Kosz balonowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Współczesny kosz balonowy wykorzystywany do lotów turystycznych

Kosz balonowy – pomieszczenie załogi balonu, zawierające również urządzenia i przyrządy konieczne do sterowania balonem. Jest za pomocą lin przytwierdzony do obręczy nośnej balonu.

Balast - dodatkowy element lub ładunek, którego podstawową cechą jest znaczny ciężar, wykorzystywany na różnego rodzaju statkach wodnych (zarówno nawodnych, jak i podwodnych), pojazdach lądowych specjalnego przeznaczenia, oraz statkach powietrznych. Wykorzystywany także we wszystkich rodzajach modeli statków i pojazdów.Balon – statek powietrzny z grupy aerostatów (statków lżejszych od powietrza), bez napędu silnikowego. Składa się z obszernej powłoki wykonanej z nieprzepuszczalnej, lekkiej tkaniny nagumowanej lub tworzywa sztucznego, o dużej wytrzymałości i zawieszonej pod nią gondoli (kosza). Rozróżnia się:

Najczęściej zbudowany jest z wikliny oplatającej ramę kosza (drewnianą lub stalową), posiada płozy ułatwiające lądowanie w przygodnym terenie.

Wyposażony jest w przyrządy pokładowe, tj.: busola, wariometr, radiostacja i in. W koszu znajduje się również balast, najczęściej w postaci worków z piaskiem.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jerzy Domański: 1000 słów o samolocie i lotnictwie. Warszawa: Wydawnictwo MON, 1974, s. 190. (pol.)
Radiostacja (łac.) – zestaw urządzeń do nadawania lub odbierania sygnałów radiowych. Składa się z nadajnika lub odbiornika radiowego, anteny, linii kablowych itp. Czasami zalicza się do niej także budynki, w których się znajduje. Uproszczoną wersją radiostacji są radiotelefony.
Reklama