Kornel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Korneliusz)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kornel, Korneliusz, Korneliimię męskie pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od nazwiska rzymskiego rodu Cornelii (Korneliuszy, por. Korneliusze Cynna). Istnieją różne hipotezy pochodzenia wspomnianej nazwy rodowej; wywodzi się ją bądź to ze słowa cornu („róg”), bądź to cornus („dereń”), bądź to od nazwy pola Corne w Tusculum. W dawnej Polsce zapisywane od 1402 w łac. formie Cornelius oraz od 1412 roku w formach pochodnych Kornosz, Kornasz, Korna (masc.), Kornosza (masc.), Kornoszek i ze zdrobnieniami Nela (masc.), Nelka (masc.), Nelko.

Jansenizm – ruch teologiczno-duchowy zapoczątkowany przez biskupa Ypres, Kornela Ottona Jansena (1585-1638), którego dzieło Augustinus stało się podstawą tej nauki. Rozwój jansenizmu przypadł na przełom XVII i XVIII wieku. Zyskał on znaczne uznanie we Francji i w Niderlandach stając się przyczyną kryzysu Kościoła katolickiego w tych państwach.Cornel Dinu (ur. 2 sierpnia 1948 w Târgovişte), rumuński piłkarz, występujący na pozycji środkowego pomocnika, i trener piłkarski. Jest wychowankiem klubu Metalul Târgovişte, ale już w wieku osiemnastu lat trafił do Dinama Bukareszt, w którym grał bez przerwy do 1983 roku, aż do zakończenia kariery. W tym czasie zdobył z nim pięć tytułów mistrza kraju oraz trzykrotnie został wybrany piłkarzem roku w Rumunii. Jest rekordzistą pod względem liczby meczów w Dinamie - w ciągu siedemnastu lat wystąpił w 454 spotkaniach. Z reprezentacją Rumunii, w której barwach rozegrał 75 meczów, brał udział w Mundialu 1970.

W ciągu ostatnich kilku lat imię to, zarówno w formie Kornel, jak i Korneliusz, jest coraz częściej nadawane.

Żeńskim odpowiednikiem jest Kornelia.

Kornel, Korneliusz, Korneli | edytuj kod]

 • 2 lutego, jako wspomnienie św. Korneliusza, centuriona
 • 9 lipca, jako wspomnienie św. Korneliusza Wijka
 • 16 września, jako wspomnienie papieża Korneliusza (przesunięte z 14 września)
 • Gaius Cornelius Gallus (ur. ok. 69 p.n.e. - zm. 26 p.n.e.) - przyjaciel Oktawiana Augusta, dowódca legionów z Cyrenajki, poeta.Kornel Stodola (ur. 29 sierpnia 1866 r. w Liptowskim Mikułaszu, zm. 21 października 1946 r. w Bratysławie) – słowacki przedsiębiorca, działacz narodowy i polityk, sygnatariusz Deklaracji Martinskiej z 30 października 1918 r. Jego braćmi byli Aurel Stodola (1859-1942) – fizyk i termodynamik oraz Emil Stodola (1862-1945) – prawnik i polityk.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Józef Korneliusz O’Rourke (ur. 1772 w Dorpacie, zm. 1849 w majątku Wsielub) – rosyjski wojskowy i polityk, dowódca wojskowy okresu wojen napoleońskich.
  Corneliu Zelea Codreanu (ur. 13 września 1899 r. w Huşi, Mołdawia - zm. zamordowany w konwoju do twierdzy Jilava 30 listopada 1938 r.) – rumuński polityk, przywódca faszystowskiego Ruchu Legionowego (Legion Archanioła Michała) oraz jego zbrojnego ramienia – Żelaznej Gwardii.
  Cornelis Norbertus Gijsbrechts lub Gysbrechts (ur. ok. 1640 w Antwerpii, zm. po 1675 w Kopenhadze) – flamandzki malarz okresu baroku specjalizujący się w martwej naturze typu trompe l’oeil.
  Wojciech Korneli Stattler (ur. 20 kwietnia 1800 w Krakowie, zm. 6 listopada 1875 w Warszawie) – polski malarz reprezentujący malarstwo akademickie, elementy klasyczne łączył z realizmem oraz z wpływami nazareńczyków i biedermeieru.
  Corneille de Lyon, Corneille de la Haye (ur. na początku XVI wieku, zm. ok. 1574) – malarz francuski pochodzenia niderlandzkiego. Nadworny malarz króla Henryka II.
  16 września jest 259. (w latach przestępnych 260.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 106 dni.
  Cornelis de Houtman (ur. 2 kwietnia 1565 w Goudzie, w Holandii, zm. w sierpniu 1599 w Aceh, na Sumatrze, w Indonezji) – holenderski żeglarz i odkrywca. Przewodził pierwszej holenderskiej ekspedycji handlowej do Indonezji (tzw. "Eerste Schipvaart"), przełamując portugalski monopol na handel z Indiami Wschodnimi. Brat Fryderyka de Houtmana.

  Reklama