• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kozienicki Park Krajobrazowy

  Przeczytaj także...
  Nietoperze, rękoskrzydłe (Chiroptera) – rząd ssaków łożyskowych, obejmujący ok. 1100 gatunków, do którego zalicza się 17 rodzin zgrupowanych w dwóch podrzędach:Rezerwat przyrody Jedlnia – rezerwat przyrody położony w powiecie radomskim(województwo mazowieckie), po obu stronach szosy Radom - Kozienice w odległości 12 km od Radomia.
  Jeleń – zwyczajowa nazwa kilku rodzajów zwierząt z rodziny jeleniowatych. Mianem tym określa się gatunki należące do rodzajów: Cervus, Blastocerus, Ozotoceros, Odocoileus i inne. W Polsce mianem tym określa się jelenia szlachetnego.

  Kozienicki Park Krajobrazowy im. prof. Ryszarda Zaręby położony jest ok. 100 km na południe od Warszawy, pomiędzy Radomiem a Kozienicami, w środkowo-południowej części województwa mazowieckiego, w widłach rzek: Wisły i Radomki. Powierzchnia Parku wynosi 26 233,83 ha, natomiast jego otulina zajmuje 36 009,62 ha.

  Rezerwat przyrody Zagożdżon – rezerwat przyrody położony w centralnej Polsce, w Puszczy Kozienickiej, na Równinie Radomskiej, województwo mazowieckie. Rezerwat znajduje się 2 km na wschód od wsi Przejazd i 1200 m na zachód od szosy Radom – Kozienice. Rezerwat leży na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego.Rezerwat przyrody Ponty im. Teodora Zielińskiego - rezerwat przyrody położony w centralnej Polsce, na Równinie Radomskiej, województwo mazowieckie. Znajduje się w środkowej części Puszczy Kozienickiej, 7km na pn. zach. od Pionek na gruntach wsi Jaroszki. Nazwę nadano mu na cześć znanego miłośnika puszczy, leśnika Teodora Zielińskiego.

  Celem utworzenia Parku jest zachowanie naturalnego krajobrazu lasów Puszczy Kozienickiej.

  Rezerwaty[ | edytuj kod]

  Na terenie parku i jego otuliny znajduje się 15 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 1267,92 ha.

  1. Zagożdżon, leśny, częściowy, pow. 65,67 ha
  2. Ponty im. T. Zielińskiego, leśny, częściowy, pow. 36,61 ha
  3. Brzeźniczka, leśny, częściowy, pow. 122,48 ha
  4. Załamanek, leśny, częściowy, pow. 78,97 ha
  5. Pionki, leśny, częściowy, pow. 81,60 ha
  6. Ciszek, leśny, częściowy, pow. 40,28 ha
  7. Jedlnia, leśny, częściowy, pow. 86,42 ha
  8. Miodne, leśny, częściowy, pow. 20,38 ha
  9. Ługi Helenowskie, torfowiskowy, częściowy, pow. 93,56 ha
  10. Krępiec, krajobrazowy, częściowy, pow. 278,96 ha
  11. Ponty Dęby, leśny, częściowy, pow. 50,40 ha
  12. Leniwa, krajobrazowo-leśny, częściowy, pow. 26,89 ha
  13. Źródło Królewskie, leśny, częściowy, pow. 29,67 ha
  14. Okólny Ług, torfowiskowy, częściowy, pow. 168,94 ha
  15. Guść, krajobrazowo-leśny, częściowy, pow. 87,09 ha, położony w otulinie parku

  Fauna[ | edytuj kod]

  Ptaki[ | edytuj kod]

  W Parku występuje ok. 200 gatunków ptaków, np. orlik krzykliwy, zimorodek, rybołów, batalion.

  Rezerwat przyrody Krępiec - rezerwat przyrody krajobrazowy, częściowy, o powierzchni 273, 65 ha, utworzony w 1994 roku. Położony jest we wschodniej części Puszczy Kozienickiej. Obszar leży w zarządzie Lasów Państwowych (Obręb Garbatka, Leśnictwo Molendy, Nadleśnictwo Zwoleń) na obszarze gminy Garbatka-Letnisko. Na jego terenie znajdują się gajówka i leśniczówka Krępiec – obie mające status części miejscowości Molendy.Puszcza Kozienicka – kompleks leśny w środkowej Polsce, położony na obszarach Równiny Kozienickiej, pomiędzy Radomiem i Wisłą, na granicy powiatów kozienickiego i radomskiego (województwo mazowieckie). Część pradawnej Puszczy Radomskiej. Od XVI w. nazywano ją powszechnie, ze względu na rolę jaką odgrywała wtedy położona w jej środku Jedlnia – Puszczą Jedleńską. Obecna nazwa utrwaliła się dopiero od połowy XIX wieku.

  Ssaki[ | edytuj kod]

  Występują tu m.in. jeleń, łoś, dzik, bóbr.

  Swoje siedlisko ma tu 16 gatunków nietoperzy, m.in. mroczek posrebrzany, mroczek pozłocisty, nocek wąsatek, mopek zachodni oraz borowiaczek.

  Płazy i gady[ | edytuj kod]

  W Parku odnotowano występowanie 13 gatunków płazów i 6 gatunków gadów, w tym zagrożonego wyginięciem żółwia błotnego.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • ochrona przyrody w Polsce
 • parki krajobrazowe w Polsce
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kozienicki Park Krajobrazowy. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-10-01].
  2. O parku. W: Kozienicki Park Krajobrazowy [on-line]. Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych. [dostęp 2018-10-01].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Nieoficjalna strona Kozienickiego Parku Krajobrazowego
 • Łoś (Alces alces) – największy współcześnie żyjący gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych, wyróżniający się charakterystycznym porożem i wyjątkowo długimi kończynami. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Alces. Żyje w podmokłych lasach północnej Eurazji i Ameryki Północnej. Występujący w Polsce podgatunek A. a. alces – łoś europejski jest największą żyjącą w Polsce zwierzyną łowną. Rzadki i objęty całorocznym okresem ochronnym.Rezerwat przyrody Ciszek - rezerwat przyrody leśny, częściowy, o powierzchni 40,28 ha, utworzony w 1982 roku. Położony jest w zachodniej części Puszczy Kozienickiej wzdłuż drogi Jastrzębia - Kieszek, 6 km na północ od Jedlni-Letnisko.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rezerwat przyrody Miodne – leśny rezerwat przyrody położony na obszarze gminy Zwoleń, w powiecie zwoleńskim (województwo mazowieckie). Leży w granicach Kozienickiego Parku Krajobrazowego.
  Rezerwat przyrody Brzeźniczka – rezerwat przyrody leśny, częściowy (pow. 122,48 ha), utworzony w 1980 r. Leży nad Zagożdżonką, przy ujściu rzeki Brzeźniczki, 4 km na północny wschód od miasta Pionki na terenie Puszczy Kozienickiej. Począkowo powierzchnia rezerwatu wynosiła 45,78 ha, jednak w latach późniejszych obszar rezerwatu kilkakrotnie zwiększano, m.in. o fragment lasu w rejonie potoku Studzionek (wpadającego do Zagożdżonki naprzeciw ujścia Brzeźniczki) oraz o dolinę Brzeźniczki.
  Rezerwat przyrody Ługi Helenowskie – torfowiskowy rezerwat przyrody położony ma obszarze gminy Pionki i Zwoleń, 1,5 km na pn. od wsi Podgóra, leżącej przy drodze Radom – Puławy.
  Dzik euroazjatycki, dzik (Sus scrofa) – gatunek dużego, lądowego ssaka łożyskowego z rodziny świniowatych (Suidae). Sus scrofa jest jedynym przedstawicielem dziko żyjących świniowatych w Europie. Jest przodkiem świni domowej.
  Zimorodek zwyczajny, zimorodek (Alcedo atthis) – gatunek niewielkiego ptaka rybożernego z rodziny zimorodkowatych (Alcedinidae).
  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
  Radomka ( dawniej Radomierza, Radomierz) – rzeka, lewobrzeżny dopływ Wisły o długości 115,989 km i powierzchni dorzecza ponad 2000 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.778 sek.