Kontynentalna Hokejowa Liga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kontynentalna Hokejowa Liga (KHL; ros. Континентальная хоккейная лига (КХЛ) – tranksr. Kontinientalnaja Chokkiejnaja Liga, ang. Kontinental Hockey League) – rozgrywki hokeja na lodzie założone w 2008 roku, stanowiące najwyższą i narodowo mistrzowską klasę rozgrywkową w Rosji. Liga ma charakter międzynarodowy, gdyż prócz drużyn rosyjskich, swoich przedstawicieli ma pięć innych państw: Białoruś, Łotwa, Kazachstan, Finlandia, Chiny.

Aleksandr Walerjewicz Radułow (ros. Александр Валерьевич Радулов; ur. 5 lipca 1986 w Niżnym Tagile) – rosyjski hokeista, reprezentant Rosji.Hymn państwowy Federacji Rosyjskiej (ros. Государственный гимн Российской Федерации, Gosudarstwiennyj gimn Rossijskoj Fiedieracyi) – hymn przyjęty pod koniec 2000 z inicjatywy prezydenta Władimira Putina, zastępując wprowadzoną w 1991 Pieśń Patriotyczną. Jest adaptacją hymnu państwowego Związku Radzieckiego z 1944.

Historia[ | edytuj kod]

Do rozpadu ZSRR najwyższą klasą rozgrywkową była tzw. Wyższa liga. Drugą klasą ligową była do tego czasu była Pierwsza liga, zaś niżej istniała jeszcze Druga liga. Ten podział został unieważniony w 1992 roku po powstaniu niepodległego państwa Rosja. Wówczas wyższa liga stała się drugą klasą rozgrywkową, a najwyższą została Superliga. Do końca sezonu superligi 2007/2008, mistrz rozgrywek Wyższej ligi awansował do Superligi. Zasadą było, iż triumfator Wyższej ligi był przyjmowany do Superligi, o ile poza sukcesem sportowym spełniał także wymagania finansowe (w przeciwnym razie szansę gry otrzymywał klub przegrany w finale). W obu przypadkach degradowany był ostatni zespół w Superlidze. Jeśli żaden z finalistów nie spełniał kryteriów, wówczas awans i degradacja nie odbywały się.

Niżny Nowogród (ros. Нижний Новгород, Niżnij Nowgorod, w latach 1932-1990 Gorki) – duże miasto w europejskiej części Rosji, przy ujściu Oki do Wołgi.Siergiej Walerjewicz Moziakin (ros. Сергей Валерьевич Мозякин; ur. 30 marca 1981 w Jarosławiu) – rosyjski hokeista, reprezentant Rosji.

27 marca 2008 roku Federacja Hokeja Rosji (FHR) oficjalnie przekazała Kontynentalnej Lidze Hokejowej wszystkie prawa organizacji mistrzostw narodowych w Rosji. Tym samym najwyżej sklasyfikowany zespół KHL jest ogłaszany mistrzem Rosji w hokeju na lodzie. W praktyce latem 2008 roku rozgrywki Superligi zostały zastąpione przez KHL. Od tego czasu zaniechano stałej możliwości awansu triumfatora wyższej ligi do KHL jako coroczną regułę (jakkolwiek w 2010 roku do KHL przyjęto aktualnego mistrza rozgrywek wyższej ligi – klub Jugra Chanty-Mansyjsk, zaś w 2012 roku finalistę WHL, Donbas Donieck). W tym samym roku zakończono działalność wyższej ligi, a w jej miejsce stworzono drugoligowe rozgrywki w nowej formule pod nazwą Wyższej Ligi Hokejowej (WHL) (trzecia klasa to od 2011 roku Rossijskaja Chokkiejnaja Liga (RHL).

Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Biełaruś-2 (Беларусь-2) – białoruska stacja telewizyjna, dzieląca swoje nadawanie z oddziałami regionalnymi Telekompanii Białoruś. Dyrektorem stacji jest Siarhiej Alaksandrawicz Kuchto. Do 13 listopada 2011 kanał nazywał się ŁAD (ЛАД).

Do 2014 swoich reprezentantów w lidze miały Czechy i Ukraina. W 2016 do ligi został dopuszczony chiński klub Kunlun Red Star. Od 2013 do 2017 w KHL występował klub z Chorwacji. W 2017 zredukowano liczbę uczestników z 29 do 27. W 2018 zmniejszono liczbę drużyn z 27 do 25. W 2019 po siedmiu latach z ligi wycofano słowacki Slovan Bratysława, w związku z czym liczba uczestników zmalała do 24.

Żelazny Człowiek (ros. Железный человек) – nagroda przyznawana corocznie zawodnikowi w rosyjskich rozgrywkach hokeja na lodzie KHL.Młodzieżowa Hokejowa Liga (ros. Молодёжная Хоккейная Лига - transkr. pol. Mołodiożnaja Chokkiejnaja Liga) – drugi poziom ligowy juniorskich rozgrywek hokeja na lodzie w Rosji.

Podział ligi[ | edytuj kod]

Kształt ligi wzorowany jest na północnoamerykańskich rozgrywkach NHL. Obecnie 27 zespołów jest podzielonych wedle położenia geograficznego na Konferencje: Zachód (13) oraz Wschód (14). W ramach tego podziału istnieją cztery Dywizje (po dwie Dywizje w każdej Konferencji). Dywizjom nadano nazwy od nazwisk czterech wybitnych radzieckich hokeistów i trenerów:

Donbas Donieck (ukr. Хокейний клуб «Донбас» Донецьк, ros. Донбасс Донецк) – ukraiński klub hokejowy z siedzibą w Doniecku.Play-off – system rozgrywek sportowych, odmiana systemu pucharowego, mający na celu wyłonienie drużyny mistrzowskiej. Stosowany najczęściej po zakończeniu znacznie dłuższej rundy zasadniczej (nazywanej czasem - głównie w odniesieniu do rozgrywek w USA - sezonem regularnym lub zasadniczym), która wyłania uczestników play-offów oraz określa ich rozstawienie.
 • Konferencja Zachód
 • Dywizja Bobrowa – na cześć Wsiewołoda Bobrowa
 • Dywizja Tarasowa – na cześć Anatolija Tarasowa
 • Konferencja Wschód
 • Dywizja Charłamowa – na cześć Walerija Charłamowa
 • Dywizja Czernyszowa – na cześć Arkadija Czernyszowa


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Cyrylica – pismo alfabetyczne służące do zapisu języków wschodniosłowiańskich, większości południowosłowiańskich i innych. Nazwa nawiązuje do apostoła Słowian – św. Cyryla, który wspólnie ze św. Metodym, prowadząc misję wielkomorawską wśród Słowian zapisał i wprowadził do liturgii język słowiański. Do zapisu tego języka zostały stworzone dwa alfabety – głagolica i później cyrylica (pismo uproszczone na bazie dużego alfabetu greckiego – majuskuły oraz głagolicy, z której zostały przeniesione niektóre litery).
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Walerij Borisowicz Charłamow (ros. Валерий Борисович Харламов, ur. 14 stycznia 1948 w Moskwie, zm. 27 sierpnia 1981 tamże) – radziecki hokeista. Reprezentant ZSRR.
  Nagroda za Wierność Hokejowi (ros. награда За верность хоккею) – nagroda przyznawana corocznie zawodnikowi w rosyjskich rozgrywkach hokeja na lodzie KHL.
  Puchar Nadziei (ros. Кубок Надежды) – trofeum w hokejowych rozgrywkach Kontinientalnaja Chokkiejnaja Liga (KHL) w Rosji.
  Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.
  Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:

  Reklama