• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krakowski Festiwal Filmowy  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Smok Smoków – nagroda przyznawana od 1998 roku przez organizatorów Krakowskiego Festiwalu Filmowego realizatorom filmów dokumentalnych i animowanych za całokształt dorobku artystycznego. Wśród laureatów byli m.in. Kazimierz Karabasz, Allan King, Albert Maysles, Werner Herzog, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais i Jerzy Kucia.Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.
  Najważniejsze nagrody przyznawane na festiwalu[ | edytuj kod]
 • Złoty Róg – dla reżysera najlepszego filmu w międzynarodowym konkursie dokumentalnym
 • Srebrny Róg – dla reżysera najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego i dla reżysera najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego
 • Złoty Smok – dla reżysera najlepszego filmu w międzynarodowym konkursie krótkometrażowym
 • Srebrny Smok – dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego, dla reżysera najlepszego filmu animowanego, dla reżysera najlepszego filmu fabularnego
 • Złoty Lajkonik – dla reżysera najlepszego filmu w konkursie polskim
 • Srebrny Lajkonik – dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego, dla reżysera najlepszego filmu animowanego, dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego
 • Złoty Hejnał – dla reżysera najlepszego filmu w konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic
 • Smok Smoków – nagroda indywidualna za całokształt twórczości (przyznawana od 1998 roku).
 • Laureaci nagrody Smok Smoków[ | edytuj kod]

  1. 1998 – Bohdan Kosiński
  2. 1999 – Jan Lenica
  3. 2000 – Raymond Depardon
  4. 2001 – Jan Švankmajer
  5. 2002 – Werner Herzog
  6. 2003 – bracia Stephen i Timothy Quay
  7. 2004 – Albert Maysles
  8. 2005 – Jurij Norsztejn
  9. 2006 – Kazimierz Karabasz
  10. 2007 – Raoul Servais
  11. 2008 – Allan King
  12. 2009 – Jerzy Kucia
  13. 2010 – Jonas Mekas
  14. 2011 – Piotr Kamler
  15. 2012 – Helena Třeštíková
  16. 2013 – Paul Driessen
  17. 2014 – Bogdan Dziworski
  18. 2015 – Priit Pärn
  19. 2016 – Marcel Łoziński
  20. 2017 – Witold Giersz i Daniel Szczechura
  21. 2018 – Siergiej Łoznica
  22. 2019 – Caroline Leaf
  Bohdan Kosiński (ur. 14 października 1922 w Kościeniewiczach, zm. 12 kwietnia 2003 w Warszawie) – polski reżyser fimów dokumentalnych, scenarzysta, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Komitetu Kultury Niezależnej, pedagog.Film krótkometrażowy – film, którego czas projekcji nie przekracza 30-60 minut. Granica ta nie jest ściśle określona. Niegdyś za filmy krótkometrażowe uznawano filmy o długości do 20-30 minut, co było związane z tym, że prezentowano je głównie jako dodatki do filmów długometrażowych w kinach. Obecnie filmy te są zazwyczaj prezentowane przez stacje telewizyjne, które preferują metraż zbliżony do pełnej godziny.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Jan Švankmajer (ur. 4 września 1934 w Pradze) – czeski rzeźbiarz, poeta, eseista, reżyser filmowy, jeden z najbardziej uznanych twórców animacji poklatkowych. Do inspiracji dziełami Jana Švankmajera chętnie przyznawali się tacy artyści jak Tim Burton, Terry Gilliam czy bracia Quay.
  Stephen i Timothy Quay (ur. 17 czerwca 1947 w Norristown koło Filadelfii) – bracia bliźniacy, twórcy filmowych animacji, reklam telewizyjnych, scenografowie filmowi i teatralni. Reżyserzy dwóch filmów pełnometrażowych (Instytutu Benjamenta i Stroiciela trzęsień ziemi) oraz wielu krótkometrażowych animacji, z których najsłynniejszą jest adaptacja opowiadania Brunona Schulza, Ulica krokodyli.
  prof. Kazimierz Karabasz (ur. 6 maja 1930 w Bydgoszczy) – polski reżyser filmów dokumentalnych i teoretyk tej dziedziny sztuki, współtwórca tzw. polskiej szkoły dokumentu, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
  Helena Třeštíková (ur. 22 czerwca 1949 w Pradze) – czeska reżyserka i pedagożka; w 2007 minister kultury Czech w 2. rządzie M. Topolánka; żona architekta Michaela.
  Paul Driessen (ur. 1940 w Nijmegen, w Geldrii) – holenderski reżyser filmowy, animator i pisarz. Jego animowane filmy krótkometrażowe zdobyły ponad pięćdziesiąt nagród na całym świecie, wliczając w to dwa festiwale AFI Life Achievement Awards w Ottawie i Zagrzebiu. Produkcją nominowaną do Oscara był film pod tytułem "Trzy zguby" (3 misses). Po ukończeniu studiów projektowania graficznego i ilustracji, Driessen rozpoczął w 1960 tworzenie reklam animowanych dla holenderskiej telewizji. Kilka lat później George Dunning zatrudnił Driessena jako animatora w swoim studiu przy tworzeniu fabularnego filmu pod tytułem Yellow Submarine w 1968. Następnie pomógł Driessenowi wyemigrować do Kanady, gdzie stał się członkiem National Film Board of Canada w 1972. W latach 80. XX wieku Driessen uczył animacji na Uniwersytecie w Kassel. Zastąpił na tym stanowisku Jana Lenicę. Unikalny styl Driessena jest łatwo rozpoznawalny ze względu na cienkie, pofałdowane linie. Bohaterowie jego animacji poruszają się najczęściej niezdarnie. W niektórych filmach Driessen (jak na przykład w "Na lądzie, na morzu i w powietrzu") dzieli ekran na kilka części, które przedstawiają różne historie dziejące się pozornie niezależnie od siebie.
  Daniel Szczechura – (ur. 11 lipca 1930 w Wilczogębach) – polski reżyser i scenarzysta filmów animowanych, scenograf, pedagog.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.