Kronika Miasta Poznania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kronika Miasta Poznaniakwartalnik historyczno-miejski, wydawany w Poznaniu od 1923 r.

Poznaniacy (Poznaniaki, gwarowo Poznanioki, Pyry, niem. Posener) – grupa etnograficzna ludności polskiej, zamieszkująca środkową część Wielkopolski, określany niekiedy jako region Poznańskie.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Czasopismo powołał do życia w 1923 r. prezydent miasta Cyryl Ratajski. W latach 1923-1926 miesięcznik, od 1927 r. kwartalnik. Przerwa w wydawaniu nastąpiła w okresie II wojny światowej (1939-1945) oraz w latach 1951-1956. Pierwszy numer po II wojnie światowej ukazał się w sierpniu 1945 r. Publikowana początkowo przez Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania, do 1950 r. pismo było jego oficjalnym organem. "Kronika" została odznaczona 31 października 1963 r. Odznaką Honorową Miasta Poznania.

Filip Andrzej Kaczmarek (ur. 22 listopada 1966 w Poznaniu) – polski polityk, od 2004 deputowany do Parlamentu Europejskiego wybrany z listy Platformy Obywatelskiej, poseł na Sejm I kadencji.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

W ostatnich 25 latach każdy tom ma charakter monograficzny i zawiera zestaw tekstów opisujących, analizujących lub dokumentujących wybrane zjawiska związane z szeroko pojętą historią miasta. Przybliża zapomniane fakty i postaci z życia Poznania, jest istotnym źródłem wiedzy o mieście.

Orientację w zawartości archiwalnych numerów ułatwia bibliografia "Kroniki Miasta Poznania", obejmująca lata 1923-1997.

Piotr Marciniak - polski architekt, badacz poznańskiej architektury, nauczyciel akademicki. Współautor obiektów biurowych i usługowych, w tym centrum handlowego Kupiec Poznański. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Izby Architektów RP.Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego – najstarsze w Poznaniu stowarzyszenie, skupiające miłośników miasta.

Oprócz tomów czasopisma, w ramach serii Biblioteka Kroniki Miasta Poznania ukazują się zarówno nowe publikacje poświęcone m.in. wybitnym poznaniakom, czy zabytkom, jak i wznowienia klasycznych już monografii czy literatury pamiętnikarskiej oraz niepublikowane wcześniej opracowania tekstów źródłowych.

"Kronika Miasta Poznania" jest jedną z redakcji wchodzących w skład Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Bogdan Walczak (ur. 17 lutego 1942 roku w Miłosławiu) - językoznawca, polonista, slawista, profesor nauk humanistycznych, zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Zarządu Polskiego Komitetu Międzynarodowej Organizacji Unifikacji Neologizmów Terminologicznych.Wydawnictwo Poznańskie – polskie wydawnictwo założone w 1956 w Poznaniu, zlikwidowane w 1992, w 1993 przejęte przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W skład kolegium redakcyjnego "Kroniki Miasta Poznania" wchodzą: Przemysław Matusik (redaktor naczelny i przewodniczący), Magdalena Mrugalska-Banaszak (zastępca redaktora naczelnego), Anna Olsztyn-Patyk (sekretarz), Jerzy Borowczyk, Piotr Grzelczak, Tomasz Jurek, Filip Kaczmarek, Piotr Korduba, Piotr Marciniak, Maria Teresa Michałowska-Barłóg, Filip Schmidt, Jan Skuratowicz, Bogdan Walczak.

Cyryl Ratajski, ps. Górski, Wartski, Wrzos, Celestyn Radwański (ur. 3 marca 1875, zm. 19 października 1942) – polski polityk, prezydent Poznania, minister spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego, podczas II wojny światowej Delegat Rządu na Kraj od 3 grudnia 1940 do 5 sierpnia 1942.Jan Marek Skuratowicz (ur. 1946 w Ciechowicach) – historyk sztuki od wielu lat zajmujący się badaniem architektury rezydencjonalnej Wielkopolski, dr hab., polityk.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Kwartalnik – czasopismo ukazujące się raz na trzy miesiące. Często tego typu czasopisma mają znacznie większą objętość w porównaniu z miesięcznikami.
Odznaka Honorowa Miasta Poznania – polskie cywilne odznaczenie okresu PRL. Odznaka była przyznawana przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Poznaniu.
Kronika Wielkopolski - regionalny kwartalnik popularnonaukowy, wydawany od 1973. Poświęcony jest sprawom dotyczącym Wielkopolski w jej historycznych granicach. Wydawany był m.in. przez Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, a obecnie przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Tomasz Jurek (ur. 1962 r.) – polski mediewista specjalizujący się w historii Śląska, wydawca źródeł historycznych i autor podręczników szkolnych.

Reklama