Kruk (film 1994)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kruk (ang. The Crow) – amerykański film fabularny z 1994 w reżyserii Alexa Proyasa, z Brandonem Lee w roli głównej. Film jest adaptacją komiksu Jamesa O’Barra o tym samym tytule.

Bai Ling (trad. chiń.: 白靈; upr. chiń.: 白灵; pinyin: Bái Líng; ur. 10 października 1966 w Chengdu) – amerykańska aktorka chińskiego pochodzenia. Córka muzyka Bai Yuxianga (白玉祥) oraz aktorki i tancerki Chen Binbin (陳彬彬).Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Brandon Lee został postrzelony przez aktora Michaela Massee podczas kręcenia jednej ze scen, w wyniku czego zmarł. Kilka scen z jego udziałem zostało zagranych przez dublera Chada Stahelskiego na którego twarz „wstawiono” komputerowo twarz Brandona Lee.

Opis fabuły[ | edytuj kod]

Eric Draven (Brandon Lee) to brutalnie zamordowana gwiazda rocka. Zginął 30 października, razem ze swoją narzeczoną Shelly Webster (Sofia Shinas). Po roku Eric powraca do życia, by prowadzony przez kruka – władcę zmarłych ludzi, dokonać zemsty na swych prześladowcach. Obdarzony jest umiejętnościami paranormalnymi, nadludzką siłą, mocą czytania w myślach i niezwykłą zwinnością i nic nie jest w stanie go zabić. Kolejno likwiduje członków gangu, tworząc później znak kruka na ścianie lub ciele ofiary. Kiedy wszyscy przestępcy winni jego śmierci nie żyją, Eric jest przekonany, że jego zadanie jest zakończone, ale okazuje się coś zupełnie innego. Szef gangu:Top Dollar poznaje już tajemnicę Erica i z pomocą przyrodniej siostry Myki i ochroniarza Grange'a obmyśla plan zwabienia Erica w pułapkę. Ci jedyni pozostali przy życiu członkowie gangu porywają Sarę, wiedząc iż Eric szybko pośpieszy jej z pomocą. Nie mylą się. Gdy do kościoła, gdzie się ukryli przychodzi Eric, Grange strzela do kruka. Ptak jednak przeżywa, ale ten atak ma swoje konsekwencje. Eric traci niezniszczalność, co udowadnia chwilę później Top Dollar kiedy strzela do Erica, a rana nie znika tak jak to było dotychczas. Nim przestępcy rozprawiają się z Erikiem, na miejscu pojawia się niespodziewanie sierżant Albrecht i wywołuje strzelaninę z Grange'em i Top Dollarem. W jej trakcie Albrecht zabija Grange'a i chwilę później na moment następuje cisza. Potem Albrecht wdaje się w strzelaninę z Mycą, ale kobieta jest w lepszej pozycji i niemal natychmiast pokonuje Albrechta kilkakrotnie go raniąc. Na spotkanie z nią idzie Eric. Myca jest w posiadaniu kruka i chce strzelić do Erica, ale kruk odzyskuje pełnię sił i rzuca się Myce do oczu. Po kilku sekundach oślepiona Myca spada z dużej wysokości i ginie, natomiast Eric idzie naprzeciw Top Dollarowi. Między mężczyznami dochodzi do pojedynku. W pewnym momencie Top Dollar wykorzystuje nieuwagę Erica i przeszywa go kataną. Chwilę później boss przyznaje się, że to on stoi za atakiem na Erica i jego narzeczoną przed rokiem. Eric by raz na zawsze rozprawić się z bossem, wszczepia mu wspomnienie Albrechta przedstawiające 30-godzinną agonię Shelly, następnie zrzuca bossa z dachu. Top Dollar lecąc w dół nadziewa się na kamiennego gargulca i ginie. Dopiero teraz zadanie Erica zostało wykonane.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Brandon Bruce Lee (chiń. upr.: 李国豪; chiń. trad.: 李國豪; pinyin: Lǐ Guóháo; ur. 1 lutego 1965 w Oakland, zm. 31 marca 1993 w Wilmington) – amerykański aktor, syn Bruce’a Lee i brat Shannon Lee. Ukończył Lee Strasberg Academy oraz Emerson College.

Obsada[ | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.
 • Brandon Lee jako Eric Draven
 • Rochelle Davis jako Sarah
 • Ernie Hudson jako Sergeant Albrecht
 • Michael Wincott jako Top Dollar
 • Bai Ling jako Myca
 • Sofia Shinas jako Shelly Webster
 • Anna Levine jako Darla
 • David Patrick Kelly jako T-Bird
 • Angel David jako Skank
 • Laurence Mason jako Tin Tin
 • Michael Massee jako Funboy
 • Tony Todd jako Grange
 • Jon Polito jako Gideon
 • James O’Barr jako złodziej telewizora
 • Tony Todd (ur. 4 grudnia 1954 w Waszyngtonie, USA), amerykański aktor, znany z ról w kultowych horrorach: m.in. Nocy żywych trupów (1990), trzech z pięciu części serii Oszukać przeznaczenie (2000, 2003, 2011; w 2006 w III części filmu słyszany był tylko jego głos), Candymanie (1992), Władcy życzeń (1997) czy Toporze (2006).Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Kruk zwyczajny, kruk (Corvus corax) – gatunek dużego osiadłego ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae). Występuje na półkuli północnej, jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem spośród wszystkich krukowatych. Obecnie wyróżnia się dziesięć podgatunków, wykazujących niewielkie odmienności w morfologii – pomimo iż niedawne badania wykazały znaczne różnice genetyczne wśród populacji z różnych regionów. W Polsce nieliczny ptak lęgowy (lokalnie może być średnio liczny).
  Kruk – ścieżka dźwiękowa z filmu Kruk, wydana w roku 1994. Największym przebojem tej płyty była piosenka "Big Empty" zespołu Stone Temple Pilots, która znalazła się także w ich albumie pt. Purple.
  Wrona amerykańska (Corvus brachyrhynchos) – gatunek ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae). Wyróżniono kilka podgatunków C. brachyrhynchos:
  Ernie Hudson (ur. 17 grudnia 1945 w Benton Harbor, Michigan) − amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny oraz producent filmowy.
  Dubler (fr. doubleur) jest osobą, która zastępuje aktora w różnych scenach, w których ten nie może uczestniczyć, np. wymagających specjalnego przygotowania lub umiejętności. Aktorzy często mają dublerów, zastępujących ich na wypadek np. choroby.
  Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.

  Reklama