Kris Peeters

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kris Peeters (z lewej) i Piet Vanthemsche (2009)

Kris Peeters (ur. 18 maja 1962 w Ruisbroek) – belgijski i flamandzki polityk, prawnik, od 2007 do 2014 minister-prezydent Regionu Flamandzkiego (premier Flandrii), w latach 2014–2019 wicepremier i minister w rządzie federalnym, eurodeputowany IX kadencji.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Izba Reprezentantów (nid. Kamer van Volksvertegenwoordigers, fr. la Chambre des Représentants, niem. Abgeordnetenkammer) – izba niższa parlamentu federalnego Belgii. Składa się ze 150 członków wybieranych na czteroletnią kadencję.

Życiorys[ | edytuj kod]

Kształcił się na uniwersytetach w Antwerpii, ukończył prawo na Universitaire Instelling Antwerpen (UIA), a także filozofię na Universitaire Faculteiten Sint-Ignatius Antwerpen (UFSIA).

Krótko praktykował jako prawnik. Od 1988 był zatrudniony w NCMV (Nationaal Christelijk Middenstand Verbond), krajowej organizacji skupiającej osoby prowadzące własną działalność gospodarczą oraz małą i średnią przedsiębiorczość. Był doradcą podatkowym w tym zrzeszeniu, następnie dyrektorem ds. badań. Od 1994 pełnił funkcję sekretarza generalnego. W 1999 organizacja przekształciła się w UNIZO (Unie van Zelfstandige Ondernemers), zaś Kris Peeters objął w niej stanowisko dyrektora zarządzającego. Jednocześnie zaangażował się w działalność Chrześcijańskiej Partii Ludowej (od 2001 pod nazwą Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie).

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Region Flamandzki (nid. Vlaams Gewest) – jeden z trzech regionów federalnych Belgii, położony w północnej części kraju i zamieszkany głównie przez ludność niderlandzkojęzyczną. Siedzibą parlamentu i rządu Regionu Flamandzkiego jest Bruksela (leżąca poza obszarem regionu – w osobnym Regionie Stołecznym Brukseli). Na określenie regionu używa się też wieloznacznego terminu Flandria.

W 2004 uzyskał mandat posła do Parlamentu Flamandzkiego. Zrezygnował z funkcji w UNIZO, obejmując urząd ministra robót publicznych, energii i środowiska w regionalnym rządzie Yves'a Leterme. W 2006 Kris Peeters został radnym miejskim w Puurs, a rok później wybrano go do Izby Reprezentantów. Mandatu w parlamencie federalnym nie objął w związku z nominacją na stanowisko premiera Flandrii w dniu 28 czerwca 2007 (gdzie zastąpił Yves'a Leterme). Przejął także obowiązki regionalnego ministra reformy instytucjonalnej, rolnictwa, rybołówstwa i rozwoju wsi, a od 22 września 2008 także ministra spraw administracyjnych, polityki zagranicznej, mediów i turystyki. 13 lipca 2009, po zwycięstwie chadeków w wyborach regionalnych, po raz drugi został ministrem-prezydentem rządu flamandzkiego, przejmując nadto odpowiedzialność za sprawy rolnictwa, polityki zagranicznej i gospodarki. Zakończył urzędowanie 25 lipca 2014, pozostając posłem regionalnego parlamentu.

Yves Camille Désiré Leterme (wym. [i:f ləˈtɛʀmə]; ur. 6 października 1960 w Werviku) – belgijski polityk, premier od 20 marca 2008 do 30 grudnia 2008 oraz ponownie od 25 listopada 2009 do 6 grudnia 2011. Antwerpia (nider.: Antwerpen, wym. [ˈɑntˌʋɛrpə(n)]; fr.: Anvers, wym. [ɑ̃vɛʁs]) – miasto w północnej Belgii, w Regionie Flamandzkim, w dystrykcie Antwerpia, położone nad Skaldą.

W toku negocjacji koalicyjnych wymieniano jego kandydaturę do urzędu premiera. Kandydatura ta upadła, gdy flamandzkim chadekom przypadło stanowisko nowego komisarza europejskiego. Ostatecznie w nowym rządzie, na czele którego stanął Charles Michel, Krisowi Peetersowi powierzono stanowiska wicepremiera oraz ministra pracy, gospodarki i ochrony konsumentów. W grudniu 2018 powierzono mu dodatkowo kwestie przeciwdziałania ubóstwu, osób niepełnosprawnych i równych szans.

SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

W 2019 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. W związku z tym w czerwcu tegoż roku ustąpił z funkcji rządowych ze skutkiem na 1 lipca 2019. Odszedł z PE w styczniu 2021, kiedy to został powołany na wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wie is wie in de regering-Michel? (niderl.). standaard.be, 10 października 2014. [dostęp 2014-10-10].
  2. Overzicht: dit is de nieuwe Belgische regering (niderl.). demorgen.be, 9 grudnia 2018. [dostęp 2018-12-15].
  3. Européennes 2019: voici les 21 eurodéputés belges (fr.). rtbf.be, 27 maja 2019. [dostęp 2019-06-29].
  4. Wouter Beke vervangt Kris Peeters in de federale regering (niderl.). vrt.be, 27 czerwca 2019. [dostęp 2019-06-29].
  5. Kris Peeters appointed as new Vice-President of the European Investment Bank (ang.). eib.org, 12 stycznia 2021. [dostęp 2021-01-13].

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Curriculum vitae na stronie prywatnej (niderl.). [dostęp 2014-08-10].
  • Kris Peeters (niderl.). cdenv.be. [dostęp 2014-08-10].
  • Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.
    Reklama