Korekiyo Takahashi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Korekiyo Takahashi (jap. 高橋 是清 Takahashi Korekiyo; ur. 19 września 1854 w Edo, zm. 26 lutego 1936 w Tokio) – japoński ekonomista i polityk. Prezes Banku Japonii (1911–1913); premier Japonii (1921–1922).

Klany japońskie – grupy powiązanych ze sobą Japończyków, najczęściej poprzez pochodzenie od wspólnego przodka, rzadziej z jednej grupy zawodowej. Wyodrębnienie się rodów ze wspólnot neolitycznych przypisuje się dotarciu na Wyspy Japońskie metod uprawy ryżu i idącej za tym możliwości gromadzenia i przechowywania towaru stanowiącego podstawę bogacenia się.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Był nieślubnym synem oficjalnego malarza w rezydencji siogunów rodu Tokugawa. Został adoptowany przez samuraja z klanu Sendai.

W wieku 11 lat udał się do Jokohamy, aby uczyć się języka angielskiego w prywatnej szkole stworzonej przez Jamesa Curtisa Hepburna i jego żonę Clarę, a trzy lata później wyjechał do Stanów Zjednoczonych.

Po studiach w Stanach Zjednoczonych pracował w Ministerstwie Edukacji, a następnie w Ministerstwie Rolnictwa i Handlu. W 1887 r. został dyrektorem Biura Patentowego, a w 1892 r. przeniósł się do Bank of Japan i w 1899 r. został jego wiceprezesem. Wykazał się tam wysokimi kwalifikacjami w pozyskiwaniu kredytów zagranicznych na wojnę z Rosją (1904-1905).

Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Samuraj (jap. 侍, samurai, wojownik; rzeczownik pochodzący od archaicznego czasownika saburau, który z czasem przeszedł zmianę fonetyczną w samurau, znaczącego służyć panu) – pierwotnie świta służąca najwyższym dostojnikom japońskim, także gwardia cesarska (gosho-zamurai).

Następnie przez pięć lat był prezesem Yokohama Specie Bank, a w 1911 r. został prezesem Banku Japonii.

W następnych latach pełnił ważne funkcje polityczne: ministra finansów i przewodniczącego Konstytucyjnego Stowarzyszenia Przyjaciół Polityki. W 1921 r. został premierem oraz następnie ministrem rolnictwa i handlu oraz ministrem finansów w kilku kolejnych gabinetach.

Jednym z celów jego polityki finansowej była kontrola wydatków militarnych, co stawiało go w opozycji do tego środowiska i doprowadziło do zabicia go w trakcie próby zamachu stanu w 1936 r., zwanej „incydentem z 26 lutego”.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Takahashi Korekiyo Memorial Park (ang.). Minato City. [dostęp 2015-04-12].
 2. Takahashi, Korekiyo (ang.). National Diet Library, Japan, 2013. [dostęp 2015-04-12].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Skrócona biografia polityka (jap.)
 • Ród Tokugawa (jap. 徳川氏, Tokugawa-shi lub Tokugawa-uji) – ród siogunów sprawujący realną władzę w Japonii między 1603 a 1868 rokiem.Jokohama (jap. 横浜市, Yokohama-shi) – drugie co do wielkości miasto Japonii, największy port morski i jeden z większych ośrodków przemysłowych w kraju. Leży w południowo-wschodniej części wyspy Honsiu, w prefekturze Kanagawa, której jest stolicą. Miasto zajmuje półwysep znajdujący się w zachodniej części Zatoki Tokijskiej, w pobliżu ujścia rzeki Tsurumi do morza.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rikken Seiyūkai (jap. 立憲政友会, Konstytucyjne Stowarzyszenie Przyjaciół Polityki) – jedna z głównych partii politycznych w przedwojennej Japonii. Powszechnie używano też jej skróconej nazwy Seiyūkai. Partia została założona 15 września 1900 roku przez prorządowych biurokratów oraz frakcję Jiyūtō, która odłączyła się od partii Kenseitō (jap. 憲政党, Kenseitō). Przewodniczącym nowej partii został Hirobumi Itō – jeden z najważniejszych japońskich polityków i trzykrotny już wówczas premier Japonii.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Edo (jap. 江戸, ; także "Yedo") – dawna nazwa obecnej stolicy Japonii Tokio, położonej w regionie Kantō na wyspie Honsiu. Ze względu na usytuowanie u ujścia rzeki Sumidy do zatoki zwanej obecnie Zatoką Tokijską, nazwa Edo jest tłumaczona jako "brama" (戸 to) na "zatokę" (江 e).
  James Curtis Hepburn (ur. 13 marca 1815 w Milton, zm. 11 czerwca 1911 w East Orange) – amerykański lekarz i chrześcijański misjonarz, pamiętany jako twórca systemu latynizacji języka japońskiego, znanego jako transkrypcja Hepburna.
  Siogun (jap. 将軍 shōgun) – wódz naczelny, generał, zwierzchnik sił zbrojnych, generalissimus. Słowo shōgun jest skróconą wersją pierwotnego tytułu oficjalnego sei’i-taishōgun (jap. 征夷大将軍 sei’i-taishōgun, dosł. „głównodowodzący wojsk ekspedycyjnych przeciwko barbarzyńcom” lub „generalissimus do podboju (ujarzmienia) barbarzyńców”). Początkowo był to stopień wojskowy dowodzących cesarską armią japońską, później dziedziczny tytuł wojskowych władców Japonii, sprawujących faktyczną władzę w kraju rządzonym tylko nominalnie przez cesarza.
  Premiera Japonii wyznacza cesarz po desygnowaniu go przez parlament Japonii (jap. 国会, Kokkai) spośród swoich członków. Następnie, po otrzymaniu wotum zaufania w Izbie Reprezentantów, obejmuje on swój urząd. Premier, jako szef gabinetu, wyznacza i dymisjonuje ministrów stanu. Obecny urząd premiera działa na mocy konstytucji z 1946.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama