Konsumpcja dodatkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konsumpcja dodatkowakonsumpcja kolejnej (dodatkowej) jednostki danego dobra lub usługi.

Krańcowa skłonność do konsumpcji (ang. marginal propensity to consume, w skrócie pol. KSK; ang. MPC) – część (ułamek) każdej dodatkowej jednostki dochodu, którą gospodarstwa domowe skłonne są przeznaczyć na konsumpcję. Przykładowo, jeśli dochód wzrasta o 10 złotych, a KSK wynosi 0,75, wówczas konsumpcja wzrośnie o 7,50 zł, natomiast 2,50 zł przeznaczone zostanie na oszczędności. Krańcowa skłonność do konsumpcji oraz krańcowa skłonność do oszczędzania przyjmują wartości z zakresu <0,1> , a ich suma zawsze równa jest jedności:Koncepcja mnożnika w ekonomii odwołuje się do szeregu geometrycznego, który jest ciągiem liczbowym (skończonym lub nie). W takim ciągu każdy kolejny wyraz - oprócz pierwszego - jest iloczynem wyrazu poprzedniego i danej stałej, q, nazywanej ilorazem szeregu, co można zapisać jako:

Termin konsumpcja dodatkowa jest też niekiedy używany w kontekście krańcowej skłonności do konsumpcji. Oznacza on poziom konsumpcji zależny od dochodów rozporządzalnych ludności oraz krańcowej skłonności do konsumpcji, który stanowi różnicę między konsumpcją całkowitą a konsumpcją autonomiczną (tj. wielkością konsumpcji niezależną od dochodu konsumentów).

Dobra (liczba pojedyncza dobro) (inaczej -kapitał rzeczowy lub kapitał finansowy) - w ekonomii to wszystkie środki, które mogą być wykorzystane, bezpośrednio lub pośrednio, do zaspokojenia potrzeb ludzkich.Usługa – działanie podejmowane w celu zaspokojenia określonej potrzeby (lub potrzeb) klienta i realizowane z udziałem klienta, często - w celach komercyjnych. Klientem może być osoba fizyczna, organizacja i każdy inny podmiot. Usługa w sensie gospodarczym jest użytecznym procesem niematerialnym, który wytwarza praca ludzka w procesie produkcji poprzez oddziaływanie na strukturę określonego obiektu.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • konsumpcja autonomiczna
  • krańcowa skłonność do konsumpcji
  • mnożnik (ekonomia)
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Ch. Snyder, W. Nicholson: Microeconomic theory. Basic Principles and Extensions. Thomson South-Western, 2008, s. 679. ISBN 978-0-324-58537-7.
    2. D. Begg, R. Dornbusch, S. Fischer, G. Vernasca: Makroekonomia. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2014. ISBN 978-83-208-2097-3.
    Reklama