Krzysztof Karwowski (dziennikarz telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzysztof Karwowski (ur. 28 listopada 1963 w Warszawie) – dziennikarz, tłumacz, od 2020 ambasador RP w Maroku.

Libération – francuski dziennik, którego pierwszy numer ukazał się 18 kwietnia 1973 roku. Gazetę założyli wspólnie Jean-Paul Sartre, Serge July, Philippe Gavi, Bernard Lallement i Jean-Claude Vernier.Wydarzenia – dawniej główny program informacyjny TV Puls. Nazwę „Wydarzenia” przyjął, jako pierwszy program informacyjny stacji TV Puls. Jego pierwszym szefem i głównym prowadzącym był Bogdan Rymanowski, a kolejnymi Krzysztof Karwowski i Amelia Łukasiak.

Życiorys[ | edytuj kod]

W dzieciństwie spędził 4 lata w Tangerze w Maroku, gdzie uczęszczał do francuskiej szkoły, gdzie jego ojciec pracował jako inżynier. Był zaangażowany w działalność opozycyjną, m.in. jako tłumacz języka francuskiego w biurze zagranicznym. W latach 80. współpracował z mediami francuskimi, dziennikami „Ouest-France”, „Les Dernières Nouvelles d’Alsace”, „Libération”, „Le Monde”, czy telewizją France 3.

Agencja Informacyjna SIS-Serwis - prywatna agencja prasowa, powstała w 1993 z przekształcenia, powstałej w stanie wojennym, agencji p.n. Serwis Informacyjny Solidarności. Działała do listopada 1994, kiedy jej zarząd ogłosił upadłość.Tanger albo Tangier (arab. طنجة, łac. Tingis z tamazight tingis = "bagna") – miasto w północno-zachodnim Maroku w Zatoce Tangerskiej, ośrodek administracyjny prowincji Tangeru, port nad Cieśniną Gibraltarską. Liczy około 670 tys. mieszkańców.

Studiował w latach 1982–1987 na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. W 1988 został członkiem reaktywowanej Polskiej Partii Socjalistycznej. W 1989 działał w Komitecie Obywatelskim „Solidarność”, był zaangażowany w kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu. W 1993 współzakładał Ligę Republikańską.

Nowa Gazeta – dziennik ogólnopolski, założony w trakcie kampanii wyborczej do parlamentu w 1993, przez środowiska związane z centroprawicą (gł. popierające obóz prezydencki Lecha Wałęsy i BBWR, ale również PC i RdR), wydawana przez Koncern Wydawniczy. Po klęsce wyborczej rozproszonej centroprawicy gazeta przestała się ukazywać.Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.

Od 1991 pracował w dzienniku Nowy Świat, a następnie w Nowej Gazecie, jako szef działu zagranicznego, oraz krajowego. Współpracował z dziennikiem France 3. W latach 1993–1994 w agencji SIS-Serwis, jako reporter, redaktor i z-ca redaktora naczelnego. Przez krótki okres współpracował z V Programem Polskiego Radia, skąd trafił do Informacji TV Polsat, gdzie pracował do końca 2000 r. jako reporter, wydawca zagranicznych serwisów i wydawca głównych dzienników.

Panorama – program informacyjny TVP2, który można obejrzeć w internecie za pośrednictwem serwisu TVP.PL od 1 czerwca 2012 roku także w jakości HDPuls Raport – program informacyjny TV Puls, emitowany od 28 października 2007 do 16 lipca 2008. Jego poprzednikiem był Serwis Pulsu, ukazujący się do listopada 2002, który zastąpił Wydarzenia TV Puls 29 maja 2002. Redaktorem naczelnym programu była Amelia Łukasiak, natomiast szefem wydawców Krzysztof Karwowski.

W latach 2001–2002 w Wydarzeniach TV Puls, jako wydawca, a następnie szef i zastępca szefa Redakcji Informacji oraz szef Serwisu Pulsu. W latach 2002–2007 kierował newsroomem Telekomunikacji Polskiej. Od sierpnia 2007 do lipca 2008 ponownie w TV Puls jako szef wydawców Puls Raportu, a potem zastępca dyrektora programów informacyjnych. Od sierpnia 2008 zastępca szefa Redakcji Panoramy TVP2, a następnie od 2009 kierownik Redakcji Teleexpressu. Pracował także w Telewizji Republika. Od 2016 w TVP jako zastępca, a następnie dyrektor Programu I, doradca zarządu TVP i do września 2019 dyrektor Agencji Kreacji Publicystyki, Dokumentu i Audycji Społecznych TVP.

Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Le Monde – francuski dziennik założony w 1944 w Paryżu, krótko po tym, jak stolicę Francji opuściły wojska niemieckie.

W 2020 otrzymał nominację na ambasadora RP w Maroku, z jednoczesną akredytacją w Mauretanii. Placówkę objął 21 lipca 2020. Kopie listów uwierzytelniających złożył 25 sierpnia 2020.

Biegle włada językiem francuskim, bardzo dobrze angielskim i rosyjskim. Żonaty z Elżbietą Karwowską, pracowniczką Kancelarii Senatu RP. Są rodzicami Krzysztofa i Mikołaja.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ambasador, Polska w Maroku – Portal Gov.pl, 19 września 2020 [dostęp 2021-03-05] [zarchiwizowane z adresu 2020-09-19].
  2. Zapis przebiegu posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych /nr 3/, www.sejm.gov.pl, 19 grudnia 2019 [dostęp 2020-03-18].
  3. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 stycznia 2020 r. nr 110.8.2020 w sprawie mianowania Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej (M.P. z 2020 r. poz. 221).
  4. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 stycznia 2020 r. nr 110.9.2020 w sprawie mianowania Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej (M.P. z 2020 r. poz. 222).
  5. Ambasador. Krzysztof Karwowski, gov.pl [dostęp 2020-07-23] [zarchiwizowane 2020-07-23].
  6. Mr. Nasser Bourita Receives New Ambassador of Poland, Ministry of Foreign Affairs, African Cooperation and Moroccan Expatriates, 25 sierpnia 2020 [dostęp 2021-03-05] (ang.).
Grupa Kapitałowa Orange Polska (dawniej Grupa TP) – grupa kapitałowa powiązana z Telekomunikacją Polską, kontrolowana przez francuski Orange S.A., wykorzystująca globalną markę Orange na podstawie licencji pozyskanej od Orange Brand Services Ltd.28 listopada jest 332. (w latach przestępnych 333.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 33 dni.
Warto wiedzieć że... beta

France 3 - francuska, publiczna stacja telewizyjna która rozpoczęła nadawanie 31 grudnia 1972 roku, wchodząca w skład grupy medialnej France Télévisions. Jest drugą pod względem wielkości stacją telewizyjną we Francji.
Polska Partia Socjalistyczna (PPS) – polska partia polityczna o charakterze socjalistycznym, niepodległościowym i pracowniczym (klasyfikowana w grupie partii lewicowych), odrodzona w Polsce 15 listopada 1987. W okresie 1988–1990 aktywna w ramach opozycji demokratycznej. Wskutek sporów dotyczących taktyki wobec władz uległa podziałowi na dwa skrzydła: radykalne PPS-Rewolucja Demokratyczna z Piotrem Ikonowiczem i Józefem Piniorem oraz na PPS Jana Józefa Lipskiego zbliżone do opozycji skupionej wokół Komitetu Obywatelskiego. W 1990 doszło do połączenia wszystkich struktur krajowych i emigracyjnych PPS.
Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rabacie (arab. سفارة جمهورية بولندا في الرباط) – polska misja dyplomatyczna w stolicy Królestwa Marokańskiego.
Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.
Mauretania (arab. موريتانيا Muritanija, nazwa oficjalna Islamska Republika Mauretańska arab. الجمهورية الإسلامية الموريتانية Al-Dżumhurija al-Islamija al-Muritanija) – państwo w północno-zachodniej Afryce, nad Atlantykiem. Graniczy z Senegalem, Mali, Algierią i Saharą Zachodnią, znaczną część kraju stanowią pustynne terytoria saharyjskie.
Komitet Obywatelski „Solidarność” (pierwotnie Komitet Obywatelski przy Przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Lechu Wałęsie) – półlegalna organizacja zawiązana 18 grudnia 1988.

Reklama