Krystyna Karwicka-Rychlewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Krystyny Karwickiej-Rychlewicz na cmentarzu Bródnowskim

Krystyna Karwicka-Rychlewicz (ur. 22 kwietnia 1934 w Warszawie, zm. 4 stycznia 2016 w Skolimowie) – dziennikarka, działaczka społeczna.

Cmentarz Bródnowski (Bródzieński) – zabytkowy cmentarz w Warszawie przy ul. św. Wincentego 83. Rozciąga się między Targówkiem a Nowym Bródnem. Zajmuje powierzchnię 114 hektarów, a obwód murów liczy 5 km. Na cmentarzu pochowanych jest ok. 1,2 mln osób. Pod względem liczby pochowanych jest jednym z największych cmentarzy Europy.Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (TWB) – teatr w Kaliszu, wojewódzka instytucja kultury, założony w 1801 przez Wojciecha Bogusławskiego, honorowa scena narodowa, trzeci najstarszy teatr dramatyczny w Polsce; od 1936 nosi imię założyciela, od 1961 organizuje Kaliskie Spotkania Teatralne; budynek teatru wzniesiony w latach 1920–1923 według projektu Czesława Przybylskiego został wpisany do rejestru zabytków w 1979.

Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego w 1958 roku. Po studiach przez rok pracowała w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu jako kierownik literackiego. W roku 1960 przeszła do Wydawnictwa Iskry. W latach 1960–1972 pracowała jako krytyk literacki, teatralny i filmowy, w ramach wolnego zawodu. Od 1972 r. związała się z prasą techniczną („Przegląd Techniczny”). W latach osiemdziesiątych, poza działalnością zawodową, zajmowała się pomocą dla dziennikarzy represjonowanych w stanie wojennym. Po roku 1991 pracowała w prasie informatycznej („Computerworld”, „Informatyka”, „Enter”, „MRK” i inne).

Charytatywność – zbiór organizacji i działań mających na celu niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują, w sposób bezinteresowny, dobroczynny, filantropijny.Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.

Po 2000, w dużej części w formie pracy społecznikowskiej, redagowała kilka portali informacyjnych, m.in. poświęconych zagadnieniom niepełnosprawności oraz aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych. Organizowała wtedy wiele imprez charytatywnych na rzecz niepełnosprawnych. Znajdowała wówczas również czas na dorywcze doradzanie firmom związanym z informatyką. Autorka i współautorka setek artykułów i analiz, a także kilku książek. Najpopularniejsza z nich to napisana z Andrzejem Ochremiakiem o przeciwdziałaniu narkomanii (My, rodzice dzieci z Dworca Centralnego).

Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu. Redaktor naczelny – osoba odpowiadająca za całość czasopisma (dziennika lub innego periodyku) albo programu telewizyjnego. W praktyce jest to osoba, która kieruje całością działań redakcji od strony merytorycznej i odpowiada za kształt oraz zawartość czasopisma. Redaktor naczelny kieruje także pracą zespołu dziennikarzy, często odpowiadając także za ich przyjmowanie i zwalnianie.

Członkini Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, bardzo zaangażowana w jego działalność. Była opiekunką niepełnosprawnych informatyków i matematyków, uhonorowana wieloma nagrodami, w tym w 2001 roku nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za gazetę internetową „Kurier IDN” (prowadzoną w portalu Internet Dla Niepełnosprawnych), której była redaktorem naczelnym.

Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.Działacz społeczny, społecznik – osoba pracująca aktywnie na rzecz wspólnoty obywatelskiej, aktywista; aktywny członek, organizator i uczestnik stowarzyszeń i ruchów społecznych, fundacji oraz organizacji społecznych i samorządowych. Może działać na rzecz ochrony środowiska (ekolog) lub występować w społecznym interesie lokalnych społeczności.

Pochowana na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, w grobie rodzinnym (kwatera 18N-1-27).

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Krystyna Karwicka-Rychlewicz, Warszawa, 08.01.2016 - nekrolog, nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 2017-01-04].
 2. Andrzej Dyżewski, Krystyna Karwicka-Rychlewicz (1934-2016) - Fundacja Aktywizacja, www.aktywizacja.org.pl, 7 stycznia 2016 [dostęp 2017-01-04] [zarchiwizowane z adresu 2018-10-22].
 3. Marzena Żelazo, V-ta edycja konkursu dla dziennikarzy „Ludzka twarz Europejskiego Funduszu Społecznego”, „Dobre Praktyki”, luty 2012 [dostęp 2017-01-04] [zarchiwizowane z adresu 2017-01-05].
 4. Nekrolog. „Gazeta Wyborcza”, 8.01.2016. 

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Strona portalu mini (d. Dobre Praktyki) (dostęp 30 marca 2016)
 • Strona portalu IdN (Internet dla Niepełnosprawnych) (dostęp 30 marca 2016)
 • Krytyka teatralna – dziedzina dziennikarstwa, zajmująca się oceną twórczości teatralnej. Obejmuje różne aspekty przedstawień: od reżyserii, przez scenografię, po oprawę muzyczną i choreografię.Narkomania (gr. narke – odurzenie, mania – szaleństwo) – potoczne określenie odnoszące się do uzależnienia od substancji chemicznych wpływających na czynność mózgu. Narkomania charakteryzuje się:
  Warto wiedzieć że... beta

  Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP) – stowarzyszenie zrzeszające polskich dziennikarzy, od 1989 członek Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Informatyka – dyscyplina nauki zaliczana do nauk ścisłych oraz techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji, w tym również technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informację. Początkowo stanowiła część matematyki, później rozwinęła się do odrębnej dyscypliny – pozostaje jednak nadal w ścisłej relacji z matematyką, która dostarcza informatyce podstaw teoretycznych.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Niepełnosprawność – długotrwały stan występowania pewnych ograniczeń w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka. Ograniczenia te spowodowane są na skutek obniżenia sprawności funkcji fizycznych, psychicznych bądź umysłowych. Jest to także uszkodzenie, czyli utrata lub wada psychiczna, fizjologiczna, anatomiczna struktury organizmu. Utrata ta może być całkowita, częściowa, trwała lub okresowa, wrodzona lub nabyta, ustabilizowana lub progresywna.

  Reklama