Kraken Mare

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kraken Mare – największe znane jezioro na Tytanie, największym księżycu Saturna, wypełnione płynnymi węglowodorami. Zostało odkryte w 2007 roku przez sondę Cassini i nazwane rok później imieniem Krakena, legendarnego morskiego potwora. Jego współrzędne to 68°N 310°W. Kraken Mare składa się z kilku basenów połączonych cieśninami; ich łączna powierzchnia jest podobna do ziemskiego Morza Kaspijskiego.

Jeziora na Tytanie – naturalne zbiorniki płynnych węglowodorów, znajdujące się na powierzchni Tytana, największego księżyca Saturna. Znajdują się one w obszarach podbiegunowych, tworzy je mieszanina metanu i etanu. Ich istnienie było podejrzewane już po obserwacjach sond Voyager, które stwierdziły istnienie gęstej atmosfery, zawierającej duże ilości prostych węglowodorów. Potwierdzenie przyniosły badania misji Cassini-Huygens.Cassini-Huygens – misja bezzałogowej sondy kosmicznej przeznaczonej do wykonania badań Saturna, jego pierścieni, księżyców i magnetosfery. Jest ona wspólnym przedsięwzięciem trzech agencji kosmicznych: amerykańskiej NASA, europejskiej ESA i włoskiej ASI. Sonda została wystrzelona w październiku 1997 roku. W lipcu 2004 Cassini stał się pierwszym sztucznym satelitą Saturna, a odłączony od sondy próbnik Huygens w styczniu 2005 wylądował na powierzchni Tytana.

W 2009 roku zarejestrowano odbicia światła słonecznego (w zakresie podczerwieni) od tafli Kraken Mare i pobliskiego Jingpo Lacus. Obserwacje te stanowiły kluczowe dowody potwierdzające występowanie cieczy na powierzchni Tytana. Charakterystyka odbicia od Kraken Mare była nieoczekiwana, ze znacznymi, szybkimi zmianami intensywności. Do możliwych przyczyn tego zjawiska należą porywy wiatru przy powierzchni, fale o dużej długości (rzędu kilometra) lub chmury ponad jeziorem.

Węglowodory – organiczne związki chemiczne zawierające w swojej strukturze wyłącznie atomy węgla i wodoru. Wszystkie one składają się z podstawowego szkieletu węglowego (powiązanych z sobą atomów węgla) i przyłączonych do tego szkieletu atomów wodoru.Ciecz – stan skupienia materii – pośredni między ciałem stałym a gazem, w którym ciało fizyczne trudno zmienia objętość, a łatwo zmienia kształt. Wskutek tego ciecz przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje, ale w przeciwieństwie do gazu nie rozszerza się, aby wypełnić je całe. Powierzchnia styku cieczy z gazem lub próżnią nazywa się powierzchnią swobodną cieczy.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • ukształtowanie powierzchni Tytana
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Titan Polar Maps - 2015 (ang.). W: Cassini Solstice Mission [on-line]. Jet Propulsion Laboratory, 2015-10-09. [dostęp 2016-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-12)].
  2. Kraken Mare (ang.). W: Gazetteer of Planetary Nomenclature [on-line]. IAU, USGS, NASA. [dostęp 2016-02-22].
  3. Jason W. Barnes, Jason M. Soderblom, Robert H. Brown, Laurence A. Soderblom i inni. Wave constraints for Titan’s Jingpo Lacus and Kraken Mare from VIMS specular reflection lightcurves. „Icarus”. 211, s. 722-731, 2011. DOI: 10.1016/j.icarus.2010.09.022. 
  4. Sunlight Glint Confirms Liquid in Titan Lake Zone (ang.). NASA, 2009-12-17. [dostęp 2014-02-02].
  Warto wiedzieć że... beta

  Jingpo Lacus – czwarte co do wielkości jezioro na Tytanie, największym księżycu Saturna. Wypełniają je płynne węglowodory. Zostało odkryte na zdjęciach radarowych okolic północnego bieguna Tytana przez sondę Cassini; znajduje się w pobliżu Kraken Mare, największego zbiornika węglowodorów na Tytanie. Jego nazwa pochodzi od ziemskiego jeziora Jingpo Hu położonego w Chinach. Jest ono niemal tych samych rozmiarów co Ontario Lacus, największe jezioro południowej półkuli tego księżyca, ale ma bardziej złożoną linię brzegową i przypuszczalnie dużo większą głębokość.
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

  Reklama