Krzysztof Gierat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzysztof Gierat (ur. 1955) – polski działacz kulturalny, z wykształcenia filmoznawca. Współtwórca Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej, inicjator Festiwalu Filmu Niemego. W latach 1993–1994 wiceprezydent Krakowa. Członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej.

Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studia doktoranckie w dziedzinie antropologii filmu. W młodości był przez pewien okres kierownikiem krakowskiego Kina Mikro. W 1990 roku założył Centrum Filmowe Graffiti. Jest inicjatorem i współtwórcą Festiwalu Kultury Żydowskiej. Od 2000 roku jest także dyrektorem artystycznym Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W latach 2005–2008 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w latach 2007–2009 prezes Fundacji „Film Polski”. W roli koproducenta pracował przy takich filmach, jak Glass Lips, Jasminum i Statyści.

Statyści – film produkcji polsko-chińskiej z 2006 w reżyserii Michała Kwiecińskiego według scenariusza Jarosława Sokoła. Okres zdjęciowy rozpoczął się w sierpniu 2005 roku. Zdjęcia do filmu powstały w Koninie.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Wyróżnienia[ | edytuj kod]

Gierat był niejednokrotnie nagradzany za swoją działalność na rzecz rozwoju kultury. Jest laureatem nagrody im. Wyspiańskiego, nagrody miesięcznika „Kino”, czy nagrody Przewodniczącego Komitetu kinematografii Laterna Magica. Za Festiwal Kultury Żydowskiej w 2003 roku został wyróżniony honorową nagrodą „Kowadła” Krakowskiego Stowarzyszenia Kuźnica, a w 2004 roku Statuetką Felka. W 2005 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2020 otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa.

Krakowski Festiwal Filmowy (skr. KFF) – festiwal filmowy poświęcony filmom krótkometrażowym i dokumentalnym oraz animowanym. Odbywa się na przełomie maja i czerwca w Krakowie, jest jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie. W ramach festiwalu odbywają się dwa konkursy: międzynarodowy i ogólnopolski. Na oba są selekcjonowane filmy krótkometrażowe, bez ograniczeń dotyczących formy (dokument, animacja, fabuła), jednak większość obrazów zgłaszanych oraz pokazywanych w ramach konkursów to filmy dokumentalne. Od 2007 roku także pełnometrażowe dokumenty z całego świata prezentowane są w nowej sekcji konkursowej festiwalu.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zmiany w TVP. wirtualnemedia.pl, 2005-07-04. [dostęp 2011-05-09].
  2. Lista członków Polskiej Akademii Filmowej. pnf.pl. [dostęp 2016-03-06].
  3. European Film Academy - Members (ang.). [dostęp 2011-05-18].
  4. Krzysztof Gierat - filmpolski.pl. [dostęp 2011-05-09].
  5. Twórcy Festiwalu Kultury Żydowskiej nagrodzeni. [dostęp 2011-05-09].
  6. Judaica - Roczne sprawozdanie programowe 2004. [dostęp 2011-05-18].
  7. Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.mkidn.gov.pl. [dostęp 2020-06-07].
  8. Nagrody Miasta Krakowa 2020 przyznane. krakow.pl, 10 listopada 2020. [dostęp 2020-11-13].
Europejska Akademia Filmowa (ang. European Film Academy, EFA) – współfinansowana przez Komisję Europejską inicjatywa europejskich reżyserów z siedzibą w Berlinie przyznająca od 1988, co roku Europejskie Nagrody Filmowe.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Warto wiedzieć że... beta

Polska Akademia Filmowa (ang. Polish Film Academy) − powstała w 2003 roku z inicjatywy Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, skupia w sobie laureatów nagród Orłów i wybitnych przedstawicieli polskiego świata filmowego. Założycielami Akademii byli ówcześni członkowie elektoratu Kapituły Nagrody, którzy mieli prawo głosowania w turach wyborów Polskich Nagród Filmowych.
Kino – polski miesięcznik poświęcony twórczości i edukacji filmowej; wydawany od 1966 w Warszawie. Od 2003 wydawcą jest Fundacja KINO. Od 1994 redaktorem naczelnym jest Andrzej Kołodyński. Obecnie ukazuje się 11 razy w roku (łączone wydanie lipiec-sierpień) w objętości ok. 100 stron. Nakład 10 tys. egzemplarzy (według danych wydawcy). W piśmie publikowane są recenzje filmów z bieżącego repertuaru kin, DVD i książek o tematyce filmowej, relacje z festiwali filmowych, wywiady z twórcami, eseje i analizy z dziedziny filmoznawstwa, bieżące informacje o imprezach oraz konkursach i nagrodach filmowych. Z pismem związana jest Nagroda im. Bolesława Michałka, przyznawana dla najlepszej książki filmowej roku oraz Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego, wznowiona w 2005, przyznawana młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością.
Festiwal Kultury Żydowskiej – impreza kulturalna odbywająca się od 1988 roku w Krakowie, na Kazimierzu. Jej celem jest popularyzacja kultury żydowskiej. Jego inicjatorami byli Janusz Makuch i Krzysztof Gierat.
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (łac. chwała sztuce) – polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
Filmoznawstwo (również: wiedza o filmie lub filmologia) jest dyscypliną humanistyczną, zajmującą się naukową refleksją nad filmem. Obejmuje trzy zasadnicze dziedziny: teorię filmu (z historią myśli filmowej), historię filmu oraz krytykę filmową. W kręgu zainteresowań filmoznawców znajduje się także wiele innych przenikających się dyscyplin, np. antropologia filmu, teoria nowych mediów i audiowizualności.
Kino Mikro – krakowskie kino mieszczące się przy ul. Lea 5, działające powszechnie od 1959 roku. Od 7 kwietnia 1984 funkcjonujące jako Klub Sztuki Filmowej "Mikro&mikroffala". Jego obecnym kierownikiem jest Iwona Nowak.
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

Reklama