• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krystyna Maciejewska  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  PAGART, właściwie Polska Agencja Artystyczna "PAGART" – polska agencja artystyczna powstała w Warszawie w 1957 roku, mająca na celu m.in. promowanie polskich artystów.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Praca zawodowa[ | edytuj kod]
  Medal wręczany uczestnikom Przeglądu Piosenki Studenckiej w Częstochowie w 1962 r.
  Informator Przeglądu Piosenki Studenckiej w Częstochowie w 1962 r.

  Pierwszą pracę zawodową rozpoczęła w Częstochowie w Klubie „Studnia”, z zespołem Bogdana Wrońskiego. Równocześnie śpiewała w Studenckim Teatrze Politechniki Częstochowskiej „Bambino”, z którym została nagrodzona w 1962 roku na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenkarzy Studenckich wyjazdem zagranicznym, przez Radę Naczelną ZSP, za piosenkę „Coś za darmo”. W tym samym roku występowała w warszawskim Teatrze STS w programie „Wszystko co Nasze” oraz na I Festiwalu w Opolu. Otrzymała tam wyróżnienie i zdobyła nagrody dla trzech śpiewanych przez siebie piosenek. Ze swoim późniejszym mężem koncertowała w kraju i za granicą, w tym w ZSRR i USA. Nagrywała z orkiestrą Jerzego Haralda. Tłumaczyła z języków obcych lub pisała własne teksty do piosenek, na przykład Vaya con Dios to my, Nasz pierwszy świt, Czy coś się stało, Patrzę sobie na świat .

  I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie – publiczne liceum ogólnokształcące w Częstochowie, potocznie określane jako Słowacki czy Słowak, założone w 1907 roku. Należy do najstarszych szkół w mieście.Scenariusz – to materiał literacki będący podstawą realizacji fabuły. Scenariusz może sam w sobie stanowić utwór oryginalny, być przeróbką utworu dramatycznego zawierającego dialogi i odautorskie didaskalia, czy też przeróbką dzieła literackiego nie dramaturgicznego (adaptacja scenariuszowa opowiadania, powieści, noweli, itp.). Scenariusz przystosowuje dramat, słuchowisko, utwór niedramatyczny, itp. oraz składniki takiego utworu do wymagań sceny, filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, spektaklu telewizyjnego czy nagrania radiowego. Scenariusz opierający się na specjalnie napisanym przez scenarzystę lub reżysera (film autorski), oryginalnym utworze dla filmu, zwany jest scenariuszem filmowym.

  Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego[ | edytuj kod]

  Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego, Poraj

  Jest pomysłodawcą, scenarzystą, reżyserem, producentem i dyrektorem artystycznym ośmiu Festiwali Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju, który odbywa się w Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego. Jest Konsultantem Artystycznym Festiwalu.

  Studencki Teatr Satyryków (STS) - teatr kabaretowy działający w latach 1954-1975; jedna z najbardziej zasłużonych inicjatyw artystycznych w latach PRL-u.Piosenka – forma muzyczna powszechnie stosowana w muzyce ludowej i rozrywkowej. Jest uproszczoną formą pieśni. Do słowa piosenka dodaje się często przymiotnik bliżej określający jej charakter, np. piosenka ludowa, piosenka miłosna, piosenka popowa, piosenka rockowa, piosenka jazzowa itd. Dzieła muzyki poważnej oraz ambitne i bardziej złożone dzieła jazzowe i rockowe określa się mianem utworu muzycznego lub krótko – utworu.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rzeszów (łac. Resovia, ukr. i łemkow. Ряшів, jid. רײַשע) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, siedziba władz województwa podkarpackiego i powiatu rzeszowskiego. Jest miastem centralnym aglomeracji rzeszowskiej. Znajduje się tu kuria diecezji rzeszowskiej.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Częstochowa – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975-1999 była stolicą województwa częstochowskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 została włączona do województwa śląskiego.
  Jury (wym. [ʒy.ʁi]) – słowo pochodzące z języka francuskiego, oznaczające zespół, grono arbitrów, którzy nie muszą być ekspertami, powołany w związku z przeprowadzeniem konkursu. Członkowie jury to jurorzy. (Słowo juror w języku polskim wymawia się zgodnie z pisownią.) Jury jest w języku polskim rodzaju nijakiego, nieodmienne przez przypadki. Juror odmienia się jak junior.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  17 kwietnia jest 107. (w latach przestępnych 108.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 258 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.