Kosmos (czasopismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kosmos – czasopismo Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika (ang. Polish Copernicus Society of Naturalists) – najstarsze polskie stowarzyszenie przyrodnicze założone we Lwowie 17 stycznia 1875 z inicjatywy m.in. Feliksa Kreutz, Bronisława Radziszewskiego i Juliana Niedźwiedzkiego. Pierwszym prezesem był Feliks Kreutz.

Wydawanie rozpoczęto w 1876 we Lwowie. W ramach poszczególnych roczników "Kosmosu" materiał drukowano w działach: 1 — rozprawy naukowe, 2 — kronika naukowa, 3 — kronika towarzystw naukowych (w tym także dane o organizacjach działających za granicą), 4 — artykuły okolicznościowe, 5 — piśmiennictwo, 6 — wiadomości bieżące. W zasadzie taki podział utrzymano także w przyszłości i w dużym stopniu decydowało to o atrakcyjności miesięcznika (później kwartalnika).

Zmieniano jednak formę przekazu, wprowadzając na przykład w okresie międzywojennym od 1927 do 1948 dwie równolegle ogłaszane serie, z których pierwsza Seria A (prace oryginalne); drukowała niemal wyłącznie rozprawy a druga Seria B (prace przeglądowe). Wynikało to z zapotrzebowania społecznego któremu PTP im. Kopernika chciało sprostać. W 1928 roku rocznik 53 przekroczył 1600 stron w dwóch seriach, mimo iż wówczas przyrodnicy nie mieli kłopotów z ogłaszaniem swych prac w periodykach geologicznych, botanicznych i zoologicznych.

Atrakcyjność "Kosmosu" jako czasopisma naukowego i upowszechniającego wiedzę decydowała, że nawet byli zesłańcy na Syberię, gdy podczas drugiej wojny światowej znaleźli się w oddziałach polskich w Palestynie, podjęli skuteczne działania na rzecz reaktywowania PTP im. Kopernika, łącznie z ogłaszaniem swoich spostrzeżeń przyrodniczych.

Czasopismo wydawane jest nieprzerwanie do dnia dzisiejszego – obecnie przez Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika z siedzibą w Krakowie, przy czym redakcja znajduje się w Warszawie. Aktualne numery są dostępne w wydaniu internetowym.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zbigniew Wójcik, Kosmos, organ Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika 1876-1996, "Kosmos" 1996, 45 (1) s. 3-9, ISSN 0023-4249
  2. Encyklopedia PWN, t. 6 1965
  3. http://kosmos.icm.edu.pl/

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Wszechświat (czasopismo)
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Kosmos. Czasopismo polskiego Towarzystwa przyrodników imienia Kopernika Archiwalne roczniki w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej
  • Reklama