Krakowski Festiwal Filmowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krakowski Festiwal Filmowy (KFF; dawniej: Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych, a także Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych) – festiwal filmowy poświęcony filmom krótkometrażowym i dokumentalnym oraz animowanym. Odbywa się na przełomie maja i czerwca w Krakowie, jest jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie.

Bohdan Kosiński (ur. 14 października 1922 w Kościeniewiczach, zm. 12 kwietnia 2003 w Warszawie) – polski reżyser fimów dokumentalnych, scenarzysta, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Komitetu Kultury Niezależnej, pedagog.Film krótkometrażowy – film, którego czas projekcji nie przekracza 30-60 minut. Granica ta nie jest ściśle określona. Niegdyś za filmy krótkometrażowe uznawano filmy o długości do 20-30 minut, co było związane z tym, że prezentowano je głównie jako dodatki do filmów długometrażowych w kinach. Obecnie filmy te są zazwyczaj prezentowane przez stacje telewizyjne, które preferują metraż zbliżony do pełnej godziny.

W ramach festiwalu odbywają się cztery konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, muzycznych dokumentów DocFilmMusic oraz polski. Obecnie do konkursów kwalifikowane są filmy o czasie trwania do 30 minut (konkurs krótkometrażowy oraz filmy fabularne i animowane w konkursie polskim) oraz powyżej 30 minut (konkurs dokumentalny, konkurs DocFilmMusic), dokumenty zgłaszane do konkursu polskiego mogą mieć dowolną długość

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Jan Švankmajer (ur. 4 września 1934 w Pradze) – czeski rzeźbiarz, poeta, eseista, reżyser filmowy, jeden z najbardziej uznanych twórców animacji poklatkowych. Do inspiracji dziełami Jana Švankmajera chętnie przyznawali się tacy artyści jak Tim Burton, Terry Gilliam czy bracia Quay.

W ramach imprez festiwalowych organizowane są także liczne przeglądy i pokazy pozakonkursowe – retrospektywy uznanych twórców, projekcje szkół artystycznych, krótkie formy mistrzów kina, etiudy studenckie, bloki tematyczne i wiele innych.

Na festiwal składają się nie tylko pokazy filmowe, lecz także koncerty, warsztaty, debaty, konferencje oraz wystawy. Gale otwierające i kończące festiwal urozmaicone są zazwyczaj występami muzycznymi uznanych artystów.

Obecnym dyrektorem artystycznym KFF, odpowiadającym za selekcję filmów, jest Krzysztof Gierat.

Stephen i Timothy Quay (ur. 17 czerwca 1947 w Norristown koło Filadelfii) – bracia bliźniacy, twórcy filmowych animacji, reklam telewizyjnych, scenografowie filmowi i teatralni. Reżyserzy dwóch filmów pełnometrażowych (Instytutu Benjamenta i Stroiciela trzęsień ziemi) oraz wielu krótkometrażowych animacji, z których najsłynniejszą jest adaptacja opowiadania Brunona Schulza, Ulica krokodyli.prof. Kazimierz Karabasz (ur. 6 maja 1930 w Bydgoszczy) – polski reżyser filmów dokumentalnych i teoretyk tej dziedziny sztuki, współtwórca tzw. polskiej szkoły dokumentu, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1961 roku pod nazwą Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych. Trzy lata później dołączony został festiwal międzynarodowy. Na początku lat 90., w związku z kryzysem polskiej produkcji filmowej, zaprzestano organizacji festiwalu ogólnopolskiego. Powrócono do niego w 1997 roku. Od 2001 roku festiwal nosi obecną nazwę.

Helena Třeštíková (ur. 22 czerwca 1949 w Pradze) – czeska reżyserka i pedagożka; w 2007 minister kultury Czech w 2. rządzie M. Topolánka; żona architekta Michaela.Paul Driessen (ur. 1940 w Nijmegen, w Geldrii) – holenderski reżyser filmowy, animator i pisarz. Jego animowane filmy krótkometrażowe zdobyły ponad pięćdziesiąt nagród na całym świecie, wliczając w to dwa festiwale AFI Life Achievement Awards w Ottawie i Zagrzebiu. Produkcją nominowaną do Oscara był film pod tytułem "Trzy zguby" (3 misses). Po ukończeniu studiów projektowania graficznego i ilustracji, Driessen rozpoczął w 1960 tworzenie reklam animowanych dla holenderskiej telewizji. Kilka lat później George Dunning zatrudnił Driessena jako animatora w swoim studiu przy tworzeniu fabularnego filmu pod tytułem Yellow Submarine w 1968. Następnie pomógł Driessenowi wyemigrować do Kanady, gdzie stał się członkiem National Film Board of Canada w 1972. W latach 80. XX wieku Driessen uczył animacji na Uniwersytecie w Kassel. Zastąpił na tym stanowisku Jana Lenicę. Unikalny styl Driessena jest łatwo rozpoznawalny ze względu na cienkie, pofałdowane linie. Bohaterowie jego animacji poruszają się najczęściej niezdarnie. W niektórych filmach Driessen (jak na przykład w "Na lądzie, na morzu i w powietrzu") dzieli ekran na kilka części, które przedstawiają różne historie dziejące się pozornie niezależnie od siebie.

Od 2006 roku Festiwalowi towarzyszą Krakowskie Targi Filmowe (KFF Market) przeznaczone dla profesjonalistów z branży. Celem Targów jest zaprezentowanie filmów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych przedstawicielom europejskich festiwali, stacji telewizyjnych i firm dystrybucyjnych. Podczas Targów setki filmów zostaje udostępnionych akredytowanym gościom na stanowiskach przeglądowych.

Daniel Szczechura – (ur. 11 lipca 1930 w Wilczogębach) – polski reżyser i scenarzysta filmów animowanych, scenograf, pedagog.FIAPF (Fédération Internationale des Associations de Producteurs de Films, pol.: Międzynarodowa Federacja Zrzeszeń Producentów Filmowych) – organizacja z siedzibą w Paryżu, założona w 1983 roku, zrzeszająca obecnie 31 członków z 25 krajów. Do zadań organizacji należy m.in. nadawanie festiwalom statusów.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Witold Giersz (ur. 26 lutego 1927 w Poraju) – polski reżyser, animator, autor projektów plastycznych, scenarzysta filmów animowanych. Jeden z najciekawszych i najwybitniejszych polskich twórców animacji.
Werner Herzog, właśc. Werner Stipetić (ur. 5 września 1942 w Monachium) – niemiecki reżyser filmowy, teatralny i operowy; scenarzysta, producent filmowy i aktor pochodzenia chorwackiego. Pisarz i poeta.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Jurij Borisowicz Norsztejn (ros. Юрий Борисович Норштейн, ur. 15 września 1941) – rosyjski twórca animacji filmowych. Od 1981 roku pracował nad pełnometrażowym filmem Szynel, opartym na opowiadaniu Nikołaja Gogola pod tym samym tytułem.
Festiwal filmowy – wydarzenie kulturalne dotyczące filmu. Organizowane zwykle na zasadzie konkursu, podczas którego jury lub publiczność przyznają nagrody w określonych kategoriach.
Krzysztof Gierat (ur. 1955) – polski działacz kulturalny, z wykształcenia filmoznawca. Współtwórca Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, dyrektor artystyczny Krakowskiego Festiwalu Filmowego, inicjator Festiwalu Filmu Niemego. W latach 1993–1994 wiceprezydent Krakowa. Członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej.
Jonas Mekas (ur. 24 grudnia 1922 w wiosce Semeniškiai, w pobliżu Biržai) – pochodzący z Litwy twórca filmowy, pisarz i kustosz, często nazywany „ojcem chrzestnym amerykańskiej awangardy filmowej”. Aktualnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Reklama