobie sprawę, że jeśli chce odzyskać ludzką postać i prawo do tronu, musi na nim polegać. Dzięki przyjaźni z Pachą Kuzco zmieni się nie do poznania – nauczy się szanować innych i spojrzy na świat z nowej perspektywy.Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.

Jego popularność wyznaczały liczne trasy koncertowe w Europie i na świecie oraz wiele nagród i wyróżnień. W trakcie kariery śpiewał i nagrywał płyty z różnorodną muzyką od popu poprzez rhythm & bluesa, swing, soul, jazz, rock and rolla, country, tango, kolędy, piosenki i pieśni religijne aż po dance, folk, funky, reggae, muzykę cygańską i biesiadną. Ze względu na swoją muzykę często porównywany był do Toma Jonesa czy Elvisa Presleya.

Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.Henryk Debich (ur. 18 stycznia 1921 w Pabianicach, zm. 4 lipca 2001 tamże) – polski dyrygent i kompozytor, aranżer i pedagog.

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Katowicach i został ochrzczony w tamtejszym Kościele Mariackim. Był synem aktorów i śpiewaków operowych, Januarego Krawczyka (1906–1964) i Lucyny z domu Drapały (1922–2006). W 1947 przeniósł się z rodzicami do Białegostoku, gdzie January podjął pracę w miejscowym teatrze. W 1949 rodzina przeprowadziła się do Poznania, gdzie jego ojciec rozpoczął pracę w Teatrze Polskim w Poznaniu. Zamieszkali przy ul. Gwardii Ludowej na Wildzie. Miał brata Andrzeja (1950–2021).

Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.Marcin Daniec (ur. 1 października 1957 w Wielopolu Skrzyńskim) – polski satyryk, artysta kabaretowy, komik i stand-uper.

We wrześniu 1953 podjął naukę w Podstawowej Szkole Muzycznej nr 1 im. Henryka Wieniawskiego, w klasie fortepianu. W 1956 przeniósł się z rodziną do Łodzi, gdzie ojciec podjął pracę jako baryton w Teatrze Muzycznym, a matka – jako śpiewaczka operowa. Krzysztof uczył się w Podstawowej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego. Na gitarze nauczył się grać samodzielnie, natomiast śpiewu uczył się w liceum tej szkoły.

Łukasz Zagrobelny (ur. 1 lipca 1975 we Wrocławiu) – polski wokalista, od 2000 roku związany z Teatrem Muzycznym Roma. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Rock and roll lub rock ‘n’ roll (ang. „kołysz się i tocz”) – podstawowa forma leżąca u fundamentów wszystkich stylów rockowych. Samo określenie „rock and roll” zostało zaczerpnięte bezpośrednio z tradycji bluesa. Po raz pierwszy wyrażenie to w znaczeniu stylu muzycznego zostało użyte przez Alana Freeda w 1951 roku. Wywodzi się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje wpływy rhythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu. Pierwszy raz został użyty w piosence Trixie Smith „My Man Rocks Me (With One Steady Roll)” 1922 r.

Po śmierci ojca został gońcem jako jedyny żywiciel rodziny, jednocześnie kontynuował naukę w szkole wieczorowej i zdał maturę.

Przebieg kariery[ | edytuj kod]

Trubadurzy[ | edytuj kod]

W 1963 podczas wakacji w Mielnie wraz z Marianem Lichtmanem, Sławomirem Kowalewskim i Jerzym Krzemińskim założył zespół Trubadurzy. W 1965 na krótko dołączyła do nich Sława Mikołajczyk, z którą za wykonanie utworu „Ondraszku, Ondraszku” otrzymali nagrodę za debiut podczas 3. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Byli, obok Czerwonych Gitar, jednym z najbardziej popularnych polskich zespołów bigbitowych, łączących elementy rocka z polską muzyką ludową. W tym czasie wylansowali przeboje: „Kasia”, „Znamy się tylko z widzenia”, „Krajobrazy”, „Byłaś tu”, „Kim jesteś”, „Ej, Sobótka, Sobótka”, „Cóż wiemy o miłości” czy „Przyjedź mamo na przysięgę”.

Kolęda – pierwotnie radosna pieśń noworoczna, która współcześnie przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej (nawiązującej do świąt Bożego Narodzenia). Utrzymywana najczęściej w konwencji religijnej, początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, w późniejszym okresie komponowana jest również przez wielu wybitnych kompozytorów. Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką, która w odróżnieniu od kolędy we współczesnym, potocznym tego słowa rozumieniu, nie jest wykorzystywana w chrześcijańskich nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter.Zygmunt "Muniek" Marek Staszczyk (ur. 5 listopada 1963 w Częstochowie) – współzałożyciel, lider, wokalista, autor tekstów, w początkowym okresie także basista zespołu T.Love. Współpracował z wieloma artystami i zespołami, jak Maanam, Kasia Nosowska, Pidżama Porno, Zipera, Habakuk. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

W 1967, po odejściu Jerzego Krzemińskiego do zespołu No To Co, Krawczyk wraz z Mikołajczyk i Lichtmanem udzielali się w eksperymentalnym zespole Izomorf 67. Po kilku miesiącach Krawczyk i Lichtman wrócili do Trubadurów. Wraz z zespołem występował na wielu festiwalach m.in. w Opolu, Sopocie, Zielonej Górze i Kołobrzegu oraz na koncertach za granicą: w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Mongolii. Zdobył z nią wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę na 6. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za udany debiut i piosenkę „Przyjedź mamo na przysięgę”.

Skaldowie – polska grupa rockowa, powstała w Krakowie latem 1965. Uprawiane gatunki muzyczne to m.in. big-beat, klasyczny rock, rock progresywny, folklor góralski, jazz, czy muzyka pop. Założycielami grupy byli: Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru), Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy „Kuba” Fasiński. Później do zespołu dołączył Jacek Zieliński. Tango – forma muzyczna na której opiera się taniec tango. Zwykle w formie pieśni lub piosenki. W latach dwudziestych XX wieku podniesione z pieśni popularnej do rangi sztuki muzycznej. Metrum parzyste 2/4. Tempo powolne, grane z gracją.

Lata 70.[ | edytuj kod]

W 1973 rozpoczął karierę solową, którą zapoczątkowała płyta pt. Byłaś mi nadzieją, nagrana z zespołem instrumentalnym Ryszarda Poznakowskiego. W 1974 nawiązał współpracę menedżerską z Andrzejem Kosmalą. W latach 70. występował na festiwalach w Opolu, Sopocie, Zielonej Górze i Kołobrzegu oraz za granicą, w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Grecji, Belgii, Holandii, Austrii, Irlandii, Australii, na Alasce, Jamajce i Kubie. W 1975 nagrał swoje kolejne przeboje – „Parostatek” i „Rysunek na szkle”. Ponadto rozpoczął współpracę z Jerzym Milianem, który skomponował mu wiele melodii do piosenek. Wystąpił na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Również w 1975 otrzymał tytuł Piosenkarza Roku w plebiscycie „Klubów Publicystów Estradowych” oraz wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu w Rostocku, gdzie zdobył trzecią nagrodę. Podczas Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu otrzymał nagrodę „Złotego Pierścienia” oraz „Nagrodę Ministra Obrony Narodowej” z rąk Wojciecha Jaruzelskiego.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Katowicach znany tradycyjnie jako kościół Mariacki. Zbudowany w stylu neogotyckim, na planie krzyża łacińskiego, z ciosów kamiennych, przy obecnym placu ks. E. Szramka.Robert Józef Rozmus (ur. 19 stycznia 1963 w Korczynie koło Krosna) – polski aktor, prezenter telewizyjny, konferansjer i showman.

Na początku 1976 powrócił do Trubadurów i nagrał z nimi płytę Znowu razem, która zyskała status złotej płyty. Zespół odbył trasę koncertową po Polsce, po której Krawczyk ostatecznie odszedł z grupy. W sierpniu zdobył trzy nagrody podczas 16. festiwalu sopockiego. Jego piosenki były niezwykle popularne zarówno w radiu, jak i telewizji. W tym roku wystąpił na 18 koncertach w Sali Kongresowej w Warszawie, gromadząc na każdym z wydarzeń komplety publiczności. W 1977 śpiewał poezję Siergieja Jesienina, wplecioną w fabułę przedstawienia spektaklu Staroświecka komedia Arbuzowa w Teatrze Polskim w Poznaniu. W tym samym roku nagrał album z piosenkami Jesienina oraz zdobył nagrodę na Festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii. Niedługo potem nawiązał współpracę z orkiestrą „Alex Band” Aleksandra Maliszewskiego, a następnie podpisał kontrakt z zachodnioniemiecką firmą Polydor, dla której nagrał dwa single: „Als wir noch Kinder waren” i „Auf Wiedersehen Madelaine”. 4 grudnia zaprezentował premierowo piosenkę „Hej, Barbara” podczas „Święta Górników” w Katowicach.

Natalia Maria Kukulska (ur. 3 marca 1976 w Warszawie) – polska piosenkarka, autorka tekstów i producent muzyczny. Córka piosenkarki Anny Jantar i kompozytora Jarosława Kukulskiego. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.Oborniki – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie obornickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Oborniki. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego.

W 1978 nagrał kilka piosenek, m.in. „Jak minął dzień”, „Byle było tak”, „Pamiętam ciebie z tamtych lat” i „Na sianie”, którą wykonał wraz z Ireną Jarocką i zespołem 2 plus 1. W czerwcu wygrał z piosenką „Pogrążona we śnie” w koncercie „Premier” podczas 16. KFPP w Opolu, a w sierpniu wystąpił z utworem „Jak minął dzień” na 2. Międzynarodowym Festiwalu Interwizji. Mimo przegranej piosenka jeszcze długo cieszyła się popularnością wśród słuchaczy. Niedługo po zakończeniu festiwalu na życzenie szefa Radiokomitetu Macieja Szczepańskiego zniknął z radia i telewizji. Medialna cenzura nie wpłynęła jednak na popularność Krawczyka wśród słuchaczy, którzy nadal chętnie kupowali jego płyty, a w 1979 uhonorowali go nagrodą „Indywidualność estradowa roku” na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu.

Synkopa – Klub Miłośników Piosenki – dwumiesięcznik muzyczny wydawany przez PWM w Krakowie w latach 1971–1989. Plejada.pl – polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet, od 2012 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska.

Pod koniec lat 70. rozpoczął współpracę z Jarosławem Kukulskim, który skomponował dla niego piosenkę „To co dał nam świat”. Włączył do swego repertuaru jeszcze inne kompozycje Kukulskiego, w tym utwór „Już nie obejrzę się”, piosenkę z filmu Diabelskie szczęście oraz „Ursynów Cię wita” do filmu dokumentalnego Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych Skupisko, opowiadającego o rozbudowie warszawskiej dzielnicy Ursynów.

Memphis – miasto w środkowej części Stanów Zjednoczonych, w południowo-zachodniej części hrabstwa Shelby, w stanie Tennessee, nad rzeką Missisipi. Nazwa pochodzi od miasta Memfis w starożytnym Egipcie. Obszar metropolitalny Memphis obejmuje 1,35 mln mieszkańców (2018). Fakt w rozumieniu potocznym jest to wydarzenie, które miało miejsce w określonym miejscu i czasie. W tym sensie faktem nie może być zdarzenie, które nie miało jeszcze miejsca, można jednak mówić o przewidywaniu przyszłych faktów - czyli zdarzeń które najprawdopodobniej się wydarzą. Zdarzenia te jednak stają się faktami dopiero wtedy, gdy się już wydarzą.

Lata 80.[ | edytuj kod]

Zmęczony cenzurowaniem jego twórczości w polskich mediach, w 1979 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez kolejne lata koncertował m.in. po klubach w Chicago, Las Vegas i Indianapolis. Oprócz tego dorabiał, pracując m.in. jako taksówkarz, barman, czy robotnik fizyczny – układał dachówki i budował drewniane schody. Podczas pobytu w USA nagrał album pt. From a Different Place. Na emigracji przebywał do 1985.

Agora Spółka Akcyjna – polska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową. Nazwa spółki pochodzi od greckiego określenia miejsca spotkań.Przodownik pracy (w ZSRR stachanowka) – tytuł przyznawany w państwach socjalistycznych pracownikom znacznie przekraczającym normy przewidziane do wykonania. Początkowo pojęcie to przede wszystkim dotyczyło pracowników fizycznych, później je znacznie rozszerzono i taki tytuł mógł otrzymać inżynier często zgłaszający wnioski racjonalizatorskie (przodownik racjonalizacji), rolnik wprowadzający jako pierwszy w okolicy mechanizację i stawiający na produkcję wielkotowarową (przodownik mechanizacji).

Po powrocie do Polski nagrał w duecie z Bohdanem Smoleniem kilka humorystycznych piosenek („Mężczyzna po czterdziestce”, „Dziewczyny, które mam na myśli” do melodii przeboju Willie Nelsona i Julio Iglesiasa „To All the Girls I Loved Before” z 1984), które były zupełnie odmienne od jego dotychczasowej twórczości. W telewizyjnym programie sylwestrowym, transmitowanym przez TVP1, w 1984 zaśpiewał piosenki ze swojego longplaya „Dobry stary rock” i „To jest po prostu rock and roll”, które zyskały uznanie wśród publiczności. Na początku 1985 nagrał płytę pt. Wstaje nowy dzień, a w czerwcu zdobył drugą nagrodę na 22. KFPP w Opolu dzięki wykonaniu piosenki „Nie przesadza się starych drzew”. Ponadto doczekał się emisji swojej piosenki z filmu Diabelskie szczęście na antenie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Niedługo potem został uznany za piosenkarza roku w plebiscycie tygodnika „Panorama”. Od 1985 koncertował z zespołem instrumentalno-wokalnym o nazwie „Krzysztof Krawczyk Family”, w którego skład wchodzili: Roman Suchan, Czesław „Czester” Paluch, Piotr Heflich, Zbigniew Heflich, Tomasz „Shafran” Szafrański, Ewa Krawczyk, Sylwia Krawczyk-Urbańczyk, Agnieszka Rosenbeiger i Alina Pszczulkowska.

Rezygnacja Benedykta XVI – decyzja ogłoszona przed południem 11 lutego 2013 roku w Watykanie przez papieża Benedykta XVI. Decyzja o ustąpieniu ze stanowiska czyni go pierwszym papieżem opuszczającym urząd od czasów rezygnacji Grzegorza XII w 1415 roku (który postąpił tak w celu zakończenia Wielkiej schizmy zachodniej) i pierwszym od renuntiatio Celestyna V w 1294 roku, który ustąpił bez nacisków z zewnątrz. Decyzja była zaskoczeniem, ponieważ współcześnie papieże piastowali urząd aż do śmierci. Benedykt XVI poinformował, że powodem decyzji jest podupadające zdrowie i brak sił.Baryton jest to rodzaj głosu ludzkiego. Głos męski mieszczący się w środkowym zakresie skali głosu (niższy od tenoru, wyższy od basu). Jest to najczęstszy głos występujący u mężczyzn. Barytonowy zakres skali głosu sięga od A do f w muzyce chóralnej i od G do g w muzyce poważnej, ale może być poszerzony zarówno w górę jak i w dół. Głos barytonowy można sklasyfikować na baryton dramatyczny (jest to głos o ciemnej barwie posiadający bardzo bogate i pełne brzmienie oraz niską tessiturę głosu, zakres od G do f ) oraz baryton liryczny (głos ten posiada jasną barwę o lekkim i ciepłym brzmieniu oraz wyższej tessiturze głosu niż baryton dramatyczny, zakres od A do g ).

W 1986 jego piosenki „Za tobą pójdę jak na bal”, „To jest po prostu rock and roll”, „Pokochaj moje marzenia”, „Wstaje nowy dzień” i „Ostatni raz zatańczysz ze mną” cieszyły się popularnością w telewizyjnych plebiscytach TVP – Radiowej piosence tygodnia, Interstudiu 86 i Telewizyjnej liście przebojów. W tym samym roku zdobył drugie miejsce za piosenkę „Ostatni raz zatańczysz ze mną” w plebiscycie Polskiego Radia na „Przebój roku”. Dla telewizji nagrał recitale: „Nie przesadza się starych drzew” z piosenkami country, „Rock and roll i okolice” z evergreenami z longplaya pt. Dobry stary rock, za który otrzymał złotą płytę, oraz „Kolędy polskie” na zamku w Książu. Zrealizował też teledyski do piosenek: „Za tobą pójdę jak na bal”, „Ostatni raz zatańczysz ze mną”, „Dziewczyny, które mam na myśli” (duet z Bohdanem Smoleniem), „Pójdę w drogę i wezmę z sobą księżyc”, „To jest nasz świat” i „Wygrajmy jeszcze jeden mecz”, którą nagrał z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Meksyku. Wystąpił w Mundialowej Gali w katowickim „Spodku”. W Telewizji Kraków śpiewał przeboje Elvisa Presleya w „Muzycznych wspomnieniach”. Z „Alex Bandem” w TVP1 w audycjach „Przeboje świata” oraz „Przeboje 86” wykonał utwory „Dzwonię do ciebie, by ci powiedzieć, że cię kocham” Stevie Wondera, „Purple Rain” z repertuaru Prince’a, a także „Midnight Lady”, autorstwa Dietera Bohlena z repertuaru Chrisa Normana.

Henryk Fabian wł. Henryk Sawicki (ur. 11 czerwca 1942 w Grudziądzu, zm. 21 sierpnia 1998) – polski wokalista i kompozytor bigbitowy, mąż wokalistki Kasi Sobczyk i ojciec gitarzysty oraz kompozytora rockowego Sergiusza Fabiana Sawickiego.skwer Kościuszki – reprezentacyjna ulica (kategoria: droga powiatowa) Śródmieścia Gdyni stanowiąca wspólnie z ulicą 10 Lutego i aleją Jana Pawła II wizytówkę Gdyni. Skrzyżowanie skweru z ulicami Świętojańską i 10 Lutego jest punktem centralnym Gdyni.

W 1987 nagrał, wraz z zespołem Klincz, piosenkę „Skandali Smak”, która przez kilka miesięcy utrzymywała się w czołówce Radiowej Piosenki Tygodnia emitowanej na antenie Programu I Polskiego Radia. 28 czerwca 1988 uległ wypadkowi samochodowemu koło Buszkowa, w którym odniósł poważne obrażenia – miał pękniętą żuchwę, uszkodzone kości policzkowe, złamaną szczękę, centralne zwichnięcie stawu biodrowego i złamaną nogę. Wkrótce nawiązał bliską znajomość z chirurgiem Maciejem Świtońskim, który podjął się m.in. operacji jego twarzy, a następnie skomponował dla artysty dwa utwory na płytę. 10 lutego 1989 Krawczyk zagrał w Obornikach pierwszy koncert po wypadku, wykonał przyśpiewki góralskie, piosenki zespołu No To Co, przeboje The Beatles, Elvisa Presleya, Stevie Wondera, a także utwory własne. Występem rozpoczął kolejną trasę po Polsce i świecie. Jego występy były poprzedzane reklamą prasową i telewizyjną. W tym samym roku został dobrze przyjęty przez Polonię australijską, dla której wystąpił od 22 lutego do 6 marca z koncertami w Adelaidzie, Sydney i Melbourne.

Tadeusz Ryszard Drozda (ur. 3 kwietnia 1949 w Brzegu Dolnym) – polski satyryk, komik, aktor i konferansjer, cioteczny brat aktora Cezarego Żaka.Chris Norman, właśc. Christopher Ward Norman (ur. 25 października 1950 w Redcar, Yorkshire) - brytyjski muzyk, wokalista zespołu Smokie.

Lata 90.[ | edytuj kod]

W 1990 wyemigrował do USA, gdzie podpisał kontrakt z firmą Hallmark i pod opieką artystyczną Davida Briggsa nagrał płytę pt. Eastern Country Album. Na początku 1994 przyjechał do Polski w celu promocji płyty. Do powrotu na stałe nakłaniała go Nina Terentiew, ówczesna szefowa TVP2, która zaprosiła Krawczyka do udziału w charakterze gwiazdy na festiwalu w Sopocie, ponadto zaczęła go zapraszać do telewizyjnych audycji i emitowała jego koncerty. W tym czasie nagrał piosenkę „Gdzie jest drugi taki Program 2” i wystąpił z benefisem wyemitowanym przez TVP2 pt. „30 lat minęło... Krzysztof Krawczyk i jego goście”, na którym wystąpili z nim m.in. Trubadurzy, Irena Jarocka, Bohdan Łazuka, Bohdan Smoleń, Henryk Debich, Zbigniew Kurtycz, Dorota Stalińska, Skaldowie i Tadeusz Drozda. Na stałe do Polski powrócił w roku 1995.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.T.Love – polski zespół muzyczny założony w 1982 w Częstochowie. W początkach kariery, w latach 80. XX wieku, pozostający pod wpływem punk rocka, a z upływem czasu korzystający również ze stylistyki reggae, rock and rolla, glam rocka, pop rocka.

W 1994 wydał album pt. Gdy nam śpiewał Elvis Presley, który zyskał miano platyny, a także zaśpiewał największe przeboje podczas recitalu na festiwalu w Sopocie. Niedługo potem związał się z nurtem muzyki dance (italo disco), dzięki czemu udało mu się zaskarbić ogromną sympatię fanów. Zaczął wtedy podbijać swoimi piosenkami listę przebojów polsatowskiego programu Disco Relax. Przez wiele miesięcy na tej liście w czołówce utrzymywało się kilka jego piosenek, w tym m.in. „Zaufaj Sercu”, „Przez jedną chwilę zapomnienia”, „Arrivederci moja dziewczyno”, „Rysunek na szkle”, „Viva Las Vegas” oraz śpiewany przez niego przebój Michała Wiśniewskiego „Zawsze z Tobą chciałbym być”. Dokonał w tym czasie także kolejnych nagrań płytowych z różnorodną muzyką, od country, przez rock and roll, ballady, muzykę taneczną i religijną, aż po piosenki dla dzieci.

Nieporęt – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim, w gminie Nieporęt 25 kilometrów od centrum Warszawy, 11 km od granic stolicy.Dieter Günter Bohlen (ur. 7 lutego 1954 w Berne k. Bremy, w powiecie Wesermarsch, RFN) – niemiecki muzyk, kompozytor, wokalista i producent muzyczny. Znany przede wszystkim jako założyciel i członek duetu Modern Talking, śpiewającego w języku angielskim. Z wykształcenia jest ekonomistą.

W 1997 odbył trasę koncertową w Niemczech. 23 marca wytwórnia Credo Records wydała kasetę, zawierającą 19 pieśni dedykowanych Janowi Pawłowi II z okazji jego 50-lecia posługi kapłańskiej. 16 maja w „Nocnym klubie Jedynki” w TVP1 odbyła się premiera teledysku „Nowy Jork, dochodzi chyba piąta”. 4 czerwca podczas wizyty Jana Pawła II na Jasnej Górze wręczył papieżowi płytę Ave Maria oraz kilka innych albumów i kaset, w zamian otrzymał różaniec. Podczas audycji w Radiu Zet, w której opowiedział o spotkaniu z papieżem, poprosił o wybaczenie wszystkich, których skrzywdził, podkreślając jednocześnie, że „sam już wybaczył tym, z którymi był kiedyś w niezgodzie”. W tym samym roku wystąpił w programach zrealizowanych dla TVP1, TVP2 i TVP Polonia: Krawcowe święta, Kolędowanie z Krzysztofem Krawczykiem oraz Eleni i przyjaciele, podczas których zaśpiewał wspólnie z Eleni kilka kolęd oraz piosenek świątecznych, m.in. „Witamy Ciebie” i „Gdy nadchodzi dzień grudniowy”.

Rostock – miasto na prawach powiatu w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w północno-wschodnich Niemczech. Miasto to położone jest nad rzeką Warnow, w odległości ok. 12 km od jej ujścia do Zatoki Meklemburskiej na Morzu Bałtyckim. Jest największym miastem zarówno pod względem powierzchni jak i liczby mieszkańców w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W czasach NRD Rostock był stolicą okręgu.Robert Lewandowski (ur. 21 sierpnia 1988 w Warszawie) – polski piłkarz występujący na pozycji napastnika w Borussii Dortmund oraz reprezentacji Polski. Uczestnik finałów Mistrzostw Europy 2012.

W 1998 przygotował z TVP2 recital pt. „To, co dał nam los” z okazji jubileuszu 35-lecia swojej pracy artystycznej. Podczas występu otrzymał nagrodę Prezesa TVP Ryszarda Miazka. W 1999 nagrał płytę Polskie Tango z przebojami Mieczysława Fogga, które jeszcze przed premierą albumu zaprezentował w programie telewizyjnym pod tym samym tytułem. Niedługo później ukazał się album z przebojami Krawczyka, wydany w ramach „Złotej Kolekcji”, który promował podczas koncertu zorganizowanego przez Trójkę. W tym samym roku nagrał piosenkę „Piękny dzień” w duecie z Norbim. Pod koniec roku wydana została składanka Piosenki na święta, na której znalazły się piosenki bożonarodzeniowe, nagrane przez niego solowo i z Trubadurami. Album promował piosenką „Jezusek w bieli”, którą nagrał ze Sławomirem Kowalewskim z Trubadurów. W latach 90. często gościł w programie Muzyczna Jedynka, dzięki któremu wylansował kilka znanych przebojów, m.in. „Każdy dzień bez Ciebie”.

Zbigniew Kurtycz (ur. 16 maja 1919 we Lwowie, zm. 30 stycznia 2015 w Warszawie) – polski piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie .

Lata 2000–2009[ | edytuj kod]

W 2000 wystąpił przed papieżem Janem Pawłem II podczas pielgrzymki narodowej na placu Świętego Piotra w Watykanie. W trakcie pielgrzymki odebrał złotą płytę za nagranie Ojcu Świętemu śpiewajmy. Również w 2000 nagrał z Goranem Bregoviciem album pt. Daj mi drugie życie, który dotarł do drugiego miejsca zestawienia OLiS, uzyskał status złotej płyty i promowany był singlami: „Mój przyjacielu”, „Ojda Ojda”, „Gdybyś była moja” i „Płatna miłość”. W lipcu 2001 wystąpił z recitalem promującym album podczas 38. KFPP w Opolu. 31 grudnia wystąpił w koncercie sylwestrowym realizowanym przez TVP2 w Warszawie.

Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Telekamery 2005 - ósme wręczenie nagrody Telekamery Tyle Tygodnia za rok 2004 dla postaci telewizyjnych. Gościem zagranicznym była Daryl Hannah. Nagrody przyznano w 8 kategoriach. Ponadto nagrodę za całokształt twórczości, Złote Spinki, otrzymał Jerzy Gruza. Gala odbyła się 24 stycznia 2005. Podczas gali wspomniano i uczczono minutą ciszy zastrzelonego w 2004 roku w Iraku dziennikarza TVP Waldemara Milewicza

W marcu 2002 uzyskał nominacje do Fryderyków w trzech kategoriach: wokalista roku, album roku – etno/folk (za Daj mi drugie życie) i teledysk roku (za „Mój przyjacielu”). W maju za wideoklip do „Mój przyjacielu” odebrał wraz z Goranem Bregoviciem nagrodę Superjedynki na 39. KFPP w Opolu. Pod koniec sierpnia wystąpił podczas finałowego koncertu Lata z radiem na Skwerze Kościuszki w Gdyni, gdzie zebrało się ponad 100 tys. osób. 14 października wydał album pt. ...Bo marzę i śnię, który nagrał we współpracy z młodym pokoleniem artystów sceny alternatywnej. Płytę promował singlami: „Bo jesteś Ty”, „Mijamy”, „Chciałem być” i „Jestem sobą”, które dotarły na listy przebojów wielu rozgłośni radiowych oraz telewizyjnych. Sam album zyskał miano platynowej płyty i przez wiele tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu najchętniej kupowanych płyt w Polsce. W grudniu wystąpił w charytatywnym koncercie I Ty możesz zostać św. Mikołajem na Starym Rynku w Poznaniu oraz w noworocznym widowisku „Sylwester z Jedynką”, nagrywanym pod siedzibą TVP w Warszawie

PRL24 – Polskie Radio Londyn – jedyna stacja radiowa mniejszości polskiej nadająca w Wielkiej Brytanii w systemie naziemnym. Jest pierwszym polskojęzycznym radiem nadającym w cyfrowym systemie DAB. Sygnał odbierany jest w rejonie Wielkiego Londynu.Norbi, właściwie Norbert Dudziuk (ur. 2 maja 1972 w Ostródzie) – piosenkarz, prezenter radiowy, dziennikarz telewizyjny.

W lutym 2003 uzyskał nominacje do Fryderyków w kategoriach: wokalista roku, album roku – pop (za ...Bo marzę i śnię) i piosenka roku (za „Bo jesteś ty”). W kwietniu otrzymał Eska Music Award dla artysty roku, a w maju odebrał dwie Superjedynki – dla najlepszego wokalisty i za teledysk roku (za wideoklip do „Bo jesteś Ty”) – na 40. KFPP w Opolu. Poza tym w trakcie tego roku nagrał kilka piosenek dla telewizji: piosenkę tytułową do serialu TVN Na Wspólnej, utwór z czołówki programu TVP2 Europa da się lubić oraz utwór promujący TVP2. Ponadto wydał album pt. Gwiazdy biesiadują. Krzysztof Krawczyk po cygańsku. W listopadzie na antenie TVP2 zaprezentował materiał koncertowy, na który składały się piosenki z albumów Daj mi drugie życie oraz ...Bo marzę i śnię, a także utwory z początków kariery Krawczyka.

Krakowski Teatr Scena STU – krakowski teatr, działający od lipca 1997 roku, będący kontynuatorem tradycji „Teatru STU”, założonego 20 lutego 1966 roku przez Krzysztofa Jasińskiego, który kieruje nim nieprzerwanie do dziś.Halina Mlynkova (czes. Halina Mlynková) (ur. 22 czerwca 1977 w Nawsiu) – polska piosenkarka pochodząca z Zaolzia. W latach 1998-2003 wokalistka zespołu Brathanki.

W styczniu 2004 zdobył nominację do Telekamery w kategorii „muzyka”. W lutym odebrał złotą płytę za sprzedaż składanki Złota kolekcja: Pamiętam Ciebie z tamtych lat. W maju wydał album pt. To, co w życiu ważne, na którym umieścił piosenki nagrane w duetach z innymi artystami, takimi jak m.in. Andrzej Piaseczny, Kasia Nosowska, Andrzej Smolik, Ania Dąbrowska, Adam Nowak, Jan Borysewicz. Płytę promował singlami: „Lekarze dusz”, nagranym z Muńkiem Staszczykiem, i „Trudno tak (razem być nam ze sobą...)” w duecie z Edytą Bartosiewicz. Drugi singiel przez wiele miesięcy podbijał radiowe i telewizyjne listy przebojów, sam album długo utrzymywał się na pierwszym miejscu najlepiej sprzedawanych płyt w Polsce. W maju Krawczyk otrzymał nagrodę TVP Polonia „Artysta bez granic” oraz „Muzyczną Jedynkę” podczas 41. KFPP w Opolu, a w sierpniu wystąpił w koncercie z okazji 40-lecia swojej pracy artystycznej podczas festiwalu w Sopocie. Wydana przez wydawnictwo Reader’s Digest pięciopłytowa kolekcja pt. Jestem sobą, podsumowująca dorobek artystyczny Krawczyka, zyskała miano platynowej płyty. On sam zajął pierwsze miejsce na festiwalu TOPtrendy w Sopocie. We wrześniu odebrał złotą płytę za sprzedaż albumu To co w życiu ważne. Również w 2004 nagrał piosenkę „Don’t Get Around Much Anymore” w duecie z Rodem Stewartem. Do utworu powstał teledysk, w którym wystąpiła Agata Buzek. W listopadzie wydał album pt. Mona Lisa – Amerykańskie piosenki cz. 1, będący efektem fascynacji Louisem Armstrongiem oraz amerykańskim bluesem i jazzem. W grudniu wystąpił razem z dziecięcym zespołem „Piątka z plusem” podczas koncertu kolęd w kościele w Świętej Lipce, który został wyemitowany przez TVP2, a kolędy z tego występu ukazały się na płycie wydanej przez Agorę, która dołączona została do świątecznego wydania „Gazety Wyborczej”. W tym samym roku nagrał z zespołem Gang Olsena piosenkę „Krzysztof K.”, która znalazła się na płycie zespołu pt. Disco & Blues. W grudniu wystąpił we Wrocławiu w kolejnym koncercie w ramach akcji I Ty możesz zostać św. Mikołajem, a także pojawił się w sylwestrowym wydaniu programu TVP1 Stratosfera.

Ryszard Miazek (ur. 18 maja 1945 w Kocierzewie k. Łowicza) – polski ekonomista, publicysta, były prezes zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia oraz były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.Świat się kręci – autorski rozrywkowy program telewizyjny Agaty Młynarskiej, nadawany od 2 września 2013 roku w TVP 1 od poniedziałku do piątku o 18:30.
Krzysztof Krawczyk, 2005

W styczniu 2005 otrzymał Telekamerę w kategorii „muzyka”, uzyskawszy ponad 101 tys. głosów. W marcu odebrał dwa Fryderyki za wygraną w kategoriach: wokalista roku i piosenka roku (za „Trudno tak...”), którą otrzymał z Edytą Bartosiewicz; ponadto był nominowany do nagrody za album roku – pop (za To co w życiu ważne). Również w marcu był nominowany do Eska Music Awards w kategoriach „artysta roku – Polska” i „hit roku – Polska” (za „Trudno tak...”) oraz wydał drugi album z amerykańskimi piosenkami: The Shadow of Your Smile. Odebrał także „Asa Empiku” za największą liczbę sprzedanych płyt w sieci Empik. W czerwcu wystąpił w koncercie Top w ramach festiwalu TOPtrendy 2005 w Sopocie, gdzie odebrał nagrodę za sprzedaż największej liczby swojej płyty (To co w życiu ważne) w poprzednim roku. W lipcu zagrał kilka koncertów w ramach trasy RMF FM, Polsatu i „Naj” pod hasłem „Koncertowe lato z najlepszą muzyką pod słońcem”, a także był gościem muzycznym Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku, na którym odebrał nagrodę „Złotego Taboru”. W grudniu wystąpił w noworocznym koncercie organizowanym przez TVP2 na Rynku we Wrocławiu.

Viva! – polski dwutygodnik publikujący głównie artykuły o życiu znanych osób i wywiady z nimi. Wydawany od 1997 przez wydawnictwo Edipresse Polska.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W lutym 2006 wystąpił w koncercie charytatywnym pod hasłem „Jesteśmy z wami”, zorganizowanym w katowickim Spodku przez TVP2 i Caritas Polska w hołdzie ofiarom katastrofy budowlanej na Śląsku. 6 czerwca ukazała się odświeżona wersja albumu pt. Ojcu Świętemu śpiewajmy, która została wydana w hołdzie Janowi Pawłowi II; patronat nad płytą objął ówczesny Prymas Polski kard. Józef Glemp oraz Katolicka Agencja Informacyjna. 25 września wydał album pt. Tacy samotni, który promował singlem „Tylko ty, tylko ja”, zaś finałowy utwór z płyty – „Spieszmy się” – dedykował zmarłej matce. W okresie wakacyjnym zagrał koncerty w ramach trasy Lato z radiem. W grudniu uzyskał certyfikat złotej płyty za sprzedaż albumu. 25 grudnia 2006 wystąpił w minirecitalu, wyemitowanym przez TV Trwam, na którym zaśpiewał kolędy oraz piosenki i pieśni o tematyce religijnej. W tym samym dniu wziął także udział w audycji Rozmowy niedokończone, wyemitowanej w TV Trwam i Radiu Maryja. Również w grudniu wystąpił podczas telewizyjnych koncertów nadawanych w telewizji Polsat: „Kolęda w Polsacie” w kościele pw. św. Zygmunta w Słomczynie i „Sylwester gwiazd” na Rynku Głównym w Krakowie.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.
Krzysztof Krawczyk odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Krakowie, 2008

W 2007 nagrał wraz z biskupem Antonim Długoszem utwór „Europo, nie możesz żyć bez Boga”, który cieszył się popularnością na antenie Radia Maryja. Niedługo potem wraz z innymi wykonawcami nagrał piosenkę „Nie jesteś sam” dla Fundacji TVN. W okresie wakacyjnym ponownie zaangażował się w trasę koncertową RMF FM, Polsatu i „Naj” pod hasłem „Przebojowe lato”. Na przełomie 2007/2008 wytwórnia Agora wydała 20-częściowy Leksykon Krzysztofa Krawczyka, który promowany był premierowym singlem „Życie jak wino”; pierwsza część zbioru – Zawsze w drodze – uzyskała status podwójnej platynowej płyty, zaś inne dziewięć części – Męska muzyka, Nasz dom, Jak przeżyć wszystko jeszcze raz, Kolędy, Życie jak wino, Mikołaju, to już czas, Polskie tango, Sylwestrowa dyskoteka, My Cyganie i Rock and roll party – złotej płyty.

Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych — stowarzyszenie, zajmujące się zarządzaniem prawami pokrewnymi do praw autorskich wykonawców utworów.TVP Kraków – ośrodek regionalny TVP obejmujący zasięgiem województwo małopolskie z siedzibą główną w Krakowie przy ul. Krzemionki 30 oraz redakcjami terenowymi w Tarnowie, Zakopanem, Nowym Sączu oraz Oświęcimiu. Do lipca 2011 roku funkcję dyrektora i redaktora naczelnego Krakowskiego Oddziału Telewizja Polska pełnił Jan Rojek. Obecnie stanowisko to zajmuje Leszek Dziura. Od 11 października 2011 roku TVP Kraków nadaje formacie 16:9.

5 lipca 2008 zagrał koncert na festiwalu TOPtrendy z okazji 45-lecia swojej kariery artystycznej, wraz z nim wystąpili m.in.: Edyta Górniak, Norbi, Muniek Staszczyk, Łukasz Zagrobelny oraz Trubadurzy. 31 lipca odsłonił swoją gwiazdę na Alei Gwiazd w Krakowie. Również w tym roku nagrał duet „Marynarze szos” z Krzysztofem Jerzym Krawczykiem, który znalazł się na płycie Ciągle pędzimy zespołu KG Band. Niedługo później ukazał się teledysk do piosenki, gdzie wraz z Krawczykami piosenkę zaśpiewali aktualni członkowie zespołu Trubadurzy. W grudniu zaśpiewał kolędy w audycji Radia Wawa Wigilijny wieczór gwiazd, a 24 grudnia na antenie TVP2 wyemitowano koncert bożonarodzeniowy pod hasłem „Kolędowanie z Krawczykiem”, w którym wystąpił artysta.

Szansa na sukces – teleturniej muzyczny typu talent show, emitowany w TVP2 od 14 listopada 1993 do 29 kwietnia 2012 w niedziele o godzinie 15.00. Twórcą programu była Elżbieta Skrętkowska, prowadził go Wojciech Mann.Mielno – duża wieś nadmorska w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, siedziba gminy Mielno. Położona nad Morzem Bałtyckim i jeziorem Jamno, na Wybrzeżu Słowińskim. Miejscowość z letnim kąpieliskiem morskim.
Koncert grupy Krzysztof Krawczyk Live w Darłowie (2009)
Gwiazda Krzysztofa Krawczyka w Opolu

20 stycznia 2009 wydał album pt Warto żyć, za którego sprzedaż w listopadzie otrzymał certyfikat złotej płyty. 24 listopada jego zdjęcie znalazło się w kalendarzu wspierającym schroniska dla zwierząt, wydanym przez wydawnictwo „Presto Brodnica” z Dębicy. Trzy dni później w sprzedaży pojawiła się jego 100. solowa płyta pt. Nigdy nie jest za późno, na której znalazła się m.in. piosenka „Z kobietami to różnie bywało”, nagrana w duecie z Danielem Olbrychskim. Pochodzący z tej płyty utwór o tematyce patriotycznej „Bo to jest Polska” był nominowany do tytułu „Piosenki Roku” Radia Maryja. W grudniu nagrał płytę z kolędami śpiewanymi wraz z zespołem góralskim Marcina Pokusy z Węgierskiej Górki, która została dodana do jednego z wydań „Gazety Wyborczej”. 24 grudnia wystąpił z zespołem w programie świątecznym w TVP2, gdzie wraz z biskupem Antonim Długoszem, Eleni i swoją żoną Ewą zaśpiewali kilka kolęd i piosenek świątecznych. Dwa dni później 26 grudnia wystąpił w koncercie „Świętokrzyskie Kolędowanie” w Kielcach, wyemitowanym przez TVP1, na którym zaśpiewał kolędę „Przybieżeli do Betlejem” i piosenkę „2000 takich świąt”. Rok 2009 zakończył występem w noc sylwestrową z 31 grudnia na 1 stycznia 2010 w warszawskiej dzielnicy Białołęka.

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. SPZOZ Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – Centralny Szpital Weteranów – szpital wybudowany w 1937 w Łodzi, którego działalność i tradycje są związane z działalnością wojskowej służby zdrowia, obecnie stanowiąc bazę dydaktyczną m.in. dla nauki studentów Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i szkolenia lekarzy wojskowych w ramach Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych w Łodzi.

Lata 2010–2019[ | edytuj kod]

17 stycznia 2010 był gościem muzycznym Charytatywnego Balu Dziennikarzy, organizowanego w auli Politechniki Warszawskiej. 20 lutego zagrał, transmitowany przez TVP Gdańsk, koncert w Filharmonii Bałtyckiej. W sezonie letnim uczestniczył w trasie koncertowej Trubadurów z okazji 45-lecia istnienia grupy oraz wystąpił w koncercie jubileuszowym pt. „Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz”, wyemitowanym przez TVP Łódź.

Czołówka – początkowa sekwencja filmu, prezentująca logotypy producenckie i napisy wstępne (tytuł obrazu, nazwiska najważniejszych twórców: reżysera, scenarzysty, operatora, głównych aktorów, producenta), lub piosenkę otwierającą film (najczęściej animowany). Natomiast końcowa sekwencja z napisami zwana jest „tyłówką”.Piotr Tadeusz Gliński (ur. 20 kwietnia 1954 w Warszawie) – polski socjolog, profesor, wykładowca akademicki, ekolog i polityk, w latach 2005–2011 przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Niespełna rok później koncertował wraz z zespołem w Sali Kongresowej w Warszawie. Na przełomie października i listopada odbył trasę koncertową po USA i Kanadzie, wystąpił m.in. w Chicago, Nowym Jorku, New Jersey, Memphis, czy Toronto, gdzie oprócz znanych przebojów wykonał premierowy utwór „Ameryko” autorstwa Seweryna Krajewskiego. 20 listopada wystąpił w Wilnie z koncertem dla litewskiej Polonii, a sześć dni później zagrał dwugodzinny koncert pt. „Krzysztof Krawczyk – największe przeboje” w Sali Kongresowej w Warszawie. Również w listopadzie ukazała się jego książka autobiograficzna pt. Życie jak wino, którą napisał z Andrzejem Kosmalą.

Wiktory są nagrodami Akademii Telewizyjnej przyznawanymi od 1985 roku. Pomysłodawcą tej nagrody jest dziennikarz telewizyjny Józef Węgrzyn. Przyznaniem tej nagrody honoruje się wybitne osobowości małego ekranu, ludzi, którzy dzięki swej osobowości, wiedzy czy umiejętnościom zapisali się w pamięci telewidzów.Gromee (właściwie Andrzej Gromala; ur. 14 grudnia 1978 w Krakowie) – polski DJ, producent muzyczny, remixer, autor tekstów i artysta malarz. Tworzy głównie muzykę klubową, ale interesuje się też innymi gatunkami muzyki. Jako producent współpracuje z dużymi studiami nagraniowymi na świecie, a w jego solowym projekcie śpiewali między innymi Andreas Moe, Anderz Wrethov, Terry B, Sadiq Onifade (WurlD), May-Britt Scheffer, Mahan Moin, Tommy Gun, Ali Tennant i Jayden Feldes. W 2013 roku otworzył własną wytwórnię fonograficzną Kingztown Music, a w 2015 podpisał kontrakt z wytwórnią Sony Music.
Krzysztof Krawczyk podczas koncertu we Włocławku, 29 kwietnia 2009
Krzysztof Krawczyk na Balu Dziennikarzy (2010)

Pod koniec kwietnia 2011 wydał album pt. JP II. Abba Ojcze, który nagrał z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. 1 maja wystąpił w koncercie „Ojcu Świętemu śpiewajmy razem”, transmitowanym przez telewizję Polsat z wadowickiego rynku, podczas którego zaśpiewał m.in. utwór „Ojcu Świętemu Śpiewajmy” i ulubioną pieśń oazową papieża – „Barka”. W styczniu 2012 uczestniczył w specjalnym wydaniu teleturnieju Jaka to melodia?, w którym zaśpiewał także kilka piosenek. Pod koniec lutego ukazała się płyta Antoniego Długosza pt. Europo nie możesz żyć bez Boga, na której znalazł się tytułowy utwór, nagrany przez biskupa w duecie z Krawczykiem. W okresie wakacyjnym zagrał 22 koncerty z serii „Lata z Radiem”. 18 września wydał dwuczęściowy album: Polski Songbook vol.1 – Dlaczego dziś nie pisze nikt takich piosenek? oraz Polski Songbook vol.2 – Nasze pokolenie, zawierający największe przeboje polskiej muzyki w jego interpretacji. Płytę promował teledyskiem do piosenki Henryka Fabiana „Napiszę do Ciebie z dalekiej podróży”, a także wywiadami w mediach telewizyjnych i radiowych. 23 września wystąpił w jubileuszowym koncercie w Sali Kongresowej w Warszawie z okazji 15-lecia Radia Złote Przeboje. Pod koniec listopada ukazał się trzypłytowy box, zawierający obie części Polskiego Songbooka oraz kolędy nagrane z udziałem Kapeli Góralskiej Marcina Pokusy, które rok wcześniej zostały dołączone do świątecznego wydania „Gazety Wyborczej”. 6 grudnia 2012 z albumem pt. ...bo marzę i śnię zajął 20. miejsce w plebiscycie przeprowadzonym przez RMF FM na najlepszą polską płytę pop w historii. 31 grudnia wystąpił na rynku wrocławskim w koncercie sylwestrowym „60 przebojów na 60 lat TVP”.

Sie macie ludzie – film dokumentalny, muzyczny z 2004 roku w reżyserii Krzysztofa Magowskiego. Opowiada o wokaliście grupy Dżem - Ryszardzie Riedlu.Andrzej Sebastian Duda (ur. 16 maja 1972 w Krakowie) – polski prawnik, nauczyciel akademicki, były wiceminister sprawiedliwości, były podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, były członek Trybunału Stanu, poseł na Sejm VII kadencji.

W 2013 i 2014 świętował 50-lecie kariery artystycznej. Z tej racji „K&K Studio (Kosmala & Kniat)” opublikowało w częściach Antologię Krzysztofa Krawczyka. 7 stycznia po raz pierwszy spotkał się z aktorami serialu TVN Na Wspólnej na spotkaniu z okazji 10-lecia jego emisji. 19 stycznia wystąpił w warszawskiej Sali Kongresowej w koncercie jubileuszowym z okazji 15-lecia programu Jaka to melodia?. 12 lutego ukazała się jego kolejna kolekcja z serii antologii pt. Ave Maria – tribute to Benedict XVI, wydana w hołdzie papieżowi Benedyktowi XVI, który dzień wcześniej ogłosił swoją rezygnację z urzędu. Na płycie znalazły się również nigdy niepublikowane nagrania Krawczyka, m.in. „Matko, która nas znasz” i „Zdrowaś Maryjo”. 12 maja wystąpił z piosenkami religijnymi w Niepokalanowie w obchodach 75. rocznicy powstania katolickiej rozgłośni Radio Niepokalanów. W październiku rozpoczął trasę koncertową pt. „50 lat na scenie” oraz pracę nad powstaniem płyty pt. Pół wieku człowieku. Album zwiastował singlem „Jak daleko”, które zaśpiewał w duecie z Ras Lutą. 31 grudnia wystąpił na skwerze Kościuszki w Gdyni podczas sylwestrowego koncertu transmitowanego przez telewizję Polsat; podczas wydarzenia odebrał nagrodę za 50 lat pracy artystycznej oraz otrzymał tytuł „króla polskiej estrady” przyznany mu przez Polsat, Radio Zet i „Fakt”.

Telewizja Polska S.A. Oddział w Łodzi (na antenie posługuje się nazwą TVP Łódź, Telewizja Łódź) – Oddział Terenowy TVP obejmujący zasięgiem przeważającą część województwa łódzkiego oraz ościennych powiatów. Siedziba TVP Łódź mieści się w Łodzi, przy ul. Narutowicza 13, w gmachu zlokalizowanym u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Siedziba telewizji często mylnie utożsamiana jest z wieżowcem przy ulicy Sienkiewicza 3/5, przede wszystkim z powodu znajdujących się na jego szczycie nadajników Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego Łódź/Sienkiewicza. W rzeczywistości Telewizja Łódź zajmuje jedynie przybudówki przylegające do wieżowca od strony północnej i zachodniej, pod adresem Narutowicza 13. Sam wieżowiec stanowi obecnie własność marszałka województwa, powiatu łódzkiego wschodniego i skarbu państwa. Do TVP Łódź należy również część parterowego pawilonu przy ul. Cmentarnej 9/11, gdzie mieści się Baza Wydziału Transmisji i Wydziału Transportu TVP.Artur Orzech (ur. 22 lutego 1964 w Jeleniej Górze) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer.

4 stycznia 2014 wystąpił w kościele ewangelickim w Pszczynie w charytatywnym koncercie „Musica Sacra”, którego dochód został przekazy na „Dom Kulejących Aniołów w Piasku”, zajmujący się pomocą osobom z upośledzeniem umysłowym. 21 lutego Radio Złote Przeboje ogłosiło wyniki konkursu na najlepsze pięć piosenek Krawczyka – zwyciężył utwór „Bo jesteś Ty”, na kolejnych miejscach znalazły się: „Jak minął dzień”, „Parostatek”, „Chciałem być” i „Trudno tak (razem być nam ze sobą...)”. 29 marca odebrał SuperWiktora za całokształt kariery artystycznej podczas ceremonii rozdania Wiktorów odbywającej się na Zamku Królewskim w Warszawie. 29 kwietnia wydał teledysk do tytułowego utworu z albumu pt. Pół wieku człowieku. Na płycie znalazły się też m.in. piosenka „Ewy przepis na miłość”, którą zaśpiewał razem z Norbim, oraz utwór „Czemu tylko wtedy” dedykowany Janowi Pawłowi II. 9 czerwca gościł w odcinku programu TVP1 Świat się kręci pt. „Pół wieku człowieku”, podczas którego otrzymał z rąk Ryszarda Poznakowskiego statuetkę za zasługi dla polskiej muzyki oraz Krzyż Orderu Odrodzenia rock and rolla. 22 czerwca wystąpił w Opolu w ramach trasy koncertowej „50 lat na scenie”. 6 września wystąpił z recitalem podczas 6. „Dziękczynienia w Rodzinie” zorganizowanego w Toruniu pod patronatem Radia Maryja, Telewizji Trwam, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Naszego Dziennika. We wrześniu zdobył tytuł „najlepszego polskiego piosenkarza” w plebiscycie „Super Expressu”. W grudniu zaangażował się w piątą edycję akcji „Pomaganie jest trendy” na rzecz osób chorych na autyzm, uczestnicząc w nagraniu piosenki „Pomaganie jest trendy” i teledysku do utworu. 31 grudnia wystąpił w Gdyni podczas „Sylwestrowego rejsu przebojów” transmitowanego przez telewizję Polsat; tego wieczoru odebrał „statek króla polskiej muzyki rozrywkowej”, nagrodę przyznaną przez Polsat, RMF FM i „Fakt”.

Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.Świat według Kiepskich – telewizyjny serial komediowy (sitcom) w reżyserii Okiła Khamidowa, a następnie Patricka Yoki, produkowany przez ATM dla Telewizji Polsat, wymyślony w 1997 przez Aleksandra Sobiszewskiego, Janusza Sadzę, Igora Nurczyńskiego i Romana Regę. Pierwsze 3 odcinki powstały zimą na przełomie 1998 i 1999 roku, premiera pierwszego z nich miała miejsce 16 marca 1999. Serial piętnuje wady takie jak lenistwo czy egoizm oraz stereotypowy model życia polskiej rodziny, posługując się prostym humorem i zabawnym językiem bohaterów. Obecnie jest drugim po telenoweli Klan najdłużej emitowanym polskim serialem. Zarówno premierowe odcinki jak i powtórki serialu gromadzą przed telewizorami 2,5-3 mln widzów.

27 listopada 2015 wydał album pt. Tańcz mnie po miłości kres z piosenkami Leonarda Cohena w jego interpretacji, przetłumaczonymi na język polski przez Macieja Zembatego. 25 grudnia wystąpił w świątecznym wydaniu programu Jaka to melodia?, w którym otrzymał wyróżnienie „Piękniejsza Polska” za promowanie polskiej kultury w świecie i zasługi dla polskiej sceny muzycznej przyznane przez ministra kultury, Bogdana Zdrojewskiego. 13 lutego 2016 pojawił się na prapremierze sztuki teatralnej Andrzeja Mańkowskiego Być jak Krzysztof Krawczyk, wystawianej w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. We wrześniu otrzymał list od prezydenta Andrzeja Dudy, który z okazji 70. urodzin podziękował mu „za wkład do polskiej muzyki”. 10 października wydał singiel „Każdy Dziad”, nagrany wspólnie z Maciejem Maleńczukiem na potrzeby albumu pt. Duety. Płyta ukazała się 4 listopada i zawierała premierowe utwory wykonane przez Krawczyka wspólnie z Kasią Nosowską, Anią Dąbrowską, Maciejem Maleńczukiem, Urszulą Kasprzak i Wojciechem Kordą. 24 grudnia telewizja Polsat wyemitowała koncert „Wielkie kolędowanie z Polsatem” z Bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, gdzie jako jeden z wielu artystów zaśpiewał kilka kolęd i piosenek świątecznych. 31 grudnia zagrał półtoragodzinny koncert sylwestrowy w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.Arcybiskup (gr. αρχή, arché - pierwszeństwo, gr. επίσκοπος, epískopos - nadzorca, biskup) – tytuł honorowy lub urząd nadawany biskupom ważniejszych diecezji (archidiecezja), a także jako wyróżnienie samej osoby biskupa ("ad personam").

W lutym 2017 wydał album pt. Psalmy Dawidowe, zawierający niepublikowane dotąd na jednej płycie utwory, które powstały w ciągu kilkudziesięciu lat jako owoc poszukiwań i duchowej przemiany artysty po tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w jego życiu. Do zrealizowania tego pomysłu zachęcił go Jan Góra. 20 maja na zaproszenie młodzieży wystąpił z koncertem podczas juwenaliów w Gdańsku, gdzie przy jego przebojach bawiło się kilka tysięcy, głównie młodych ludzi. Koncert trwał prawie dwie godziny, a publiczność wywalczyła u piosenkarza kilka bisów. 18 sierpnia zaśpiewał kilka swoich utworów w Mrągowie na Festiwalu Przebojów Weselnych, który był transmitowany na żywo przez Polsat. 26 września wystąpił wraz z Trubadurami na wielkiej gali jubileuszowej w Teatrze Wielkim w Łodzi z okazji 50-lecia istnienia zespołu. Tego wieczoru Krawczyk został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który wraz z innymi odznaczeniami dla członków zespołu Trubadurzy wręczył im prof. Piotr Gliński. Transmisję z koncertu przeprowadziły TVP2 i TVP Polonia. 4 października zaprezentował teledysk do piosenki „Będę Twój dzisiaj wieczorem”, który zapowiadał album artysty pt. Wiecznie młody z piosenkami Boba Dylana śpiewanymi po polsku, których przekładu dokonał Daniel Wyszogrodzki. Krążek ukazał się w sprzedaży 10 listopada. Promocja płyty miała miejsce z udziałem artysty w Pierwszym Programie Polskiego Radia, Radiu Zet, Pytaniu na śniadanie w TVP2, Onet Rano na portalu internetowym Onet.pl, Telewizji WP i Dzień dobry, Polsko! na antenie TVP1. 31 grudnia 2017 wystąpił z koncertem sylwestrowym w Nowym Sączu.

Big Cyc – polski zespół rockowy, którego piosenki mają charakter publicystyczno-kabaretowy, kilkakrotnie stał się obiektem medialnych dyskusji.Anna Monika Dąbrowska, znana też jako Ania (ur. 7 stycznia 1981 w Chełmie) – polska wokalistka wykonująca muzykę oscylującą w granicach popu, często inspirowaną brzmieniami retro. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Zadebiutowała w 2004 roku albumem Samotność po zmierzchu, który zdobył wysokie uznanie krytyki i publiczności. Wydawnictwo Kilka historii na ten sam temat z 2006 roku było jej pierwszym albumem nawiązującym do tradycji polskiej muzyki lat 60., co artystka kontynuowała na kolejnych dwóch płytach. Ania wydała dotąd pięć albumów studyjnych, z których cztery trafiły na pierwsze miejsce listy sprzedaży OLiS w Polsce i cztery uzyskały status platynowych. Jest jedną z najczęściej nominowanych artystek do Nagrody Muzycznej Fryderyk i obecnie ma na swoim koncie 8 wygranych statuetek. Do 2011 roku, łączna sprzedaż jej płyt w Polsce przekroczyła liczbę 250 tys. egzemplarzy.
Krzysztof Krawczyk w Kolbudach (2017)

W 2018 świętował 55-lecie kariery muzycznej. 6 marca jego album pt. Wiecznie młody został nominowany do nagrody „Fryderyk” w kategorii Album roku – muzyka korzeni. 1 kwietnia zaprezentował utwór „Lewandowski, gol dla Polski”, do którego nagrał teledysk. 18 maja wydał kolejny mundialowy utwór „Biało-czerwoni”, do którego również powstał klip. Obie piosenki promowały płytę pt. Biało-Czerwoni! Przeboje kibica, którą nagrał z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji i Ligi Narodów UEFA. Zarówno piosenka, jak i album spotkały się z ogromną falą krytyki i hejtu w internecie. W wywiadzie dla TVP Sport Krawczyk zaznaczył, że „hejterzy mogą wziąć do ręki dobrą książkę albo iść do teatru czy filharmonii”. Andrzej Kosmala, który jest twórcą większości tekstów do utworów, które ukazały się na płycie, jasno zaznaczył, że z założenia krążek „miał zawierać nieskomplikowane melodie i łatwe do zapamiętania słowa piosenek, tak aby były one proste do śpiewania”. Nie zabrakło też pozytywnych opinii, jak i żywiołowych reakcji, głównie ze strony młodzieży i studentów obecnych na koncertach artysty. 27 kwietnia wydał album pt. Country album. Pokochaj moje marzenia, na którym umieścił zremasterowane utwory z płyty winylowej pod tym samym tytułem, wydanej w 1987 i nagranej w studiu ZPR w krakowskim teatrze STU oraz w Studio „Giełda” w Poznaniu. W maju zagrał koncerty na pięciu imprezach juwenaliowych w różnych miastach w Polsce: we Wrocławiu, w Olsztynie, Warszawie, Poznaniu i Szczecinie. 24 maja podczas juwenaliów w Poznaniu udało się pobić rekord Polski na najwięcej osób śpiewających piosenkę rozrywkową jednocześnie – utwór Krawczyka „Chciałem być” zaśpiewało na placu przed Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kilka tysięcy osób, w tym m.in. rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki i prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. 8 czerwca wydał album pt. Biało-Czerwoni! Przeboje kibica, zawierający osiem premierowych utworów, w tym piosenkę „Turbogrosik”, dedykowaną Kamilowi Grosickiemu i nagraną w duecie z Grzegorzem Kupczykiem, a także nowa wersję przeboju „Wygrajmy jeszcze jeden mecz” z 1986 oraz nagrania karaoke do piosenek „Lewandowski, gol dla Polski” i „Biało-czerwoni”. Tego samego dnia podczas 55. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w koncercie „Hit na mundial” wykonał utwór o Robercie Lewandowskim. Następnego dnia wystąpił na festiwalu z piosenkami „Parostatek”, „Byle było tak” i „Ostatni raz zatańczysz ze mną”, rozpoczynając jednocześnie oficjalne obchody 55-lecia swojej pracy artystycznej. Podczas koncertu Agata Konarska i Artur Orzech wręczyli mu statuetkę Telewizji Polskiej za całokształt pracy scenicznej, a także ogłoszono, że przebój „Ostatni raz zatańczysz ze mną” został wybrany przez czytelników „Super Expressu” największym hitem Krawczyka w trakcie całej działalności muzycznej. W ramach obchodów jubileuszu wystąpił także w programach TVP: Pytanie na śniadanie, Gość Wiadomości i Ziarno, w którym wykonał piosenkę „Europo, nie możesz żyć bez Boga” wspólnie z biskupem Antonim Długoszem. 19 czerwca zaprezentował teledysk do piosenki „Turbogrosik”. 3 lipca wydał singiel „Kto takie oczy ma?”.

Rynek we Wrocławiu (niem. Großer Ring in Breslau) – średniowieczny plac targowy we Wrocławiu, obecnie centralna część strefy pieszej. Stanowi prostokąt o wymiarach 213 na 178, oraz powierzchni około 3,8ha  m. Jest to jeden z największych rynków staromiejskich Europy, z największym ratuszem w Polsce. Zabudowę otaczającą Rynek stanowią budynki pochodzące z różnych epok historycznych. Centralną część Rynku zajmuje blok śródrynkowy, składający się z Ratusza, Nowego Ratusza oraz licznych kamienic. Rynek tworzy układ urbanistyczny wraz z przekątniowo przyległymi placem Solnym oraz placem wokół kościoła św. Elżbiety z wieża o wysokości 91,5 m. Do Rynku prowadzi 11 ulic – po dwie w każdym narożniku (Świdnicka, Oławska, E. Gepperta (Zamkowa), Ruska, św. Mikołaja, Odrzańska, Kuźnicza, Wita Stwosza), ponadto przebity w XIV lub XV w. Kurzy Targ po stronie wschodniej oraz wąskie ul. Więzienna i Przejście św. Doroty.William Leonard Roberts II (ur. 28 stycznia 1976 r.), lepiej znany jako Rick Ross - amerykański raper i założyciel wytwórni Maybach Music Group. W konflikcie z raperem 50 Centem.

20 marca 2019 w serwisach Tidal i Spotify ukazał się album Krawczyka pt. Concert hits, zawierający 18 piosenek wykonywanych przez artystę na koncertach, w tym trzy utwory – „Jestem sobą”, „Chciałem być” oraz „Tylko ty, tylko ja”, które zostały nagrane w odświeżonych aranżacjach. W maju i czerwcu wystąpił na imprezach juwenaliowych w Krakowie, Warszawie, Białymstoku i Gliwicach. W lipcu zostały udostępnione w serwisach streamingowych dwa albumy artysty: Europo witaj nam i W piękny rejs. Jesienią udostępniono w sieci wydany w latach 80. winyl pt. Krawczyk dzieciom oraz album Teatr jawy i snu. 23 grudnia ukazał się utwór „Niech dla nas zawsze będą święta”, który nagrał z zespołem Trubadurzy.

Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” – polskie resortowe odznaczenie w formie odznaki, nadawanej w latach 1962-2005 osobom zasłużonym w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.Jerzy Milian (ur. 10 kwietnia 1935 w Poznaniu) – muzyk jazzowy, malarz i kompozytor, wibrafonista. W wieku szesnastu lat ukończył Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w Poznaniu. Jego nauczycielami byli m.in. Wolfram Heicking i Bogusław Schaeffer.

Lata 2020–2021[ | edytuj kod]

9 stycznia 2020 udostępniona została nagrana przez niego piosenka „Solidarity”, anglojęzyczna wersja utworu „Solidarność” z 1981. W maju nagrał teledysk do piosenki „Dzwonię do wszystkich Pielęgniarek”, którą wykonał w ramach Hot16Challenge 2, zachęcając tym samym do wpłacania darowizn na rzecz służby medycznej walczącej z koronawirusem. Nagranie zostało bardzo dobrze przyjęte przez internautów i krytyków muzycznych. Również w maju amerykańscy raperzy B-Real, Rick Ross i Berner nagrali piosenkę „Candy”, w której za podkład muzyczny posłużył im utwór „Trudno tak (razem być nam ze sobą...)” Krawczyka i Edyty Bartosiewicz.

The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.Polskie Radio Program I (Jedynka, Radiowa Jedynka, Pierwszy Program Polskiego Radia, Program Pierwszy Polskiego Radia, oficjalny skrót PR1) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 18 kwietnia 1926 roku.
Izba Regionalna „Czarnej Płyty” w Pionkach

Od marca 2020 nie opuszczał domu w Grotnikach (poza kilkoma wyjazdami, m.in. na kontrole lekarskie czy do studia nagraniowego „K&K Studio” w Poznaniu), co miało związek z obawą przed zarażeniem COVID-19, a także z licznymi chorobami i wiekiem artysty. Z tego powodu w październiku został rozwiązany zespół instrumentalno-wokalny „Krzysztof Krawczyk Family”.

38. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu – edycja Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z 2001 r. Po raz drugi odbył się plebiscyt i koncert Superjedynek. Zorganizowały je TVP 1 i RMF FM. Wykonawcy byli nagradzani za muzyczne osiągnięcia w ciągu 12 miesięcy poprzedzających imprezę. Zespołom akompaniował zespół Kukla Band pod dyrekcją Zygmunta Kukli. Bohdan Smoleń (ur. 9 czerwca 1947 w Bielsku) – polski aktor komediowy, artysta kabaretowy, członek słynnego w okresie PRL kabaretu "Tey" z Poznania, filantrop, założyciel "Fundacji Stworzenia Pana Smolenia". Przez 5 lat prowadził polonijny program Ludzie listy piszą w TVP Polonia.

23 października 2020 ukazał się album Krawczyka pt. Horyzont, który w tygodniu od 4 do 10 stycznia 2021 był promowany jako płyta tygodnia na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia. W grudniu Krawczyk był bohaterem dwugodzinnej audycji Marcina Wolniaka Marcin śpiewa z gwiazdami na antenie Polskiego Radia Londyn, która została w całości poświęcona życiu i karierze Krawczyka oraz zawierała m.in. wywiad z artystą, zrealizowany w 2018. 25 grudnia 2020 Telewizja Polska premierowo wyemitowała niemal dwugodzinny film dokumentalny w reżyserii Michała Bandurskiego i Krystiana Kuczkowskiego pt. Krzysztof Krawczyk – całe moje życie, opowiadający o życiu i karierze piosenkarza. Podczas pierwszej emisji dokument ten obejrzało – według badań monitorowania oglądalności rzeczywistej – ok. 4,5 mln widzów, dzięki czemu był to najchętniej oglądany program telewizyjny podczas świąt Bożego Narodzenia w Polsce.

Aleksiej Nikołajewicz Arbuzow (ros. Алексей Николаевич Арбузов; ur. 13 maja/26 maja w Moskwie - zm. 20 kwietnia 1986 tamże) - dramaturg rosyjski. Autor popularnych sztuk lirycznych o tematyce społeczno-obyczajowej.Gość Wiadomości – program publicystyczny nadawany w TVP1 i w TVP Info. Stanowi on uzupełnienie głównego wydania Wiadomości w TVP1.

28 lutego 2021 na antenie TVP2 wyemitował odcinek programu Szansa na sukces. Opole 2021, w którym uczestnicy wykonywali piosenki Krawczyka; sam artysta nie wziął jednak udziału w programie, głównie ze względów zdrowotnych. 18 marca 2021, decyzją Akademii Fonograficznej Związku Producentów Audio-Video, przyznana została mu statuetka „Złotego Fryderyka” za całokształt osiągnięć artystycznych.

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi (dawniej Liceum Muzyczne) – zespół szkół muzycznych działający w Łodzi.Szatan z siódmej klasy – polski film fabularny z 1960 r. na podstawie powieści dla młodzieży Kornela Makuszyńskiego. Głównym bohaterem jest Adam Cisowski, mądry i logicznie myślący chłopiec z żyłką detektywistyczną. Powieść opowiada o tajemnicy z czasów wojen napoleońskich – zagadce, którą Adaś, wraz z rodziną Gąsowskich będzie musiał rozwiązać. W odróżnieniu od pierwowzoru książkowego akcję przeniesiono z okresu międzywojennego w czasy współczesne.

W październiku 2021 swoją premierę miał utwór „Włoska miłość”. Jest to pierwsza niepublikowana piosenka Krawczyka, która ukazała się po jego śmierci, chociaż została nagrana już rok wcześniej. Melodię do niej skomponował Marcin Nierubiec, a tekst napisał Jacek Cygan. Utwór nawiązuje do klimatu włoskich piosenek z lat 60. XX wieku.

VI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu – 6. edycja festiwalu muzycznego, która odbyła się w dniach 27–30 czerwca 1968 roku w Opolu. Choroba Parkinsona (łac. morbus Parkinsoni), dawniej drżączka poraźna (łac. paralysis agitans), PD (od ang. Parkinson’s disease) – samoistna, powoli postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, należąca do chorób układu pozapiramidowego. Nazwa pochodzi od nazwiska londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który w 1817 roku rozpoznał i opisał objawy tego schorzenia (jego podłoże anatomiczne i biochemiczne poznano jednak dopiero w latach 60. XX wieku).


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
Warto wiedzieć że... beta

Fakt – dziennik wydawany od 22 października 2003 przez firmę Ringier Axel Springer Polska, należącą do niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego Ringier Axel Springer AG. Lider rynku polskiej prasy codziennej. Gazeta wzorowana jest na niemieckim Bild i należy do gazet typu tabloid. Redaktorem naczelnym jest Grzegorz Jankowski. Siedziba Faktu mieści się w Warszawie na ulicy Domaniewskiej 52.
Ostrowiec Świętokrzyski – miasto w województwie świętokrzyskim. Siedziba władz powiatu ostrowieckiego. Prawa miejskie od 1613. Ośrodek przemysłowy: huta żelaza i zakład metalurgiczny, zakłady materiałów ogniotrwałych, odzieżowe, spożywcze; przemysł chemiczny, poligraficzny i drzewny. Według danych GUS z grudnia 2009 miasto posiadało 72 455 mieszkańców.
Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.
Pani – miesięcznik dla kobiet wydawany w Polsce przez Wydawnictwo Bauer. Magazyn Pani to jeden z najstarszych tytułów czasopism dla kobiet w Polsce. Na łamach pisma znajdują się reportaże i felietony. Oprócz tego znajdziemy tu artykuły poświęcone znanym postaciom świata kultury i sztuki, ciekawostki z dziedziny mody, urody a także artykuły z zakresu psychologii i zdrowia.
Ursynów – dzielnica Warszawy położona w lewobrzeżnej części miasta. Od południa graniczy z gminami Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Lesznowola.
Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.
Andrzej Smolik (ur. 10 lutego 1970 r. w Świnoujściu) – polski muzyk, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista, dziennikarz radiowy. Od 2011 zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej.

Reklama