Kraina geograficzna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kraina geograficzna – określony teren, posiadający własną nazwę, wyróżniający się swoistymi cechami fizycznogeograficznymi.

Region – umownie wydzielony obszar, względnie jednorodny, różniący się od terenów sąsiednich cechami naturalnymi bądź nabytymi na przestrzeni dziejów.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

Opis[ | edytuj kod]

Stosowane są różne podziały lądów na krainy, w zależności od tego, jakie cechy terenu uzna się za istotne; dlatego też w różnych źródłach geograficznych (podręcznikach, atlasach, opracowaniach naukowych) można znaleźć rozbieżne podziały na krainy geograficzne. Mimo to geografowie starają się wypracować w miarę jednolity podział i nazewnictwo krain, stąd obecnie istnienie wielu z nich zostało powszechnie zaakceptowane i nie podlega dalszej dyskusji.

Jan Flis (ur. 20 lipca 1912 w Nowym Sączu, zm. 9 grudnia 1993 w Krakowie) - polski geograf, specjalista z zakresu geografii ziem górskich i dydaktyki geografii.

Krainy geograficzne uważane są zwykle za jednostki większe obszarowo niż regiony.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Kraina. W: Jan Flis: Szkolny słownik geograficzny. Wyd. trzecie. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1985, s. 12–13. ISBN 83-02-00870-2.
  • Region. W: Jan Flis: Szkolny słownik geograficzny. Wyd. trzecie. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1985, s. 13. ISBN 83-02-00870-2.
  • Reklama