• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kristin Scott Thomas  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wszystko zostaje w rodzinie (tytuł oryginalny Keeping Mum) – brytyjski film fabularny (komedia) z 2005 roku z Rowanem Atkinsonem w roli głównej.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Kristin Scott Thomas (ur. 24 maja 1960 w Redruth w Anglii) − brytyjska aktorka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Kristin Scott Thomas w wieku pięciu lat straciła ojca, z zawodu pilota, który zginął w wypadku lotniczym. Po jego śmierci przyszła aktorka została wysłana do Cheltenham Ladies College, gdzie pozostała do szesnastego roku życia.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Po ukończeniu szkoły przez krótki czas uczęszczała do Central School of Speech and Drama, ale szukając nowych doświadczeń w wieku 18 lat opuściła Anglię i wyjechała do Paryża, gdzie rozpoczęła naukę w szkole aktorskiej. Po jej ukończeniu Scott Thomas rozpoczęła pracę jako aktorka teatralna i telewizyjna. Jednak role, które otrzymywała, ograniczały się do kilku linijek tekstu i początkującej artystce nie dawały szansy na zyskanie większej popularności.

  Chromofobia (ang. Chromophobia) – brytyjsko-amerykańsko-francuski thriller z gatunku dramat z 2005 roku w reżyserii Marthy Fiennes. Wyprodukowana przez wytwórnię Quinta Communications. Rosalie Anderson "Andie" MacDowell (ur. 21 kwietnia 1958 w Gaffney w stanie Karolina Południowa) – amerykańska aktorka i modelka.

  W 1986 Thomas wystąpiła u boku Prince’a w obrazie Zakazana miłość. Rola ta okazała się klapą, a Kristin została nominowana do Złotej Maliny w dwóch kategoriach: dla najgorszej aktorki drugoplanowej i najgorszej nowej gwiazdy.

  Sukces przyszedł w 1994, kiedy aktorka wystąpiła u boku Hugh Granta i Andie MacDowell w komedii romantycznej Cztery wesela i pogrzeb. W 1996 zdobyła uznanie krytyki kreacją w obrazie Angielski pacjent (nominacja do Złotego Globu i Oscara). Aktorka wystąpiła także u boku Roberta Redforda w Zaklinaczu koni oraz Heleny Bonham Carter i Sama Neilla w Słodyczy zemsty.

  Redruth (korn. Rysrudh) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Kornwalia. Wraz z Camborne tworzy konurbację o znaczeniu regionalnym. Położone przy trasie A-30. Węzłowa stacja kolejowa - połączenia do Helston i Lizard. W przeszłości ważny ośrodek górnictwa cynowego, obecnie miasto jest dużym centrum handlowym.Kochanice króla (Siostra królowej) (ang. The Other Boleyn Girl) - film kinowy nakręcony na podstawie bestselleru Brytyjki Philippy Gegory pt. Siostra królowej (ang. The Other Boleyn Girl). W rolach głównych można oglądać Erica Banę, Natalie Portman oraz Scarlett Johansson. Film miał swoją światową premierę 19 lutego 2008 roku. W Polsce można go oglądać od 6 czerwca 2008 roku.

  Zasiadała w jury konkursu głównego na 53. MFF w Cannes (2000).

  Aktorka ma troje dzieci: Hannah (ur. 1988), Joseph (ur. 1991), George (ur. 2000) z François Olivennesem (ślub w 1987), z którym rozwiodła się po 17 latach małżeństwa. Mieszka w Paryżu.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Złota Malina (ang. Golden Raspberry Award, skr. Razzie) – "nagroda" przyznawana najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary). Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation).
  César (pl. Cezar) – prestiżowa, francuska nagroda filmowa przyznawana przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej (Académie des Arts et Techniques du Cinema) od 1976. Jej nazwa wywodzi się od Césara Baldacciniego, francuskiego rzeźbiarza, którego postać jest wzorem wręczanej artystom statuetki.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Połów szczęścia w Jemenie (ang. Salmon Fishing in the Yemen) – brytyjski film romantyczny z 2011 roku w reżyserii Lasse Hallströma, scenariusz do filmu powstał na podstawie powieści Paula Torday pt."Połów łososia w Jemenie". Film swoją premierę miał podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto w 2011 roku.
  John Lennon. Chłopak znikąd (ang. Nowhere Boy) – brytyjsko-kanadyjski dramat z 2009 roku w reżyserii Sam Taylor-Wood.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Tylko Bóg wybacza (tytuł oryg. Only God Forgives) − film kryminalny z 2013 roku, powstały jako koprodukcja pięciu państw: Danii, Francji, Tajlandii, Stanów Zjednoczonych i Szwecji. Obraz na podstawie własnego scenariusza wyreżyserował duński filmowiec Nicolas Winding Refn. W rolach głównych wystąpili Ryan Gosling, Kristin Scott Thomas i Vithaya Pansringarm. Projekt otrzymał nominację do Złotej Palmy podczas 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, został też uhonorowany na festiwalu w Sydney.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.