Krzesimir I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzesimir I (właściwie Krešimir I; zm. 945) – król Chorwacji z dynastii Trpimirowiczów w latach 935945.

Bośnia (bośn. Bosna) – historyczny i geograficzny region Europy, należący obecnie do Bośni i Hercegowiny. Przeważająca część Bośni leży na terenie Alp Dynarskich. Na północy, gdzie płynie rzeka Sawa, sięga do obszarów kotliny Panońskiej, zaś jej wschodnią, naturalną granicę stanowi rzeka Drina. Od południa graniczy z innym historyczno-geograficznym regionem wchodzącym w skład państwa, Hercegowiną.Historia Królestwa Słowian czyli Latopis popa Duklanina (chorw. Ljetopis popa Dukljanina) – najstarszy znany utwór hagiograficzny południowej Słowiańszczyzny. Opisuje wydarzenia od przybycia Słowian na Bałkany do połowy XII wieku. Autorem był anonimowy duchowny katolicki, zwany Popem Duklaninem. Latopis powstał w Duklji, w mieście Bar, w połowie XII w. Na język polski dzieło przełożył Jan Leśny (1988).

Był synem Trpimira II oraz wnukiem (ewentualnie bratankiem) pierwszego króla Chorwacji Tomisława I. O jego panowaniu zachowało się bardzo niewiele informacji, wiadomo że panował po śmierci swego ojca oraz że za jego rządów Chorwacja stanowiła znaczną siłę militarną w regionie (100 tys. piechoty, 60 tys. kawalerii, 160 statków). Administrando Imperio cesarza Konstantyna VII Porfirogenety wspomina o nim tylko jako o władcy kraju Chrobatiæ, którego następcą był Mirosthlabus filius (syn Mirosław). Według Latopisu Popa Duklanina jego młodszy brat był władcą Dukli i Zety.

Lastovo (gr. Ladestanos, wł. Lagosta, łac. Augusta Insula, iliryjskie Ladest) – to chorwacka wyspa na Adriatyku, o powierzchni 40,82 km². Długość linii brzegowej wynosi 48,97 km. Najwyższe wzniesienie na wyspie to Hum (417 m n.p.m.). Wyspa administracyjnie należy do Dubrovačko-neretvanskoj županiji i wchodzi w skład gminy o tej samej nazwie. Na wyspie znajduje się również miasto Lastovo.Krzesimir – staropolskie imię męskie, złożone z członów Krzesi- ("wskrzeszać, przywracać do życia, podnosić") i -mir ("pokój, spokój, dobro"). Znaczenie imienia: "odnawiający pokój".

Po jego śmierci wybuchła bratobójcza wojna pomiędzy jego synami Mirosławem (panował do 949) i Michałem Kreszimirem II (władał 949–969), która była zgubna dla Chorwacji. Podczas walk kraj utracił na rzecz Narentanów Vis i Lastovo, a serbski władca Czasław Klonimirović wzmocnił granicę na rzece Vrbas i zdobył część Bośni. Wenecjanom przypadła w udziale część wysp na Adriatyckie.

Tomisław Chorwacki (zm. 928), książę Dalmatyńskiej Chorwacji 910–925, król Chorwacji 925–928 z dynastii Trpimirowiczów.Trpimirowicze (chor. Trpimirovići) − narodowa dynastia chorwacka, która rządziła tym krajem, z przerwami, w latach 845-1091.

Z racji, że był pierwszym władcą Chorwacji o tym imieniu toczą się spory o jego etymologię. Jedna wersja zakłada, że ma ono słowiański rodowód i znaczy "tego, który świeci w pokoju", "pedagoga" (od "krijesti" – oświecać, roziskrzać, budzić i "mir" – pokój). Pojawiają się głosy, że pochodzi ono od łacińskiego "Cresare", czyli bierzmowany. Ta teza potwierdza, że Chorwacja była wówczas państwem katolickim.

W 1102, Koloman Uczony zakończył podbój Chorwacji i Dalmacji. Od tej pory władzę w kraju sprawował w imieniu władcy węgierskiego Ban (wicekról). Władcy Dukli i Zety -władcy Księstwa Dukli i Królestwa Zety, państw istniejących pomiędzy IX a XII wiekiem oraz Księstwa Zety istniejącego od połowy XIV do początków XVI wieku na obszarze dzisiejszej Czarnogóry.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Informacje na stronir FMG.ac
  • Krzesimir I w książce "Povijest Hrvatske I" ("Historia Chorwacji cz. 1") R. Horvata /język chorwacki/
  • Uwagi[ | edytuj kod]

    1. Michał Kreszimir mógł też być synem Mirosława
    Reklama