Kootenay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 • Kootenay – rzeka płynąca przez Kanadę i Stany Zjednoczone, dopływ Kolumbii
 • Kootenay – jezioro na rzece Kootenay
 • Park Narodowy Kootenay – park narodowy w Kanadzie
 • HMCS „Kootenay”okręty kanadyjskie
 • Kootenai – miasto w USA, w stanie Idaho, w hrabstwie Bonner
 • hrabstwo Kootenai (ang. Kootenai County) – hrabstwo w USA, w stanie Idaho
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kootenay Ice – klub hokejowy z Cranbrook
 • dystrykty kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska: Central Kootenay, East Kootenay oraz Kootenay Boundary
 • Kutenajowie
 • Kootenay Boundary – dystrykt regionalny w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Siedziba władz znajduje się w Trail.Kolumbia (ang. i fr. Columbia) - rzeka w Ameryce Północnej, największa rzeka wpadająca do Pacyfiku na kontynencie. Źródło w kanadyjskich Górach Skalistych w Kolumbii Brytyjskiej. Płynie przez Kanadę i USA. Długość 2000 km, z czego 801 km w Kanadzie. Wpada do Pacyfiku w Astoria w stanie Oregon. Powierzchnia dorzecza wynosi 415 211 km².
  Warto wiedzieć że... beta

  East Kootenay – dystrykt regionalny w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Siedziba władz znajduje się w Cranbrook.
  Kootenay (w pisowni amerykańskiej Kootenai River) – rzeka o długości 655 km, główny dopływ rzeki Kolumbii, płynąca przez Kolumbię Brytyjską, Montanę i Idaho. Jest to jedyna rzeka w Ameryce Północnej, która rozpoczyna swój bieg w Kanadzie, wpływa do Stanów Zjednoczonych, a następnie ponownie kieruje się do Kanady.
  Kutenajowie (ang. Kootenai) plemię Indian Ameryki Północnej, którego jeden z odłamów znany był pierwszym traperom i handlarzom futer jako "Flatbows", zapewne od rzeki Kootenai w stanach Montana i Idaho zwanej w pierwszym okresie podboju Flat Bow River. Byli blisko spokrewnieni z Saliszami, z którymi nawet przez pewien czas tworzyli federację plemienną. Kutenajowie zamieszkiwali ogromne obszary dzisiejszej Kanady oraz stanów Montana, Waszyngton i Idaho. Istnieją przypuszczenia, że pierwotnie zamieszkiwali wschodnie obszary Wielkich Równin, skąd zostali wyparci w góry przez Czarne Stopy.
  Kootenay Lake – jezioro w Kanadzie w prowincji Kolumbia Brytyjska na rzece Kootenay. Obecny kształt uzyskało poprzez budowę zapory Corra Linn w 1932 roku. Jezioro jest długie, wąskie i głębokie, przypominając nieco fiordy. Długość wynosi 154 km, a szerokość od 4 do 8 km. Po obu jego stronach znajdują się góry Purcell i Selkirk.
  Kootenay National Park (ang. Kootenay National Park, fr. Parc national Kootenay) - park narodowy położony w południowo-wschodniej części prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie. Został utworzony w 1920 na obszarze o powierzchni 1406 km². Różnica wysokości występująca na terenie parku jest znaczna. Najniżej położony punkt znajduje na wysokości 918 m n.p.m. (wejście do parku), natomiast najwyżej położony na wysokości 3424 m n.p.m. (góry Deltaform).
  Cranbrook – miasto w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, w dystrykcie regionalnym East Kootenay, którego jest stolicą. Leży w szerokiej dolinie Gór Skalistych, przez pomimo bliskości gór krajobraz podobny jest do tego z kanadyjskich prerii.
  Hrabstwo Bonner (ang. Bonner County) – hrabstwo w stanie Idaho w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 1919,59 mil² (4971,71 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 41 403 mieszkańców. Jego siedzibą administracyjną jest Sandpoint.

  Reklama