Krzyk strachu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzyk strachu (ang. Scream of Fear) – film horror, dreszczowiec nakręcony w 1961 roku. Film z wytwórni Hammer „Krzyk strachu” to pełen niespodziewanych zwrotów akcji, napięcia i tajemnic thriller psychologiczny, który krytycy porównywali do dzieł Alfreda Hitchcocka, ale przede wszystkim do Diabolique – filmu wielkiego rywala mistrza suspensu, Henriego-Georges'a Clouzota.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Obsada[ | edytuj kod]

 • John Serret – inspektor Legrand
 • Christopher Lee – doktor Gerrard
 • Ann Todd – Jane Appleby
 • Ronald Lewis – Charlie
 • Stephen O’Reilly – Bob
 • Susan Strasberg – Penny Appleby
 • Fred Johnson – ojciec
 • Anne Blake – Marie.
 • Fabuła[ | edytuj kod]

  Bohaterka „Krzyku strachu”, Penny (Susan Strasberg), po tragicznym wypadku jest przykuta do wózka inwalidzkiego. Dziewczyna przybywa do willi swojego bogatego ojca na Lazurowym Wybrzeżu. Zastaje tam jednak tylko swoją macochę (Ann Todd), której nigdy przedtem nie widziała. Ojciec rzekomo udał się w długą podróż w interesach. Penny nie bardzo wierzy w te opowieści, a jej podejrzenia potwierdzają się kiedy ku swemu przerażeniu znajduje w okolicy domu zwłoki rodzica. Kiedy dziewczyna sprowadza pomoc okazuje się jednak, że ciało wyparowało jak kamfora. Odtąd sytuacja powtarza się niemal co noc – trup ojca pojawia się w najdziwniejszych miejscach, ale znika, zanim zobaczy go ktokolwiek oprócz bohaterki. Penny zaczyna się domyślać, że domownicy uknuli spisek mający na celu wpędzenie jej w szaleństwo – szczególnie podejrzanie zachowuje się macocha oraz dziwaczny lekarz, dr Gerrard (Christopher Lee). Dziewczyna szuka pomocy u przyjaźnie do niej nastawionego szofera Boba – w tym domu jednak nikt, włącznie z główną bohaterką, nie jest do końca tym, kim się wydaje.

  Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.Sir Christopher Frank Carandini Lee (ur. 27 maja 1922 roku w Belgravii w Londynie) – brytyjski aktor i wokalista odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego i Najczcigodniejszego Zakonu Szpitala św. Jana z Jerozolimy. Został zapisany w księdze rekordów Guinnessa jako aktor z największą ilością zagranych ról. Najbardziej znany z występów w horrorach wytwórni Hammer Film Productions oraz ról Sarumana z filmowej trylogii Władca Pierścieni i hrabiego Dooku z Gwiezdnych wojen.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Krzyk strachu w bazie IMDb (ang.)
 • Krzyk strachu w bazie Filmweb
 • Reklama