Kontroler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 • kontroler (informatyka)
 • Kontroler ruchu lotniczego – osoba sprawująca służbę kontroli ruchu lotniczego przy pomocy wizualnej lub radaru
 • Kontroler – polski film z 2002, reżyseria – Peter Vogt
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • mikrokontroler (MCU, μC, uC ang. microcontroller) – mikrokomputer jednoukładowy
 • kontroler biletów – tytuł zawodowy
 • Kontroler Dworu Królewskiego
 • Kontroler Państwa Izrael – urząd w Izraelu
 • kontroler domenykomputer w domenie, który zarządza realizacją działań związanych z bezpieczeństwem
 • kontroler ruchu naziemnego (ang. GND – Ground Controller) – kontroler ruchu lotniczego pełniący służbę służba kontroli ruchu lotniczego wobec statków powietrznych znajdujących się na polu manewrowym lotniska kontrolowanego
 • kontroler sieci bezprzewodowej – urządzenie sieciowe występujące na styku infrastruktury kablowej sieci komputerowej i sieci bezprzewodowej
 • kontroler stacji bazowej, BSC (ang. base station controller) – kontroler (sterownik) stacji bazowej sieci bezprzewodowych
 • Kontrolerzy (węg. Kontroll) – węgierski komediodramat z 2003 roku
 • kontroler gierurządzenie wejściowe używane do kontrolowania gier komputerowych
 • filtr rodzinny – kontroler treści
 • Kontroler USB
 • Komediodramat, film tragikomiczny – utwór filmowy, który łączy w swej konstrukcji elementy komizmu, liryzmu i tragizmu, tworząc z nich zarazem komediową i dramatyczną wizję świata wywołującą zarówno śmiech, jak i współczucie widza.Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bezpieczeństwo teleinformatyczne – zbiór zagadnień z dziedziny telekomunikacji i informatyki związany z szacowaniem i kontrolą ryzyka wynikającego z korzystania z komputerów, sieci komputerowych i przesyłania danych do zdalnych lokalizacji, rozpatrywany z perspektywy poufności, integralności i dostępności.
  Kontrola ruchu lotniczego (ang. ATC - Air Traffic Control) – służba ustanowiona w celu zapobiegania niebezpiecznym zbliżeniom statków powietrznych ze sobą, zarówno podczas lotu jak i na lotniskach. Kontrola ruchu lotniczego ma też na celu usprawnianie i utrzymywanie uporządkowanego przepływu ruchu lotniczego.
  Kontroler ruchu lotniczego – osoba sprawująca służbę kontroli ruchu lotniczego przy pomocy wizualnej lub radaru. Poprzez instrukcje zmiany kierunku, wysokości i prędkości lotu oraz poprzez wydawane statkom powietrznym zezwolenia kontroli, kontroler ruchu lotniczego ma za zadanie prowadzić bezpieczny i płynny przepływ ruchu lotniczego z zachowaniem wymaganych przy tym minimalnych separacji.
  Kontroler gier – urządzenie wejściowe używane do kontrolowania gier komputerowych. Kontroler zwykle podłączany jest do konsoli gier lub do komputera osobistego. Kontrolerami mogą być klawiatura, mysz komputerowa, gamepad, dżojstik, paddle oraz każde inne urządzenie przeznaczone do kontrolowania gry. Urządzenia specjalnego przeznaczenia, jak kierownica dla gier rajdowych czy pistolet świetlny dla strzelanek również zostaną pokrótce opisane. Niektóre urządzenia, jak klawiatura i mysz komputerowa, mogą być głównymi urządzeniami wejściowymi na danej platformie i ich funkcje nie muszą być ograniczone jedynie do kontrolowania gier.
  Kontrolerzy (węg. Kontroll) – węgierski komediodramat z 2003 roku, wyreżyserowany przez Nimróda Antala. Jest to pierwszy film węgierski od ponad 20 lat, który pojawił się na festiwalu w Cannes. Głównymi bohaterami filmu są kontrolerzy biletów pracujący w budapeszteńskim metrze.
  Kontroler domeny – komputer w domenie, który zarządza realizacją działań związanych z bezpieczeństwem zachodzących między użytkownikiem a domeną oraz ustala sposób w jaki użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp, konfigurować czy korzystać z zasobów domeny.
  Domena Windows jest opracowanym przez firmę Microsoft logicznym sposobem organizacji pracy w sieci komputerów z systemem operacyjnym MS Windows. W domenie scentralizowane jest zarządzanie informacją o komputerach domeny, kontach użytkowników oraz zasadami obowiązującymi w sieci. Rozwiązanie to przeznaczone jest dla systemów Windows, jednak dzięki dodatkowemu oprogramowaniu praca w domenie możliwa jest także dla systemów Unix i Linux.

  Reklama