Korneliusz Pacuda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na „XII Pikniku Country” w Dąbrowie Górniczej

Korneliusz Piotr Pacuda (ur. 16 września 1943 w Warszawie) – polski dziennikarz i krytyk muzyczny, popularyzator muzyki country. Twórca klubów bigbitowych przy Rozgłośni Harcerskiej w 1962 i Big Beat Clubu na SGPiS. Był zastępcą redaktora naczelnego Magazynu Muzycznego (do 1988) i odpowiedzialnym za repertuar wytwórni Wifon. Tamże producent składanek Clementine (1978) i 11 Ton (1982).

16 września jest 259. (w latach przestępnych 260.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 106 dni.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Inicjator powołania Stowarzyszenia Muzyki Country (1981), jego kilkukrotny prezes i prezes honorowy. Twórca w 1982 i od początku dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Piknik Country w Mrągowie, zwanego popularnie Piknikiem Country, a także innych tego typu imprez.

Radio[ | edytuj kod]

Jest autorem kilku tysięcy audycji radiowych. Prowadził audycje w Programie 1 PR (Czy jest miejsce na country w Polsce?, Korek bez korka), Programie 3 PR (Naśladownictwo dozwolone, W Tonacji Trójki, Niedzielna Szkółka Muzyczna, Wszystkie drogi prowadzą do Nashville, Gitara, banjo i... country) i Radiu Katowice (Moja muzyka – country).

Platforma Obywatelska (PO) – polska partia polityczna, założona (początkowo jako stowarzyszenie) 24 stycznia 2001 (jako partia pod nazwą "Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej" zarejestrowana 5 marca 2002). Jej głównymi założycielami byli Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński z AWS i Donald Tusk z Unii Wolności. Skupia osoby o różnych poglądach, głównie chrześcijańsko-demokratycznych i konserwatywno-liberalnych, centroprawicowych i centrowych. Należy do Europejskiej Partii Ludowej. Od 2007 Platforma Obywatelska jest największą siłą polityczną w Sejmie oraz Senacie i wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym tworzy koalicję rządową, która jest zapleczem parlamentarnym rządu Donalda Tuska.Saloon (fr. salon, z łac. sala) – termin używany dla określenia pomieszczenia, gdzie sprzedawany jest w USA alkohol z przeznaczeniem do spożycia na miejscu.

16 grudnia 2011 wrócił do Programu 1 PR. Prowadzi audycję Z Jedynką w drodze co drugi piątek od 00:05 do 03:00.

W Programie 2 Polskiego Radia od 2017 we wtorki prowadzi audycję Swingująca szafa.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Polskie Radio Program I (Jedynka, Radiowa Jedynka, Pierwszy Program Polskiego Radia, Program Pierwszy Polskiego Radia, oficjalny skrót PR1) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 18 kwietnia 1926 roku.
Sony Music Entertainment Poland Sp. z o.o. – polska wytwórnia muzyczna, oddział Sony Music Entertainment, powstała w 2001 roku.
Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.
Libretto (wł. książeczka) – tekst stanowiący podstawę dzieł sceniczno-muzycznych, takich jak opera, operetka, kantata, musical czy balet.
Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.
Bigbit, big-beat, (ang. „mocne uderzenie”) – funkcjonujące w Polsce i sąsiednich krajach określenie rock and rolla i pokrewnych gatunków muzycznych. Nazwę big-beat, zastępującą nieakceptowaną przez antyzachodnie władze nazwę rock and roll, po raz pierwszy zastosowano w Polsce. Z krajów bloku wschodniego, muzyka rockandrollowa zyskała pewną akceptację władz komunistycznych najwcześniej właśnie w Polsce - już na początku lat 60. XX wieku. W Czechosłowacji, na Węgrzech i w samym Związku Radzieckim nastąpiło to w połowie lub pod koniec tej dekady. Nazwa big-beat, wbrew intencji jej twórcy, szybko przestała określać wyłącznie muzykę rockandrollową, rozszerzając zakres również na luźno związaną z rockiem muzykę rozrywkową, zwłaszcza charakteryzującą się wyeksponowanym rytmem i prostotą melodyczną oraz harmoniczną, np. twist, madison czy rhythm and blues.
Country Music Association (CMA) – organizacja utworzona w 1958 r. w Nashville, w Stanach Zjednoczonych, w celu promocji muzyki country. Organizacja przyznaje nagrody branżowe (CMA Awards). CMA angażuje się również w międzynarodowa promocję muzyki country. Począwszy od 2013 roku jest współorganizatorem dorocznego festiwalu Country 2 Country, odbywającego się w Londynie oraz, równolegle, w wybranych miastach europejskich. Do tej pory festiwal gościł największe gwiazdy gatunku jak Dixie Chicks czy Lady Antebellum.

Reklama