• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krystyn Gondek

  Przeczytaj także...
  Śluby zakonne (profesja zakonna) – w Kościele katolickim – zobowiązanie członka danej wspólnoty do przestrzegania rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa (wobec przełożonych zakonnych oraz papieża).Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Oznakowanie więźniów nazistowskich obozów – w niemieckich obozach koncentracyjnych stosowano system oznaczania zarejestrowanych więźniów. Otrzymywali oni numery, które w pewnych obozach były zindywidualizowane (niepowtarzalne), a w innych przypisywane po śmierci jednego więźnia następnemu. Ponadto stosowano rozmaite sposoby oznakowania na ubiorach (głównie obozowych pasiakach, najczęściej tzw. winklami - wprowadzonymi w KL Dachau).
  Krystyn Gondek w grupie męczenników franciszkańskich - ołtarz w kościele Wszystkich Świętych we Włocławku

  Krystyn Gondek OFM (ur. 6 kwietnia 1909 we wsi Słona, zm. 23 lipca 1942 w KL Dachau) – polski duchowny katolicki, prezbiter, męczennik chrześcijański i błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Niemieckie obozy nazistowskie – obozy i podobozy kierowane przez SA, a później SS, policję i Wehrmacht utworzone w latach 1933–1945 przez nazistowskie władze III Rzeszy. Obozy te, w liczbie przynajmniej 12 tysięcy, utworzone były na własnym terytorium III Rzeszy oraz na ziemiach państw okupowanych.Chełm (biał., ukr., ros. Холм [Chołm]) – miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce. Znajduje się w odległości 50 km od granicy z Białorusią i 25 km od granicy z Ukrainą w pobliżu przejścia granicznego w Dorohusku. Leży nad rzeką Uherką, lewym dopływem Bugu. Chełm jest po Lublinie drugim co do liczby ludności miastem w województwie lubelskim.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Syn Jana i Julii z domu Cichy, urodził się we wsi Słona (diecezja tarnowska) i po ukończeniu Gimnazjum im. St. Żółkiewskiego we Lwowie wstąpił do nowicjatu Zakonu Braci Mniejszych (Prowincja Matki Bożej Anielskiej - zwana reformacką) w Wieliczce. Po złożeniu ślubów zakonnych (1929) podjął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Imię Krystyn przyjął 18 kwietnia 1933. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1936. Po zakończeniu studiów skierowany został do klasztoru w Chełmie, a następnie do Włocławka gdzie był wikariuszem klasztoru, spowiednikiem i kaznodzieją.

  Wieliczka (niem. Groß Salz) – miasto powiatowe w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Wieliczka oraz władz powiatu. Według danych GUS z 31 grudnia 2012 r. miasto liczyło 20 988 mieszkańców. Powierzchnia miasta wynosi 13,41 km².Diecezja tarnowska (łac. Dioecesis Tarnoviensis) – jedna z 4 diecezji rzymskokatolickich metropolii krakowskiej w Polsce.
   Osobny artykuł: Priesterblock (Dachau KL).

  Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez Gestapo 26 sierpnia 1940 i po krótkim pobycie w obozie przejściowym przewieziony został do niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, a następnie do Dachau i zarejestrowany jako numer 22779. Idąc na śmierć współwięźniów pożegnał słowami:

  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  „Do zobaczenia w niebie”.

  Krystyn Wojciech Gondek został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie w dniu 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników.

  Pamięć błogosławionego pozostaje żywa, czego przejawem było nadanie gimnazjum w Zakliczynie imienia bł. Krystyna Gondka. W 2003 został on drugim patronem (obok Antoniego Padewskiego) Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Franciszkanów (OFM) w Wieliczce.

  Wspomnienie liturgiczne bł. Krystyna obchodzone jest w grupie 108 męczenników (12 czerwca) lub w dzienną pamiątkę śmierci (23 lipca).

  Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież. Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).

  Miał brata Jana. (zamieszkały w Ostródzie, zmarł w 2001 roku. Jan używał nazwiska Gądek. Żona Stefania)

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • polscy święci i błogosławieni
 • beatyfikowani i kanonizowani przez Jana Pawła II
 • modlitwa za wstawiennictwem świętego
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Piotr Pawlina „Oddał życie za Boga i Polskę”.
  2. Ostatnie słowa.
  3. Gimnazjum w Zakliczynie (małopolskie).
  4. Błogosławiony o. Krystyn Wojciech Gondek. LO Franciszkanów (OFM) w Wieliczce. [dostęp 2013-06-18].
  5. Fabio Arduino: Beato Cristino Adalberto (Krystyn Wojciech) Gondek (wł.). Enciclopedia dei Santi. [dostęp 2013-06-18].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bogdan Brzuszek: Błogosławiony ojciec Krystyn Wojciech Gondek. Włocławek: Wyd. Duszpasterstwa Rolników, 2001. ISBN 83-88743-03-1.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • o. Krystyn Gondek (archiwum) na stronie Klasztoru Franciszkanów w Zakliczynie
 • Pamięci księży, byłych więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau (Bł. o. Krystyn Gondek OFM)Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu
 • Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Konzentrationslager Sachsenhausen – niemiecki obóz koncentracyjny założony w lipcu 1936 w miejscowości Sachsenhausen (obecnie dzielnica Oranienburga) około 30 km na północ od Berlina. Funkcjonował do 22 kwietnia 1945.
  Warto wiedzieć że... beta

  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.
  Obóz koncentracyjny – miejsce przetrzymywania, zwykle bez wyroku sądu, dużej liczby osób uznawanych z różnych powodów za niewygodne dla władz. Służyć może różnym celom: od miejsca czasowego odosobnienia osób, wobec których zostaną podjęte później inne decyzje, poprzez obóz pracy przymusowej, czyli de facto niewolniczej, aż po miejsce fizycznej eksterminacji.
  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  108 błogosławionych męczenników – 108 polskich męczenników, zamordowanych podczas II wojny światowej z nienawiści do wiary (łac. odium fidei), beatyfikowanych podczas Podróży Apostolskiej Jana Pawła II do Polski w Warszawie 13 czerwca 1999.
  Priesterblock (KL Dachau) (pol. Blok dla księży) - wydzielone baraki w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau przeznaczone dla duchownych sprzeciwiających się nazizmowi. Od grudnia 1940 roku niemieckie władze w Berlinie zdecydowały o koncentracji wszystkich osób duchownych znajdujących się do tej pory w różnych obozach koncentracyjnych w jednym – KL Dachau. Stał się on od tego momentu w III Rzeszy centrum więzienia aresztowanych księży. Z ogólnej liczby 2720 kleryków zanotowanych w aktach obozowych 95% było księżmi Kościoła Katolickiego. Uwięziono również 109 ewangelików, 22 prawosławnych, 8 starokatolików i mariawitów oraz dwóch mułłów muzułmańskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.768 sek.