Krzysztof Gonciarz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzysztof Jan Gonciarz (ur. 19 czerwca 1985 w Krakowie) – polski twórca internetowy. Autor kanałów wideoblogowych Zapytaj Beczkę oraz Krzysztof Gonciarz w serwisie YouTube, współtwórca (wraz z Katarzyną Męcińska) kanału TheUwagaPies. Były dziennikarz portalu Gry-Online.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Tajwan, hist. Formoza (chiń. upr.: 台湾; chiń. trad.: 臺灣 lub 台灣; pinyin: Táiwān; pe̍h-ōe-jī: Tâi-oân) – wyspa na Oceanie Spokojnym, oddzielona od Chin kontynentalnych Cieśniną Tajwańską. Jest wyspą w większości wyżynną, obrzeża Tajwanu są nizinne.

Życiorys[ | edytuj kod]

Edukacja i kariera[ | edytuj kod]

Absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie oraz Wydziału Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego pierwsze sukcesy zawodowe to m.in. udział w tworzeniu oficjalnego spolszczenia gry Baldur’s Gate 2 czy praca w internetowej telewizji tvgry.pl. Pracę dla Gry-Online zakończył pod koniec 2012 roku. Dubbingował postać „Stuart Zurg” w grze „Ratchet & Clank: Załoga Q”.

Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Grupa Samsung (kor. Samseong – trzy gwiazdy) – jedna z największych południowokoreańskich grup biznesowych (czeboli) zrzeszających firmy produkcyjne i usługowe działające w wielu branżach, oraz instytucje finansowe. Założona w 1938 roku przez Lee Byung-Chula jako firma eksportowa, wkrótce rozszerzyła swą działalność także na inne dziedziny.

Na początku 2016 roku nawiązał współpracę reklamową z firmą Intel promującą procesory tej firmy. W ramach projektu pt. Sztuka Składania Historii nagrał 4 filmy w kilku wybranych miejscach w Azji – „Więcej niż jedno życie” (Hongkong), „Gdybyś był Japończykiem” (Tokio), „48 godzin wspomnień” (Seul) i „Krok pierwszy” (Tajwan). Oprócz tego zostały nagrane także materiały „making of” z serii, w których opowiadał o tworzeniu scenariuszy do filmów, a także udzielał rad na temat montażu filmów.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o tożsamości płciowej niezgodnej z płcią biologiczną (osoby transgenderyczne i transseksualne).

W 2016 roku założył konto na portalu crowdfundingowym Patronite. Przez pewien czas był tam najchętniej wspieranym twórcą (ponad 20 tys. zł miesięcznie). Zebrane środki przeznaczył na zrealizowanie minifilmu dokumentalnego o japońskim lesie samobójców Aokigahara. Na początku 2021 roku profil zbierał 1650 złotych miesięcznie i plasował się w trzeciej setce rankingu według kwoty wspierających.

Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.Maraton Nowojorski (ang. New York City Marathon, ze względów sponsorskich ING New York City Marathon) – maratoński bieg uliczny rozgrywany na ulicach Nowego Jorku. Bieg odbywa się corocznie począwszy od 1970 roku (z przerwą w 2012 roku, kiedy został odwołany z powodu huraganu Sandy). Do 1975 roku maraton odbywał się w obrębie Central Parku, od 1976 roku trasa prowadzi przez pięć głównych okręgów Nowego Jorku: Staten Island, Brooklyn, Queens, Bronx i Manhattan. Pierwszą edycję biegu ukończyło 55 zawodników. Obecnie jednak impreza zaliczana jest do największych maratonów na świecie i wchodzi w skład World Marathon Majors. W 2011 roku bieg ukończyło 46 795 uczestników.

W lutym 2018 roku we współpracy ze stacją telewizyjną Eurosport w trakcie zimowych igrzysk olimpijskich w Pyeongchangu stworzył serie filmów, pokazujących kulisy tego wydarzenia sportowego. Współpraca ta miała bardzo dobry odbiór, dlatego też została już zapowiedziana seria filmów z kolejnych, tym razem letnich igrzysk olimpijskich w Tokio.

Maraton w Londynie (ang. London Marathon) – maratoński bieg uliczny rozgrywany co roku na ulicach Londynu, w Wielkiej Brytanii.XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie – odbędą się w południowokoreańskim Pyeongchang w dniach 9 - 25 lutego 2018 roku. Gospodarz igrzysk został wybrany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski 6 lipca 2011 roku w Durbanie. Pyeongchang wygrało już w pierwszej rundzie głosowania uzyskując 63 głosy, pokonując drugie Monachium o 38 głosów, a francuskie Annecy o 45 głosów. Południowokoreańskie miasto już dwukrotnie ubiegało się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2010 i 2014 roku, lecz bezskutecznie.

12 lipca 2019 odbył się wernisaż wystawy jego autorstwa w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie zatytułowanej „Tokio 24”. Na wystawę składały się 20 minutowy film ukazujący cykl dobowy w Tokio, sala „mikrozachwytów” oraz sala neonów. Wystawa była dostępna w muzeum do 29 września 2019 roku i stała się najpopularniejszą ekspozycją w jego dotychczasowej historii.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.32. Letnie Igrzyska Olimpijskie (właściwie: Igrzyska XXXII Olimpiady) – multidyscyplinarne zawody sportowe, które odbędą się w stolicy Japonii – Tokio w 2020 roku. Gospodarz igrzysk został wybrany 7 września 2013 roku podczas 125. Sesji MKOl w Buenos Aires. Tokio było już gospodarzem Letnich Igrzysk: w 1964 roku.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Od 2014 roku Krzysztof Gonciarz mieszka w Japonii, w tokijskiej dzielnicy Shibuya. W pierwszym roku pobytu w tym kraju założył przedsiębiorstwo o nazwie Tofu Media, działające w branży filmowej. W 2018 roku założono jej polski oddział.

Amatorsko uprawia bieganie. Wziął udział w czterech maratonach – dwukrotnie w londyńskim (2018 i 2019), a także raz w nowojorskim (2017) i warszawskim (2018). 6 maja 2018 roku, Gonciarz uczestniczył w charytatywnym biegu Wings for Life World Run, gdzie przebiegł 19,4 km.

Aokigahara (jap. 青木ヶ原, Aokigahara) znany również jako Morze Drzew (jap. 樹海, Jukai) - las mieszany na terenie Parku Narodowego Fudżi-Hakone-Izu u północno-zachodniego podnóża góry Fudżi. Rośnie pomiędzy jeziorami Sai i Shoji należącymi do Pięciu Jezior Fudżi, rozciągając się w kierunku południowym od jezior. Las porasta zastygłą lawę pochodzącą z erupcji krateru pasożytniczego o nazwie Góra Nagaoyama, należącego do stratowulkanu Fudżi w roku 864.Shibuya (jap. 渋谷区, Shibuya-ku) - jeden z 23 specjalnych okręgów (dzielnic) japońskiej stolicy Tokio. Dzielnica o charakterze handlowym i rozrywkowym. Jednym z ważniejszych obiektów jest centrum Bunkamura.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” (w latach 1994–2007 Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”) – muzeum w Krakowie założone w 1994, narodowa instytucja kultury, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 118) w 2013.
Hongkong (oficj. Specjalny Region Administracyjny Hongkong; ang. Hong Kong, Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China, chiń. 香港, kantoński jyutping: hoeng1 gong2, mandaryński pinyin: Xiānggǎng) – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim.
Wideoblog (ang. videoblog, vlog lub vog) – rodzaj bloga internetowego, którego zasadniczą treść stanowią pliki filmowe (VODcast) publikowane przez autora w kolejności chronologicznej. Pliki udostępniane są do odtwarzania w technologii video-streamingu lub do pobrania na komputer użytkownika – gościa i widza wideobloga. Vlogerzy publikują swoje filmy głównie w serwisie YouTube oraz Dailymotion.
National Geographic Traveler - amerykański dwumiesięcznik poświęcony podróżom, wydawany przez National Geographic Society od 1984. Polska wersja magazynu ukazuje się od 2005 (od 2010 jako miesięcznik).
Seul (kor. 서울, Seoul, Sŏul; posłuchaj oryginalnej wymowy) – od 1394 roku stolica Korei. Od końca II wojny światowej po podziale Półwyspu Koreańskiego na dwa państwa Seul został stolicą Republiki Koreańskiej (Korei Południowej), a Pjongjang stał się stolicą Koreańskiej Republiki Ludowej (Korei Północnej). Podczas wojny koreańskiej przez krótki czas Seul był zajęty przez komunistycznych okupantów, a stolicę Korei Południowej przeniesiono do Pusan (Busan).

Reklama