• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kozielice - gmina  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Powiat pyrzycki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Pyrzyce. Powiat położony jest na Równinie Pyrzyckiej i Pojezierzu Myśliborskim. Powiat ma zdecydowanie rolniczy charakter (66-85% powierzchni gmin).
  Komunikacja[ | edytuj kod]

  Przez gminę Kozielice prowadzi droga wojewódzka nr 122 łącząca wieś Łozice z Pyrzycami (7 km) i z Baniami (10 km). Odległość z Kozielic do Łozic wynosi 3 km, a do siedziby powiatu, Pyrzyc 7 km.

  Kozielice uzyskały połączenie kolejowe w 1899 r. po połączeniu Pyrzyc z Godkowem (w 1882 r. otwarto odcinek Stargard- Pyrzyce). W 1992 r. linia Pyrzyce-Godków została zamknięta. Po 2000 r. zamknięto także linię Stargard-Pyrzyce.

  W gminie czynne są 2 urzędy pocztowe: Kozielice (nr 74-204) i Tetyń (nr 74-205).

  Mielno Pyrzyckie (niem. Groß Möllen) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie pyrzyckim, w gminie Kozielice.Gmina Tetyń (od 1973 gmina Kozielice) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945-1954 w woj. szczecińskim (dzisiejsze woj. zachodniopomorskie). Siedzibą władz gminy był Tetyń.

  Zabytki[ | edytuj kod]

 • Kościół pod wezwaniem Św. Ducha w Czarnowie.
 • Kościół pod wezwaniem Św. Stanisława BM w Kozielicach.
 • Cmentarz z odbudowanym na przełomie 2006 i 2007 roku kościołem i murem ogrodzeniowym w Łozicach.
 • Ruina kościoła w Rokitach (aktualnie w odbudowie).
 • Cmentarz w Rokitach.
 • Kościół pod wezwaniem MB Królowej Polski w Tetyniu.
 • Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Załężu.
 • Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Przydarłów – osada leśna w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie pyrzyckim, w gminie Kozielice.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tetyń (niem. Beyersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie pyrzyckim, w gminie Kozielice.
  Dług publiczny (albo zgodnie z definicją ustawową „państwowy dług publiczny”) – obejmuje nominalne zadłużenie podmiotów sektora finansów publicznych, ustalone po wyeliminowaniu przepływów finansowych pomiędzy podmiotami należącymi do tego sektora (skonsolidowane zadłużenie brutto), zaciągnięte z następujących tytułów:
  Droga wojewódzka nr 122 (DW122) - droga wojewódzka w środkowej części woj. zachodniopomorskiego o długości 78 km łącząca Krajnik Dolny w pobliżu przejścia granicznego na DK26 z miejscowością Piasecznik. Droga przebiega przez 4 powiaty: powiat gryfiński, pyrzycki, stargardzki i choszczeński.
  Gmina Pyrzyce – – – to gmina miejsko-wiejska w województwie zachodniopomorskim, w powiecie pyrzyckim. W latach 1975-1998 była częścią województwa szczecińskiego.
  Powiat gryfiński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Gryfino. Obejmuje obszar Równiny Wełtyńskiej, Puszczy Bukowej, Doliny Dolnej Odry i zachodnią część Pojezierza Myśliborskiego.
  Łozice (niem. Loist) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie pyrzyckim, w gminie Kozielice.
  Pojezierze Myśliborskie (314.41) – mezoregion w Polsce północno-zachodniej w obrębie Pojezierza Zachodniopomorskiego. Od północy graniczy z Równiną Pyrzycko-Stargardzką i Równiną Wełtyńską, od południa z Równiną Gorzowską, od zachodu wyraźna granica na Dolinie Dolnej Odry, a na wschodzie na dolinie Płoni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.